نحوه یافتن بهترین کلمات کلیدی برای سئو سایت

نحوه یافتن بهترین کلمات کلیدی برای سئو سایت

یافتن بهترین کلمات کلیدی همیشه یکی از دغدغه‌های اصلی صاحبان وب‌ سایت‌هایی است که حساب ویژه‌ای روی سئو و بهینه سازی سایت خود باز کرده‌اند. در این مقاله می‌خواهیم ببینیم که چگونه می‌توان با انتخاب صحیح کلمات کلیدی، گامی موثر در پیشرفت کسب‌وکار اینترنتی خود برداریم.

از روز اولی که گوگل متولّد شد “کلمات کلیدی” اصلی‌ترین موردی بود که در میان همه معیارهای گوگل و سایر موتورهای جست‌وجو به آن توجه شده است. خب طبیعی هم هست چون وظیفه اصلی گوگل (نمایش نتایج) بر اساس کلماتی است که کاربران در باکس گوگل، جست‌وجو می‌کنند.
بنابراین انتخاب درست این کلمات، نیازمند تحقیق پیرامون کلمات کلیدی پیش از راه اندازی وبسایت یا کسب‌وکار اینترنتی خودمان است. اما بریم سراغ مواردی که قبل از انجام این کار باید به آن‌ها توجّه ویژه داشته باشید.


یافتن بهترین کلمات کلیدی (Keyword Research)


اگر بخواهم خیلی ساده و خودمانی، مفهوم استخراج بهترین کلمات کلیدی را بیان کنم، باید بگویم:
تحقیق و انتخاب در مورد کلماتی که کاربران مورد هدفِ ما برای رسیدن به محصولات یا خدمات ما در موتورهای جست‌وجو (با تمرکز بر گوگل)جست‌وجو می کنند، یافتن بهترین کلمات کلیدی گفته می‌شود که این امر به شدّت در تعیین استراتژی محتواییِ برند ما، تاثیر خواهد داشت. (خیلی کوتاه و کلّی بخواهم بگویم، استراتژی محتوایی یعنی نحوه برنامه‌ریزی و انتخاب صحیح موضوع برای محتوا برای رسیدن به اهدافمان)


تهیه لیستی از کلمات کلیدی مورد هدف


توصیه می‌کنم که این کار را با کمک چند نفر از اعضای اصلیِ شرکت یا تیم خود انجام دهید.
به این ترتیب که با ذهنی باز و فراغ بال، دور یک میز نشسته و یک نفر را مسئول نوشتن این کلمات کنید.
سپس هر فرد باید خودش را به جای یک مشتری بگذارد و اینطور تصوّر کند که اگر او به جای فردّ جست‌وجو کننده در گوگل بود، چه کلماتی را برای رسیدن به محصولات شما، تایپ می‌کرد (به همین سادگی)
شروع کنید به نوشتن این کلمات و تعداد آن را به حدود ۱۵ تا ۲۵ کلمه برسانید. (این کلمات در واقع اصلی‌ترین کلمات مورد هدفِ شما برای بهینه سازی محسوب می‌شوند)

آموزش انتخاب بهترین کلمات کلیدی


با این کلمات انتخابی، یک عبارت بسازید


بسیار خوب تا به اینجای کار شما کلمات کلیدی مورد هدف خود را نوشته‌اید. حال برای هر کلمه، یک یا چند عبارتی که فکر می کنید مشتری شما در گوگل جست‌وجو می‌کند را بنویسید:
به عنوان مثال فر کنید کلمه ما “اتوماسیون بازاریابی” است، عبارات ما چنین می‌شود:

  • ابزارهای اتوماسیون بازاریابی
  • نحوه کار با ابزار اتوماسیون بازاریابی
  • انواع اتوماسیون بازاریابی چیست
  • بهترین ابزارهای اتوماسیون اداری
    این موضوع را برای هر کلمه کلیدی، انجام دهید و تا می‌توانید عبارات مورد هدف بسازید. البته برای انجام این کار می‌توانید از امکان Google Suggestions پیشنهاد‌های گوگل استفاده کنید.


آنالیز کلمات کلیدی با کمک پیشنهاد‌های مشابه گوگل


برای تکمیل لیست عباراتی که شامل کلمات مورد هدف شما است، به امکان “کلمات مرتبط” گوگل مراجعه کنید. با وارد نمودن هر عبارت در باکس جست‌وجوی گوگل، پس از نمایش نتایجِ حاصل شده، تعدادی کلمات مرتبط با آن عبارتی که در گوگل جست‌وجو کرده‌اید، در پایین صفحه، قابل مشاهده است.
این‌ها در واقع همان عباراتی هستند که کاربران، در گوگل جست‌وجو می‌کنند و شباهت زیادی با عبارت مورد نظر شما دارند.


تهیه یک ترکیب خوب از Head Term‌ها و Long Tail‌ها


بسیار خوب ابتدا اجازه بدهید تا مفهوم کلمات کلیدی Head و Long را خدمت شما بگویم.
به عباراتی که عموماً از یک یا دو کلمه تشکیل شده، Head Term‌ها گفته می‌شود که معمولاً اینگونه واژه‌ها، بسیار کلّی و عمومی هستند و بیشتر توسّط کاربرانِ اینترنتی جست‌وجو می‌شوند.
در مقابل، عبارات Long Tail را داریم که به عبارات کلیدیِ “دم دراز” شهرت دارند و در واقع از ۳ کلمه یا بیشتر تشکیل شده‌اند. این گونه عبارات، سرچ کم‌تری دارند اما بسیار هدفمندتر و دقیق‌تر از کلمات Head هستند.
مثلا عبارت “خرید کفش” یک عبارت Head محسوب می‌شود چرا که بسیار کلی است. اما عبارت “خرید کفشِ ورزشی برای پیاده روی” یک عبارت دم دراز است که اگر صفحاتِ وبسایتِ فروشگاهی شما، روی چنین عباراتی سئو شود، قطعا مشتریان مورد هدف بیشتری خواهید داشت. (به احتمال بیشتری خرید اتفاق می‌افتد)
بنابراین، سعی کنید که ترکیبی از هر دو، یعنی هم عبارات کوتاه و هم عبارات دم دراز را تهیّه کنید و در فرآیند بهینه سازی خود قرار دهید.


کلمات منتخب را از نظر میزانِ رقابت بررسی کنید


تا به اینجای کار ما باید لیستی از کلمات و عبارت کلیدی داشته باشیم که در گام‌های گذشته، موفّق به جمع آوری آن‌ها شده‌ایم. حال باید میزان رقابت این کلمات را مورد بررسی قرار دهیم.
در فرآیند بهینه سازی یک وب‌سایت برای موتورهای جست‌وجو، بسیار مهم است که رقیبان شما، تا چه اندازه روی کلمه کلیدی مورد هدفتان، کار کرده‌اند. هر اندازه که میزان رقابت، روی کلمات کلیدی دشوارتر باشد، فرآیند سئو هم برای رسیدن به نتایج دلخواه سخت‌تر خواهد شد.
بهترین راه، استفاده از ابزارهای بررسی رقابت کلمات کلیدی است که یکی از بهترین این ابزارها، KWfinder است که با زبان فارسی، کاملا سازگاری دارد. البته ابزارهای زیادی برای یافتن بهترین کلمات کلیدی وجود دارد که با جست‌وجوی عبارت “free keyword research tools” در گوگل، می‌توانید آن‌ها را امتحان کنید.
به طور کلّی سعی کنید از کلماتی آغاز کنید که رقابت کمتر و بازدید بالاتری دارند و اینکه کلماتی را در بالای لیست بهینه‌سازی خود قرار دهید که رقبای شما، توجه زیادی به آن‌ها نداشته اند. این یک فرصت عالی برای شماست که با استفاده از این نقاط ضعف، در کنار دیگر رقبای خود، به فعالیت و افزایش درآمد برسید.


استفاده از ابزار گوگل (Google Adwords Keywords Planner)


همانطوری که خدمت شما عرض کردم، ابزارها و سرویس‌های گوناگونی برای بررسی و یافتن بهترین کلمات کلیدی وجود دارد که ابزار Google Keyword Planner یکی از بهترین آن‌هاست که گوگل ارائه کرده است.
این ابزار به شما کمک می‌کند تا بتوانید متوسّط تعداد جست‌وجوی کاربران در مورد لیست کلمات کلیدی خود را یافته و از طریق آن به مرتب‌سازی کلمات کلیدی خود بپردازید.
البته مدت‌هاست که این ابزار، بازه‌ای از میزان جست‌وجو در ماه را نمایش می‌دهد و در گذشته دقیقاً تعداد جست‌وجو را مشخص می‌کرد، اما هنوز هم یکی از بهترین ابزارها برای تشخیص رقابت و میزان جست‌وجوی کلمات کلیدی محسوب می‌شود.
در پایان شما باید، کلمات خود را از پرجست‌وجوترین و رقابت کمتر مرتب‌سازی کرده و در نهایت یک لیست آماده برای طرّاحی استراتژی محتوایی خود، تهیه کنید.
ممنون که این مقاله را هم با بنده همراه بودید امیدوارم براتون مفید بوده باشه و بتوانیم با رعایت مراحل فوق، یافتن بهترین کلمات کلیدی مناسبی برای تعیین استراتژی محتوایی کسب‌وکار آنلاین خود داشته‌باشید.

استفاده از ابزار KWfinder

این ابزار در واقع یکی از بهترین ابزارهاییست که تا به حال برای تحقیق کلمات کلیدی پیدا کرده‌ام و ویژگی دیگر آن هماهنگی بسیار خوبش با زبان فارسی است. البتّه با کمک این ابزار و با هر حساب، فقط توانایی جست و جوی ۵ عبارت در روز به صورت رایگان وجود دارد که حساب‌های غیر رایگان به کمک کارت‌های مجازی قابل خریداری است.
این ابزار علاوه بر اینکه میزان جست‌وجوی ماهانه را به ما نشان می‌دهد، میزان سختی عبارت را هم تحت قالب یک عدد (از صفر تا ۱۰۰) نشان می‌دهد که این عدد هر چه به ۱۰۰ نزدیک‌تر می‌شود، نشان دهنده سخت‌تر بودن سئوی این عبارت برای رسیدن به صفحات نخست گوگل می‌باشد.
بهترین استراتژی برای شروع سئو و بهینه‌سازی وب‌سایت، انتخاب عبارات با جست‌وجوی بیشتر و رقابت کم‌تر است. در این صورت به مراتب برای ارتقاع رتبه‌ی صفحات وب‌سایتمان مطابق با عبارات کلیدیِ‌ انتخاب شده، انرژی به مراتب کم‌تری باید صرف کرد.

پیشنهاد ما اینه که مقاله ” افزایش رتبه سایت در گوگل ” رو از دست ندهید.

 

استفاده از ابزار KeywordTool

یکی دیگر از ابزارهای استخراج کلمات کلیدی استفاده از وب‌سایت Keywordtool.io هست. یکی از ویژگی های بسیار خوب این وب‌سایت، کمک به انتخاب کلمات کلیدی توسط جست‌وجوی یک عبارت در باکس سرچ است. 

زمانی که شما یک عبارت را در نوار جست و جوی این وب‌سایت وارد نمایید، به صورت خودکار شروع به یافتن کلمات کلیدی پرجست و جو خواهد کرد و سپس لیستی از این عبارات را برای شما نمایش خواهد داد. از دیگر ویژگی‌های این ابزار، انتخاب زبان مورد نظر است، مثلا فرض کنید که می‌خواهیم بدانیم که مردم در کشور عراق مشابه کلمه “السوق” چه عبارات دیگری را جست و جو خواهد کرد کافیست زبان را روی عربی و کشور عراق تنظیم کنیم.

یافتن کلمات کلیدی در سئو

توجّه به عبارات LSI در یافتن بهترین کلمات کلیدی (مترادف و ارتباط معنایی)

گوگل الگوریتمی دارد تحت عنوان “مرغ مگس‌خوار” که وظیفه اصلی این الگوریتم، بهینه‌سازی جست‌وجوها مطابق با مفهوم عبارات است اجازه بدهید که کار این الگوریتم را با یک مثال بیان کنم.
در سئوی سال‌های گذشته، وبمستران معولاً یک عبارت خاص را چندین و چند بار در صفحه به کار می‌‌بردند و با این کار سعی داشتند تا روی کلمه مورد نظر در صفحات نخست قرار بگیرند، بعد از ظهور الگوریتم مرغ مگس‌خوار، رفته رفته گوگل از صاحبان وب‌سایت‌ها نشان داد که باید از عبارات مترادف و هم‌معنی در مقالات و محتوای خود استفاده کنند.

در مارکترها ویدیویی با عنوان “نحوه تحقیق کلمات کلیدی با کمک ابزار KWfinder” منتشر شده که توصیه می‌شود مشاهده بفرمایید.

نحوه انتخاب کلمات کلیدی

به طور مثال اگر موضوع یک مقاله “پرفروش‌ترین اتومبیل‌های سال ۲۰۱۹” باشد، در این مقاله علاوه بر عبارت “اتومبیل” باید از عباراتی چون “ماشین”، “خودرو” و سایر عبارات نزدیک به آن استفاده شود تا دایره گسترده‌ای از کلماتِ مترادف، با عبارت مورد نظر ما در محتوا استفاده شود و این چیزی است که در سال‌های اخیر، بسیار به آن توجّه شده است. گوگل با این کار سبب می‌شود تا زمانی که افراد با دیدگا‌ه‌های‌های مختلف در مورد یک عبارت جست‌وجو می‌کنند، خیلی زودتر و دقیق‌تر به رفع مشکل و نیازشان کمک کند و این چیزی است که گوگل همیشه برایش تلاش می‌کند.

 

شما هم اگر تجربه یا سوالی در خصوص یافتن بهترین کلمات کلیدی برای سئو سایت خودتان دارید پایین همین مقاله با ما در میان بگذارید.

حرفه خود را با برنامه نویسی تحت وب آغاز کردم و رفته رفته با مباحث دیجیتال مارکتینگ آشنا شدم و در مسیر تحلیل انواع وب‌سایت‌ها،سئو و بازاریابی اینترنتی قرار گرفتم. مجلّه آموزشی مارکترها را با علاقه فراوان و برای کمک به رشد کسب‌وکارها در فضای دیجیتال راه اندازی کردم.

عضویت

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۷۰

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *