تبلیغات در گوگل (Google Adwords) چیست و چرا برای کسب‌وکارها ضروری است؟

تبلیغات در گوگل (Google Adwords) چیست و چرا برای کسب‌وکارها ضروری است؟

سلام و احترام خدمت شما بزرگواران و دنبال کنندگان وب‌سایت مارکترها
با یک مقاله دیگر در خدمت شما هستم و این بار، قصد داریم تا در مورد تبلیغات در گوگل یا Google Adwords با هم صحبت کنیم و کمی بیشتر با این ابزار سودآور و در عین حال خانمان سوزِ گوگل، آشنا شویم.

ابزار تبلیغاتی گوگل، اگر به درستی استفاده شود، می‌تواند سود بسیار خوبی را برای کسب‌وکارهای اینترنتی به همراه آورد ولی اگر ندانسته و بدون آگاهی در این مسیر قدم برداشته شود، سرمایه زیادی از بین می‌رود و متاسفانه ضررهای سنگینی را متقبل خواهید شد.
می‌شناسم افرادی را که مبالغ زیادی، در Google Adwords هدر داده‌اند که شاید با دانستن چند نکته ساده ولی مهم، می‌توانستند این هزینه را به سود تبدیل کنند.
من قصد ندارم در این مقاله به صورت خیلی تخصصی در مورد تبلیغات در گوگل صحبت کنم اما نکته هایی را عرض خواهم کرد که می تواند برای فرآیند تبلیغات آنلاینِ شما در گوگل ادوردز، بسیار مفید باشد.

Google Adwords‌ چیست؟

گوگل ادوردز، یک پلتفرم تبلیغاتی آنلاین است که متعلّق به شرکت گوگل است و به کمک تکنولوژی PPC‌ (پرداخت به ازای کلیک) به کسب‌وکارهای مختلف کمک می‌کند تا با پرداخت هزینه، کالاها و خدمات خود را در نتایج جست‌وجوی گوگل، به نمایش بگذارند.
سیستم تبلیغاتی گوگل، بر اساس ۲ الگوریتم اصلی کار می‌کند:
– Google Search Network (نمایش تبلیغات به صورت لینک در نتایج جست‌وجو)
– Google Display Network (نمایش تبلیغات در وب‌سایت‌هایی که مخاطب هدف قرار دارد)
در حالی که این دو روش کاملا متفاوت هستند، اما هر دو از یک سیستم پیشنهاد PPC استفاده می‌کنند و تبلیغات به مخاطب مربوطه نمایش داده می‌شود و در ازای هر کلیک، مبلغی از شارژ حساب شما کسر می‌گردد.
در زیر، ۲ تصویر مربوط به این دو سیستم تبلیغاتی گوگل را مشاهده می‌کنید:

نمایش تبلیغات در گوگل به صورت لینک

تبلیغات گوگل در سایت‌های مخاطب هدف

در تصویر اول مشاهده می‌کنید که در کنار لینک‌ها یک (AD) سبز رنگ قرار دارد و این یعنی، تبلیغ گوگلی و در تصویر دوم هم بنری مشاهده می‌کنید که به واسطه شرکت گوگل در یکی از وب‌سایت‌ها قابل نمایش است.

فعال‌سازی حساب Google Adwords

بسیار خوب بد نیست که مقداری هم با روند فعالسازی حساب تبلیغاتِ گوگلی آشنا شوید. فقط یک نکته را از همین ابتدا خدمت شما بگویم که، این سرویس متاسّفانه برای IP های ایرانی غیر فعال می‌باشد و باید با استفاده از نرم افزار‌های تغییر IP به این سرویس مراجعه کنید. نکته دیگر اینکه استفاده از سرویس Google Adwords برای انجام امور مالی، نیاز به یک حساب فعال در خارج از کشور دارد اما می‌توان داخل ایران هم با استفاده از سرویس‌های ارائه دهنده راهکارهای مالی و ارزی، حساب گوگلیِ خود را شارژ کنید ولی هزینه‌ی به مراتب بیشتری نسبت به حالت اول (یعنی داشتن حساب در خارج از کشور) دارد.
اما با فرض اینکه برای پرداخت مشکلی ندارید، به ادامه راه یعنی گام‌های راه اندازی گوگل ادوردز می‌پردازیم:

گام اول (انتخاب کمپین تبلیغاتی):

بسیار خوب، در ابتدا باید یک اکانت Gmail داشته باشید و در آن لاگین باشید، سپس به سرویس تبلیغات گوگلی، مراجعه کنید و همانطور که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید، می توانید یکی از کمپین‌های تبلیغاتی را انتخاب کنید که شامل تبلیغات در نتایج جست‌وجو، نمایش در دیگر وب‌سایت‌ها، تبلیغات فروشگاهی، تبلیغات ویدیویی در یوتیوب یا تبلیغات در اپلیکیشن‌های موبایل می‌باشد.

انتخاب کمپین تبلیغاتی

گام دوم (انتخاب هدف تبلیغات)

در این مرحله شما باید یک هدف برای تبلیغات خود مشخص کنید. این هدف می‌تواند، افراد بازدید وب‌سایت، جمع‌آوری سرنخ یا (Lead) و حتی فروشِ یک محصول یا خدمتی از سوی شما باشد.

انتخاب هدف تبلیغات

گام سوم (وارد نمودن مشخصات تماس)

در این مرحله، می توانید آدرس وب‌سایت و حتی شماره تلفن خود را وارد نمایید تا گوگل، آن را برای مشتریان شما به نمایش بگذارد و ارتباط مشتریان با شما، آسان‌تر شود.

وارد کردن مشخصات تماس برای تبلیغات در گوگل

گام چهارم (انتخاب نام و روش‌ تبلیغاتی)

در این مرحله شما می‌توانید نام کمپین و همچنین روش‌های تبلیغاتی خود را انتخاب کنید که قصد دارید از طریق نمایش لینک در نتایج جست‌وجوی گوگل باشد، یا اینکه از طریق نمایش بنر، ویدیو و… در دیگر وب‌سایت‌ها و یوتیوب باشد.

انتخاب نام و روش تبلیغاتی

گام پنجم (انتخاب کشور مخاطب هدف)

در این مرحله، می‌توانید مشخص کنید که علاقه دارید تبلیغات شما، برای کدامیک از کشور‌ها نمایش داده شود. حتی می توانید کد پستیِ مخاطبین را هم انتخاب کنید و با استفاده از امکاناتی که سرویس تبلیغات گوگلی در اختیار شما قرار داده است، می توانید نمایش تبلیغات را برای عدّه‌ای خاص، محدود کنید.

تبلیغ در گوگل انتخاب کشور مورد هدف

گام ششم

در این مرحله شما باید امکان CPC یا همان پرداخت به ازای کلیک را فعّال نمایید که امکانات کامل را در اختیار شما قرار خواهد داد. گرچه سایر استراتژی‌های پیشنهاد شده هم مفید می‌باشد.

فعالسازی امکان cpc

گام هفتم (تعیین بودجه)

در این مرحله می توانید بودجه مورد نظر خودتان را به دلار و همچنین تاریخ شروع و پایان کمپین را مشخص نمایید. اگر عبارت “Standard” را انتخاب نمایید،هزینه تبلیغات شما در طول روز به همان اندازه کسر خواهد شد و اگر گزینه “accelerated” را انتخاب نمایید، گوگل با شتابِ بیشتری، بودجه شما را به پایان می‌رساند.

تعیین وبدجه برای تبلیغ در گوگل

گام هشتم (تعیین کلمات کلیدی)

بسیار خوب رسیدیم به یکی از بخش‌های هیجان‌ انگیز ماجرا و اون هم تعیین کلمات کلیدیّ مورد هدف شماست. در واقع زمانی که کاربران این کلمات را در گوگل جست‌وجو می‌کنند، لینک‌های شما به آن‌ها نمایش داده شود که این مسئله البته به میزان رقابتِ موجود بر روی آن کلمه هم بستگی دارد.

تعیین کلمات کلیدی برای تبلیغ در گوگل

گام نهم (تعیین عنوان و توضیحات)

در این مرحله، گوگل به شما اجازه وارد نمودن دو عنوان متفاوت و یک متن توضیح برای محتوای متای Description به شما می‌دهد که می توانید آن را تکمیل کنید. در این بخش دقت بیشتری به خرج دهید و خود را به جای کاربران مورد هدفِ خود قرار دهید تا با دید بهتری بتوانید این بخش را کامل کنید.

تعیین عنوان و توضیحات برای تبلیغ در گوگل

گام دهم (راه اندازی کمپین)

در این مرحله می‌رسیم به شروع راه اندازی کمپین خود که کافیست کلید “Submit” را زده و کمپین تبلیغات گوگلی خود را، راه اندازی نمایید.

راه اندازی کمپین

توصیه می‌شود مقاله “آنچه در خصوص تبلیغات آنلاین نمی‌دانید” را مطالعه بفرمایید.

نتیجه گیری

همان‌گونه که خدمت شما عرض کردم در عین اینکه تبلیغات در گوگل می تواند به کسب‌وکارمان رونق دهد، به همان نسبت هم می‌تواند برای تجارت آنلاین ما، مهلک باشد چرا که اگر وقت و دقت مناسبی برای طراحی کمپین تبلیغاتی خود صرف نکنید، قطعا سرمایه خود را از بین خواهید برد و نتیجه چندانی هم نخواهید گرفت.
اما المان‌هایی که می‌تواند برای در این مسیر به شما کمک بیشتری کند از این قرار است:
– انتخاب درست کلمات کلیدی (آن چیزی که برای شما سودآور خواهد بود)
– توجّه به میزان رقابت کلمات (هر چه رقابت بیشتر باشد، هزینه شما برای آن کلمه بیشتر می‌شود)
– استفاده از ابزارهای بررسی کلمات (بهترین ابزار Google Keyword Planner)

به هر حال بنده خودم کسب‌وکارهای زیادی را می‌شناسم که با گوگل ادورز به سود بسیار خوبی رسیده‌اند و اگر شما هم به درستی از این ابزارِ مفید استفاده کنید، قطعا نتایج خوبی خواهید گرفت.
ممنون که به این مقاله هم توجه داشتید و امیدوارم براتون مفید بوده باشه.

خوشحال می شویم که نظر خودتان را در پایین همین صفحه برای ما ارسال کنید
۴.۷/۵ - (۱۵ امتیاز)

حرفه خود را با برنامه نویسی تحت وب آغاز کردم و رفته رفته با مباحث دیجیتال مارکتینگ آشنا شدم و در مسیر تحلیل انواع وب‌سایت‌ها،سئو و بازاریابی اینترنتی قرار گرفتم. مجلّه آموزشی مارکترها را با علاقه فراوان و برای کمک به رشد کسب‌وکارها در فضای دیجیتال راه اندازی کردم.

عضویت

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۷۲

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۳ دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

 1. عاطفه کریمی
  ۶:۳۵ ۱۳۹۷/۱۱/۲۹

  سلام و خسته نباشید: بسیار مقاله مفیدی بود. یه سوال از حضورتون داشتم جناب رحیمی . بسیاری از افراد اهل فن می گویند الان با توجه به بالا رفتن قیمت دلار، به صرفه نیست که تبلیغات گوگلی برای تجارت خودمان داشته باشیم. می خواستم نظر شما رو در این باره بدونم.

  باز هم ممنون بابت زحمات شما

  • عرفان رحیمی
   ۸:۲۷ ۱۳۹۷/۱۱/۲۹

   سلام و عرض ادب خدمت شما:

   راستش حقیقت امر رو که نمیشه پنهان کرد بالاخره قیمت دلار الان برای ما بسیار بالاتر از سال گذشته شده و به خصوص برای افرادی که بودجه محدودی دارند، شاید خیلی به صرفه نباشد.

   اما در کل هنوز هم تبلیغات در گوگل یکی از بهترین و هدفمند‌ترین تبلیغات دنیای دیجیتال محسوب می‌شود اما باز هم بستگی به کسب‌وکار شما دارد ولی اصولا تبلیغ در گوگل، برای بالای ۸۰ درصد کسب‌وکارها، جواب می دهد.

 2. فروشگاه اينترنتی
  ۱:۳۴ ۱۳۹۸/۰۹/۱۱

  روش های خاص و کاربردی که در نتیجه تبلیغات را اصولی و برنامه ریزی شده انجام داد تا نتیجه ی خوبی از کار را دریافت نمود تا بهتر ضرورت های لازم در جریان کسب و کار شناخت
  فروشگاه اينترنتی
  baneh.com
  باسپاس