سئو چیست و چه کاربردی دارد | علاقه مندان به سئو بخوانند!

سئو چیست و چه کاربردی دارد | علاقه مندان به سئو بخوانند!

سئو چیست و چه کاربردی دارد ؟ شاید بهترین سوالی باشد که می توان برای شروع فعالیت خود در فضای دیجیتال مارکتینگ از خودتان بپرسید. بهترین و زیباترین سایت دنیا را هم که طراحی کرده باشید، اگر ندانید سئو چیست و چه فایده ای دارد راه به جایی نمی برید.

سئو و بهینه سازی سایت آخرین حلقه زنجیر است. بدون این حلقه تمام تلاش های شما بیهوده است. سئو دانشی است که از رسیدن سایت به بالاترین رتبه در صفحات نمایش نتایج اطمینان حاصل پیدا می کند. این دانش به شما کمک می کند خود را از سایت های رقیب متمایز کنید و به اولین سایتی تبدیل شوید که توجه کاربر را به خود جلب می کند. در ادامه با ما همراه باشید و با راز سئو آشنا شوید.

سئو چیست و چه کاربردی دارد ؟

در پاسخ به سوال سئو سایت چیست باید بگویم که سئو یا بهینه سازی سایت به دانشی گفته می شود که به رشد کسب و کار شما در فضای آنلاین کمک زیادی خواهد کرد که همچون یک موتور محرّک، در کنار مجموعه شما و با استفاده از فضای دیجیتال، مشتریان بالقوّه را به سمت کسب وکار شما هدایت کند. البته این همه ماجرای سئو نیست، سئو به اعتبار کسب و کار شما، برندینگ و در نهایت فروش شما کمک خواهد کرد.

این دانش به سایت شما کمک می کند که به صورت طبیعی بهترین جایگاه را از آن خود کنید. برخی از مواردی که در ارتباط مستقیم با سئو هستند، تولید محتوای با کیفیت، بهینه سازی محتوا بر اساس کلمات کلیدی مورد نظر و لینک سازی است. به کارگیری درست این موارد بالاترین رتبه را به سایت می بخشد. با نشستن سایت در بالاترین جایگاه، کاربران بیشتر بدون صرف کوچکترین هزینه وارد سایت می شوند.

مقاله توصیه شده برای مطالعه: “کارشناس سئو کیست و چه مهارت هایی دارد” .

کسب سود زیاد با کمک سئو

طرز کار سئو به چه شکل است؟

برای پی بردن به پاسخ این سوال که سئو چیست و چه کاربردی دارد ؟ باید ابتدا نحوه کار موتورهای جستجو را درک کنید. چرا که سئو دانشی است که برای جلب توجه موتور جستجو به کار گرفته می شود. باید بدانید که موتور جستجو برای انتخاب شما به عنوان بهترین سایت چه معیارهایی را در نظر می گیرد.

زمانی که عبارتی را در گوگل وارد می کنید، الگوریتم های گوگل وارد عمل می شوند. این الگوریتم ها بهترین نتیجه را برای جستجوی شما نمایش می دهند. تعداد سایت های موجود در فضای اینترنت به صدها میلیارد می رسد. پس گوگل چگونه می تواند بهترین سایت را برای شما انتخاب کند؟

گوگل می تواند مرتبط ترین نتایج را پس از جستجوی شما نمایش دهد. اما تعداد سایت های مرتبط با موضوع مورد نظر شما نیز بسیار زیاد است. به عنوان مثال کلمه کلیدی «طرز تهیه کوکی» بیش از ۳۴۹ میلیون نتیجه را در پی دارد.

اما گوگل برای پیدا کردن بهترین سایت از فاکتورهای متفاوتی استفاده می کند.

 

آشنایی با طرز کار گوگل

اعتبار

منظور از کلمه اعتبار کاملا مشخص است. هر اندازه محتوایی که در سایت شما قرار داده شده است، معتبر تر و مستند تر (توسّط الگوریتمE-A-T ) باشد احتمال نمایش دادن سایت شما به عنوان بهترین سایت در صفحه نمایش نتایج نیز بیشتر است.

اکنون سوال دیگری مطرح می شود. چطور می توان اعتبار سایتی را تعیین کرد. این امر بر اساس تعداد لینک های ساخته شده بین سایت و دیگر سایت های معتبر سنجیده می شود.

روی هم رفته تعداد و کیفیت لینک های ایجاد شده در یک سایت، میزان کیفیت محتوا و درصد رفع نیاز کاربران، میزان اعتبار سایت را مشخص می کند.

کارایی

محتوا باید مرتبط و کارآمد باشد. محتوایی که اطلاعات درستی را در اختیار کاربر قرار نمی دهد، ارزش چندانی ندارد. این نکته را به یاد داشته باشید که محتوای کارآمد و مفید به صورت طبیعی می تواند لینک های متعددی را دریافت کند. بنابراین محتوا باید برای همه کاربران قابل فهم باشد.

سئو چه فایده ای دارد؟

سئو سایت را برای ورود مشتریان بالقوّه از طریق گوگل آماده می کند. در این حالت سایت به گونه ای بهینه سازی می شود که اکثر معیارهای مورد نظر گوگل را در خود جای دهد. به عنوان مثال افزایش سرعت بارگذاری صفحات اهمیّت پیدا می کند.

