راهنمای تدوین استراتژی بازاریابی شبکه‌های اجتماعی در ۸ گام

راهنمای تدوین استراتژی بازاریابی شبکه‌های اجتماعی در ۸ گام

استراتژی بازاریابی شبکه‌های اجتماعی، مختصری از مجموعه کارهایی است که قصد داریم در شبکه‌های اجتماعی انجام دهیم و امید به موفقیّت آنها داشته باشیم. این ۸ گام در جهت هدایت شما و سنجش میزان موفقیت شماست.

گام اول- تنظیم اهداف بازاریابی شبکه اجتماعی که بر اهداف کسب‌وکار منطبق هستند.

در این مرحله می‌بایست هدف از بازاریابی شبکه اجتماعی را تعیین کرد. بدون اهداف نمی توان میزان موفقیت یا بازگشت سرمایه (ROI) شبکه اجتماعی را تعیین کرد. هر کدام از اهداف باید ۵ ویژگیِ زیر را داشته باشند یا اصطلاحا SMART باشند.
• مشخص
• قابل اندازه گیری
• قابل دستیابی
• مرتبط
• دارای بازه زمانی مشخص
معیارهای معنی داری را پیگیری کنید
حواستان باشد در حالی که معیارهای بی معنی و بی کیفیتی مثل ری توییت کردن و لایک کردن با انگیزه‌های سرگرمی وجود دارند، اثبات ارزش واقعی کسب و کارتان دشوار است.
ممکن است شما بخواهید از کانال های مختلف و به روش‌های مختلفی به اهداف کسب‌و‌کار دست یابید. برای مثال benefit cosmetics برای ایجاد آگاهی از برند، از کمپین‌های پولی شبکه‌های اجتماعی استفاده کرد ولی برای اندازه گیری میزان مشارکت ورودی‌های ارگانیک را بررسی کرد.
حال با تعیین حداقل ۳ تا از اهداف بازاریابیِ شبکه اجتماعی برنامه ریزی استراتژی بازاریابی شبکه‌های اجتماعی خود را شروع کنید.

گام دوم- تعیین پرسونای مخاطبان

شناخت مخاطبان و آنچه می خواهند در شبکه های اجتماعی ببینند کلید موفقیت در ایجاد محتوای کاربر پسند است. همچنین در تبدیل هوادار به مشتری در شبکه‌های اجتماعی حیاتی است.
داده‌های واقعی جمع آوری کنید
با حدس و گمان پیش نروید. شاید فرض کنید شبکه اجتماعی x از شبکه اجتماعی y برای شما بهتر است. ولی حدس شما مهم نیست و به آمار و ارقام اتکا کنید. تجزیه و تحلیل‌ها مجموعه‌ای از اطلاعات ارزشمند درخصوص فالوورها، جایی که زندگی می‌کنند، زبانی که حرف می‌زنند و شیوه تعاملشان با برند در اختیارتان قرار می‌دهد که در اصلاح استراتژی بازاریابی شبکه‌های اجتماعی، کمک شایانی می کند.

گام سوم- تجزیه و تحلیل رقبا

اینکار به شما کمک می‌کند متوجّه شوید رقبای شما چه کسانی هستند و چه کار می کنند؟
اینگونه درک درستی از آنچه در صنعت می‌گذرد پیدا می‌کنید که در تنظیم اهداف رسانه های اجتماعی به شما کمک خواهد کرد. همچنین این تجزیه و تحلیل، فرصت ها را به شما نشان می دهد. مثلا ممکن است یکی از رقبای شما در فیسبوک عملکرد خوبی داشته باشد ولی در توییتر و اینستاگرام ضعیف باشد. گوش شنوای اجتماع بودن نیز راه دیگری برای تجزیه و تحلیل عملکرد رقبا است.

گام چهارم- حسابرسی شبکه اجتماعی

تلاش‌های فعلی تان را ارزیابی کنید
اگر از قبل از ابزار شبکه‌های اجتماعی بهره می‌بردید، باید یک گام به عقب بردارید و آنچه تا الان انجام داده اید را بازنگری کنید. با این سوالات شروع کنید.
• چه کاری انجام شده و چه کاری انجام نشده است؟
• چه کسانی در شبکه‌های اجتماعی با شما در ارتباط‌اند؟
• بازار هدف شما از کدامیک از شبکه های اجتماعی استفاده می کند؟
• عملکرد شما در شبکه اجتماعی نسبت به رقبایتان چگونه است؟
جمع آوری همه این اطلاعات نقطه شروع برنامه ریزی جهت بهبود نتایج است.
حسابرسی شبکه اجتماعی باید به شما تصویر روشنی از اینکه هرکدام از شبکه ها در جهت چه هدفی حرکت کرده‌اند بدهد. اگر هدف شبکه‌ای روشن نیست باید در خصوص نگهداری آن فکر کرد. آیا یک حساب ارزشمند است که نیاز به تغییرات استراتژیک دارد یا یک حساب بی‌ارزش که باید بسته شود؟

گام پنجم- ایجاد حساب‌های کاربری و ارتقای حساب‌های موجود

تعیین کنید از چه شبکه هایی و چگونه استفاده شود
همانگونه که تصمیم می‌گیرید از چه شبکه‌هایی استفاده کنید باید استراتژی بازاریابی شبکه‌های اجتماعی خود را برای هر شبکه تعریف کنید. برای مثال آنگلا پورکارو مدیر شبکه اجتماعی benefit cosmetics -فعال در حوزه ی لوازم آرایشی- گفت: اسنپ چت و استوری های اینستاگرام برای ویدئوهای آموزشی و توییتر برای خدمات مشتریان مناسب هستند.
اگر شما نمی‌توانید برای هر شبکه اجتماعی ماموریّتی خاص تعیین کنید شاید باید در حفظ آن تجدید نظر کنید.
تنظیم و بهینه سازی حساب ها
وقتی در خصوص شبکه‌ها تصمیم گرفتید، نوبت ایجاد پروفایل جدید یا بهبود پروفایل‌های موجود در جهت برنامه استراتژیک است.
نسبت به پر کردن تمام بخش‌های پروفایل اطمینان یابید و از کلمات کلیدی که اغلب توسّط مردم جستجو می‌شود استفاده کنید. همچنین برای هر شبکه تصاویر متناسب با آن را در نظر بگیرید.
انواع فعالیّت‌هایی که می توانید در شبکه‌های اجتماعی داشته باشید عبارتند از:
• ایجاد یک صفحه شرکتی در فیسبوک
• ایجاد یک حساب حقوقی در اینستاگرام
• ایجاد یک حساب حقوقی در توییتر
• ایجاد یک حساب در اسنپ چت
• ایجاد یک حساب حقوقی در پینترست
• ایجاد یک صفحه شرکتی در لینکدین
• ایجاد یک کانال در یوتیوب
• ایجاد یک حساب حقوقی در وی چت
اما غرق این لیست نشوید. به خاطر داشته باشید فعالیّت پرقدرت در کانال‌های کمتر بهتر از فعالیت ضعیف در تمام کانال‌ها است.

گام ششم- منبع الهام بیابید

درحالیکه مهم است نام تجاری شما متمایز و منحصر به فرد باشد، شما همچنان می توانید از نمونه های عالی و موفق در صنعت خودتان الهام بگیرید. برای اینکار می توانید از روش های زیر استفاده کنید.
داستان های موفقیّت در شبکه‌های اجتماعی
تمام شبکه‌های اجتماعی داستان‌های موفقیّت برندها را برجسته می کنند. اینکه چگونه از ابزارهای موجود جهت رسیدن به موفقیت بهره برده اند. برای مثال؛ نگاهی به داستان موفقیت فیسبوک بینش ارزشمندی برای دستیابی به اهداف شبکه های اجتماعی ایجاد می کند.
حساب‌های مورد علاقه در شبکه های اجتماعی
لیستی از کسب‌و‌کارهایی که کارهای بزرگی در شبکه های اجتماعی انجام داده اند تهیه کنید و عملکرد آنها را بررسی کنید. دقت کنید، هرکدام از این حساب ها سبک، لحن و صدای خاص خود را دارند که متناسب با مخاطبان هدفشان است. شما هم سبک خود را ایجاد کنید.
سوال از دنبال کنندگان (فالوورها)
مصرف کنندگان هم می توانند الهام بخش باشند. مشتریان هدف شما در فضای آنلاین در مورد چه موضوعاتی صحبت می‌کنند؟ درمورد نیازها و خواسته‌هایشان چه می‌دانید و چه می‌توانید بفهمید؟ اگر اکنون کانال‌های فعّال دارید دنبال کنندگان را درگیر کنید و از آنها سوال بپرسید.

گام هفتم- ایجاد تقویم محتوای شبکه های اجتماعی

بی شک به اشتراک گذاری محتوا ضروری است. اما داشتن یک برنامه زمانی برای به اشتراک گذاری آن بسیار مهم است. همچنین تقویم باید دربرگیرنده‌ی زمانی در خصوص تعامل با مخاطبان باشد. در این مرحله اقدامات زیر نیاز است.
تعیین برنامه پست گذاری
تقویم محتوا تاریخ و زمانی را که باید محتواها را در کانال های مختلف منتشر کنید مشخص می کند. این امر به تمام فعالیت‌ُها در شبکه‌های اجتماعی مختلف، از انتشار تصاویر تا پیوند به ویدئوها و مطالب وبلاگ- نظم می‌دهد و پست‌ها را در فواصل زمانی مناسب منتشر می کند.
تعیین ترکیب محتوا
مطمئن شوید تقویم محتوایّ شما نمود کاملی از بیانیه‌ی ماموریّت و اهداف کسب ‌و‌کار شماست. بدین شکل ممکن است چنین ترکیبی از محتوا را در نظر بگیرید:
• ۵۰% محتوا در خدمت جذب ترافیک وبلاگ باشد.
• ۲۵% محتوا وظیفه‌ی سرپرستی سایر منابع را داشته باشد.
• ۲۰% محتوا از اهداف سازمانی حمایت کند.
• ۵% محتوا به نیروی انسانی و اشاعه فرهنگ سازمانی بپردازد.

گام هشتم- آزمایش، ارزیابی و اصلاح استراتژی

استراتژی بازاریابی شبکه‌های اجتماعی شما یک سند بسیار مهم برای کسب و کار شماست. شما نمی توانید انتظار داشته باشید در اولین تلاش تمام آنچه برنامه ریزی کرده اید بدون هیچ عیب و نقصی محقق شوند. به محض اینکه شروه به پیاده سازی برنامه و پیگیری نتایج کنید متوجه خواهید شد برخی استراتژی ها برخلاف انتظار نتیجه خوبی ندارند و بالعکس برخی دیگر فراتر از انتظار رفته و بسیار خوب جواب می دهند.
بنابراین لازم است استراتژی بازاریابی شبکه‌های اجتماعی درحال اجرا را پیگیری کنید، پیوسته مورد ارزیابی قرار دهید و حتی در صورت نیاز اصلاح کنید تا به نتایج مورد نظر دست یابید.

شما هم اگر تجربه‌ای در این خصوص دارید پایین همین مقاله مطرح کنید.

۴.۴/۵ - (۱۲ امتیاز)

با ارائه محتوای کاربردی، تجربه بهتری از سئو و بازاریابی دیجیتال برای شما پدید می آوریم.

عضویت

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۷۲

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *