تکنیک های افزایش سرعت سایت | سایت خودت را پر سرعت کن !

تکنیک های افزایش سرعت سایت | سایت خودت را پر سرعت کن !

فکر می‌کنید افزایش سرعت سایتتان مهم نیست؟ اما باید بگم که خیلی هم مهمِ !!!! کاربری که وارد سایت شما می‌شود هیجان دارد تا زودتر به جواب سؤال خودش برسه و صبر و حوصله هم نداره، اگر ۱ دقیقه صبر کنه و به بینه که هنوز صفحه سایت موردنظرش کامل لود نشده، فوراً سایت رو می‌بنده و وارد لینک بعدی که از قضا رقیب شما هم هست می شه. میدانید این یعنی چی؟! یعنی یک امتیاز منفی برای شما و یک امتیاز مثبت برای رقیب شما. این یعنی افزایش میزان نرخ پرش سایت شما و …

دیگه ادامه نمی‌دم که این فرار کاربر از سایت شما چه پیامدهای بدی داره اما اگر هنوز هم بر این باور هستید که سرعت سایت هیچ تأثیری به روی سئو سایت شما ندارد پس ۱ دقیقه با من همراه باشید تا به شما بگویم که تأخیر یک ثانیه در زمان بارگیری صفحه چه پیامدهایی دارد:

 • ۱۱٪ بازدید صفحه کمتر
 • ۱۶٪ کاهش رضایت مشتری
 • ۷٪ ضرر در تبدیلات

این‌ها همه یعنی خروج کاربر از صفحه سایت شما و عدم رضایت کاربر از سایت و درنتیجه عدم رضایت گوگل از شما و عقب رفتن در نتایج و درنهایت حذف شدن از نتایج. حالا باز هم‌فکر می‌کنید که افزایش سرعت سایت تاثیری به روی سئو سایتتان ندارد؟!!!!
داشتن یک سایت سریع ضروری است، نه فقط برای رتبه بندی خوب در گوگل ، بلکه برای نگه داشتن کاربر در سایت و جلب رضایت کاربر.

تاثیر افزایش سرعت سایت روی افزایش نرخ تبدیل (CTA) ؟

سایت های کند ، تبدیلات را از بین می برند . در حقیقت ، ۴۷٪ از بازدیدکنندگان و کاربران انتظار دارند وب سایت ها در دو ثانیه یا کمتر بارگیری شوند . و ۴۰٪ صفحه ای را که سه ثانیه یا بیشتر طول بکشد کنار می گذارند.

اگر بارگیری سایت شما بیش تر از سه ثانیه طول بکشد، تقریباً نیمی از بازدید کنندگان خود را قبل از ورود به سایت از دست می دهید. این نشان می دهد که هرچه صفحه سریعتر باشد، احتمال خرید هم افزایش می یابد..

Walmart در پایان بهینه سازی سرعت وب سایت، نتایج زیر را گزارش داد:

 • به ازای هر یک ثانیه بهبود سرعت سایت، آنها تا ۲٪ افزایش در تبدیلات را تجربه کردند.
 • به ازای هر ۱۰۰ میلی ثانیه پیشرفت، درآمد فزاینده آنها تا ۱٪ رشد کرد.

در مطالعه دیگری، رابطه بین زمان بار و نرخ تبدیل نشان داد که ۲۵ درصد کاهش در نرخ تبدیل فقط با یک ثانیه اضافی از زمان بار است. واضح است که تلاش برای افزایش سرعت سایت، حتی یک ثانیه می تواند تاثیر عمده ای در تبدیل بازدید کننده به اهداف تجاری ما داشته باشد.

اهمیت زمان در لود شدن صفحات سایت

آیا سرعت سایت تاثیری در قرار گیری نتایج گوگل دارد؟

سرعت سایت یکی از فاکتور های مهم برای رتبه بندی سئو سایت هست و این یعنی اگر سرعت و زمان بارگذاری سایت شما کم باشد احتمال قرار گرفتن صفحات وبسایت شما در نتایج نخست گوگل کاهش می یابد. اما اگر سرعت خوبی داشته باشد احتمال اینکه در نتایج اولیه گوگل باشید بسیار بیشتر میشود. در سال های اخیر موبایل فرندلی بودن سایت یکی از فاکتور های مهم گوگل می باشد که در این حالت فاکتور بهبود سرعت لود وبسایت مهمتر شده است و به قولی بیشتر به چشم می آید.

برای تست mobile friendly بودن وبسایت خودتان از ابزار mobile friendly testing tools استفاده کنید.
(به وبسایت https://search.google.com/test/mobile-friendly لینک داده شود.)

بنابراین اگر می خواهید در رتبه بندی گوگل جایگاه بهتری داشته باشید و یا جایگاه خود را از دست ندهید، لازم است بدانید که چگونه زمان بارگذاری وب سایت را کاهش دهید. شما باید سایتی داشته باشید که تجربه کاربری آسان و سریع داشته باشد و در هر مرورگر چه گوشی موبایل و چه صفحه دسکتاپ و یا تبلت و … با سرعت و به درستی بارگذاری شود.

آیا سرعت سایت تاثیری در قرار گیری نتایج گوگل دارد؟

سرعت سایت یکی از فاکتور های مهم برای رتبه بندی سئو هست و این یعنی که اگر سرعت و زمان بارگذاری سایت شما نسبت به سایر رقبا کم تر باشد، گوگل وبسایت شما را به جایگاه پایین تر در نتایج SERP نمایش می دهد. اما اگر سرعت خوبی داشته باشد (زیر ۳ ثانیه لود شود) احتمال اینکه در نتایج اولیه گوگل باشید بسیار بیشتر میشود.
در سال های اخیر موبایل فرندلی بودن سایت یکی از فاکتور های مهم گوگل شناخته شده است که در این حالت فاکتور بهبود سرعت لود وبسایت مهمتر شده است و به قولی بیشتر به چشم می آید.
بنابراین اگر می خواهید در رتبه بندی گوگل جایگاه بهتری داشته باشید و یا جایگاه خود را از دست ندهید، لازم است بدانید که چگونه زمان بارگذاری وب سایت را کاهش دهید. شما باید سایتی داشته باشید که تجربه کاربری آسان و سریع داشته باشد و در هر مرورگر چه گوشی موبایل و چه صفحه دسکتاپ و یا تبلت و … با سرعت و به درستی بارگذاری شود.

چرا وب سایت من کند است؟

شما یک تست سرعت سایت انجام داده اید و متوجه شده اید که زمان بارگذاری شما بسیار کند است. دلایل زیادی وجود دارد که باعث می شود زمان بارگذاری سایت شما زیاد باشد. این دلایل می تواند به میزان سرعت سرور وبسایت شما ، اندازه و حجم تصاویر داخل صفخا وبسایت شما و حتّی حجم کدهای Css و JS در وبسایت شما مربوط شود.
و این یعنی که شما برای بهبود سرعت لود وبسایت خود باید به قسمت های مختلفی از سایت خود سر بزنید و مراحل بسیاری را طی کنید تا سرعت سایتتان بهبود یابد. اما سوالی که ممکن است برای شما پیش بیاید این است که زمان مناسب برای بارگذاری یک صفحه از وب سایت چند ثانیه است؟

زمان بارگذاری صفحه مناسب چقدر است؟

طبق گفته گوگل، بهترین زمان برای سرعت لود سایت سه ثانیه است. و میانگین زمان لود صفحات سایت در حالت موبایلی ۲۲ ثانیه است. اما متأسفانه، طبق گزارشات و آمارها مشاهده شده است که کمتر سایتی چنین سرعت لودی را رعایت می کند!
چگونه میزان سرعت سایت خود را اندازه گیری نماییم؟
خب حالا رسیدیم به قسمت مهم و قشنگ که اصلا ببینیم سرعت لود سایتمان چقدر است و برای افزایش سرعت سایت خود باید چه کارهایی انجام دهیم. سایت ها و ابزار های بسیاری وجود دارد که با کمک آن ها میتوان میزان سرعت بارگذاری سایت را اندازه گیری نمایم :

۱- Gtmetrix 

۲- Google page speed

خب حالا که با کمک این ابزار ها زمان سرعت لود سایت را فهمیدیم باید بریم به سراغ افزایش سرعت سایت اما چطوری؟
در قسمت بعدی به شما راه های بهبود سرعت لود وب سایت را خواهم گفت.

افزایش سرعت سایت در سال ۲۰۲۱ افزایش دهیم؟

همان طور که گفتیم فاکتورهای زیادی وجود دارد که به بهبود سرعت سایت شما تاثیر می گذارد در این پست، من به شما چند تا از بهترین و اساسی ترین تکنیک های افزایش سرعت سایت را یاد میدهم کافیست آن ها را پیاده سازی نمایید تا سرعت سایت شما کم شود و در نتیجه رتبه بهتری در سئو و نتایج گوگل کسب نماید.

بهینه سازی فایل های کدها ی Css و JS

در ابتدا بهتر است تا فایل کد های سایت خود را بهینه کنید که به اصطلاح به این کار مینی فای (Minify) کردن کد ها نیز گفته می شود. این کد ها شامل کد های html و css و javascript می باشد که بهتر است تا جایی که عملکرد وبسایت شما دچار اختلال نشود، حجم این کدها کاهش یابد. این فایل ها جزء مهمترین فایل های سایت هستند که در واقع کد های ظاهر سایت در این پوشه ها قرار دارند. کوچک کردن یک فایل شامل حذف قالب بندی، فضای خالی و کد غیر ضروری است.
از آنجا که هر کد غیر ضروری به اندازه صفحه شما اضافه می کند، مهم است که شما فضاهای اضافی را حذف کنید. همچنین در حالت minify کردن کدها، کدهای اضافی حذف می شوند و پرونده ها با یکدیگر ترکیب می شود که این امر به بهینه سازی فضای هاست شما کمک میکند در نتیجه صفحه برای کاربر زودتر لود می شود.

اما چگونه می توان کدهای سایت را مینیفای کرد؟

روش های مختلفی برای کوچک کردن (minify) و ترکیب فایل ها وجود دارد، اگر سایت شما وردپرسی باشد که کارتان بسیار راحت است و با نصب افزونه می توانید به راحتی کد ها را کوچک کنید اما اگر سایتتان به صورت اختصاصی نوشته شده است باید از برنامه نویس سایت خود بخواهید تا این کار را انجام دهد. به شما توصیه میکنم اگر سایت تان وردپرسی است از افزونه WP Rocket افزونه استفاده نماید. این افزونه در مخزن وردپرس وجود دارد و کار با آن بسیار راحت است.

در ادامه چند مورد از بهترین افزونه های کش رو برای شما معرفی خواهم کرد:

 • افزونه WP-FFPC
 • افزونه w3 total cache
 • افزونه wp super cache
 • افزونه wp rocket
 • افزونه wp fastest cache

بهینه سازی بارگذاری کدهای CSS و JavaScript

هنگامی که برخی از پرونده های خود را کوچک و ترکیب کردید، می توانید نحوه بارگیری آنها در صفحات خود را نیز بهینه کنید. اسکریپت هایی مانند CSS و JavaScript به دو روش مختلف بارگیری می شوند: همزمان یا غیر همزمان.
اگر اسکریپت های شما به طور همزمان بارگیری می شوند، آنها به ترتیب ظاهر شده در صفحه بارگیری می شوند از طرف دیگر، اگر اسکریپت های شما به طور هم زمان بارگیری نشوند، برخی از آنها به طور همزمان بارگیری می شوند.
بارگذاری همزمان پرونده ها می تواند سرعت صفحه شما را افزایش دهد زیرا وقتی مرورگر صفحه ای را بارگیری می کند، از بالا به پایین حرکت می کند.
اگر به یک فایل CSS یا JavaScript دسترسی پیدا کند که همزمان نباشد ، بارگیری متوقف می شود تا زمانی که آن فایل خاص را بارگیری کند. اگر همان پرونده ناهمزمان باشد ، مرورگر می تواند همزمان بارگیری سایر عناصر را در صفحه ادامه دهد.

 

یافتن کدهای اضافی CSS

یکی از بهترین کارهایی که می تواند سرعت وبسایت شما را به صورت قابل توجهی افزایش دهد، یافتن کدهای CSS اضافی است که بی دلیل بارگذاری می شوند و هیچ وقت هم در وبسایت شما مورد استفاده قرار نمی گیرند.

یکی از وبسایت هایی که به کمک ان می توانید کدهای Css اضافی وبسایت خودتان را پیدا کنید، وبسایت purifycss.online هست.

وارد این وبسایت شوید و همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید، آدرس دامنه وبسایت خودتان را داخل این ابزار وارد نمایید و روی دکمه ابی رنگ کنار آن کلیک کنید. چند لحظه ای صبر کنید تا ابزار کدهای اضافی و کدهایی که نیاز به فشرده سازی را دارند برای شما نمایش دهد. با این کار متوجه خواهید شد که کدام بخش از وبسایت شما، نیاز به اصلاح و فشرده سازی کدهای CSS دارد.

ابزار یافتن کدهای Css اضافه

 

استفاده از بهترین سرویس میزبانی هاست

بیشتر مدیران سایت ها برای کم کردن هزینه ها از ارزان ترین هاست و سرویس میزبانی استفاده می کنند که این کار اصلاً خوب نیست. حتی اگر تصمیم داشته باشید که پس از مدتی هاست خود را تغییر دهید باید بگویم که باز هم کار درستی نیست و بهتر است تا در همان ابتدای کار بهترین و با کیفیت ترین سرویس میزبانی هاست را برای سایت خود انتخاب نماید.
نوع هاست تاثیر بسیاری بر روی سرعت لود صفحات وب سایت شما دارد پس این نکته را در نظر داشته باشید که باید از همان ابتدا بهترین هاست را خریداری نماید.
انواع سرویس میزبانی هاست
· میزبانی مشترک
· میزبانی VPS
· سرور اختصاصی

اگر بخواهم خیلی کوتاه و خلاصه برای شما تفاوت بین هاست های اشتراکی، VPS و اختصاصی را بیان کنم، باید بگویم که معمولاً سرویس دهنده های هاست های اشتراکی، چندین وبسایت را بر روی سرورهای پلن های اشتراکی خودشان آنلاین می کنند که باعث می شود تا چندین وبسایت از منابع یک سرور استفاده کنند و این نوع سرورها برای وبسایت هایی که بازدیدشان از یک حدی بیشتر شود، دیگر جوابگو نیست و باید تغییر هاست انجام دهید.

در هاست های VPS شرکت هاستینگ از منابع چندین سرور استفاده می کند و سعی می کند تا بار و فشار سرور را از طریق منابع چندین سرور تامین کند. در هاست های اختصاصی، یک سرور اختصاصی با منابع اختصاصی فقط برای وبسایت شما در نظر گرفته می شود که به صورت کاملاً اختصاصی وبسایت شما بر روی آن پشتیبانی می شود و می تواند سرعت وبسایت شما را چندین برابر افزایش دهد. چرا که در این حالت هیچ وبسایت دیگری از منابع سرور شما استفاده نخواهد کرد و منابع به طور کامل برای شما مصرف می شود.

تفاوت vps و سرور اختصاصی

 

قبلا در وبسایت مارکترها مقاله ای تحت عنوان ” راهنمای کامل خرید هاست مناسب و دامنه ” منتشر شده
که پیشنهاد می کنید حتما مطالعه کنید.

حافظه پنهان مرورگر را فعال کنید

هنگام بازدید از یک وب سایت، عناصر موجود در صفحه ای که بازدید می کنید در هارد دیسک شما در یک حافظه پنهان یا حافظه موقت ذخیره می شوند. این بدان معناست که دفعه بعدی که به سایت مراجعه می کنید ، مرورگر شما می تواند صفحه را بارگیری کند بدون اینکه درخواست HTTP دیگری به سرور ارسال کند. با W3 Total Cache سرعت وب سایت خود را در وردپرس افزایش دهید

اندازه های تصویر را کاهش دهید

تصاویر می توانند نقش اصلی در سرعت سایت شما داشته باشند. ابزار ها و سایت های بسیاری هستند که به راحتی حجم تصویر شما را کم میکنند بدون آنکه کیفیت عکس شما کم شود.
شما می توانید علاوه بر ابزار gtmetrix که سرعت لود سایت و ارور ها را نمایش میدهد با استفاده از pingdom تصاویر با حجم بالا را تشخیص دهید و سپس حجم آن ها را کم نماید و دوباره بارگذاری نماید

شما می توانید قبل از آنکه تصاویر را در سایت خود بارگذاری نماید با استفاده از سایت های زیر حجم تصاویر را کم کنید:

Tinypng.com
Compressjpeg.com

همچنین اگر سایت شما وردپرسی است به شما توصیه میکنم از افزونه WP Smush برای کم کردن حجم تصاویر استفاده نماید. در نظر داشته باشید که بهترین فرمت برای تصاویر وب سایت، فرمت های JPG ، PNG و GIF است .

به روز نگه داشتن هقته وردپرس و پلاگین ها

یکی دیگه از کارهایی که می توانید برای افزایش سرعت سایت خودتان انجام دهید، به روز نگه داشتن هسته اصلی وردپرس و پلاگین هایی است که نصب کرده اید.

بسیاری از پلاگین ها روز نخستی که برای استفاده منتشر می شوند، باگ و ایراد زیادی دارند که با به روز نگه داشتن این پلاگین ها می توانید دائما وبسایت خودتان را از نظر سرعت بهینه کنید.

 

فعالسازی CDN (Content Delivery Network )

برای اینکه بخواهم CDN را خیلی ساده و خلاصه برای شما شرح دهم، اون رو در قالب یک مثال برای شما توضیح می دهم.
فرض کنید که شما وبسایتی دارید که بازدیدکنندگان مختلفی را از سراسر دنیا دارد. اگر بازدیدکننده ای وبسایت شما را از مثلاً کشور فرانسه مشاهده کند، منابع حجیم وبسایت (مثل کدهای CSS و JS و…) از نزدیک ترین سرور به کشور فرانسه دریافت می گردد و اگر فردی وبسایت شما را از مثلاً ترکیه درخواست دهد،منابع سایت از نزدیکترین سرور به بازدیدکننده شما در ترکیه دریافت می گردد.
شرکت های گوناگونی در سراسر دنیا وجود دارند که سرویس CDN را ارائه می دهند. مثلا کلود فلر (cloudflare) یکی از این سرویس ها هست که با ثبت نام در وبسایت اش و فعالسازی سرویس CDN می توانید از این امکان استفاده کنید.
فقط طبق تجربه توصیه می کنم حتماً قبل از فعالسازی CDN با شرکت هاستینگ خودتون مشورت کنید. مثلاً اگر سرور هاست شما در ایران باشد، فعالسازی CDN می تواند اختلال هایی را در بازدید ها بوجود آورد که بهتر است کلاً بی خیال شوید و یا از سایر روش ها برای افزایش سرعت وبسایت خودتان استفاده کنید.

 

بهینه سازی دیتابیس (Database Optimization)

یکی دیگر از کارهایی که می توان برای افزایش سرعت سایت انجام داد، نصب و فعالسازی افزونه های بهینه ساز دیتابیس است. در طول زمان با فعالسازی و غیر فعال کردن افزونه های متفاوت بر روی وبسایت های وردپرسی، یکسری رکوردهایی اضافه و بلااستفاده در دیتابیس شما ایجاد می گردد که این رکوردها معمولاً سرعت دیتابیس شما را کند خواهند کرد و این مسئله باعث می شود تا سرعت وبسایت شما تحت تاثیر قرار گیرد.
نصب و فعالسازی افزونه های تمیز کردن و بهینه سازی کردن دیتابیس همچون (wp optimize) می تواند گزینه مناسبی برای بهینه سازی پایگاه داده وبسایت شما باشد. البته موقع کار کردن با این افزونه حسابی هوش و حواس خود را جمع کنید چرا که ممکن است اگر ندانسته کار کنید، به دیتابیس آسیب بزنید و مشکلات جبران ناپذیری ایجاد کنید.

 

فعالسازی امکان Lazy Loading

یکی دیگر از کارهایی که می تواند سرعت وبسایت شما را تحت تاثیر قرار دهد، فعالسازی امکان Lazy Loading یا بارگذاری تنبل است که این امکان را به تصاویر می دهد تا تصاویر را به صورت تنبل بارگذاری کند.
در این حالت ابتدا سایر المان های موجود در صفحه وبسایت شما لود می شود و تصاویر کم کم لود می شوند و این موضوع باعث می شود تا تجربه کاربری بهتری ایجاد شود و حجم زیاد تصاویر به خصوص در صفحات پر عکس، تجربه بدی را برای بازدیدکنندگاه سایت ایجاد نکند.  داخل افزونه هایی چون راکت یا Autoptimize این امکان وجود دارد و باید از بخش تنظیمات افزونه آن را فعال کرده تا امکان بارگذاری تنبل ایجاد گردد.

 

بارگذاری فایل های CSS و JS به صورت غیر همزمان؟

یکی از بهترین کارهایی که می توان برای بهبود سرعت سایت انجام داد، این است که فایل های CSS و JS موجود در وبسایت خودتان را به صورت غیر همزمان (asynchronously) بارگذاری کنید.
زمانی که شما یک صفحه وبسایت رو باز می کنید، مرورگر شروع می کند از بالا تا پایین صفحه را مرور می کند و فایل های CSS و JS را بارگذاری می کند. بارگذاری غیر همزمان یعنی لزومی ندارد که همه فایل های CSS و JS با باز شدن صفحه وبسایت شما بارگذاری گردد و بسیاری از آن ها فقط مربوط به اقدام های خاصی در وبسایت شما می باشند که باید موقع خودشان بارگذاری شوند.
بنابراین دقت داشته باشید که غیر همزمان ساختن لود کدهای CSS و JS می تواند این امکان را ایجاد کند تا همه فایل ها با هم لود نشود و قطعاً بای بالا بردن سرعت سایت شما بسیار موثر است.
برای اینکار می توانید از افزونه های کش (همچون WP Rocket) استفاده کنید و همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید، با فعال کردن گزینه های مربوط به بخش Render-blocking می توانید این امکان را فعال نمایید.

فعالسازی render blocking

فعالسازی امکان Gzip

Gzip یک نوع فرمت فشرده سازی فایل ها می باشد که باید این امکان را بر روی وبسایت خود فعال کنید. بهترین راه فعالسازی Gzip استفاده از کدهای فعالساز داخل فایل Htaccess است.
کافیست قطعه کدهای زیر را در فایل Htaccess قرار داده تا این امکان برای وبسایت شما ایجاد گردد، البته این نکته را فراموش نکنید که اگر وب سرور شما آپاچی (Apache) هست می توانید از این روش استفاده کنید.

فعالسازی امکان GZIP

سخن پایانی و جمع بندی

بهبود سرعت لود وب سایت و افزایش سرعت سایت یک کار چالشی و زمان بر است، اما تأثیر مثبت قابل توجهی بر عملکرد کلی سایت شما خواهد داشت. در این مقاله تاثیر بالا بردن سرعت سایت و راه های بهبود و افزایش سرعت را گفتیم.
حالا شما دست به کار شوید و بعد از اندازه گیری سرعت لود سایت خود به بهبود آن بپردازید.

با سئو و دیجیتال مارکتینگ از طریق طراحی سایت آشنا شدم و علاقه بسیاری به این حوزه دارم و همواره در حال یادگیری و افزایش علم خودم در حوزه تخصصی دیجیتال مارکتینگ هستم.

عضویت

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۷۲

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲ دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

 1. نادری
  ۱:۵۷ ۱۴۰۰/۰۳/۱۹

  ممنون از مقالتون
  من با همین موارد داخل این مقاله تونستم سرعت ساعتم رو دو برابر کنم.

  مارکترها بی نظیری 🙂

  • عرفان رحیمی
   ۸:۲۰ ۱۴۰۰/۰۴/۰۱

   سلام بر شما

   خواهش می کنم امیدوارم این مقاله براتون مفید بوده باشه