الزامات و نکات ضروری طراحی سایت در سال ۲۰۲۰

الزامات و نکات ضروری طراحی سایت در سال ۲۰۲۰

نکات مهم و ضروری در طراحی سایت وجود دارد که اگر این موارد را به درستی رعایت نکنید، نتیجه چندان مطلوبی از وب‌سایت خود نخواهید گرفت. فرقی نمی‌کند که شما یک بیزینس آنلاین داشته باشید یا اینکه یک وب‌سایت شخصی که فقط جهت معرفی خود از آن استفاده می کنید، در هر دو مورد رعایت اصول طراحی سایت می‌تواند ضروری باشد.

آیا بازدیدکنندگان شما در عرض ۵ ثانیه اول، پس از ورود به وب سایت می توانند حوزه فعالیت شما را تشخیص دهند؟ آیا کاربران درصورت نیاز به سادگی به وبلاگ هدایت می شوند؟ آیا سیاست قیمت گذاری شما به سادگی قابل درک است؟ آیا نرخ بازگشت سایتتان بالا است؟
اگر پاسخ شما به همه این سوالات “خیر” است شاید زمان آن رسیده باشد که سایت و نحوه فعالیت آن را بازنگری کنید.
یک وب سایت صرفا با حضور خوب در زمینه‌های محدود مثل طراحی و محتوا نمی‌تواند پیشرفت کند. وب سایت شما باید شرح روشنی برای مخاطبانان، از کاری که انجام می دهید، چرایی انجام آن و ویژگی کسانی که برایشان آن کار را انجام می دهید داشته باشد.
بنابراین برای بهبود طرّاحی وب‌سایت به چه چیزی نیاز دارید؟
برای پاسخ به این سوال نکات مهم در طراحی سایت‌های فروشگاهی و غیر فروشگاهی ارائه شده که به شما کمک می کند تا متوجّه شوید که آیا در مسیر درستی قرار گرفته اید یا اینکه برای بهبود طراحی سایت خود، نیاز به تغییرات اساسی دارید.

قبل از طراحی سایت، طرح و برنامه داشته باشید

فقط شروع به طرّاحی وب‌سایت کافی نیست. برای اطمینان از اینکه وب سایت شما به طور موثّر به نیازهای بازدیدکنندگان پاسخ می‌دهد، شما نیاز دارید فرآیند سفر مشتری، یعنی از لحظه برخورد آن با وب سایت تا زمان خرید را ترسیم کنید.
برای مثال باید پیش بینی کنید که کاربران بیشتر چه صفحاتی را دوست دارند ببینند؟چه محتوایی می خواهند بخوانند؟ با چه پیشنهاداتی ترغیب به ادامه ارتباط با شما می شوند؟
این مورد یکی از مهم‌ترین نکات ضروری ساخت وب‌سایت است که از همان روز‌های نخست باید مورد توجّه قرار گیرد.

موارد پیچیده را حذف کنید

یکی از موارد مهم در الزامات طراحی سایت برای سال ۲۰۲۰ حذف المان‌ها و صفحات پیچیده و ایجاد سادگی در روند خرید آنلاین است. انیمیشن های پیچیده، محتواهای طولانی، تصاویر متحرّک و…
شما باید با یک مخاطب حداکثر در ۸ ثانیه ارتباط بگیرید و در این مدت اولین تصوّر از شما در ذهن او شکل می‌گیرد. این امر با تیترهای کوتاه و عکس محقق می شود. (این مورد به خصوص در صفحه اصلی، بیشتر باید در نظر گرفته شود.)

امکان به اشتراک گذاری اجتماعی و دنبال کردن ایجاد کنید

اگر وب سایت شما درحال حاضر فاقد امکان به اشتراک‌گذاری مطالب در شبکه های اجتماعی است، شما در حال از دست دادن فرصت خوانده شدن بیشتر مطالبتان هستید. زیرا خوانندگانِ مطالبِ وب سایت شما می‌توانند آنها را در شبکه‌های اجتماعی با دنبال کنندگانشان به اشتراک بگذارند. به خصوص که این یک امکان اختیاری است و به همین دلیل آنها را تشویق می کند معرف شما باشند.
توصیه می‌شود ویدیویی ” آشنایی با ۴ ترفند بازاریابی با استفاده از شبکه های اجتماعی” را مشاهده کنید.

در طراحی قالب سایت خود، فراخوان عمل (CTA) داشته باشید

هنگامی که بازدیدکنندگان در سایت شما فرود می آیند آنها نمی‌دانند باید چه کاری انجام دهند و چه صفحاتی را مشاهده کنند. این شما هستید که باید راهنمایی‌شان کنید. فراخوان عمل یا CTA عنصری است که تعیین کننده‌ی گام بعدی کاربر در سایت شماست.

جهت سنجش این مورد شروع به خواندن صفحات وب سایت خود کنید. آیا شما بیشتر صفحات وبلاگ را تنها با یک فراخوان عمل پیدا می کنید؟ برخی از نمونه‌های بارز فراخوان عمل (CTA) عبارتند از:
• فایل نمونه را دانلود کنید
• مقالات مشابه را مطالعه کنید
• در وبینار ثبت نام کنید
• ویدئو را تماشا کنید
• خدمات بازاریابی دریافت کنید
• قیمت‌ها را مشاهده کنید

ساخت Call to action در طراحی سایت

ترکیب تصاویر با کیفیّت با تکنیک ۲D

هر عکسی لزوماً با پیامی که درحال انتقال آن به مخاطبان هستید تناسب ندارد. خوشبختانه شما انتخاب‌های زیادی دارید. حتّی برخی از آنها رایگان هستند. اما هنوز هم برخی وب‌سایت‌ها از تصاویر بسیار ضعیف استفاده می کنند.
در تکنیک‌های جدید سال ۲۰۲۰ برای طراحی صفحات وب، ترکیب تصاویر با تصاویر ۲D‌ است.
ترکیب واقعیّت و کارتون در ساخت تصاویر می‌تواند یکی از المان‌های جذّاب و ترند‌های روز در سال ۲۰۲۰ باشد که البته باید با رعایّت اصولی گرافیک و هارمونی رنگ استفاده شود.

ترکیب تصاویر با تکنیک 2D در طراحی سایت

رعایت اصل مینیمال و سادگی در طراحی قالب سایت

اگر یادتان باشد، قبلاً با وب‌سایت‌هایی مواجه می شدیم که ظاهر بسیار شلوغ و خسته کننده‌ای داشتند و این موضوع گاهی اوقات باعث می‌شد تا کاربران آنطور که باید، از مطالب و محتوای مورد هدف ما استفاده نکنند و یک نوع سردرگمی را برای مخاطب به همراه داشت.
در سال ۲۰۲۰ به بعد، هر اندازه از اصل سادگی استفاده کنیم و المان‌های گیج کننده را کاهش دهیم، قطعاً بیشتر خواهیم توانست منظور اصلی خود را در وب‌سایت بیان کنیم و کاربر را به اهداف بازاریابی خودمان بیشتر نزدیک کنیم. به عنوان مثال طراحی صفحات فرود ساده برای دریافت کدهای تخفیف، می تواند یکی از نکات مهم در طراحی سایت فروشگاهی به حساب بیاید.

راهبریِ قوی داشته باشید

راهبری، یک مورد کلیدی در طرّاحی وب‌سایت است. اساسا نقشه‌ای است که کاربر می تواند براساس آن به مشاهده سایت بپردازد. هیچ چیز بدتر از یک سایت با رابط راهبری گیج کننده نیست. هنگام بهبود این رابط، مهم است که مطمئن شوید بازدیدکنندگان به راحتی می‌توانند آنچه را که دنبال می کنند پیدا کنند. اگر نتوانند آنچه را به دنبالش هستند پیدا کنند هیچ دلیلی برای ماندن در سایت شما ندارند.
صفحه اصلی وب سایت را گسترده طرّاحی کنید
بخاطر طرّاحی صفحه اصلی طولانی و ۳ الی ۵ بخشی نگرانی نداشته باشید. این امر به ایجاد یک تجربه‌ی یکپارچه کمک شایانی می کند. اما این بخش‌ها چگونه باید طرّاحی شوند؟
این لیست می تواند ادامه دار باشد اما یک لیستِ سریع از مهمترین عناصر عبارتند از:
• جمله ارزش پیشنهادی (UVP)
• ویدئوی معرفی
• مرور خدمات
• مشخصات محصولات و خدمات
• درباره‌ی ما
• مشتریان
• مطالعات موردی و داستان‌های موفقیّت
• منابع

از فضای سفید (خالی) استفاده کنید

فضای سفید یک عنصر طرّاحیِ ضروری است که به افزایش خوانایی، کمک بسیاری می کند. نام دیگر آن “فضای منفی” نام دارد. فضای سفید به فضایِ اطراف عناصر موجود در یک صفحه گفته می‌شود که خالی و فاقد آیتم های بصری باشد. گرچه ممکن است فضای اضافی به نظر برسد اما به واقع برای افزایشِ خواناییِ محتوای موجود بسیار مهم است. همچنین نقش مهمی در روند طراحی و موقعیت عناصر وب سایت به عهده دارد.

استفاده از تکنیک فضای سفید در صفحات سایت

برای گوشی موبایل بهینه باشید

یادتان باشد سایت خود را برای گوشی‌های موبایل بهینه کنید. اگر قبلا نمی دانستید، بدانید که ۸۰% کاربران اینترنت گوشی هوشمند دارند. آمار گوگل می گوید ۶۱% کاربرانی که برای ورود به سایت با گوشی موبایل به مشکل می‌خورند دیگر به آن بر نمی‌گردند و حتی ۴۰% آنها به سایت رقبا سر می زنند.(آمار عجیبی است مگر نه!)

توجّه به سئو قالب یکی از الزامات ضروری طراحی سایت

اگر می خواهید حضور آنلاین قدرتمندی داشته باشید باید در جستجوها پیدا شوید. این موضوع اشاره به پیاده سازی استراتژیّ بهینه سازیّ سایت برای موتور جستجو یا به عبارت دیگر سئو دارد. این استراتژی به معنای ایجادِ محتوایی است که مخاطبان شما در جستجوی آن هستند. فیلم ها، مقالات وبلاگ و کتاب‌های الکترونیکی چند نمونه از این محتواها هستند. ابتدا کلمات کلیدی که مخاطبان شما جستجو می کنند را یافته و برای آنها محتوا بسازید. بنابراین شما هرگز بازدیدکنندگانی جذب نمی کنید که احتمال تبدیل شدنشان به مشتری صفر باشد.
اما چیزی که در بسیاری از موارد، رعایت نمی‌شود، توجّه به رعایت نکات سئو در طراحی قالب وب‌سایت است. اگر قالب سایت شما از نظر المان‌های سئو فنّی و مربوط به کد‌های قالب سایت شما به درستی طراحی نشده باشد، درآینده به مشکلات زیادی بر خواهید خورد. پس از طرّاح قالب وب سایت خود بخواهید که موضوع سئو کدها، توجه ویژه داشته باشد.

در ویدیوی زیر راجع به ترفد‌های آموزش افزایش سرعت سایت صحبت خوام کرد.

افزایش سرعت وب‌سایت

لینک های ناشناخته ۴۰۴ یا لینک های نقض شده را شناسایی کنید

بسته به اندازه وب سایت شما یا مدت زمانی که رسماً راه اندازی شده ممکن است چند صفحه یا لینک وجود داشته باشد که کار نکند. زمان بگذارید و بررسی کنید که آیا صفحات یا لینک هایی هستند که نقض شده باشند و کار نکنند؟ ممکن است از نتایج بررسی شگفت زده شوید!

پیشنهادات منحصر به فرد داشته باشید

نرخ تبدیل بازدیدکنندگان اولین قدم ارزیابی تعداد کاربرانی است که باید هدف استراتژی های بازاریابی شما قرار گیرند. به طور معمول برای افزایش این نرخ پیشنهاداتی مثل نسخه آزمایشی،کتاب الکترونیکی، وبینار و…ارائه می شود که روز به روز بیشتر تکرار شده و جذّابیت خود را از دست می دهند. بنابراین باید تلاش کنید پیشنهاداتی ارائه دهید که کمتر توسط دیگران ارائه می شود و یا حتی تابحال ارائه نشده است.

محتوایی متناسب با شخصیّت مخاطبان تولید کنید

وقتی محتوایِ تبلیغاتی تولید می‌کنید که می‌خواهید بازدیدکنندگان وب سایت را تحت تاثیر قرار دهید. بسیاری از ما در تله افتادن را دوست داریم! محتوایی تولید کنید که بر “ما”ی جمعی متمرکز باشد. مانند: “ما درآمد را به وسیله‌ی…افزایش خواهیم داد” یا “مزایای ما عبارتند از…”
توصیه می‌شود مقاله ” راهنمای طلایی تولید محتوا (هر آنچه برای تولید محتوای جذاب و کاربرپسند باید بدانید)” را مطالعه بفرمایید.

هرگز آزمون و خطا را متوقّف نکنید

ارزیابیِ مسیرهای تبدیل بازدیدکنندگان به سرنخ،هوادار یا مشتری، مدت ماندگاری کاربر در سایت و صفحاتی که بیشتر بازدید شده است، موارد مهمی هستند که نشان می‌دهد آیا استراتژی ها آنطور که باید عمل می کنند یا خیر؟
گاهی در اثر این ارزیابی‌ها تنها به روزرسانی‌های تکراری، تغییرات طرّاحی جزئی مثل تغییر رنگ چند دکمه یا اضافه و کم کردن چند جمله نیاز است. گاهی اما نمی دانید چه چیز را باید تغییر دهید. در این موارد بهترین کار استفاده از A/B تست است.

توصیه می‌شود مقاله ” آموزش تولید محتوای الکترونیکی (هر آنچه برای تولید محتوای جذاب و کاربرپسند باید بدانید)” را مطالعه بفرمایید.

۴/۵ - (۹ امتیاز)

با ارائه محتوای کاربردی، تجربه بهتری از سئو و بازاریابی دیجیتال برای شما پدید می آوریم.

عضویت

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۷۲

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *