با الگوریتم E-A-T و Y-M-Y-L رتبه وبسایت خود را به صدر نتایج برسانید؟

با الگوریتم E-A-T و Y-M-Y-L رتبه وبسایت خود را به صدر نتایج برسانید؟

آیا اسم الگوریتم  EAT و  YMYL تا به حال به گوشتان خورده است؟ مزایای استفاده از این الگورتیم را می دانید؟ می دانید که می توانید با کمک این دو الگوریتم بهترین رتبه در گوگل را داشته باشید؟ با من و تیم مارکتر ها همراه باشید.

خب نوبتی هم که باشه، نوبت یکی از مباحث جذاب و بسیار مهم سئو سایت هست که اگر به آن دقت کنید و نکاتش را رعایت کنید می توانید پیشرفت چشمگیری در سایت خود ببینید.

تا به حال نام EAT و یا YMYL به گوشتان خورده است؟

چقدر با این دو الگوریتم آشنا هستید؟ اگر هنوز نمی دانید که این الگوریتم چه کار می کند، جای نگرانی نیست در این مقاله قصد دارم تا به طور کامل شما را با این دو الگوریتم آشنا کنم و همچنین در انتها به شما خواهم گفت که چگونه از این دو الگوریتم استفاده کنید تا سئو سایتتان رشد چشمگیری را تجربه کند. پس همراه من بیاید.

با الگوریتم های EAT  و YMYL چگونه سئو سایت خود را تقویت کنیم؟

بگذارید با چند سوال شروع کنم، به نظر شما آیا این دو الگوریتم یک عامل مستقیم برای رتبه بندی سایت ها در نتایج گوگل هستند یا یک عامل غیر مستقیم؟

یا به نظر شما وجود EAT یک عامل برای به روز شدن الگوریتم های گوگل هستند؟

برخی از محققان و اساتید سئو بر این باورند که امروزه EAT یکی از مهمترین عوامل موفقیت سئو است و اهمیت بسیار زیادی دارد.

“سیستم رتبه بندی ما … به طور خاص برای شناسایی سایت هایی با مهارت، اعتبار و قابلیت اطمینان بالا طراحی شده است.”

آیا این بدان معناست که الگوریتمEAT یک عامل رتبه بندی است؟ میتونه باشه. اما لزوماً اینگونه نیست.

“الگوریتم های Google سیگنال های مربوط به صفحات را که با قابلیت اطمینان و معتبر بودن ارتباط دارند شناسایی می کنند.”

اگر بخواهید کمی دقیقتر به این الگوریتم نگاه کنید متوجه میشوید که این موضوع بیشتر شبیه یک رابطه غیر مستقیم است.

گوگل همیشه در تلاش بوده تا الگوریتم های خود را مطابق با رفتارهای انسانی طراحی کند تا به طور دقیق تری درک کند که کاربر به دنبال چه چیزی است.

اگر شما جز سئو کاران قدیمی باشید و قبل از ارائه الگوریتم EAT به حرفه سئو مشغول بوده اید، احتمالاً مفهوم اقتدار، ارتباط و اعتماد را به خاطر می آورید. گوگل مدتهاست که در سیستم رتبه بندی خود از علائم هویت، اقتدار و اعتماد استفاده می کند. رتبه بندی واقعی EAT که توسط ارزیابی کنندگان کیفیت جستجو داده می شود از عوامل رتبه بندی نیست.بنابریان به گفته گوگل حتی اگر EAT یک عامل رتبه بندی مستقیم نباشد، باز هم می تواند به شما در رتبه بندی کمک کند. چرا؟

برای درک این مسئله، مهم است که دقیقاً بفهمید EAT چیست و چرا برای بهبود سئو داخلی اهمیت دارد.در این پست، الگوریتم EAT و همچنین الگوریتم YMYL را توضیح خواهم داد، و نکاتی کاربردی در مورد چگونگی استفاده از این مفاهیم برای افزایش سئو داخلی می دهد را به شما خواهم گفت.

الگوریتمEAT گوگل چیست؟

بیاید کمی EAT را باز تر کنیم. EAT مخفف کلمه های   EXPERTIZE ، AUTOMATICITY ، TRUSTWORTHINESS می باشد که به معنای اهمیت، معتبر و قابل اعتماد بودن است.

به طور کلی از این الگوریتم برای ارزیابی محتوا و صفحات داخلی سایت استفاده میشود.

با توجه به این تعاریف و معانی، بسیاری از افراد می گویند که الگوریتم EAT یک سیگنال مهم برای رتبه بندی است.

علت پیدایش الگوریتم EAT و الگوریتم YMYL چیست؟

گوگل می خواهد اطمینان حاصل کن، مقاله هایی که نویسنده آن یک فرد متخصص آن حوزه هست و صحت اعتبار نویسنده مورد تایید است، رتبه بهتری نسبت به آن مقاله هایی دارد که از نظر اعتبار و اعتماد از سوی نویسنده هنوز صحت آن مشخص نیست !

حال بیایید هر یک از این عوامل را به صورت جداگانه بررسی کنیم.

تجربه و تخصص

آیا نویسندگان متخصص محتوای وبسایت شما را تولید می کنند؟

این افراد قطعاً دانش و درک لازم از زمینه شما را دارند تا عمیقا در مورد یک موضوع خاص صحبت کنند. این می تواند دانش عمومی یا بسیار تخصصی باشد. اساساً گوگل  می خواهد پیوندهایی را به وب سایت هایی که محتوای مفید، جامع، مرتبط و دقیق منتشر کرده اند ارائه دهد.

نشان دادن تخصص شما به ویژه در برخی از موارد خاص (به عنوان مثال حقوقی، مالی، پزشکی) بسیار مهم است. افراد برای یافتن پاسخ سوالاتِ مهم به وب سایت شما می آیند.

ارائه محتوای نادرست، مفید یا منسوخ دستورالعملی برای فاجعه سئو است.

گوگل نمی خواهد کاربران خود را به سمت محتوای نادرست یا وب سایت هایی که کاربران را گمراه می کنند، هدایت کند. بنابراین مطمئن شوید افرادی که محتوای شما را ایجاد می کنند تخصص لازم در آن حوزه خاص را دارند و تحقیقات لازم برای تولید محتوای تخصصی را تکمیل می کنند.

مقتدر بودن

همانطور که در مقاله های قبلی گفته شده، گوگل از همان ابتدا برای سنجش میزان قدرت از PageRank (پیج رنک) استفاده کرده است. این چیزی است که باعث شده گوگل، گوگل شود!

این بدان معناست که یک سیگنال از اعتبار بودن پیوندها و لینک ها بوده است.

امانت

برای جلب اعتماد مردم و موتورهای جستجو باید یک تن سخت کار کنید. شما می خواهید مردم به برند یا تجارت شما اعتماد کنند و مایل به تأیید یا خرید از شما هستند.

یکی از راه های افزایش قابلیت اطمینان شما برجسته کردن اعتبار سازندگان محتوا و وب سایت است.

به جوایز ، گواهی ها ، تاییدها و سایر عوامل اعتماد فکر کنید.

مردم باید احساس کنند که می توانند به تمام اطلاعاتی که در وب سایت شما پیدا می کنند اعتماد کنند.به همین ترتیب، گوگل می خواهد وب سایت ها و محتوایی را که می تواند به آنها اعتماد کند رتبه بندی کند. نکته مهم اینجاست که اعتماد همچنین با مفهوم YMYL گوگل پیوند می خورد.

الگوریتم EAT

الگوریتم YMYL  چیست؟

وب سایت های فروش محصولات یا ارائه خدمات یا اطلاعاتی که می توانند بر شادی، سلامتی، ثبات مالی یا امنیت کاربران تأثیر بگذارند، توسط گوگل دسته بندی شده است.

گوگل برای سایت هایی که در این دسته بندی قرار دارند نام YMYL را انتخاب کرده است که مخفف “Your Money or Your Life” است. گوگل این نوع سایت ها را در بالاترین استاندارد نگه می دارد زیرا در این نوع از سایت ها، نوع محتوا اهمیت بسیار زیادی دارد.

