آموزش انتخاب دامنه مناسب | راهنمای جامع و کاربردی

آموزش انتخاب دامنه مناسب | راهنمای جامع و کاربردی

اگر می خواهید یک وب سایت راه اندازی کنید، به یک نام دامنه احتیاج دارید این مقاله برای شماست. نام دامنه اولین سنگ بنایی است که باید برای راه اندازی کسب و کار خود بردارید. پس این مورد جز مهم ترین و اولین مرحله برای داشتن یک وب سایت است.

اگر شما هم برای پیدا کردن نام دامنه مشکل دارید و کمی می ترسید، باید بگم که نگران نباش به من اعتماد کن . در همین ابتدا باید بگم که قطعاً تنها نیستی و من هم یک روزی از پیدا کردن نام دامنه ترس هایی داشتم. تلاش برای انتخاب نام دامنه چیزی است که هر یک از مدیران وب سایت با آن سروکار دارد.
بنابراین ، برای کمک به شما در انتخاب نام دامنه ، این راهنمای جامع را جمع آوری کرده ام که تمام مواردی را که باید درباره آن بدانید را پوشش می دهد:

چرا فکر کردن در انتخاب نام دامنه مهم است؟

من همیشه می گویم که انتخاب نام دامنه شباهت زیادی به ازدواج دارد:
این یک رویداد کاملاً مهم در زندگی وب سایت شماست و در یک دنیای ایده آل ، شما می خواهید این یک زندگی مادام العمر باشد.
در حالی که می توانید نام دامنه (طلاق!) را در اواسط ازدواج تغییر دهید ، این یک روند نامرتب است که می خواهید در صورت امکان از آن جلوگیری کنید.
اما فراتر از این واقعیت که شما می خواهید انتخاب شما دائمی باشد ، نام دامنه شما در اصل نام تجاری وب سایت شماست و آدرس آن همه در یک مورد پیچیده است.

آیا می توانید هر نام دامنه ای را ثبت کنید؟

خوب ، اینجا جایی است که همه چیز کمی پیچیده است. مالکیت هر نام دامنه در اینترنت همزمان می تواند فقط متعلق به یک شخص باشد . این به آن معناست که هر نام دامنه تنها متعلق به یک شخص می باشد.
یعنی تنها مدیر google.com صاحب رسمی این دامنه می باشد و هیچ شخص دیگری نمی تواند آن را به نام خودش بزند.
اگر غیر از این بود هرج و مرج غیر قابل توصیفی در سرتاسر اینترنت بوجود می آمد.
این نیاز به هماهنگی دقیق دارد به همین دلیل است که شرکت های اینترنتی وجود دارد که تنها کارش مدیریت به روی دامنه ها می باشد.
ممکن است شما یک نام دامنه را انتخاب نمایید اما بعد از مدتی دلتون رو بزنه و دیگه نخواهید با این نام کار کنید هیچ مشکلی نداره شما می توانید یک نام دامنه دیگه برای خود ثبت نمایید.

از سال ۲۰۱۵ ، بیش از ۲۹۴ میلیون نام دامنهثبت شده است – بنابراین رقابت برای نام های محبوب بسیار سرگرم کننده و جذاب است.
من نمی خواهم شما را با این اعداد و ارقام و این رقابت بر سر بهترین نام دامنه بترسانم – من فقط می خواهم این واقعیت را بیان کنم که شما گاهی اوقات هنگام انتخاب نام دامنه باید خلاق / انعطاف پذیر باشید.

چگونه می توان نام دامنه را در دسترس قرار داد

در بخش بعدی ، من می خواهم چند نکته برای کمک به شما در انتخاب نام دامنه عالی ارائه دهم. و همینطور که این نکات را می خوانید ، امیدوارم مغز شما با انواع ایده های جالب نام دامنه شروع به شلیک کند.
به طور طبیعی، شما احتمالاً می خواهید بررسی کنید که آیا این ایده ها برای ثبت در دسترس هستند یا خیر، زیرا بهترین نام دامنه در جهان از قبل گرفته شده مهم نیست.
برای بررسی سریع موجود بودن نام دامنه ، می توانید از ابزاری رایگان برای در دسترس بودن نام دامنه استفاده نماییید.
سایت های بسیاری وجود دارد که این کار را انجام میدهد از جمله :

· ایران هاست
· ایران سرور
· و ….

زمانی که وارد این سایت ها می شوید کادری برای شما نمایش داده می شود که می توانید در این قسمت دامنه مورد نظر خود را وارد نماید و سپس اگر دامنه آزاد باشد برای شما پیغام می آِد که می توانید این دامنه را به نام خود ثبت نمایید.

به همین راحتی

۶ نکته برای کمک به شما در انتخاب نام دامنه

اگرچه هیچ یک از این نکات قانون مطلق نیستند ، اما اگر می خواهید نام دامنه ای با کیفیت انتخاب کنید ، حداقل بهتر است بیشتر آنها را دنبال کنید.

• بهتر است نام دامنه شما هم نام برند شما باشد
نام دامنه باید قابل تلفظ برای همه افراد و کاربران باشد
• ادغام کلمات برند خود را بررسی نمایید
• استفاده از پسوند .ir و .com بهتر از دیگر پسوند ها می باشد.
• از اعداد و علائم در نام دامنه خود استفاده نکنید!

۱٫ به یاد داشته باشید که نام دامنه شما برند شماست

برای انتخاب نام دامنه همیشه بهترین و اولین انتخاب، استفاده از نام برند به عنوان نام دامنه می باشد. در این حالت هم برندینگ بهتری خواهید داشت و در صورت داشتن برندینگ خوب می توانید سئو بهتری نیز داشته باشید.

۲٫ اطمینان حاصل کنید که افراد می توانند نام دامنه شما را تلفظ کنند

نام دامنه شما فقط کلمات نوشته شده در یک نوار آدرس مرورگر نیست. دام دامنه دقیقا همان چیزی است که افراد باید بتوانند آن را تلفظ کنند.
چند دلیل مختلف وجود دارد که شما باید در مورد تلفظ نام دامنه خود اهمیت دهید:

· برای مردم آسان تر است که در مورد وب سایت شما در زندگی واقعی صحبت کنند ( دلیل واضح )
· وقتی افراد فکر می کنند کلمات را در ذهن خود تلفظ می کنند

مورد دوم جالبترین است – زیرا تلفظ نام دامنه شما در واقع پردازش و به خاطر سپردن دامنه شما را برای افراد آسان می کند. یک زمینه علمی کامل در این زمینه وجود دارد به نام تسلط شناختی .
هرچه پردازش و تلفظ وب سایت شما را برای بازدیدکنندگان آسان تر کنید ، این احتمال بیشتر می شود که افراد نام دامنه شما را به خاطر بسپارند و در آینده راه بازگشت خود را پیدا کنند.

۳٫ وقتی با هم ادغام می شوند چگونه به نظر می رسند ؟

اگر برای وب سایت خود برندی تهیه کرده اید ، احتمالاً کلمات را به صورت جداگانه مانند یک جمله می نویسید. اما وقتی می خواهید آن نام برند را به یک نام دامنه تبدیل کنید ، کلمات با هم خرد می شوند. و اگر مراقب نباشید، این امر می تواند منجر به برخی از اتفاقات ناگوار شود.
پس بهتر است برای این کار زمان زیادی بگذارید و یا از یک متخصص جهت انجام این کار استفاده نمایید.
در اینجا یک روش خوب برای آزمایش این وجود دارد:

· نام دامنه خود را روی یک کاغذ بنویسید
· آن را به دوستان و خانواده خود نشان دهید و از آنها بخواهید نام را با صدای بلند بگویند
· اگر دوستان و خانواده تان جواب های متفاوتی به شما دادند ، به صفحه نقاشی برگردید

۴٫ استفاده از پسوند .ir و .com بهتر از دیگر پسوند ها می باشد

زمانی که به نام دامنه فکر میکنید احتمالا اولین پسوندی که به ذهنتان میرسد، پسوند .com می باشد. این کاملا بدهی و درست است زیرا بیش از ۱۵۰۰۰ تا نام دامنه با پسوند .com وجود دارد. اما باید بدانید که پسوند های دیگری هم وجود دارد که شما میتوانید از آن ها استفاده نماید.
اما من هر پسوندی را پیشنهاد نمیکنم .
پیشنهاد من این است که وقتی قرار است تجارت آنلاین خود را در ایران راه اندازی نمایید پس بهتر است تا از پسوند .ir نیز استفاده نماید.
از هر نظر انتخاب این پسوند بهتر است بخصوص در زمینه سئو.
و همچنین توصیه میکنم از پسوندهای متفرقه استفاده نکنید زیرا این امر موجب اسپم شدن دامنه و سایت شما خواهد شد. .

۵٫ از وجود اعداد و علامت ها داخل دامنه خودداری کنید

اگر بخواهم صریح و راحت بگویم، باید بگم که اغلب کاربران اعداد و علامت های بین اسامی را فراموش خواهند کرد و اگر شما برای نام دامنه خود از اعداد استفاده نمایید ممکن است کمتر کاربری نام برند شما را به ذهن بسپارند.
راه دیگری برای انتخاب نام دامنه
اگر با توجه به چک لیست قسمت قبل نتوانستید برای سایت خود نام دامنه انتخاب نمایید، هیچ جای نگرانی نیست. راه های دیگری هم برای انتخاب بهترین نام دامنه وجود دارد. من می دانم که در مرحله قبلی بیشتر شما را دستورالمل ها آشنا کردم. حالا بهتره کمی بریم به سراغ استفاده از ابزارهای خاص که به شما در انتخاب نام دامنه کمک میکند.
خب فرض کنید با توجه نکاتی که گفتم شما توانستید به راحتی بهترین نام دامنه را برای خود انتخاب نمایید اما زمانی که آن را در دنیای آفلاین سرچ و پرسوجو میکنید، میبینید که اصلا نام درستی نیست و به قولی به دیوار خورده اید. خب حالا باید چیکار کنیم؟
نگران نباشید زیرا من چیزی برای کمک به شما دارم …
دشواری ارائه نام دامنه باعث ایجاد مجموعه ای از ابزارها به نام مولدهای نام دامنه شده است . با استفاده از این ابزارها ، تنها کاری که شما باید انجام دهید این است که یک کلمه کلیدی وارد کنید و این ابزار یک سری پیشنهادات را باز می گرداند:

· مربوط به کلمه کلیدی
· آزاد بودن دامنه
· ترکیب با چند کلمه دیگر
· و …

حالا چطوری باید از این ابزار ها استفاده کرد؟ من به شما میگم. در ابتدا به شما لیست این ابزارها را خواهم گفت و سپس به سراغ چگونگی استفاده از این ابزارها خواهم پرداخت.

ابزار های بررسی و انتخاب نام دامنه

Lean Domain Search
Domainr
Dot-o-Mator
NameBoy
Wordoid
BustAName
Impossibility
Domain Typer
Name Mesh
NAMES4BRANDS
DomainsBot
NameStall
Panabee
Domain Puzzler
Name Station

حالا با این ابزار ها چطوری میشه کار کرد؟

به راحتی
یکی از ۱۵ ابزار گفته شده را سرچ کنید و وارد سایت شوید. تنها کاری که باید انجام دهید اینست که یک کلمه کلیدی واحد وارد کنید که می خواهید آن را در نام دامنه خود وارد کنید. به عنوان مثال، من فقط “قهوه” قرار می دهم:

سپس ، این ابزار لیستی از نام دامنه های موجود را به عقب می اندازد. برای این ابزار ، هر پیشنهاد تنها عبارت “قهوه” را شامل می شود.
قبل از نهایی کردن تصمیم گیری در مورد دامنه ، این ۲ مورد را بررسی کنید
در این مرحله ، شما امیدوارم که بتوانید یک نام دامنه پیدا کنید که از آن راضی باشید.

اما قبل از اینکه به شما نحوه خرید نام دامنه خود را در بخش بعدی به شما نشان دهم ، مهم است که دو مورد را بررسی کنید:

· نقض علامت تجاری – نمی خواهید نام دامنه شما به طور تصادفی علامت تجاری موجود را نقض کند. این می تواند منجر به مشکلات قانونی در جاده شود.
· در دسترس بودن شبکه های اجتماعی – هر زمان که ممکن است ، می خواهید یک نام دامنه انتخاب کنید تا بتوانید پروفایل های رسانه های اجتماعی را در آن ثبت کنید. این به شما کمک می کند مارک تجاری مداوم را در رسانه های اجتماعی حفظ کنید.
نحوه بررسی اینکه آیا دامنه ای دارای علامت تجاری است یا خیر
این به آن معناست که چک کنید ببینید که آیا نام دامنه شما به عنوان یک برند ثبت شده است یا خیر.
برای این کار میتوانید از سایت ثبت برند کمک بگیرید.
سپس ، این ابزار به شما خواهد گفت که آیا با علامت تجاری موجود مطابقت دارد یا خیر.
چگونه می توان پروفایل های اجتماعی دامنه را بررسی کرد
برای بررسی در دسترس بودن پروفایل شبکه های اجتماعی برای نام دامنه خود ، می توانید از ابزار رایگان دیگری به نام Namechk استفاده کنید .
نام دامنه خود را در کادر جستجو وارد کنید و روی نماد جستجو کلیک کنید:
سپس ، ابزار از رنگ ها برای نشان دادن اینکه آیا نام دامنه شما در هر شبکه اجتماعی گرفته شده است یا خیر استفاده خواهد کرد:
اگر نام دامنه شما از هر دو آزمون عبور کند ، آماده خرید آن هستید!

چگونه و از کجا می توان نام دامنه را خریداری کرد

سایت های بسیاری امروزه وجود دارند که به شما امکان خرید دامنه را میدهد. اگر قصد خرید دامنه .ir را دارید به شما پیشنهاد میکنم حتما از سایت ایرنیک خریداری نماید. برای خرید دیگر دامنه ها از جمله .com و .net و .info و … می توانید از دیگر هاست ها از جمله ایران سرور و هاست ایران و … نیز خریداری نماید.
اما دقت کنید که برای خرید نام دامنه .ir حتما باید شناسه ایرنیک داشته باشید که به هنگام خرید اولین دامنه، این سایت راهنمایی های لازم را برای دریافت شناسه ایرنیک به شما خواهد داد.
چگونه می توان از نام دامنه جدید خود استفاده کرد
پس از پایان خرید نام دامنه خود ، قبل از شروع استفاده از آن ، باید یک مرحله دیگر انجام دهید.
اساساً ، شما باید نام دامنه خود را به هاست (سرویس میزبانی) متصل نماید. برای این کار تنها کافیست که به هنگام خرید هاست کد نیم سرور name server دامنه خود را در قسمت خرید هاست وارد نماید تا هاست شما به دامنه مورد نظر وصل شود.

هنگامی که تغییرات خود را ذخیره کردید ، ممکن است ۲۴ ساعت طول بکشد تا دامنه شما با حساب میزبانی شما ست شود.

از نام دامنه جدید جذاب خود لذت ببرید

تبریک می گویم! شما فقط یاد گرفتید که چگونه یک نام دامنه انتخاب کنید وآن را به هاست خود متصل نماید و از نام دامنه خود استفاده نمایید. اگر از این دستورالعمل ها پیروی کرده اید ، باید یک نام دامنه عالی داشته باشید که وب سایت شما را برای موفقیت در حال حاضر و در آینده تنظیم کند.
مرسی که تا انتهای مقاله با من همراه بودید اگر سوالی دارید ، لطفاً نظر خود را بگذارید و سعی خواهیم کرد تا به شما کمک کنیم!

با سئو و دیجیتال مارکتینگ از طریق طراحی سایت آشنا شدم و علاقه بسیاری به این حوزه دارم و همواره در حال یادگیری و افزایش علم خودم در حوزه تخصصی دیجیتال مارکتینگ هستم.

عضویت

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۷۲

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲ دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

 1. اکرم محمدی
  ۱۰:۲۱ ۱۴۰۰/۰۵/۲۵

  سلام. من به کم مقاله شما تونستم به دامنه خوب انتخاب کنم. ممنون

  • عرفان رحیمی
   ۹:۴۷ ۱۴۰۰/۰۶/۲۸

   سلام خواهش می کنم