تکنیک های افزایش سرعت سایت | سایت خودت را پر سرعت کن !

تکنیک های افزایش سرعت سایت | سایت خودت را پر سرعت کن !

فکر می‌کنید افزایش سرعت سایتتان مهم نیست؟ اما باید بگم که خیلی هم مهمِ !!!! کاربری که وارد سایت شما می‌شود هیجان دارد تا زودتر به جواب سؤال خودش برسه و صبر و حوصله هم نداره، اگر ۱ دقیقه صبر کنه و به بینه که هنوز صفحه سایت موردنظرش کامل لود نشده، فوراً سایت رو می‌بنده و وارد لینک بعدی که از قضا رقیب شما هم هست می شه. میدانید این یعنی چی؟! یعنی یک امتیاز منفی برای شما و یک امتیاز مثبت برای رقیب شما. این یعنی افزایش میزان نرخ پرش سایت شما و …
دیگه ادامه نمی‌دم که این فرار کاربر از سایت شما چه پیامدهای بدی داره اما اگر هنوز هم بر این باور هستید که سرعت سایت هیچ تأثیری به روی سئو سایت شما ندارد پس ۱ دقیقه با من همراه باشید تا به شما بگویم که تأخیر یک ثانیه در زمان بارگیری صفحه چه پیامدهایی دارد:

  • ۱۱٪ بازدید صفحه کمتر
  • ۱۶٪ کاهش رضایت مشتری
  • ۷٪ ضرر در تبدیلات

این‌ها همه یعنی خروج کاربر از صفحه سایت شما و عدم رضایت کاربر از سایت و درنتیجه عدم رضایت گوگل از شما و عقب رفتن در نتایج و درنهایت حذف شدن از نتایج. حالا باز هم‌فکر می‌کنید که افزایش سرعت سایت تاثیری به روی سئو سایتتان ندارد؟!!!!
داشتن یک سایت سریع ضروری است، نه فقط برای رتبه بندی خوب در گوگل ، بلکه برای نگه داشتن کاربر در سایت و جلب رضایت کاربر.

چگونه بهینه سازی سرعت وب سایت بر تبدیلات تاثیر می گذارد؟

سایت های کند ، تبدیلات را از بین می برند . در حقیقت ، ۴۷٪ از بازدیدکنندگان و کاربران انتظار دارند وب سایت ها در دو ثانیه یا کمتر بارگیری شوند . و ۴۰٪ صفحه ای را که سه ثانیه یا بیشتر طول بکشد کنار می گذارند.

اگر بارگیری سایت شما بیش تر از سه ثانیه طول بکشد، تقریباً نیمی از بازدید کنندگان خود را قبل از ورود به سایت از دست می دهید. این نشان می دهد که هرچه صفحه سریعتر باشد، احتمال خرید هم افزایش می یابد..

Walmart در پایان بهینه سازی سرعت وب سایت، نتایج زیر را گزارش داد:

  • به ازای هر یک ثانیه بهبود سرعت سایت، آنها تا ۲٪ افزایش در تبدیلات را تجربه کردند.
  • به ازای هر ۱۰۰ میلی ثانیه پیشرفت، درآمد فزاینده آنها تا ۱٪ رشد کرد.

در مطالعه دیگری، رابطه بین زمان بار و نرخ تبدیل نشان داد که ۲۵ درصد کاهش در نرخ تبدیل فقط با یک ثانیه اضافی از زمان بار است. واضح است که تلاش برای افزایش سرعت سایت، حتی یک ثانیه می تواند تاثیر عمده ای در تبدیل بازدید کننده به اهداف تجاری ما داشته باشد.

اهمیت زمان در لود شدن صفحات سایت

آیا سرعت سایت تاثیری در قرار گیری نتایج گوگل دارد؟

سرعت سایت یکی از فاکتور های مهم برای رتبه بندی سئو سایت هست و این یعنی اگر سرعت و زمان بارگذاری سایت شما کم باشد احتمال قرار گرفتن صفحات وبسایت شما در نتایج نخست گوگل کاهش می یابد. اما اگر سرعت خوبی داشته باشد احتمال اینکه در نتایج اولیه گوگل باشید بسیار بیشتر میشود. در سال های اخیر موبایل فرندلی بودن سایت یکی از فاکتور های مهم گوگل می باشد که در این حالت فاکتور بهبود سرعت لود وبسایت مهمتر شده است و به قولی بیشتر به چشم می آید.

برای تست mobile friendly بودن وبسایت خودتان از ابزار mobile friendly testing tools استفاده کنید.
(به وبسایت https://search.google.com/test/mobile-friendly لینک داده شود.)

بنابراین اگر می خواهید در رتبه بندی گوگل جایگاه بهتری داشته باشید و یا جایگاه خود را از دست ندهید، لازم است بدانید که چگونه زمان بارگذاری وب سایت را کاهش دهید. شما باید سایتی داشته باشید که تجربه کاربری آسان و سریع داشته باشد و در هر مرورگر چه گوشی موبایل و چه صفحه دسکتاپ و یا تبلت و … با سرعت و به درستی بارگذاری شود.

چگونه بهینه سازی سرعت وب سایت بر تبدیل بازدیدکنندگان تاثیر می گذارد

در مطالعه دیگری ، رابطه بین زمان بار و نرخ تبدیل نشان داد که ۲۵ درصد کاهش در نرخ تبدیل فقط با یک ثانیه اضافی از زمان بار است. واضح است که تلاش برای افزایش سرعت سایت – حتی یک ثانیه – می تواند تاثیر عمده ای در تبدیل ها داشته باشد.

آیا سرعت سایت تاثیری در قرار گیری نتایج گوگل دارد؟

سرعت سایت یکی از فاکتور های مهم برای رتبه بندی سئو هست و این یعنی که اگر سرعت و زمان بارگذاری سایت شما نسبت به سایر رقبا کم تر باشد، گوگل وبسایت شما را به جایگاه پایین تر در نتایج SERP نمایش می دهد. اما اگر سرعت خوبی داشته باشد (زیر ۳ ثانیه لود شود) احتمال اینکه در نتایج اولیه گوگل باشید بسیار بیشتر میشود.
در سال های اخیر موبایل فرندلی بودن سایت یکی از فاکتور های مهم گوگل شناخته شده است که در این حالت فاکتور بهبود سرعت لود وبسایت مهمتر شده است و به قولی بیشتر به چشم می آید.
بنابراین اگر می خواهید در رتبه بندی گوگل جایگاه بهتری داشته باشید و یا جایگاه خود را از دست ندهید، لازم است بدانید که چگونه زمان بارگذاری وب سایت را کاهش دهید. شما باید سایتی داشته باشید که تجربه کاربری آسان و سریع داشته باشد و در هر مرورگر چه گوشی موبایل و چه صفحه دسکتاپ و یا تبلت و … با سرعت و به درستی بارگذاری شود.

چرا وب سایت من کند است؟

شما یک تست سرعت سایت انجام داده اید و متوجه شده اید که زمان بارگذاری شما بسیار کند است. دلایل زیادی وجود دارد که باعث می شود زمان بارگذاری سایت شما زیاد باشد. این دلایل می تواند به میزان سرعت سرور وبسایت شما ، اندازه و حجم تصاویر داخل صفخا وبسایت شما و حتّی حجم کدهای Css و JS در وبسایت شما مربوط شود.
و این یعنی که شما برای بهبود سرعت لود وبسایت خود باید به قسمت های مختلفی از سایت خود سر بزنید و مراحل بسیاری را طی کنید تا سرعت سایتتان بهبود یابد. اما سوالی که ممکن است برای شما پیش بیاید این است که زمان مناسب برای بارگذاری یک صفحه از وب سایت چند ثانیه است؟

زمان بارگذاری صفحه مناسب چقدر است؟

طبق گفته گوگل، بهترین زمان برای سرعت لود سایت سه ثانیه است. و میانگین زمان لود صفحات سایت در حالت موبایلی ۲۲ ثانیه است. اما متأسفانه، طبق گزارشات و آمارها مشاهده شده است که کمتر سایتی چنین سرعت لودی را رعایت می کند!
چگونه میزان سرعت سایت خود را اندازه گیری نماییم؟
خب حالا رسیدیم به قسمت مهم و قشنگ که اصلا ببینیم سرعت لود سایتمان چقدر است و برای افزایش سرعت سایت خود باید چه کارهایی انجام دهیم. سایت ها و ابزار های بسیاری وجود دارد که با کمک آن ها میتوان میزان سرعت بارگذاری سایت را اندازه گیری نمایم :

۱- Gtmetrix 

۲- Google page speed

خب حالا که با کمک این ابزار ها زمان سرعت لود سایت را فهمیدیم باید بریم به سراغ افزایش سرعت سایت اما چطوری؟
در قسمت بعدی به شما راه های بهبود سرعت لود وب سایت را خواهم گفت.

چگونه وب سایت خود را در سال ۲۰۲۱ افزایش دهیم؟

همان طور که گفتیم فاکتورهای زیادی وجود دارد که به بهبود سرعت سایت شما تاثیر می گذارد در این پست، من به شما چند تا از بهترین و اساسی ترین تکنیک های افزایش سرعت سایت را یاد میدهم کافیست آن ها را پیاده سازی نمایید تا سرعت سایت شما کم شود و در نتیجه رتبه بهتری در سئو و نتایج گوگل کسب نماید.

بهینه سازی فایل های کدها

در ابتدا بهتر است تا فایل کد های سایت خود را بهینه کنید که به اصطلاح به این کار مینی فای (Minify)کردن کد ها نیز گفته می شود. این کد ها شامل کد های html و css و javascript می باشد که بهتر است تا جایی که عملکرد وبسایت شما دچار اختلال نشود، حجم این کدها کاهش یابد. این فایل ها جزء مهمترین فایل های سایت هستند که در واقع کد های ظاهر سایت در این پوشه ها قرار دارند. کوچک کردن یک فایل شامل حذف قالب بندی، فضای خالی و کد غیر ضروری است.
از آنجا که هر کد غیر ضروری به اندازه صفحه شما اضافه می کند، مهم است که شما فضاهای اضافی را حذف کنید. همچنین در حالت minify کردن کدها، کدهای اضافی حذف می شوند و پرونده ها با یکدیگر ترکیب می شود که این امر به بهینه سازی فضای هاست شما کمک میکند در نتیجه صفحه برای کاربر زودتر لود می شود.

اما چگونه می توان کدهای سایت را مینیفای کرد؟

روش های مختلفی برای کوچک کردن (minify) و ترکیب فایل ها وجود دارد، اگر سایت شما وردپرسی باشد که کارتان بسیار راحت است و با نصب افزونه می توانید به راحتی کد ها را کوچک کنید اما اگر سایتتان به صورت اختصاصی نوشته شده است باید از برنامه نویس سایت خود بخواهید تا این کار را انجام دهد. به شما توصیه میکنم اگر سایت تان وردپرسی است از افزونه WP Rocket استفاده نماید. این افزونه در مخزن وردپرس وجود دارد و کار با آن بسیار راحت است.

بهینه سازی نحوه بارگذاری کدهای CSS و JavaScript

هنگامی که برخی از پرونده های خود را کوچک و ترکیب کردید، می توانید نحوه بارگیری آنها در صفحات خود را نیز بهینه کنید. اسکریپت هایی مانند CSS و JavaScript به دو روش مختلف بارگیری می شوند: همزمان یا غیر همزمان.
اگر اسکریپت های شما به طور همزمان بارگیری می شوند، آنها به ترتیب ظاهر شده در صفحه بارگیری می شوند از طرف دیگر، اگر اسکریپت های شما به طور هم زمان بارگیری نشوند، برخی از آنها به طور همزمان بارگیری می شوند.
بارگذاری همزمان پرونده ها می تواند سرعت صفحه شما را افزایش دهد زیرا وقتی مرورگر صفحه ای را بارگیری می کند، از بالا به پایین حرکت می کند.
اگر به یک فایل CSS یا JavaScript دسترسی پیدا کند که همزمان نباشد ، بارگیری متوقف می شود تا زمانی که آن فایل خاص را بارگیری کند. اگر همان پرونده ناهمزمان باشد ، مرورگر می تواند همزمان بارگیری سایر عناصر را در صفحه ادامه دهد.

استفاده از بهترین سرویس میزبانی هاست

بیشتر مدیران سایت ها برای کم کردن هزینه ها از ارزان ترین هاست و سرویس میزبانی استفاده می کنند که این کار اصلاً خوب نیست. حتی اگر تصمیم داشته باشید که پس از مدتی هاست خود را تغییر دهید باید بگویم که باز هم کار درستی نیست و بهتر است تا در همان ابتدای کار بهترین و با کیفیت ترین سرویس میزبانی هاست را برای سایت خود انتخاب نماید.
نوع هاست تاثیر بسیاری بر روی سرعت لود صفحات وب سایت شما دارد پس این نکته را در نظر داشته باشید که باید از همان ابتدا بهترین هاست را خریداری نماید.
انواع سرویس میزبانی هاست
· میزبانی مشترک
· میزبانی VPS
· سرور اختصاصی

قبلا در وبسایت مارکترها مقاله ای تحت عنوان ” راهنمای کامل خرید هاست مناسب و دامنه ” منتشر شده
که پیشنهاد می کنید حتما مطالعه کنید.

حافظه پنهان مرورگر را فعال کنید

هنگام بازدید از یک وب سایت، عناصر موجود در صفحه ای که بازدید می کنید در هارد دیسک شما در یک حافظه پنهان یا حافظه موقت ذخیره می شوند. این بدان معناست که دفعه بعدی که به سایت مراجعه می کنید ، مرورگر شما می تواند صفحه را بارگیری کند بدون اینکه درخواست HTTP دیگری به سرور ارسال کند. با W3 Total Cache سرعت وب سایت خود را در وردپرس افزایش دهید

اندازه های تصویر را کاهش دهید

تصاویر می توانند نقش اصلی در سرعت سایت شما داشته باشند. ابزار ها و سایت های بسیاری هستند که به راحتی حجم تصویر شما را کم میکنند بدون آنکه کیفیت عکس شما کم شود.
شما می توانید علاوه بر ابزار gtmetrix که سرعت لود سایت و ارور ها را نمایش میدهد با استفاده از pingdom تصاویر با حجم بالا را تشخیص دهید و سپس حجم آن ها را کم نماید و دوباره بارگذاری نماید

شما می توانید قبل از آنکه تصاویر را در سایت خود بارگذاری نماید با استفاده از سایت های زیر حجم تصاویر را کم کنید:
Tinypng.com
Compressjpeg.com
همچنین اگر سایت شما وردپرسی است به شما توصیه میکنم از افزونه WP Smush برای کم کردن حجم تصاویر استفاده نماید. در نظر داشته باشید که بهترین فرمت برای تصاویر وب سایت، فرمت های JPG ، PNG و GIF است .

سخن پایانی و جمع بندی

بهبود سرعت لود وب سایت و افزایش سرعت سایت یک کار چالشی و زمان بر است، اما تأثیر مثبت قابل توجهی بر عملکرد کلی سایت شما خواهد داشت. در این مقاله تاثیر بالا بردن سرعت سایت و راه های بهبود و افزایش سرعت را گفتیم.
حالا شما دست به کار شوید و بعد از اندازه گیری سرعت لود سایت خود به بهبود آن بپردازید.

با سئو و دیجیتال مارکتینگ از طریق طراحی سایت آشنا شدم و علاقه بسیاری به این حوزه دارم و همواره در حال یادگیری و افزایش علم خودم در حوزه تخصصی دیجیتال مارکتینگ هستم.

عضویت

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۷۱

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *