بک لینک چیست و چه فایده ای در سئو دارد ؟

بک لینک چیست و چه فایده ای در سئو دارد ؟

بک لینک چیست ؟ این سوالی است که ممکن است در ذهن شما باشد و ما دقیقاً اینجا هستیم تا در این مقاله به زبان ساده به شما بگوییم بک لینک چیست و چه کاربردی در سئو دارد؟ پس تا انتهای این مقاله ما رو همراهی کنید.

فرض کنید، فردی می خواهد وارد یک حرفه شود و کار خود را آغاز کند امّا به دلیل اینکه روزهای ابتدایی و نخست راه اندازی کسب و کار خود را می گذراند، خیلی اعتبار چندانی ندارد و لازم است تا از طرف یک فردِ شناخته شده، حمایت شود و یا اینکه با سفارش و معرفی آن فرد شناخته شده، بتواند اعتبار خود را در مارکت بالاتر ببرد.

زمانی که آن فردِ معتبر ، نام و یا کسب و کار آن شخص را معرفی می کند، ناخودآگاه تمامی افرادی که آن فرد معروف را می شناختند، متوجّه کسی خواهند شد که به تازگی کسب و کار خود را راه اندازی کرده و چون این ارجاع، از طرف یک فرد با اعتبار بالاتر بوده، می تواند به شخص تازه کار هم اعتبار دهد.

بک لینک دقیقاً چیست؟

بک لینک چیست؟

بک لینک ها (Backlinks) در اصل لینک های ساخته شده در جایی غیر از وبسایت خودمان هستند که اگر در وبسایت های با اعتبار بالاتر نسبت به وبسایت خودمان ساخته شوند، می توانند تاثیر و اعتبار خود را به وبسایت ما منتقل کنند، چرا که پیش از این، اعتبار آن وبسایت ها در دید گوگل و سایر موتورهای جست و جو بالا بوده و این بک لینک ها، دقیقاً نقش همان فردی را بازی خواهند کرد که اعتبار بالاتری در بازار دارد.

با ایجاد هر بک لینک در وبسایت های معتبر و به خصوص مرتبط با حوزه وبسایت ما، به نوعی یک اعتبار و ارزشی از دیدگاه سئو به وبسایت ما منتقل خواهد شد که این موضوع می تواند در افزایش رتبه سایت و در نتیجه افزایش ورودی گوگل تاثیر بالایی داشته باشد.

 میزان تاثیر بک لینک در سئو چقدر است؟

پاسخ به این سوال بستگی به هزار و یک عامل دارد چرا که برای اینکه واقعاً بک لینک ساخته شده چه میزان ارزش سئویی را باید به وبسایت شما وارد کند تا سبب افزایش رتبه سایت شما شود، فاکتورهای بسیاری را رصد و بررسی خواهد کرد.

به طور خلاصه به عوامل مهم تاثیر گذار در قدرت تاثیر بک لینک اشاره خواهم کرد:

 • به عمر دامنه وبسایت مبدا بستگی دارد
 • به میزان ارتباط موضوع با سایت شما بستگی دارد
 • به اعتبار دامنه یا Domain Authority سایت مبدا بستگی دارد
 • به نوع لینکِ ساخته شده (فالو، نو فالو، متن لینک شده یا … ) بستگی دارد
 • به تعداد لینک هایی که از صفحه سایت مبدا خارج شده بستگی دارد

بنابراین به صورت مستقیم نمی توان محاسبه کرد که دقیقاً میزان تاثیر بک لینک روی سئو سایت ما چقدر است و این موضوع به عوامل فوق کاملاً بستگی دارد.

بررسی میزان اعتبار وبسایت برای دریافت بک لینک

در ادامه به بررسی انواع بک لینک در سئو خواهیم پرداخت. پیش از این مقاله ای در وبسایت مارکترها با عنوان ” ساخت بک لینک رایگان ” منتشر شده است که خواندن آن را به شما توصیه می کنم.

دریافت بک لینک از سایت های معتبر

گفته می شود که هر اندازه شما بتوانید از وبسایت های با اعتبار بالاتر بک لینک دریافت کنید، در اصل بیشتر به رشد وبسایت خودتان کمک کرده اید و تاثیر بسیار بیشتری برای افزایش صفحات سایت شما در نتایج گوگل خواهد داشت. امّا سوال اصلی اینجاست که چطور باید میزان اعتبار یک وبسایت را اندازه گیری کرد؟

برای تعیین میزان اعتبار یک وبسایت به فاکتورهای زیر توجه کنید:

 • Domain Authority یا اعتبار دامنه (از 1 تا 100) تعیین شده توسط شرکت Moz
 • تعداد صفحات ایندکس شده سایت مورد نظر در گوگل (site:example.com)
 • عمر دامنه و سابقه فعالیت سایت مورد نظر در فضای وب
 • میزان برند بودن وبسایت مورد نظر و میزان شناس بودن در مارکت
 • رتبه داشتن در عبارت های کلیدی اصلی و مهمِ آن حوزه در گوگل
 • بررسی رتبه و اعتبار رتبه الکسا که با کمک Alexa Toolbar قابل تشخیص است

از طریق موارد فوق تا حدودی می توانید میزان اعتبار یک وبسایت را بررسی کنید و متوجّه شوید که آیا جای خوبی برای ساخت بک لینک هست یا خیر !

انواع بک لینک در سئو

بسیار خوب وقت آن رسیده است که با انواع بک لینک آشنا شویم.

بک لینک ها به دسته های مختلفی تقسیم بندی می شود و هر کدام در نزد گوگل، یک اعتبار و ارزش خاصی دارند و اگر با ماهیّت آن ها آشنا نباشید ممکن است استفاده بی رویه از برخی انواع بک لینک عواقب ناخوشایندی را برای وبسایت شما داشته باشد.

بک لینک فالو و نوفالو (Follow – Nofollow)

بک لینک فالو (Follow) به بک لینک هایی گفته می شود که در هر جایی غیر از وبسایت ما ساخته می شود و به ربات های گوگل اعلام می کند که مقصد لینک مورد نظر را دنبال کن. در واقع استفاده از لینک های فالو ارزش سئویی وبسایت مبدا را به صفحه مورد نظر سایت مقصد هدایت خواهد کرد.

امّا در مقابل لینک های نوفالو (Nofollow ) وجود دارد که به ربات ها اعلام می کند، لازم نیست مقصد این لینک را دنبال کنی امّا اینکه تا چه اندازه گوگل به حرف ما اهمیّت دهد، نظر قطعی نمی توان داد و بسیاری از کارشناسان سئو بر این باور هستند که حتّی لینک های نوفالو هم می تواند ارزش سئو را منتقل کند.

تفاوت لینک های فالو و نوفالو

این نکته را هم اضافه کنم که معمولاً همه لینک ها به صورت پیش فرض به صورت فالو ساخته می شوند مگر آنکه به کمک دستور rel=Nofollow  که داخل تگ HTML قرار داده می شود، برچسب نوفالو خورده باشد.

در زیر نمونه ای از لینک فالو را می بینیم:

<a href=”test.com” >این لینک به صورت فالو به وبسایت مقصد هدایت خواهد شد. </a>

در زیر نمونه ای از لینک نوفالو را می بینیم:

<a href=”test.com” rel=”Nofollow” >این لینک به صورت نوفالو به وبسایت مقصد هدایت خواهد شد. </a>

بک لینک به صورت متن لینکدار (Anchor Text)

نوع دیگری از بک لینک ها را داریم که به صورت متن لینک شده ساخته می شوند. یعنی زمانی که شما یک عبارت کلیدی را به صورت لینکدار تبدیل کنید، به آن انکر تکست گفته می شود.

معمولاً حساسیت گوگل نسبت به بک لینک ها به صورت Anchor Text  بسیار بیشتر از سایر انواع بک لینک ها است. چرا که ساخت این نوع لینک به صورت انبوه و یا بی رویه، چنین سیگنالی را به گوگل منتقل می کند که این بک لینک به صورت دستساز ساخته شده و طبیعی نیست!

برای همین توصیه می شود تا حد امکان از ساخت بک لینک به صورت متن لینک شده خودداری کنید مگر آنکه در ساخت و تعداد آن اصول ساخت بک لینک را رعایت کنید.

