الگوریتم گوگل دنس یا رقص گوگل چیست + تاثیرش در سئو

الگوریتم گوگل دنس یا رقص گوگل چیست + تاثیرش در سئو

الگوریتم گوگل دنس یا رقص گوگل: شاید برای شما هم سوال باشد که چرا برخی از صفحات وبسایت من (به خصوص برای وبسایت های تازه تاسیس) دائماً در حال جا به جا شدن در نتایج گوگل هستند و تغییرات محسوسی در جایگاه کلمات دارند. در این مقاله می خواهیم به طور کامل راجع به الگوریتم گوگل دنس یا رقص گوگل صحبت کنیم.

قبلا در مقاله دیگری از وبسایت مارکترها، در مورد الگوریتم های گوگل صحبت کرده بودیم اما اینبار می خواهیم به سراغ الگوریتم گوگل دنس یا رقص گوگل برویم.

در بسیاری از پروژه هایی که به عنوان مشاور یا طراح استراتژی سئو سایت ها افتخار همکاری داشتم، این مورد را زیاد دیده ام که گوگل بسیاری از صفحات بهینه شده را تغییر جایگاه می دهد.

مثلاً با اینکه همه موارد On Page  و Technical بدون مشکل عمل می کنند، باز هم گوگل جایگاه آن صفحات را تثبیت نکرده و گاهی به صفحه دو، سه و گاهی هم روی عبارت مورد نظر به صفحه آخر می برد.

الگوریتم گوگل دنس یا رقص گوگل چیست؟

الگوریتمی با نام گوگل دنس (Google Dance) وجود دارد که بعد از ایجاد و بهینه سازی یک صفحه، گوگل برای سنجش کیفیت محتوا و میزان رضایت کاربر از آن صفحه، با رساندن آن به نتایج برتر، فرصت دیده شدن را در اختیار آن صفحه قرار می دهد.

در اصل گوگل با الگوریتم گوگل دنس، می خواهد شرایط یکسانی را برای صفحات مختلف ایجاد کند تا دقیقاً متوجه شود آیا شما لایق جایگاه تعیین شده هستید یا اینکه باید به جایگاه پایین تر منتقل شوید.

در اصل این یکجور فرصت دادن به صفحه وبسایت شماست که با داوری گوگل، در برابر رفتار کاربران بررسی می شود و اگر شما را لایق جایگاه تعیین شده دانست، در جایگاه مناسب نگه می دارد و اگر نه شما به جایگاه اول خود برمی گرداند. البته این رفت و آمدها ممکن است مدت ها زمان ببرد تا جایگاه شما در گوگل تثبیت شود.

الگوریتم رقص گوگل

میزان رضایت کاربر چگونه سنجیده می شود؟

شاید برای شما سوال باشد که گوگل چطور متوجه می شود که کاربر از محتوای شما رضایت داشته ؟!

گوگل برای این کار سنجه ها و شاخص های مختلفی را بررسی می کند اما در زیر می توان به چند مورد از مهم ترین آن موارد اشاره کرد:

  • میزان کلیک کاربر روی عنوان صفحه
  • مدت زمانی که کاربر وقت خود را صرف آن صفحه می کند
  • میزان تعاملی که کاربر با آن صفحه دارد
  • و…

آیا گوگل دنس به وبسایت ما ضربه می زند؟

به هیچ وجه!

تمام الگوریتم های گوگل برای کمک به بهبود وبسایت ما و افزایش میزان رضایت کاربر از جست و جوی خود در گوگل است. بنابراین هر اقدامی که گوگل انجام می دهد قطعاً هدفش کمک به کاربران خودش است.

پس این شما هستید که باید آنقدر نسبت به سایر رقبا خوب عمل کنید، که گوگل شما را برای رتبه برتر انتخاب کند.

حال در این میان میزان رقابت، کیفیت محتوا، سئو تکنیکال و سایر المان های سئو هم به میدان می آید تا گوگل با کمک گرفتن از الگوریتم های خود به این نتیجه برسد که آیا صفحه وبسایت شما می تواند لایق جایگاه برتر باشد یا نه .

گوگل دنس یا رقص گوگل به چه عواملی بستگی دارد؟

عوامل مختلفی است که گوگل با بررسی آن موارد رتبه صفحات وبسایت ما را جابجا کرده و بیشتر تحت تاثیر الگوریتم رقص گوگل قرار خواهد گرفت.