برخی از حوزه هایی که تحت YMYL قرار دارند شامل تجارت الکترونیکی، خدمات مالی، بهداشت و درمان و حقوقی است. نکته بسیار مهم در مورد YMYL: اطمینان حاصل کنید که هر محتوایی در وب سایت شما به افرادی که محتوای شما را مصرف می کنند کمک می کند و به آنها آسیب نمی رساند.

به کاربران خود احساس دهید. از کاربران خود بسیار مراقبت کنید و گوگل نیز از شما بسیار مراقبت کند.

چرا EAT برای سئو سایت شما مهم است؟

از زمانی که من به یاد می آورم، گوگل تاکید کرده که محتوای عالی برای سایت خود و برای کاربر خود تولید کنید. بنابراین جای تعجب نیست که گوگل برای محتوای با کیفیت بالا ارزش قائل است.

بین آنچه گوگل محتوای با کیفیت را در نظر می گیرد و آنچه در نتایج جستجو نشان داده می شود، رابطه روشنی وجود دارد. الگوریتم EAT به نوعی در نتایج جستجوی ارگانیک گوگل نقش دارد .این بدان معناست که EAT باید در استراتژی سئو شما مورد توجه قرار گیرد.

محتوای با کیفیت بالا چیست؟

هر محتوایی که ایجاد می کنید باید هدف داشته باشد. محتوای شما باید به نفع مشتریان، کاربران یا خوانندگان باشد. طبق دستورالعمل های ارزیابی کیفیت جستجو، صفحات با کیفیت بالا صفحاتی هستند که دارای موارد زیر هستند:

 •  سطح بالایی از تخصص، اقتدار و قابلیت اطمینان (EAT).
 • مقدار رضایت بخشی از محتوای اصلی با کیفیت بالا
 • جلب رضایت کاربر پس از مطالعه یا مصرف محتوا

طبق راهنمای گوگل، صفحات با بالاترین کیفیت (و صفحات YMYL) دارای سطح EAT بسیار بالایی هستند. اما گوگل اشاره می کند که EAT برای انواع سایت ها (به خصوص حوزه های مالی و حقوقی) اعمال می شود. بنابراین این بدان معنی است که برای سایت شما اعمال می شود.

اولویت اصلی شما باید ایجاد محتوایی باشد که مخاطب هدف شما دنبال آن باشد و یا به آن نیاز داشته باشد.به طور خلاصه ، ایجاد صفحات با کیفیت بیشتر برای وب سایت شما،  به عملکرد بهتر وب سایت شما در نتایج جستجوی گوگل کمک کند.

محتوای بی کیفیت چیست؟

همانطور که انتظار دارید محتوای بی کیفیت دقیقاً عکس محتوای با کیفیت بالا است.(خیلی ساده: محتوایی که فقط کلماتی را پشت سر هم قطار کرده باشد و به هیچ عنوان نیاز کاربر را نشانه نگرفته باشد) همانطور که گوگل می گوید:

“وبسایت های بی کیفیت معمولاً وبسایت هایی با محتوای بدون هدف ، از جمله صفحاتی که بدون تلاش برای کمک به کاربران ایجاد شده اند، یا صفحاتی که به طور بالقوه نفرت پراکنی می کنند ، باعث آسیب رساندن ، یا اطلاعات نادرست یا فریب کاربران می شوند ، باید کمترین امتیاز را داشته باشند.”

اگر محتوای شما، محتوای مشکل گشایی نباشد و هدفی نداشته باشد یا عناصری را داشته باشد که به تجربه کاربری آسیب برساند ، بعید است گوگل از وب سایت شما به طور برجسته در  SERP نمایش دهد.

چگونه می توان EAT وب سایت خود را بهبود بخشید

امیدوارم اکنون مفهوم EAT و دلیل اهمیت آن را کاملاً درک کرده باشید.

بنابراین چگونه می توانید اطمینان حاصل کنید که محتوای وب سایت شما از کیفیت بالایی برخوردار است و همچنین تلاش های شما در زمینه جستجوگرها را در صفحه افزایش می دهد؟

در اینجا بهترین روش هایی وجود دارد که باید هنگام ایجاد محتوای جدید به سمت جلو دنبال کنید.

برخی از راه های افزایش EAT:

 1. از فردی برای تولید محتوا کمک بگیرید که تخصص لازم را داشته باشد.
 2. نقل قول های کارشناسان، داده ها، منابع یا نقل قول ها را اضافه کنید.
 3. برای بهبود خوانایی، دستور زبان، هجی و ساختار، چند ویرایش ساده انجام دهید.
 4. برای جامع تر کردن آن اطلاعات بیشتری اضافه کنید.
 5. عنوان جدید و بهتری بنویسید.
 6. به عنوان عکس، نمودار ، عکس از صفحه برخی از جذابیت های بصری را اضافه کنید و اطمینان حاصل کنید که آن تصاویر را بهینه کنید.
 7. برای افرادی که آن قالب را فقط در مقابل متن ترجیح می دهند ، یک ویدیو اضافه کنید (این مزیت این را دارد که بازدیدکنندگان را به طور بالاتری در سایت شما نگه می دارد).

روند بالا بردن محتوا قطعاً طولانی تر می شود، اما همچنین EAT و عملکرد وب سایت شما را تا حد زیادی بهبود می بخشد. و این فرایند به ویژه برای هر صفحه YMYL بسیار مهم است.

خلاصه

آیا EAT یک عامل رتبه بندی است؟

به نظر من این سوال اشتباهی است که می توان مطرح کرد.

بیایید لحظه ای عوامل رتبه بندی را فراموش کنیم و در عوض به مخاطبان خود فکر کنیم.

اگر همه موارد ذکر شده در دستورالعمل های EAT گوگل را انجام می دهید، محتوای آموزنده، مفید و با کیفیتی را که مخاطب شما می خواهد ایجاد می کنید و به آنها در انجام کاری کمک می کنید (به عنوان مثال: کسب دانش، خرید محصول).

به عبارت دیگر، شما تجربه کاربری رضایت بخشی را ارائه می دهید.

و هر چیزی که برای کاربران وبسایت شما تجربه خوبی را ایجاد کند، برای کمک به شما در رتبه بندی توسط گوگل مفید است و نتایج شگفت انگیزی را در نتایج گوگل برای سایت شما ایجاد خواهد کرد.

4.6/5 - (10 امتیاز)

با سئو و دیجیتال مارکتینگ از طریق طراحی سایت آشنا شدم و علاقه بسیاری به این حوزه دارم و همواره در حال یادگیری و افزایش علم خودم در حوزه تخصصی دیجیتال مارکتینگ هستم.

عضویت

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۷۲

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

۴ دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

 1. اکبر ترابی
  2:15 1400/01/24

  سلام عرض ادب

  الگوریتم EAT واقعا میزان حرفه ای شدن گوگل رو می رسونه و احساس می کنم دیگه با یک انسان طرف حسابم و نه یک ربات !

  ممنون میشم در مورد سایر الگوریتم های گوگل هم محتوا منتشر کنید. وبسایت مارکترها عالیه واقعاً

  • عرفان رحیمی
   12:49 1400/01/30

   سلام، خوشحالم که مقاله مفید بوده

   بله دقیقا الگوریتم EAT و YMYL گوگل بلوغ گوگل رو نشون میده و رفتار این موتور جست و جو روز به روز به رفتار های انسانی نزدیکتر میشه.

 2. محمد امینیان
  11:46 1400/04/01

  مرسی از مقاله خوبتون
  به نظرم دو الگوریتم EAT و YMYL یک انقلاب بزرگی رو در سئو سایت ها ایجاد کرده چون با توجه به مقاله شما، این دو الگوریتم روی محتوای حقوقی و مالی خیلی حساسه.

  • عرفان رحیمی
   1:42 1400/04/06

   سلام بر شما

   ممنون لطف دارید. دقیقاً همینطوره، این دو الگوریتم گوگل کلاً نتایج رو با تغییرات جدی رو به رو کرد البته اگر اصولی کار کنید در به روزرسانی های گوگل خیلی آسیب نمی بینید.