بک لینک به صورت انکر تکست یا متن لینک شده

برای اینکه حساسیّت گوگل را برای ساخت بک لینک های متن دار کم تر کنید توصیه هایی برای شما شرح خواهم داد که این توصیه ها به شما کمک خواهد کرد تا رفتار و حساسیّت های گوگل را نسبت به این نوع بک لینک ها کاهش دهید:

 • سعی کنید عبارت های کلیدی مشابه صفحه مقصد را لینک کنید
 • از نام برند و کلمه هدف به صورت ترکیبی استفاده کنید
 • نام برند خود را به صفحه مقصد لینک دهید
 • از عبارت هایی مثل “برای مشاهده مقاله…. کلیک کنید” استفاده کنید

به طور کلّی سعی کنید در ساخت بک لینک های Anchor Text بی نظم باشید و به هیچ عنوان نباید به گوگل نشان دهید که شما در حال ساخت یکسری لینک های از قبل تعریف شده و با الگوی خاص هستید. در کل نباید برای لینکسازی خود الگوی خاص و مشخص شده ای داشته باشید.

اهمیّت محل درج بک لینک در سئو

امّا شاید برای شما سوال باشد که آیا محل قرارگیری بک لینک هم اهمیّت دارد؟

پاسخ مثبت است. معمولاً لینک هایی که در هدر، فوتر و سایدبار وبسایت ساخته می شود، از اهمیّت کمتری برخوردار است چرا که این لینک ها در همه صفحات وبسایت دائماً تکرار می شوند و اگر تعداد این بک لینک یا اصطلاحاً بک لینک های Sitewide به صورت بی رویه افزایش یابد، حتی ممکن است باعث پنالتی وبسایت شما شود.

بنابراین توصیه می شود تا حد امکان بک لینک هایی را داخل خود محتوای صفحه ایجاد کنید که ارزش بیشتری نسب به سایر مکان های صفحات وب دارند.

بک لینک های سایت واید

البته این نکته را هم خدمت شما بگویم که معمولاً لینک هایی که در ابتدای محتوای داخل وبسایت استفاده می شود از اهمیّت بالاتری از نظر سئو، نسبت به سایر مکان های داخل محتوا دارد.

لینک داخلی یا Internal Link چیست؟

در مقابل بک لینک، ما لینک های داخلی یا internal لینک ها را داریم.

لینک های داخلی به لینک های ساخته شده داخل صفحات وبسایت ما گفته می شود که به نوعی به یکی دیگر از صفحات سایت ما ارجاع داده می شود. استفاده از لینک های داخلی می تواند بین صفحات وبسایت ارتباط ایجاد کند و همین موضوع می تواند سبب افزایش درک ربات های گوگل شود و البته به بهبود رتبه سایر صفحات هم کمک کند.

نکته دیگر اینکه استفاده از لینک های داخلی می تواند به کاربران و بازدیدکنندگان وبسایت کمک کند تا برای دریافت اطلاعات بیشتر، به لینکی که شما به عنوان لینک داخلی ایجاد کردید مراجعه کنند و همین مسئله سبب کمک به کاربران شده و تجربه کاربری را هم بهبود خواهد داد و اگر تجربه کاربری بهبود یابد، در افزایش صفحات رتبه سایت شما هم موثّر خواهد بود. بد نیست بهترین کوتاه کننده های لینک را بهتر بشناسید.

لینک خروجی یا Outbound link چیست؟

لینک خروجی به لینک هایی گفته می شود که داخل صفحات وبسایت خودمان می سازیم و به یکی از صفحات سایت دیگری هدایت می شود.

مثلاً فرض کنید شما در مقاله ای در حال معرفی “بهترین لپ تاپ های دانشجویی” هستید. زمانی که هر کدام از لپ تاپ های برتر را با یکدیگر مقایسه می کنید، یک لینک هم به سایت اصلی برند لپ تاپ می دهید و با این روش، کاربران می توانند مشخصات کامل هر محصول و توضیحات اضافه را در سایت رسمی لپ تاپ مورد نظر خود مطالعه کنند. در اینجا شما برای اینکه به کاربران بیشتر کمک کنید لینک های خروجی ایجاد کردید.

البته این موضوع را در نظر داشته باشید که سعی کنید بیشتر به وبسایت های با اعتبار بسیار بالاتر از سایت خودتان لینک دهید که میزان اعتبار یک وبسایت را می توانید با معیارهای Domain Authority ، Page Authority ، Rank یا رتبه الکسا و تعداد صفحات ایندکس شده در گوگل بررسی کنید.

روش های دریافت بک لینک

بسیار خوب، همه این موارد گفته شد امّا بعد از اینکه فهمیدیم بک لینک چیست و چه کاربردی دارد، می رسیم به روش های دریافت بک لینک و اینکه چطور می توان بک لینک دریافت کرد.

البته روش های دریافت بک لینک که در این مقاله می خواهم برای شما بگویم، بیشتر روش های کلاه سفید سئو است و اگر به دنبال روش های کلاه خاکستری سئو هستید، می توانید به مقاله ساخت بک لینک رایگان که قبلاً در مارکترها تولید و منتشر شده مراجعه کنید.

ارسال پست مهمان

یکی از روش هایی که هنوز هم جواب می دهد این است که شما بتوانید با ارسال پست مهمان در وبسایت های مرتبط با حوزه کاری خودتان، بک لینک با کیفیت دریافت کنید.

ماجرا از این قرار است که شما یک مطلب کاملاً یونیک و اورجینال تولید می کنید و با هماهنگی سایت مورد نظر، آن را در وبسایت مقصد منتشر می کنید و یک بک لینک هم از سایت مورد نظر دریافت می کنید.

با این کار، هم به خوراک محتوایی سایت مورد نظر کمک کرده اید و هم اینکه توانسته اید یک بک لینک دریافت کنید که بنا به اعتبار آن سایت، قدرت بک لینک دریافت شده می تواند متفاوت باشد.

کافیه برای پیدا کردن وبسایت هایی که می توان در آن ها پست مهمان منتشر کرد، عبارت های زیر را در گوگل جست و جو کنید. فقط دقت داشته باشید که باید به جای ” کلمه کلیدی مورد نظر ” یکی از عبارت های کلیدی اصلی موضوع کاری وبسایت خودتان را وارد نمایید:

 • [ کلمه کلیدی مورد نظر ] + “پست مهمان”
 • [ کلمه کلیدی مورد نظر ] + “برای ما بنویس”
 • [ کلمه کلیدی مورد نظر ] + “مقاله مهمان”
 • [ کلمه کلیدی مورد نظر ] + “یک مشارکت کننده شوید”

با کمک این روش ها می توانید چنین وبسایت هایی را یافته و با ارسال پیام به بخش پشتیبانی و یا تماس با ما این وبسایت ها، برای  تولید و ارسال پست مهمان اقدام نمایید.

ساخت بک لینک های تصویری

یکی از انواع بک لینک که بسیار کم استفاده می شود، ایجاد بک لینک به صورت تصویر لینک شده است. البته ممکن است همه وب سایت ها این مجوز را به شما ندهند که بتوانید تصویر درج شده را به صورت لینک ایجاد کنید امّا وبلاگ ها و یا وبسایت هایی وجود دارند که شما می توانید تصویر محتوای داخل آن را به صورت لینک شده به وبسایت خودتان ارجاع دهید.

مثلاً شما می توانید در وبسایت هایی همچون اخبار رسمی، ویرگول، امیگو و پرسپت حساب کاربری ایجاد کنید و تصاویر داخل محتوا را به صورت لینک ایجاد کرده و به صفحه مورد نظر خود لینک دهید.

انتشار رپورتاژ آگهی

رپورتاژ آگهی به محتوای اورجینال و یونیکی گفته می شود که می تواند شامل متن و تصویر باشد و این متن معمولاً به قصد و نیّت دریافت بک لینک در وبسایت های معتبر منتشر خواهد شد.

استفاده از روش رپورتاژ آگهی، هزینه بر است و شما باید مبلغی را بابت انتشار محتوای مورد نظر و دریافت بک لینک به وبسایت مورد نظر پرداخت کنید.

شما می توانید با کمک سرویس هایی چون تسمینو و تریبون وبسایت هایی که رپورتاژ آگهی منتشر می کنند را یافته و بنا به میزان ارتباط با وبسایت خودتان،محل مناسبی برای انتشار رپورتاژ آگهی و دریافت بک لینک انتخاب کنید.

پیشنهاد می کنم مقاله ” نحوه نوشتن رپورتاژ آگهی ” را که قبلاً در مارکترها منتشر شده مطالعه کنید.

 

استفاده از وبسایت های Social Bookmarking

وبسایت هایی با عنوان Social Bookmark وجود دارند که با توجّه به علایق وسلایق مخاطب، سایت ها را در دسته بندی های مختلف معرفی کنند و می توانند لینک ها و صفحات سایت های مختلف را به دیگران بشناسانند.

اگر چه بسیاری از این بک لینک ها به صورت نوفالو است امّا چون مراجعه ربات ها و خزنده های گوگل به چنین وبسایت هایی بسیار زیاد است، جای خوبی برای ایندکس سریع تر صفحات وبسایت ما می باشد.

لیست چند مورد از بهترین وبسایت های سوشال بوک مارک:

البته منابع بسیار زیاد دیگری هم وجود دارد که با سرچ عبارت “best Social Bookmark Websites” در گوگل می توانید آن ها را پیدا کنید.

گوگل را به شک نیندازید !

در اصل کلّ کاری که ما برای ایجاد و دریافت بک لینک انجام می دهیم، مورد پسند گوگل نیست و میشه گفت خارج از قوانین گوگل است. امّا همه ما می دانیم که بسیاری از وبسایت ها با کمک روش های مختلف دریافت و ساخت بک لینک، رتبه های بسیار خوبی را در نتایج گوگل به دست آورده اند.

امّا در تمام مراحل ساخت و تولید بک لینک، نباید بگذاریم به هیچ وجه گوگل متوجّه بک لینک های ساختگی ما شود و برای این موضوع لازم است تا بک لینک های متنوعی ساخته شود. منظور از ساخت بک لینک های متنوع، هم از نظر نوع بک لینک و هم از نظر محل درج لینک است. هیچ وقت سعی نکنید در مسیر لینکسازیِ خود یک ریتم مشخص ایجاد کنید.

محتوای بسیار عالی تولید کن !

اگر سعی کنی، محتوای وبسایت خودت را چند برابر بهتر و قدرتمند تر و کامل تر از رقبا تولید و منتشر کنی، قطعاً افرادی پیدا خواهند شد که محتوای وبسایت شما را کپی کرده و با ذکر منبع در مکان های مختلف به اشتراک خواهند گذاشت و این یعنی دقیقاً همان چیزی است که خود گوگل هم دوست دارد.

اینقدر خوب باشی که افرادی محتوای شما را برداشته و با ذکر منبع و لینک به وبسایت شما، سبب افزایش اعتبار برای سایت شما شوند. حتی اگر لینک هم درج نکنند اگر در لا به لای محتوای خود از نام برند وبسایت خودتان استفاده کرده باشید، باز هم ارزش خوبی از نظر سئو به وبسایت شما منتقل خواهد شد.

روی برند سایت خود بیش از پیش کار کنید

واقعیّت امر اینجاست که گوگل در سال های اخیر خیلی به مطرح شدن نام برند وبسایت شما در مکان های مختلف آنلاین اهمیت می دهد. اینکه نام برند وبسایت شما در چه وب سایتهای دیگری مطرح شده است. اینکه چند بار نام برند شما به صورت هشتگ در توییتر، اینستاگرام و … درج شده است و به طور کلی تا چه اندازه از نام برند وبسایت شما یاد می شود؟

همه این موارد کم کم سبب افزایش اعتبار برای وبسایت شما خواهد شد و همین امر می تواند تاثیر خوبی در افزایش رتبه صفحات وبسایت شما داشته باشد.

از روابط عمومی استفاده کنید

تصور ما این است که تنها با روش هایی که در فضای آنلاین وجود دارد می توان سبب افزایش اعتبار وبسایت خودمان شویم در صورتیکه در بسیاری از موارد کارهایی چون برگزاری یک رویداد، سمینار، وبینار و … می تواند سبب آشنایی چندصد نفر با نام برند وبسایت شما شود و همین موضوع می تواند افراد بسیاری را با وبسایت شما آشنا کند.

تصور کنید که در یک رویداد حتی چند ده نفری، افرادی به صورت همزمان وارد صفحات وبسایت شما شوند و شروع به گشت و گذار در صفحات سایت شما کنند. حتی اگر اینجا بتوانید برای افرادی که به سمینار شما دعوت شده اند یک هدیه هم در وبسایت خود در نظر بگیرید و این هدیه ها را در صفحاتی از وبسایت خود به روزرسانی کنید، سبب بازگشت مجدد این افراد به وبسایت شما خواهد شد.

خرید بک لینک پولی  ( پیشنهاد نمی کنم )

در برابر همه روش های مختلف دریافت بک لینک، افرادی هستند که لینک های وبسایت شما را در وبلاگ های از قبل ساخته شده خودشان قرار می دهند و در برابر این کار از شما مبلغی دریافت می کنند.

به چند دلیل این کار را توصیه نمی کنم:

هزینه نسبتاً بالاتر نسبت به سایر روش های لینکسازی

غیر طبیعی بودن بک لینک ها و افزایش خطر پنالتی

غیر مرتبط بودن وبلاگ هایی که از آن ها لینک خریداری می کنید.

ریسک بالاتر نسبت به سایر روش های ساخت بک لینک

پیشنهاد می کنم به جای این کار از روش های سالم تری برای ایجاد بک لینک استفاده کنید تا میزان شک و شبه گوگل را نسبت به فعالیت لینکسازی خودتان کاهش دهید.

استفاده از PBN برای لینکسازی

استفاده از روش PBN برای ساخت بک لینک یکی از حساس ترین روش ها و استراتژی های ساخت بک لینک است. چرا که اگر به درستی اجرا نشود، می تواند عواقب فاجعه باری را برای وبسایت شما ایجاد کند.

PBN یا همان Private Blog Network به شبکه یا مجموعه ای از بلاگ ها گفته می شود که توسط خودمان و به منظور ایجاد بک لینک های فالو و نوفالو تاسیس می گردد.

البته استفاده از این روش به دانش و تخصص بالایی در زمینه سئو خارجی نیاز است و اگر در مورد آن مطالعه و تجربه کافی ندارید، به هیچ عنوان توصیه نمی کنم که از این روش خطرناک استفاده کنید.

امّا همانطور که استفاده از PBN می تواند برای وبسایت شما خطرناک باشد، اگر درست و اصولی پیاده سازی شود، می تواند نتایج عالی و شگفت انگیزی را برای سایت شما به ارمغان آورد.

حرف آخر

در این مقاله سعی کریم تا برای شما روشن کنیم که بک لینک چیست و در ادامه هم به بررسی انواع بک لینک ها پرداختیم و در آخر روش های مختلف دریافت بک لینک را بررسی کردیم. امیدوارم با مطالعه دقیق این مقاله متوجّه شده باشید که بک لینک دقیقاً چیست و چه کاربردی برای سئو و رشد صفحات وبسایت ما در نتایج گوگل دارد.

خوشحال می شویم نظر و تجربیات خود را با ما در میان بگذارید.

5/5 - (5 امتیاز)

حرفه خود را با برنامه نویسی تحت وب آغاز کردم و رفته رفته با مباحث دیجیتال مارکتینگ آشنا شدم و در مسیر تحلیل انواع وب‌سایت‌ها،سئو و بازاریابی اینترنتی قرار گرفتم. مجلّه آموزشی مارکترها را با علاقه فراوان و برای کمک به رشد کسب‌وکارها در فضای دیجیتال راه اندازی کردم.

عضویت

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۷۲

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

۸ دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

 1. داریوش
  9:24 1400/08/28

  سلام و عرض ادب
  من قبلا در مورد بک لینک و اینکه دقیقا بک لینک چیه یه مقاله خونده بودم ولی خداییش به پای مقاله شما نمی رسه.

  عالی هستین

  • عرفان رحیمی
   7:53 1400/09/01

   سلام ، ممنون از شما
   چه عالی که محتوا براتون مفید بود.

 2. علی
  9:05 1400/09/01

  سلام
  خیلی عالی توضیح داده بودید. من قشنگ متوجه شدم بک لینک چیه
  بالاخره یه مقاله درست و حسابی دیدم.
  ممنون

  • عرفان رحیمی
   8:06 1400/09/06

   سلام
   خیلی عالی خوشحالم که براتون کاربردی بود.

 3. حسین
  5:38 1401/05/08

  خیلی عالی و کاربردی بود.
  teamsmart.ir

  • عرفان رحیمی
   8:31 1401/05/09

   سلام و ممنون از نظر ارزشمند شما

 4. ali
  9:52 1401/05/11

  از سایت ایرانی زیر هم میتونید رایگان لینک بگیرید
  https://wyky.ir/

  • عرفان رحیمی
   9:45 1401/05/12

   سلام ممنون بابت معرفی شما