اصول سئو در تولید محتوا | چگونه یک محتوای سئو شده تولید کنیم؟

اصول سئو در تولید محتوا | چگونه یک محتوای سئو شده تولید کنیم؟

اصول سئو در تولید محتوا قطعاً یکی از روش‌های هدفمند برای جذب مشتریان بالقوّه در فضای دیجیتال به حساب می‌آید. در این مدّت دوستانِ زیادی در مورد اصول سئو در تولید محتوا و نحوه تولید یک محتوای سئو شده سوال کرده بودند که در این مقاله می خواهم به طور مفصّل به این موضوع بپردازم.

پیش از هر چیز بگویم که تمام روش‌هایی که در این مقاله گفته‌ می‌شود را در پروژه‌های سئو و بهینه سازی تست کرده‌ایم و نتیجه تجربیّات خودمان را در این مقاله با شما به اشتراک می‌گذاریم. اما قبل از هر چیز یک سوال مهم برای همه ما وجود دارد که واقعاً یک “محتوای سئو شده” چه معنایی دارد و اصلاً تولید محتوا بر اساس سئو می تواند چه مزیّت هایی برای رشد کسب و کار آنلاین ما داشته باشد؟

سوالات متداول اصول سئو در تولید محتوا

سئو محتوا دقیقاً به چه معناست؟ مهم‌ترین عامل برای سئو محتوا چیست؟ چه مدّت زمان لازم است تا یک محتوا سئو شود؟ سایر رقبا تا چه اندازه در سئو محتوای وب‌سایت ما تاثیر دارد؟

.

تولید محتوای سئو شده چیست؟

همه ما می‌ دانیم که موتور جست و جوی گوگل، قواعد و اصولی دارد که همین اصول حرفه‌ای می‌تواند محتوای شما را نسبت به سایر رقبا متمایز کند. اگر شما بتوانید یک محتوای قدرتمند بر اساس الگوریتم ها و اصول موتور جست و جوی گوگل طرّاحی و تولید کنید، قطعاً خواهید توانست در رتبه‌های برتر قرار بگیرید و نتیجه آن هدایت هر چه بیشتر مشتریان و بازدیدکنندگان هدفمند به سمت آن محتوا در وب‌سایت شما خواهد بود و نتیجه نهایی افزایش فروش، بهبود برندینگ، دیده شدن و… کسب و کار شما را در پی خواهد داشت. بنابراین بهتر است که اصول سئو در تولید محتوا را بیاموزیم تا بدانیم که چطور می‌توان یک محتوای هدفمند طرّاحی و تولید نمود.

جذب مشتری با تولید محتوای سئو شده

اهمیّت رعایت اصول سئو در تولید محتوا

وقتی شما بتوانید در بخش بلاگِ کسب و کار اینترنتیِ خود محتواهای سئو شده تولید کنید که دردی از مخاطب برطرف کند، رفته رفته به مشتریان بالقوّه کسب و کار شما افزوده خواهد شد.
البته این دیگر هنر شماست که بتوانید بازدیدهای هدفمند هدایت شده به سمت وب‌سایت خود را هدر ندهید و حداقل به شیوه‌ای هوشمندانه آدرس ایمیل و یا شماره همراه بازدید کنندگان را دریافت کنید تا در روز‌های آتی بتوانید با این مشتریان بالقوّه در ارتباط باشید و آن‌ها را دوباره به وب‌سایت خود باز گردانید و حتّی آن‌ها را به یکی از بازدیدکنندگان حرفه‌ای وب‌سایت خودتان تبدیل کنید.
هر چه بیشتر بتوانید این افراد را در ارتباط های بعدی (ایمیل مارکتینگ یا پیامک مارکتینگ) به سمت صفحات هدفمند وب‌سایت خود هدایت کنید، احتمال تبدیل این افراد به مشتری را بیشتر و بیشتر خواهید کرد.

درک نیاز مخاطب قبل از شروع تولید محتوا

اینکه ما بدانیم دقیقاً درد و نیاز مخاطب و مشتریان بالقوّه ما چیست، اولین گامی است که در مسیر یادگیری اصول تولید محتوای سئو شده برمی‌داریم.
یک فرد زمانی در گوگل جست و جو می‌کند که یک مشکل یا سوالی ذهنش را درگیر کرده باشد و می خواهد آن مسئله را برای خود برطرف کند. حال اگر محتوای شما نتواند به صورت جامع و کامل نیاز مخاطب را برطرف کند، قطعاً پنجره صفحه وب‌سایت شما را می‌بندند و شاید برای همیشه با کسب و کار و برند شما خداحافظی کند. این مسئله زمانی پر رنگ‌ تر می‌شود که ما بدون تحقیق درست در مورد مسئله یا مشکل مخاطب، شروع به تولید محتوا کنیم یا به عبارتی دیگر، “محتوای کیلویی” تولید کنیم.
همین می‌شود که حتّی اگر به صورت موقّت هم در نتایج نخست گوگل جای بگیریم، گوگل به زودی متوجّه کیفیّت پایین محتوای ما شود و همین موضوع باعث افت رتبه شدید آن صفحه در گوگل شود یا اینکه محتواهای بهتر و متمایزتر از شما، جای آن صفحه را گرفته و شما را به عقب برانند.

تحقیق کلمات کلیدی به صورت هدفمند

امّا راه حل اصلی درک نیاز مخاطب، “تحقیق کلمات کلیدی” است که در مسیر اصول تولید محتوای سئو شده حتماً باید در نظرش بگیریم.
مشتریان بالقوّه ما با کمک “عبارات” کوتاه و طولانی برای رفع نیازهای خودشان در گوگل جست و جو می‌کنند و به دنبال رفع نیازها و مشکلاتشان هستند. حال اگر ما بیاییم و با کمک ابزارهای تحقیقات کلمات کلیدی یک محتوای سئو شده تولید کنیم، قطعاً یک گام از سایر رقبای خود که بدون در نظر گرفتن این موضوع شروع به تولید محتوا می‌کنند جلوتر هستیم.

اصول تولید محتوای سئو شده با تحقیقات کلمات کلیدی

ما باید بدانیم که چه نوع کلماتی در گوگل جست و جو می‌شود و مشتریان بالقوّه ما دقیقاً به دنبال جست و جو کردن چه عباراتی هستند، جدای از این مسئله باید بدانیم که آیا جنگیدن روی یک عبارت کلیدی در گوگل ارزشش را دارد یا اینکه آنقدر تلاش برای رتبه گرفتن در آن کلمه سخت است که بهتر است بی خیالش شویم.
اینکه آیا فلان عبارت کلیدی، میزان جست و جوی مناسبی دارد یا اینکه اصلاً این کلمه در گوگل سرچ نمی‌شود !
همه این کارها در مسیر تحقیق کلمات کلیدی اتّفاق خواهد افتاد که این کار را می‌توانیم با ابزارهای تحقیق مانند ” wordtracker ” یا ” KWfinder ” انجام دهیم و کاملاً متوجّه این ماجرا شویم.

قبل از این یک ویدیو با عنوان ” آموزش تحقیقات کلمات کلیدی با ابزار KWfinder ” در مارکترها تولید شده که حتماً توصیه می‌کنم ببینید.

استفاده از کلمات کلیدی در تگ‌‌های مهم

بعد از درک نیاز و تحقیقات در مورد کلمات کلیدی، می‌رسیم به استفاده کلمات کلیدی در تگ‌های مهم (همچون تگ‌های H1 و H2 و …) . می‌دانیم که ما در کدهای HTML صفحات وب‌سایتمان ۶ نوع تگ H داریم که شماره های آن از ۱ تا ۶ ادامه دارد و میزان اهمیّت ۳ تای اول یعنی (H1 و H2 و H3) نزد گوگل اهمیّت بسیار بیشتری دارد.
نکته اول اینکه هر صفحه وب‌سایت عموماً روی یک عبارت کلیدی اصلی سئو می‌شود و با کمک اصول سئو در تولید محتوا، سعی می‌شود که در نتایج نخست گوگل قرار گیرد. معمولاً عنوان اصلی صفحه، داخل تگ h1 قرار می‌گیرد و زیر عنوان‌ها در تگ h2 جای دارد. البته اگر برای تگ‌های h2 هم زیر عنوان‌هایی داشته باشیم بهتر است که آن‌ها را در تگ h3 قرار دهیم.
به این شکل است که با کمک بهینه سازی این تگ‌ها، یک محتوای سئو شده تهیه می‌کنیم که مورد پسند ربات‌های گوگل هم هست و بهتر می‌توانند متوجّه شوند که موضوع محتوای شما چیست و چه رنک و رتبه ای به آن اختصاص دهند.
نکته مهم: حتماً سعی کنید که از عبارات کلیدی اصلی و عبارت مشابه و نزدیک به عبارت کلیدی اصلی صفحتون در تگ‌های H استفاده کنید. (به خصوص اینکه حتما عبارت کلیدی اصلی در تگ h1 آورده شود.)

کلمات مشابه یا LSI چیست؟

فرض کنید یک فرد در گوگل عبارت “سفارش کیک تولّد” را جست و جو می‌کند، حال اگر شما در متن محتوای خودتان در وب‌سایت از عباراتی همچون “کادوی تولّد” ، “جشن تولّد” ، “بادکنک تولّد” و… استفاده کرده باشید، گوگل خیلی خیلی راحت‌تر می ‌تواند تشخیص دهد که شما در مورد چه موضوعی می‌نویسید و کار ربات‌های گوگل را بسیار ساده تر خواهید کرد. پس توصیه می‌شود در کنار استفاده از عبارات کلیدی اصلی، از عبارات مشابه حتماً استفاده کنید.

محل‌های مهم عبارات کلیدی در محتوا

مهم است که ما عبارت کلیدی اصلی محتوای خود را در کجای محتوا قرار می دهیم که برای اصول سئو در تولید محتوا مطرح خواهد شد.
نکته اول اینکه بهتر است عنوان محتوای ما با “عبارت کلیدی اصلی” آغاز گردد. و این متد در تگ “Title” و تگ “H1” و تگ متای توضیحات آورده شود.
نکته دوم اینکه: بهتر است در پاراگراف آخر هم از عبارت کلیدی اصلی استفاده گردد و این یکی دیگر از اصول سئو در تولید محتوا به حساب می‌آید.
نکته سوم اینکه دیگر زمان آن روزها که به تعداد زیاد عبارت کلیدی اصلی محتوای خود را در صفحه تکرار می‌کردیم، گذشته و به این کار “ keyword stuffing ” گفته می‌شود و قطعاً اگر گوگل متوجّه شود که شما به تکرار زیاد عبارت کلیدی محتوا، قصد رتبه گرفتن دارید، معکوس عمل خواهد کرد و اتفاقاً رتبه شما کاهش خواهد یافت و حتّی ممکن است از سوی گوگل جریمه شوید.
نکته چهارم اینکه حتماً از عبارات کلیدی LSI استفاده کنید تا بتوانید در سایر عبارات مشابه هم رتبه بگیرید.

نکته پنجم اینکه حتما سعی کنید حداقل یک بار عبارت کلیدی اصلی خود را در صفحه “Strong” کنید. اگر از سیستم مدیریت محتوای وردپرس استفاده می کنید، زمانی که با موس عبارت کلیدی را انتخاب کنید، و دکمه “B” را بزنید، خواهید توانست این کار را انجام دهید.

اصول سئو تصاویر در محتوا

در فرآیند اصول سئو در تولید محتوا، تصاویر جایگاه ویژه‌ای دارند. می دانید که گوگل یک فیلتر دسته بندی برای نمایش تصاویر دارد و می‌توان انتخاب کرد که به جای نمایش لینک‌های متنی، تصاویر را مطابق با عبارت جست و جو شده ما نمایش دهد. حال ما می توانیم از این فرصت برای تولید محتوای سئو شده استفاده کنیم و با تولید و بهینه سازی تصاویر، به گونه‌ای هدفمند بازدید کننده هدفمند جذب کنیم.

تولید تصاویر اورجینال

یکی از کارهایی که برای گوگل خیلی ارزشمند هست، تولید تصاویر اورجینال هست. سعی کنید تصاویری در وب‌سایتتان منتشر کنید که از دید گوگل تکراری نباشد و قبلاً در یک وب‌سایت دیگری منتشر نشده باشد.
یکی از ترفند‌های ساده برای تولید تصاویر اورجینال، این است که با کمک نرم افزار فتوشاپ تصاویر قبلی منتشر شده در گوگل را تغییر دهیم به گونه‌ای که تبدیل به یک اثر جدید شود. در این صورت گوگل آن را به نام شما ثبت خواهد کرد و قطعاً در افزایش رتبه آن صفحه در گوگل تاثیر خواهد داشت.

کاهش حجم تصاویر ( تگ H3 است )

یکی دیگر از اصول سئو تصاویر در تولید محتوا، این است که با کمک ابزارهای کاهش حجم، میزان حجم تصاویر را کاهش دهید. (می توانید از وب‌سایت‌هایی همچون Tinypng.com برای کاهش حجم تصاویر کمک بگیرید.) وقتی که شما حجم تصاویر را بهینه می کنید، تاثیر بسیار زیادی در افزایش سرعت بارگزاری صفحات سایت شما خواهد داشت و این خودش یکی از مهم‌ترین عوامل افزایش رتبه سایت شما در گوگل است.

پیش از این مقاله ای با عنوان ” آموزش سئو داخلی سایت ” در وبسایت آموزشی مارکترها

منتشر شده است که خواندن ان را توصیه می کنیم.

استفاده از تگ ALt

تگ “ALT” یک برچسب متنی برای هر تصویری است که در صورت عدم بارگزاری تصاویر (به هر دلیلی) این متن نمایش داده می‌شود. از طرفی دیگر، این متن به ربات‌های گوگل کمک می‌کند که متوجّه شوند، این تصویر در مورد چه موضوعی است. همین امر فرآیند سئو را ساده تر کرده و چون شما از این طریق به درک گوگل کمک کرده‌اید، در بهبود رتبه شما تاثیر مستقیم خواهد داشت. سعی کنید یک جمله کوتاه که حتماً حاوی عبارت کلیدی اصلی باشد، در تگ Alt استفاده کنید.

حجم محتوا در اصول تولید محتوای سئو شده

این موضوع برای گوگل مهم است که حجم محتوای شما چقدر است ؟
آیا شما به عنوان کسی که قصد پاسخ به نیاز بازدیدکننده خود را دارید، یک محتوای ۳۰۰ کلمه‌ای منتشر می‌کنید یا اینکه برای پاسخ به تمام سوالات مهم یک محتوای ۲۰۰۰ کلمه‌ای تولید می‌کنید.

اصول تولید محتوای سئو شده با محتوای چند رسانه

قطعاً گوگل بین این دو تفاوت قرار خواهد داد چرا که محتوای دوم (البتّه به شرطی که حاشیه زیاد نداشته باشد و دقیقاً به اصل موضوع پرداخته باشد) به مراتب قوی‌تر و با ارزش‌تر است و چون کاربر در این صفحه ۲۰۰۰ کلمه‌ای تقریباً تمام ابهامات ذهن خود را بر طرف می‌کند، خودش عاملی برای رتبه گرفتن در نتایج نخست امپراطوری گوگل است.

پیش از این مقاله ای با عنوان ” افزایش رتبه سایت در گوگل ” تولید شده که خواندن آن توصیه می‌شود.

اهمیّت تگ ‌های H برای رعایت اصول سئو

همانطوری هم که اشاره شد، تگ‌های H ستون‌های اصلی ساختار یک محتوای سئو شده محسوب می‌شود بنابراین اگر ندانیم که چطور از این تگ‌ها استفاده کنیم، قطعاً ضربه سنگینی به ساختار فنّی محتوای خود در کسب و کار اینترنتی خود زده‌ایم.
به طور خیلی کوتاه و خلاصه نکات تگ‌های H1 را بیان می‌کنم:
– تگ H1 : فقط ۱ عدد در هر صفحه استفاده شود | حتما عبارت کلیدی اصلی داخل تگ H1 باشد | متن داخل این تگ ترجیحاً با عبارت کلیدی اصلی آغاز گردد.
– تگ H2 : زیر عنوان ها در تگ H2 قرار می‌گیرد | حتما داخل این تگ‌ها از عبارات کلیدی استفاده می‌شود.
– تگ H3 : اگر در پاراگراف زیر عنوان‌ها، عنوان‌های دیگری داشته باشیم در تگ H3 قرار می‌گیرد. | بهتر است از عبارات کلیدی مشابه (LSI) در این تگ‌ها استفاده شود.

در تصویر زیر نحوه استفاده از تگ‌های H را مشاهده می کنید.

ساختار تگ های H برای تولید یک محتوای سئو شده

استفاده از فرمت‌های گوناگون در یک محتوای سئو شده

قبل از اینکه اینترنت قدرت بگیرد (به خصوص در ایران) معمولاً محتوای همه صفحات وب‌سایت ها را فقط متن تشکیل می داد. حتّی باز شدن یک صفحه وب که داخل آن تصاویر وجود داشت هم تقریباً بسیار سخت و طاقت فرسا بود. تا اینکه کم کم زیر ساخت اینترنت در ایران بهبود داده شد و تکنولوژی های ADSL و ۴G وارد بازار شد.
الگوریتم های جدید گوگل به گونه‌ای تغییر یافته که اگر دو محتوای سئو شده یکسان داشته باشیم و در یکی از آن‌ها یک ویدیو جامع و مرتبط با آن موضوع در صفحه وجود داشته باشد، قطعاً آن محتوایی که دارای ویدیو هست، در نتایج بالاتری قرار خواهد گرفت.
بنابراین بهتر است که شما علاوه بر تولید محتوای متنی، از فرمت ویدیو (MP4) یا تصاویر (JPEG) استفاده کنید. البته شما می‌توانید محتوای اینفوگرافیک را به صورت تصاویر در صفحات وب استفاده کنید که در این صورت هم محتوای شما نسبت به رقبای شما متمایز خواهد شد.

اصلاً دلیل اصلی استفاده از سایر فرمت‌های محتوایی در اصول تولید محتوای سئو شده این است که شما بتوانید یک تمایز و تفاوتی برای محتوای خود ایجاد کنید که در این صورت محتوای شما رتبه و رنک بالاتری نسبت به محتوای مشابه رقبای شما خواهد گرفت. موقع آپلود ویدیو، عکس و … حواسمان به حجم فرمت باشد. اگر بتوانیم تا حد ممکن حجم محتوا را کاهش دهیم، بازدیدکنندگان هم در مصرف محتوا به مشکل نخواهد خورد و قطعاً در بهبود تجربه کاربری هم تاثیر زیادی خواهد داشت.

بد نیست که با ” اصول تولید محتوای آموزشی ” هم آشنا شوید.

حرف آخر

سعی کردم در این مقاله تمام موارد لازم در مورد اصول سئو در تولید محتوا را برای شما بیان کنم که اگر واقعاً تک تک موارد ذکر شده در این مقاله را بررسی کنید و سعی کنید آن را در مقاله‌های خود پیاده سازی کنید، قطعاً خواهید تواست محتوای خود را به نتایج نخست گوگل برسانید و ورودی های هدفمند کسب و کار آنلاین خود را افزایش دهید.

حرفه خود را با برنامه نویسی تحت وب آغاز کردم و رفته رفته با مباحث دیجیتال مارکتینگ آشنا شدم و در مسیر تحلیل انواع وب‌سایت‌ها،سئو و بازاریابی اینترنتی قرار گرفتم. مجلّه آموزشی مارکترها را با علاقه فراوان و برای کمک به رشد کسب‌وکارها در فضای دیجیتال راه اندازی کردم.

عضویت

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۷۲

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۴ دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

 1. مریم رضایی
  ۹:۲۷ ۱۳۹۹/۰۵/۰۵

  سلام و خسته نباشید

  این اصول تولید محتوا واقعاً برای من خیلی مفید بود

  خیلی خیلی ممنون از مقاله بسیار مفیدتون

  • عرفان رحیمی
   ۶:۵۴ ۱۳۹۹/۰۵/۰۶

   سلام، وقت شما بخیر باشه

   ممنون از لطف شما

 2. مریم محمدی
  ۱۰:۵۲ ۱۴۰۰/۰۱/۱۸

  سلام ببخشید اگه همین نکات رو برای اصول سئو برای تولید محتوا رعایت کنیم کافیه ؟

  • عرفان رحیمی
   ۱:۴۱ ۱۴۰۰/۰۲/۲۰

   سلام بر شما، بله دقیقا اصول سئو برای تولید محتوا داخل این مقاله گفته شده.