میزان سن یا قدمت صفحه و وبسایت

  • میزان رقابت پذیری عبارت کلیدی و حوزه مورد نظر
  • میزان لینک های معتبر و مرتبط دریافتی
  • قدرت لینک های دریافت شده
  • ایجاد تغییرات زیاد در محتوای صفحه
  • و…

همه این موارد باعث می شود تا رتبه صفحه تحت تاثیر قرار گیرد و در نتیجه این آزمون اثر بخش باشد.

الگوریتم گوگل دنس تا چه زمانی طول می کشد؟

شاید این سوال شما هم باشد که آیا رقص گوگل تنها یکبار رخ می دهد؟

پاسخ خیر است.

تصاویر زیر را مشاهده کنید، در تصویر بالاتر می بینیم که افت و خیز شروع شده و این موضوع بنا به دلایل مختلف ادامه داشته تا زمانیکه که گوگل تصمیم بگیرد جایگاه صفحه وبسایت شما را ثابت کند.

معمولاً اگر بتوانید به صفحه اول راه پیدا کنید، گوگل شما را کمتر با این موج خروشان رو به رو خواهد کرد و خیلی سریع تر می توانید به پایداری برسید.

ثبوت رتبه بعد از بررسی الگوریتم گوگل دنس

این نوسان ها کاملاً طبیعی است به دلیل اینکه فقط شما نیستید که برای گرفتن رتبه های برتر تلاش می کنید، سایر رقبا هم در حال تلاش برای کسب رتبه های برتر هستند و این موضوع تاثیر مستقیمی در مدت زمان رسیدن به پایداری است.

بنابراین اگر به جایگاه بالا بیایید و چند روزی در جایگاه بالا جا خوش کنید، دلیل بر این نیست که فردا یا پس فردا همینجا بمانید! ممکن است گوگل تصمیم بگیرد تا شما را به جای دیگری منتقل کند.

زمانی شما متوجه خواهید شد از آزمون الگوریتم رقص گوگل (گوگل دنس) سربلند بیرون آمده اید که برای مدت زمان قابل توجهی (مثلاً 10 یا 20 روز ) بر روی رتبه گرفته شده مانده باشید و حال تازه کار شما برای اینکه دست به کار شوید و با کارهایی مثل لینک سازی، به روز رسانی محتوا و … به رتبه های بالاتر راه پیدا کنید.

مثال های بیشتر از گوگل دنس

در ادامه چند تصویر را برای شما به اشتراک می گذاریم که نشان می دهد الگوریتم گوگل دنس چقدر می تواند باعث تغییر جایگاه صفحات وبسایت شما شود.

مثال های بیشتر از الگوریتم رقص گوگل

سخن آخر

در آخر باید عرض کنم که اصلاً نباید از این تغییرات و نوسانات ناگهانی وحشت زده شوید.

سعی کنید با یادگیری اصول سئو و بهینه سازی سایت، تا جایی که می توانید وبسایت خود را برای گوگل بهینه سازی کنید و برای اینکار هم وسواس به خرج ندهید چون هیچوقت همه چیز 100 درصد نیست !

پیشنهاد می کنم برای یادگیری سئو،به دوره آموزش سئو سایت مارکترها سری بزنید.

اگر به دنبال یادگیری سایر الگوریتم های گوگل هستید پیشنهاد می کنم به صفحات زیر سری بزنید:

مهم این است که شما در ادامه مسیر با تحلیل وبسایت خودتان، مشکلات و عواملی که باعث افت رتبه شما می شود را شناسایی کرده و سعی کنید آن موارد را بر طرف کنید.

گوگل سعی می کند به کمک الگوریتم گوگل دنس یا رقص گوگل  تصمیم بگیرد تا جایگاه واقعی صفحات سایت شما را تعیین کند و نباید نگران شوید که گوگل چرا تغییرات زیادی در رتبه شما ایجاد کرده است.

اگر از میزان کیفیت محتوا و سئو صفحات سایت خود مطمئن هستید، باید فقط صبر کنید تا در یک جایگاه مشخص، به ثبات برسید و حرکت بعدی خود را با توجه به جایگاه گرفته شده از سمت گوگل مشخص کنید.

5/5 - (7 امتیاز)

حرفه خود را با برنامه نویسی تحت وب آغاز کردم و رفته رفته با مباحث دیجیتال مارکتینگ آشنا شدم و در مسیر تحلیل انواع وب‌سایت‌ها،سئو و بازاریابی اینترنتی قرار گرفتم. مجلّه آموزشی مارکترها را با علاقه فراوان و برای کمک به رشد کسب‌وکارها در فضای دیجیتال راه اندازی کردم.

عضویت

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۷۲

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.