به این ترتیب کار شما در وبسایت این است که محتوای وبسایت خود را مطابق با نیاز کاربران هماهنگ کنید و چیزی ارائه کنید که درد مخاطب را دوا کند. سئو از کیفیت محتوا و لینک سازی ها اطمینان حاصل می کند و در نهایت با بررسی معیارهای لازم، وبسایت شما را در میان هزاران صفحه رتبه بندی خواهد کرد.

سئو اصلی ترین منبع شما برای به دست آوردن کاربران بیشتر است. همانطور که مشاهده می کنید، چیزی حدود ۶۰ درصد از ترافیک موجود در سایت از جستجو در گوگل تامین می شود. اگر ترافیک ورودی این وبسایت و سایر موتروهای جست و جو مانند یاهو، بینگ و یوتیوب را از آن خود کنید ۷۰٫۶ درصد از ترافیک طبیعی موجود را از آن خود کرده اید.

 

میزان ورودی کاربران از جستوجوگر های مختلف

 

اولین نتیجه روی صفحه نمایش نتایج چیزی در حدود ۲۰ درصد از کلیک هایی که در صفحه نمایش انجام می شود را به خود اختصاص داده است. به این ترتیب ۲۲ هزار کاربر وارد سایتی می شوند که رتبه اول را به خود اختصاص داده است.

بد نیست که اینجا با روش های افزایش رتبه سایت در گوگل آشنا شوید.

کلمات کلیدی و مشتریان

قبل از اینکه وارد این بخش شویم باید بدانید که مشتریان و کلمات کلیدی در مرکز توجه سئو قرار می گیرند. در واقع اگر می خواهید به رتبه اول گوگل دست پیدا کنید، باید بدانید که کاربران برای پیدا کردن پاسخ سوال های خود از چه عبارت هایی استفاده می کنند. مشتریان کسب و کار شما برای به دست آوردن پاسخ سوالات خود چه کلماتی را در موتور جستجو وارد می کنند؟

این کلمات و عبارات همان کلماتی هستند که دست سایت را در دست مشتریان می گذارند. اگر می خواهید توجه کاربران را به سایت خود جلب کنید باید بتوانید به بهترین شکل ممکن از این کلمات و عبارات استفاده کنید. به این ترتیب بهترین نتیجه را از سایت به دست می آورید.

 

میزان سرچ کلمه در گوگل

 

برای پیدا کردن این کلمات باید جستجوهای دقیقی را انجام دهد. به یاد داشته باشید که این امر می تواند شما را با کلمات و عبارت هایی آشنا کند که از نگاهتان دور مانده است و می تواند پل ارتباطی خوبی میان شما و کاربران ایجاد کند. با استفاده از کلماتی که از تحلیل و بررسی رفتار کاربران و همچنین ابزارهای تحقیقات کلمات کلیدی به دست می آورید، محتوایی را خلق کنید که برای کاربر مفید باشد. این حرکت گامی است در مسیر پاسخگویی به سوال سئو چیست و چه کاربردی دارد؟

کلام آخر

برای رسیدن به رتبه اول گوگل به سئو و بهینه سازی سایت نیاز دارید. این دانش به شما کمک می کند که سایت خود را به عنوان یک سایت معتبر و ارزشمند به گوگل معرفی کنید. برای رسیدن به این هدف به محتوای با کیفیت نیاز دارید.

این محتوا باید شامل عبارت هایی باشد که درد مخاطب را دوا می کند و عبارت هایی است که توسط مشتریان بالقوه کسب و کار شما در گوگل جست و جو می شود. از همه مهمتر کاربر باید پاسخ تمام سوالات خود را با خواندن محتوای سایت شما به دست بیاورد. اگر از آن دسته از افرادی هستید که به رفع نیاز کاربران اهمیت می دهند، به احتمال زیاد از پیاده سازی سئو لذت می برید.

کافی است فرآیند لینک سازی (داخلی و خارجی) را به درستی پیاده کنید و از محتوای ارزشمند در سایت کمک بگیرید. به این ترتیب اولین سایتی که کاربر در صفحه نمایش نتایج گوگل مشاهده می کند سایت شما خواهد بود. این مهمترین دستاورد سئو برای سایت است. به دست آوردن این جایگاه ۲۰ درصد از ترافیک گوگل را روانه سایت می کند و سرنوشت آن را به کلی تغییر می دهد.

و در آخر باید بدانید که سئو یک مسابقه بی پایان است. یعنی باید بدانید زمانیکه وارد دنیای سئو شدید، در واقع وارد دنیای کشتی گرفتن با سایر کسب و کارها شده اید، بنابریان در یک رقابت بی انتها قرار خواهید گرفت و هر روز باید به فکر بهتر شدن باشید.

با سئو و دیجیتال مارکتینگ از طریق طراحی سایت آشنا شدم و علاقه بسیاری به این حوزه دارم و همواره در حال یادگیری و افزایش علم خودم در حوزه تخصصی دیجیتال مارکتینگ هستم.

عضویت

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۷۲

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *