نحوه نگارش بیزینس پلن | راهنمای نوشتن طرح تجاری

نحوه نگارش بیزینس پلن | راهنمای نوشتن طرح تجاری

نگارش بیزینس پلن در روزگاری که هر روز شاهد ظهور کسب‌وکارهای تازه‌ای هستیم یکی از اولین مفاهیمی است که صاحب هر کسب و کاری باید با ان دست و پنجه نرم کند. با راه‌اندازی کسب‌وکارهای مختلف، نحوه نگارش یک طرح تجاری هم اهمیّت خاص خودش را پیدا کرده و قصد داریم تا در این مقاله به طور کامل به چگونگی طرّاحی یک طرح تجاری بپردازیم.

هر رقابتی به برنامه‌ریزی نیاز دارد. اگر می‌خواهید در این رقابت پیروز شوید، بهتر است به دنبال راهکاری برای تضمین موفقیت خود باشید. برنامه‌ریزی راه را روشن می‌کند. به شما نشان می‌دهد که کدام بخش از بازاریابی شما نیاز به تقویت بیشتری دارد، چه کسانی را باید برای ادامه فعالیت خود استخدام کنید.

اگر نگران آینده کسب‌‌وکار خود هستید، حق دارید شما باید فضایی کسب‌وکار خود را ترسیم کنید که بی شباهت به میدان جنگ نیست! در این مقاله، هر آنچه که درباره نگارش یک طرح تجاری باید بدانید را خواهید آموخت. با تیم مارکتر ها همراه باشید.

راه اندازی کسب و کار اینترنتی

بیزینس پلن چیست؟

بیزینس پلن همان نقشه‌ای است که برای شروع و ادامه مسیر در سر دارید. البته همه ‌چیز در ذهن شما گنگ و مبهم است. شاید راهکار درست و اصولی را برای مقابله با مشکلات ریز و درشتی که در مسیر کسب وکار شما پیش خواهد آمد، در نظر نگرفته باشید.

در اصل با توجه به تمام مسائلی که هنگام آغاز فعالیت توجه شما را به خود جلب می‌کند، فراموش کردن چنین نکاتی بعید نیست. به هرحال شما یک کسب‌وکار را را‌ه‌اندازی کرده‌اید و می‌خواهید شاهد موفقیت آن باشید.

کسب‌وکار شما در سال‌های اول حیاتِ خود، درست مانند یک کودک نیازمندِ مراقبت و هوشیاری شماست. به عنوان والدین این کودک نوپا چه برنامه‌ای برای آینده آن در سر دارید؟ آیا برای مواقع اضطراری چاره‌ای اندیشیده‌اید؟ فکری برای آموزش او کرده‌اید؟ چطور می‌خواهید به شکوفایی استعدادهای او کمک کنید؟ آیا برنامه‌ای برای اطمینان از سلامت او در سر دارید؟

شاید دراین میان بازی کردن با کودک خود را فراموش کنید و با وجود تمام تلاش‌هایی که در راه تربیت او انجام داده‌اید، با افسردگی کودک خود مواجه شوید. نگارش بیزینس پلن به معنای طراحی نقشه‌ای برای ادامه زندگی فرزندتان است.

طرح تجاری یا همان نقشه راه کسب و کار اینترنتی

کسب‌وکار شما کودک شماست

برای جلوگیری از ایجاد مشکلات هر چه کمتر در مسیر تجاری کسب و کار خود بهتر است نیاز‌های کودک یا به عبارتی شرکت خود را بشناسید. شرکت شما برای ادامه فعالیت خود به عوامل متعددی نیاز دارد. شما باید آموزش نیروهای انسانی را در اولویت قرار دهید. این احتمال وجود دارد که مجبور باشید بودجه‌ای قابل‌توجه را برای استفاده از تجربیات یک کارمند کهنه‌کار در نظر بگیرید.

اما نکته‌ای که نباید فراموش کنید این است که باید آهسته قدم بردارید.

اکنون می‌دانید که برای ادامه مسیر به یک برنامه‌ریزی منسجم نیاز دارید. اما مسئله اینجاست که آیا برای اینکار آماده هستید. بسیاری از تصور اینکه بنشینند و برنامه‌ریزی منسجمی را برای آینده کسب‌وکار انجام دهند واهمه دارند. اما اگر رویای موفقیت کسب‌وکار خود را در سر دارید، بهتر است برای ادامه مسیر آماده شوید.

کسب و کار اینترنتی دقیقا مانند یک کودک است

مراحل نوشتن طرح کسب و کار

اکنون زمان آن رسیده است که دست به کار شوید و طرح کسب و کار خود را بنویسید. به یاد داشته باشید که طرح کسب و کار شما باید شامل موارد متفاوتی باشد. در ادامه با مراحل و موارد ضروری برای نگارش طرح کسب‌وکار آشنا می‌شوید.

برگه رویه

بهتر است برای نگارش بیزینس پلن خود یک برگه رویه بی‌نظیر طراحی کنید. برای این منظور بهتر است از یک تصویر باکیفیت برای رویه کار استفاده کنید. این تصویر می‌تواند شامل لوگوی تجارت شما باشد. در ادامه نام شرکت، آدرس و شماره تلفن کسب‌وکارتان را درج کنید. از آنجایی که این طرح تجاری در اختیار سرمایه‌گذاران نیز گذاشته می‌شود، بهتر است نام، اطلاعات تماس و همینطور سِمت خود را در شرکت در این بخش درج کنید.

خلاصه اجرایی

دراین بخش نیز باید مهم‌ترین اطلاعات را در اختیار کاربر قرار دهید. به یاد داشته باشید که این بخش باید یک تا دو صفحه از پلن بیزینس شما را به خود اختصاص دهد. توجه کاربر را به کسب‌وکار خود جلب کنید. از دستاوردهای خود بگویید. اهداف بلندمدت و کوتاه مدتی که برای کسب‌وکار خود در نظر دارید را با مخاطبان خود در میان بگذارید.

خلاصه اجرایی درواقع خلاصه‌ای از بیزینس پلن شماست. دراین بخش باید شرح مختصری از رسالت خود بیان کنید. تاریخچه فعالیت خود را شرح دهید. شیوه مدیریتی خود را به مخاطب معرفی کنید. به برتری‌های کسب‌وکار در برابر رقبا اشاره کنید. اهداف خود را بازگو کنید و سرمایه‌گذارهای مستعد را به همکاری دعوت کنید.

شرح کسب ‌و کار

در این بخش باید اطلاعات بیشتری در خصوص نحوه انجام کارها در کسب‌وکار خود در اختیار مخاطب قرار دهید. به عبارتی باید به مخاطب بگویید که کسب‌وکار شما با چه هدفی روی کارآمده است. مسیری که برای رسیدن به موفقیت در سر دارید را با مخاطبان خود در میان بگذارید. از ارزش‌ها و اهداف خود سخن بگویید. از ارزش های افزوده ای که قرار است در کسب و کار شما ایجاد شود.

آیا فقط و فقط قصد کسب درآمد دارید یا اینکه به ایجاد ارزش و کارآفرینی و ایجاد اشتغال هم فکر می کنید؟

محصولات و خدمات

در این بخش از نگارش بیزینس پلن به توضیح جزئیات مربوط به خط تولید و نحوه خدمات‌دهی به مشتریان اشاره می‌کنید. در این بخش باید با یک طراحی چشمگیر نحوه ارزش‌گذاری را با مشتریان در میان بگذارید. نام محصولات و خدمات و معیارهایی که روی قیمت آنها تاثیرگذار هستند را نیز با کاربر در میان بگذارید.

تحلیل بازار

در این بخش باید مخاطب کسب‌وکار را توصیف کنید. باید وسعت و بزرگی جامعه مخاطبان خود را با کاربر در میان بگذارید. اگر در همین لحظه نیز کسب‌وکار شما مخاطبانی را گرد خود جمع کرده است، بهتر است آنها نیز در این بخش توصیف کنید.

نحوه بازاریابی

در این بخش باید راهکارهایی که برای معرفی کسب‌وکار خود درنظر گرفته‌اید را برای مخاطبان خود شرح دهید. چه رویکردی را برای معرفی خود به جامعه مخاطبان در نظر گرفته‌اید؟

برنامه فروش

چه راهکاری برای فروش بیشتر در نظر دارید؟ در این بخش باید ساختار تیم فروش را مشخص کنید؟ علت انتخاب ساختار مورد نظر را شرح دهید. از چه ابزارها و نرم‌افزارهایی برای فروش بیشتر استفاده می‌کنید. بودجه و اهداف خود را بیان کنید.

نکات قانونی

در این بخش باید ساختار قانونی کسب‌وکار خود را مشخص کنید و به سرمایه‌گذار نشان دهید که چه نوع کسب‌وکاری هستید. در ادامه باید تمام اقداماتی که برای قانونی انجام دادن کارها پشت سرگذاشته یا در نظر دارید را با مخاطبان خود در میان بگذارید.

ملاحظات مالی

در این بخش باید به مخاطب نشان دهید که در ازای سرمایه‌گذاری خود باید در انتظار چه سودی باشد. آیا این سرمایه‌گذاری برای آنها سودی در بر دارد؟ برای درک بهتر مسائل مالی باید هزینه‌های استارت آپ را شرح دهید. میزان فروش در ماه‌های اتی را پیشبینی کنید. اعداو ارقام و علت برآوردهای خود را شرح دهید. برای درک بهتر موضوع می‌توانید از نمودارها و اسپرد شیت‌ها نیز کمک بگیرید.

نوشتن طرح تجاری کسب و کار یکی ازمهم‌ترین گام‌های است که باید در ابتدای کسب‌وکار خود در نظر بگیرید. با تهیه یک بیزینس پلن موفق کسب‌وکار خود را احیا کنید. با مراجعه به سایت هاب اسپات Hubspot با نمونه های طرح کسب و کار روبه‌رو می‌شوید که کار شما را به‌مراتب ‌ساده‌تر کرده است. این طرح‌ها برای کسب‌وکارها متفاوتی طراحی شده‌اند. صرف نظر از اندازه کسب‌وکار خود می‌توانید یکی از این طرح‌ها را برای آغاز نگارش بیزینس پلن انتخاب کنید.

هر کدام از این نمونه‌ها با استفاده از ‌شیوه‌ای متفاوت اطلاعات را به نمایش می‌گذارند. ترتیب قرارگیری اطلاعات و نحوه ارائه آنها متفاوت است. با در نظرگرفتن نیازهای خود بهترین نمونه را برای پیشبرد اهداف خود انتخاب کنید. فراموش نکنید که این طرح نماینده کسب‌وکار شماست و به مخاطب نشان می‌دهد که شما واقعا چه کسی هستید و در کسب‌وکار شما چه رویدادهایی در شرف وقوع است.

در آخر

نگارش بیزینس پلن یکی از مهم‌ترین گام‌هایی است که در راستای توسعه کسب‌وکارخود باید انجام دهید. به یاد داشته باشید که این کار می‌تواند ویژگی‌های متمایز کسب‌وکار شما را با مخاطبان و سرمایه‌گذاران کسب‌وکار شما در میان بگذارد. این طرح دورنمای روشنی از آینده کسب‌وکار را برای مخاطبان طرح می‌کند. از این گذشته بیزینس پلن به آنها نشان می‌دهد که شما برای رسیدن به جایگاه امروزی خود از چه موانعی عبور کرده‌اید.

با نگارش طرح تجاری سرگذشت کسب‌وکار خود را به رشته تحریر در می‌آورید، داستانی را برای مخاطبان خود شرح می‌دهید که آن را زندگی کرده‌اید.

طرح تجاری شما شناسنامه‌ای است که لحظه تولد تا کنون را برای کسب‌وکار شما در خود جای داده است. اگر کسب بخواهد با کسب‌وکار شما و اهدافی که در سر دارید بیشتر آشنا شود باید بیزینس پلن شما را مطالعه کند. اگر برای نگارش بیزینس پلن خود آماده هستید، دست به کار شوید. به محض این که دست به کار شوید در خاطرات و رویاهایی که برای کسب‌وکار خود دارید غوطه‌ور خواهید شد.

با سئو و دیجیتال مارکتینگ از طریق طراحی سایت آشنا شدم و علاقه بسیاری به این حوزه دارم و همواره در حال یادگیری و افزایش علم خودم در حوزه تخصصی دیجیتال مارکتینگ هستم.

عضویت

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۷۱

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *