آشنایی با آخرین نسخه الگوریتم پنگوئن | صلاح مقابله با لینک های مخرّب !

آشنایی با آخرین نسخه الگوریتم پنگوئن | صلاح مقابله با لینک های مخرّب !

الگوریتم پنگوئن یا الگوریتم جریمه گوگل؟! اگه شما هم جز یکی از چندین هزار سئوکار حرفه ای جهان باشید بدون شک، با الگوریتم های گوگل آشنا هستید و پیگیر اخبار الگوریتم ها و آپدیت های آن ها هستید. پس حتما اسم الگوریتم پنگوئن به گوشتان خورده است.
الگوریتم پنگوئن آمد و با آمدنش انقلابی عظیم در نتایج گوگل ایجاد کرد …
در سال ۲۰۱۲ گوگل به طور رسمی هسته خود را آپدیت کرد و الگوریتم جدیدی با نام ضد هرزنامه راه اندازی کرد تا به طور جدی بتواند جلوی سایت های اسپم و خرابکار را بگیرد.

اما کمی بعد مت کاتس در توییت خود به طور رسمی الگوریتم پنگوئن را معرفی کرد…

قبل از آنکه الگوریتم پنگوئن ساخته شود، یکی از فاکتور های امتیاز دهی و تعیین جایگاه در نتایج گوگل، میزان لینک های داخلی و خارجی یک سایت و یک صفحه بود. که بعد از خزیدن ربات های گوگل در صفحات، تنها با توجه به تعداد لینک ها و بدون توجه به کیفیت آن ها، رتبه صفحه مشخص می شد!

این یعنی که اگر سایتی محتوای بی کیفیتی داشت اما در مقابل، لینک داخلی و خارجی بسیاری می داشت، به یک موقعیت عالی در نتایج گوگل می رسید!

آیا واقعا الگوریتم پنگوئن لازم بود؟!

در یک کلمه باید گفت بله واقعا این الگوریتم لازم بود. با آمدن پنگوئن به باغ وحش گوگل، جنگی عظیم میان وبسایت های متخلف و سایت های بی کیفیت و گوگل و خزنده ها و البته خود پنگوئن شروع شد.

شاید بشه اینطوری گفت که الگوریتم پنگوئن آمد تا جلوی سایت هایی که با سئو کلاه سیاه قصد رشد دارند را بگیرد.

نوع و نحوه رفتار الگوریتم پنگوئن چگونه است؟

در واقع هدف این الگوریتم و نحوه رفتار الگوریتم پنگوئن به دست آوردن کنترل بیشتر و کاهش اثر بخشی تعدادی از تکنیک های اسپم کلاه سیاه بود. هدف اصلی این الگوریتم، مقابله با لینک های بی ارزش و اسپمی بود که در وبسایت های گوناگون (با روش های کلاه سیاه) ساخته می شد.

پنگوئن با درک و پردازش بهتر انواع پیوندهایی که وب سایت ها و وب مسترها می سازند، در تلاش است تا با شناسایی بهترین لینک ها و پیوند ها، رتبه بهتری به سایت ها بدهد.

پنگوئن لینک های ورودی به سمت وبسایت شما را بررسی و دنبال می کند و با کمک دیتابیس عظیم خود که روزانه در سراسر وب در حال مرور انواع لینک ها می باشد، تعداد، کیفیت و میزان ارزش لینک های ساخته شده برای صفحات وبسایت شما در سایر وبسایت های سراسر وب را ارزیابی می کند.

راه اندازی و تأثیر اولیه

هنگامی که پنگوئن برای اولین بار در آوریل ۲۰۱۲ راه اندازی و معرفی شد، بر اساس برآوردهای خود گوگل ، بیش از ۳ درصد از نتایج جستجو را تحت تأثیر قرار داد. از زمان راه اندازی الگوریتم پنگوئن یعنی از سال ۲۰۱۲ ، چندین بار این الگوریتم به روز شد و در هر به روز رسانی ایرادات و نواقص حل شدند.

نجات از الگوریتم پنگوئن

همانطور که گفتیم هدف الگوریتم پنگوئن در سئو، پیدا کردن سایت هایی که با کمک لینک های اسپم و مخرب رتبه گرفته اند و در نتیجه جریمه کردن آن ها است. اما چندی گوگل از ابزاری رونمایی کرد که به کمک آن می توان لینک های مخرب را غیر فعال و اثر آن را خنثی کرد.

این ابزار disavow نام دارد که لازم است بگوییم که همانطور که می تواند جان یک سایت را از پنالتی شدن نجات دهد می تواند باعث خرابی بیشتر سایت هم شود. پس سعی کنید بدون دانش و تخصص کافی از این ابزار استفاده نکنید، چون ممکن است ضربه سنگینی به وبسایت خود وارد کنید.

ابزار disavow برای پزشکان سئو بوجود آمده است تا با کمک آن بتوانند لینک های مخرب و اسپمی که به سایتان داده شده است را حذف و غیر فعال نمایند. همانطور که گفته شد، گوگل توصیه می کند که از ابزار disavow فقط هنگام کار با لینک های اسپم و به عنوان آخرین راه چاره استفاده شود.

الگوریتم پنگوئن چیست؟

همانطور که گفتیم الگوریتم پنگوئن آمد تا با سایت های مخرب مبارزه کند و سایت هایی که با لینک های اسپم رتبه گرفته اند را جریمه کند. در واقع هدف اصلی این الگوریتم کم کردن تاثیر تکنیک های کلاه سیاه و کمک به اقدام های کلاه سفیدی است که وبمستران با رعایت اصول این موتور جست و جو انجام می دهند.

در ابتدا الگوریتم پنگوئن تنها تمرکز خود را بر روی دسته خاصی از سایت ها گذاشته بود اما اکنون لینک های ساخته شده به تمامی وبسایت هایی که خزش و اندکس می کند را مورد بررسی خود قرار می دهد.

اگر شما هم دوست دارید به طور کامل الگوریتم پنگوئن را درک کنید می توانید بعد از راه اندازی وبساست خود، حجم عظیمی از بک لینک خریداری کنید و بدون توجه به عواقب آن وبسایت خود را غرق بک لینک های گوناگون کنید!

مبارزه با تکرار کلمه کلیدی

یکی دیگر از وظایف الگوریتم پنگوئن مبارزه با تکرار بیش از حد کلمه کلیدی یا به اصطلاح keyword stuffing هست. اگر شما هم جز کسانی هستید که کلمه کلیدی خود را بیش از حد در متن و مقاله خود بکار میبرید بهتر است همین حالا به ویرایش متن خود بپردازید تا از جریمه شدن توسط پنگوئن در امان باشید.

یکی از بهترین راهکارهای جلوگیری با تکرار عبارات کلیدی، استفاده از عبارت LSI (عبارت مشابهی) است که می توان به جای عبارت کلیدی اصلی به کار برد. (مثلاً اتومبیل و ماشین هر دو یک مفهوم دارند اما به دو صورت نوشته می شوند.) البته LSI تنها به همین مورد ختم نمی شود و به طور کلی زمانی که از عبارتی استفاده کنیم که مفهوم عبارت کلیدی اصلی را پوشش دهد، در اصل از Keyword stuffing جلوگیری خواهد شد.

آخرین به روز رسانی‌های الگوریتم پنگوئن

اولین بار که در سال ۲۰۱۲ الگوریتم پنگوئن شروع به کار کرد، با توجه به آمار حدود ۳ درصد از نتایج تغییر کرد و با آپدیت و به روز شدن این الگورتیم میزان تاثیر گذاری آن در نتایج و رتبه ها بیشتر شد. که آخرین به روز رسانی و آپدیت این الگریتم در سال ۲۰۱۶ انجام شد.

آخرین به‌روزرسانی رسمی (۴٫۰) بعد از دو سال – ۲۳ سپتامبر ۲۰۱۶

همانطور که گفتیم بعد از رونمایی از الگوریتم پنگوئن چندین بار در سال های متوالی به روز رسانی شد که آخرین به روز رسانی رسمی حدودا ۲ سال بعد از به روز رسانی نسخه ۳ این الگوریتم انجام شد. که در این به روز رسانی، الگوریتم پنگوئن مستقیم به هسته گوگل متصل شد که در این حالت سایت ها و محتواها ریزتر و دقیقتر مورد بررسی قرار میگیرند.

آیا الگوریتم پنگوئن به صورت لحظه ایی (Real Time) کار میکند؟

این یعنی چی؟ منظور از لحظه ای کار کردن الگوریتم چیست؟ همانطور که گفتیم الگوریتم پنگوئن برای مبارزه با سایت های مخرب و اسپم بوجود آمد و چندین بار به روز رسانی شد و هر سری قوی تر و قدرتمند تر شد. حالا با توجه به این که این الگوریتم به هسته گوگل متصل هست باعث شده است تا سایت شما هر لحظه مورد بررسی این الگوریتم قرار بگیرد. ربات های گوگل هر لحظه در حال (Crawl) و ایندکس (index) کردن سایت ها و محتوا ها هستند و سایت های مخرب و محتواهای کپی به سرعت شناخته و در نهایت جریمه میشوند. این معنای لحظه ای کار کردن این الگوریتم است.

بازگشت رتبه امکان پذیر است؟

سوالی که برای خیلی از سئو کار ها و البته کارفرمایان و مدیران سایت بوجود می آید این هست که آیا بعد از جریمه شدن امکان بازگردانی سایت وجود دارد؟ این سوال جواب دقیقی ندارد برخی از سایت ها با پاک کردن لینک های اسپم توانسته اند سایت خود را از حالت پنالتی خارج نمایند اما برخی از سایت ها خیر.

همچنین در نظر داشته باشید که اگر بتوانید بعد از جریمه، سایت خود را از گوگل پس بگیرید ممکن از مدت زمان زیادی طول بکشد تا به رتبه و جایگاه قبلی خود بازگردید. (چون بالاخره زمان می برد تا دوباره در نگاه گوگل، ارزش اولیه را به دست آورید.)

اگر توسط الگوریتم پنگوئن جریمه شویم گوگل اطلاع می دهد؟

باید بدانید که جواب این سوال منفی است و زمانی که شما جریمه شوید گوگل به شما هیچ اطلاعی نمیدهد و تنها از طریق نمودارهای گوگل سرچ کنسول متوجه خواهید شد که جریمه شده اید یا خیر.

اگر به صورت ناگهانی نمودار نمایش میزان کلیک افت کند و مطمئن باشید که از روش های کلاه سیاه برای ساخت لینک استفاده کرده اید، احتمالاً نمایانگر جریمه شدن توسط الگوریتم های گوگل است و در این حالت باید دست به کار شوید.

همانطور که گوگل در وبلاگ خود بیان کرد:

با این تغییرات، داده های موجود در الگوریتم پنگوئن در لحظه تحلیل و به روز می شود. بنابراین تغییراتی که اعمال می گردد بسیار سریع تر از گذشته مشهود خواهد بود زیرا پس از خزش و ایندکس صفحات اعمال می شود.

الگوریتم پنگوئن جدید بیشتر بر روی صفحه تمرکز دارد، نه کل وب سایت!

گوگل همچنین بیان کرده است که الگوریتم جدید پنگوئن بسیار جزئی تر و دقیق تر عمل کند. اینکه الگوریتم پنگوئن گوگل بیش از پیش دقیق تر (Granular) شده است بدین معناست که تک تک صفحات موجود در سایت را بررسی می کند و به جای تاثیر بر روی رنک کلی سایت، صفحه حاوی اسپم را شناسایی می کند.

در گذشته، جریمه های الگوریتم پنگوئن بر روی کل سایت اعمال می شد. خب، آیا دقیق تر شدن الگوریتم پنگوئن گوگل به این معنی است که این الگوریتم صفحه محور شده است؟ به نظر می رسد پاسخ هم آری است هم خیر! در این شرایط حتی اگر کل سایت عملکرد خوبی داشته باشد اما یکی از صفحات به صورت اسپم شناسایی شود باز هم بر روی رتبه بندی سایت تاثیر خواهد داشت. با این حال به این معنی نیست که تمام وب سایت شما جریمه می شود.

همچنین، گوگل بیان کرده است که دیگر بروزرسانی های الگوریتم پنگوئن را اعلام نمی کند. از آنجایی که الگوریتم پنگوئن نسخه ۴٫۰ به صورت لحظه ای کار می کند و دائماً در حال فعالیت است، دیگر نیازی به تایید به روزرسانی ها وجود ندارد.

آیا سایت من توسط گوگل پنگوئن جریمه شده است؟

هنگامی که الگوریتم‌های گوگل پنگوئن متوجه می‌شوند برای دستکاری رتبه وب‌سایت خود در حال ساخت محتوا و بک‌لینک‌های اسپم هستید، سایت شما را برای کلمه کلیدی یا کلمات کلیدی که هدف قرار داده‌اید مجازات می‌کند؛ یک مشخصه ویژه مجازات الگوریتم گوگل پنگوئن این است که بر اساس صفحه عمل می‌کند.

یعنی اگر متوجه شود که شما برای یک یا چند صفحه خاص لینک های متعدد ایجاد کرده اید و به این نتیجه برسد که تمرکز شما بر روی این صفحات برای رتبه گرفتن است، همان صفحات را مورد جریمه خود قرار می دهد و ممکن است رتبه همان صفحات را کاهش دهد و دیگر کل وبسایت را زیر سوال نخواهد برد.

شدت مجازات توسط الگوریتم گوگل پنگوئن بسیار متغیر است. برای مثال از اُفت چند پله‌ای رتبه صفحه تا از ایندکس خارج شدن صفحه را شامل می‌شود. در صورتی که الگوریتم گوگل پنگوئن شما را تنبیه کند، متوجه تغییرات زیر خواهید شد:

سایت‌تان برای یک کلمه کلیدی (یا گروهی از کلمات کلیدی) دچار کاهش ترافیک خواهد شد. برای مثال: صفحه سایت شما برای یکی از کلمات کلیدی از رتبۀ ۲ گوگل به رتبۀ ۳۶۴ تنزل پیدا می‌کند!

صفحه‌ای که شامل کلمه کلیدی به خصوص می‌باشد، از ایندکس گوگل خارج خواهد شد (de-indexed) در حالیکه بقیه صفحات سایت در گوگل ایندکس شده باقی می‌ماند.

ممکن است در بخش‌های “Search Queries” یا “Manual Actions” در گوگل وبمستر سایت خود، پیغامی با مضمون “لینک سازی غیر طبیعی” دریافت کنید.

در برخی موارد، صفحاتی از سایت‌تان که قرار نیست در رتبه بندی گوگل قرار بگیرند به علت تنبیه توسط الگوریتم گوگل پنگوئن در رنکینگ گوگل قرار خواهند گرفت. به عنوان مثال صفحه “تماس با ما” در وب سایت شما به جای “صفحۀ اصلی” برای کلمه کلیدی اصلی شما نشان داده خواهد شد!

چگونه جریمه الگوریتم گوگل پنگوئن را رفع کنیم؟

الگوریتم پنگوئن گوگل در درجه اول لینک‌سازی‌های غیر طبیعی مرتبط با سایت شما را شناسایی می‌کند، بدین منظور باید لینک‌هایی که به صفحات شما آسیب می‌رسانند را حذف کنید. اما چه لینک‌هایی برای سایت ما مناسب نیستند؟ پاسخ به این سوال را قبلاً در مقاله‌ای با عنوان بک لینک‌های خوب و بک لینک‌های بد گفته‌ایم که می‌توانید مطالعه کنید.

برای خارج شدن از جریمه الگوریتم گوگل پنگوئن ابتدا لازم است بک‌لینک‌هایی که به خاطر آن تنبیه شده‌اید را شناسایی کنید. این قسمت بسیار مهم هست و باید با دقت فراونی انجام گردد. بدین منظور به روش زیر فهرست کامل بک‌لینک‌های سایت خود را دانلود کنید:

۱٫ وارد داشبورد گوگل وبمستر خود شوید و از قسمت سمت چپ، به منوی Links to Your Site بروید.
۲٫ در بخش Who links the most برروی گزینه more کلیک کنید.
۳٫ در صفحه جدیدی که برایتان باز می‌شود، روی گزینه Download more sample links کلیک نمایید و سپس پسوند فایل را انتخاب کنید.

در این لیست نام تمام دامنه‌هایی که به صفحات سایت شما بک‌لینک داده‌اند را مشاهده می‌کنید. می‌بایست سایت‌ها را تک تک چک کنید، آن‌هایی را که اسپم هستند، (سایت های مستهجن، بی روبط به حوزه کاری شما، دارای ارزش پایین محتوایی، سایت شرط بندی و…) شناسایی کنید و در یک فایل جداگانه وارد نمایید.

نهایتاً فایل ساخته شده را به به ابزار Disavow links گوگل معرفی نمایید. باید صبر کنید تا ربات خزنده گوگل متوجه این تغییرات شوند. این روند ممکن است از ۳ ساعت تا ۳ ماه طول بکشد که به فرکانس جستجوی ربات و تعداد بک‌ لینک‌های حذفی شما بستگی دارد. در برخی موارد، اگر وب سایت شما به صورت دستی جریمه شده است، درخواست تجدید نظر الزامی است.

جمع بندی در مورد الگوریتم گوگل پنگوئن

اگر شما جز کسانی هستید که برای زودتر به مقصد رسیدن قصد دور زدن گوگل را دارید و با روش های غیر حرفه ایی یعنی محتوای کپی و لینک سازی اشتباه ققصد دارید که به صفحه اول گوگل برسید باید بگویم که بهتر است تا همین حالا روش و استراتژی خود را برای سئو و بهینه سازی سایت خود تغییر دهید تا از خشم الگوریتم پنگوئن در امان باشید و جریمه نشوید.

همیشه بهترین راه برای رسیدن به صفحه اول گوگل، استفاده از راه های قانونی گوگل است و الگوریتم پنگوئن آمده است تا سدی باشد در مقابل سایت هایی که از راه های غیر قانونی برای رسیدن به لینک ۱ گوگل استفاده می کنند.

با سئو و دیجیتال مارکتینگ از طریق طراحی سایت آشنا شدم و علاقه بسیاری به این حوزه دارم و همواره در حال یادگیری و افزایش علم خودم در حوزه تخصصی دیجیتال مارکتینگ هستم.

عضویت

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۷۲

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲ دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

 1. رضا جاودان
  ۱:۰۰ ۱۴۰۰/۰۱/۱۰

  سلام خدمت شما: در مورد الگوریتم پنگوئن واقعا مقاله کاملی بود ممنون

  • عرفان رحیمی
   ۱:۰۵ ۱۴۰۰/۰۱/۲۳

   سلام بر شما . خوشحالم که براتون مفید بود.