لینک بیلدینگ چیست و چرا وبسایت ما به آن نیاز دارد؟

لینک بیلدینگ چیست و چرا وبسایت ما به آن نیاز دارد؟

در پاسخ به سوال لینک بیلدینگ چیست؟ باید بگویم که لینکسازی یا لینک بیلیدینگ (Link Building) در سئو به معنای ایجاد لینک‌ هایی است که از سمت شما در سایت دیگری‌به غیر از سایت شما ثبت می‌شود. اگر فرآیند لینکسازی به درستی پیاده شود، میزان بازدید، اعتبار و رتبه سایت در گوگل شما افزایش پیدا می‌کند.

لینک سازی بخشی از استراتژی سئو و بهینه سازی وب ‌سایت به حساب می‌آید. با لینک سازی صحیح از اعتبار سایر وب‌سایت‌هایی وام می گیرید که در مسیر برآورده کردن نیاز کاربران گام بر می‌دارند. به عنوان سئو کار یا هر کسی که به تازگی کسب‌وکار اینترنتی خود را آغاز کرده است باید بدانید که این بخش از فرآیند سئو، یکی از فرآیندهای حسّاس، ضروری و سرنوشت ساز برای رشد وبسایت شما در نتایج گوگل است. اگر نمی‌دانید لینک بیلدینگ چیست؟ و چرا باید این گزینه را در بازاریابی محتوایی و استراتژی‌های خود در نظر داشته باشید، با ما همراه باشید.

چه عاملی لینک بیلدینگ را تا این اندازه مهم کرده است؟

برای پی بردن به اهمیت لینک بیلدینگ اصولی باید به روزهایی باز گردیم که هنوز صحبتی از گوگل در میان نبود. در آن زمان یاهو و آلتا تنها موتورهای جست‌وجویی بودند که در اینترنت یافت می‌شدند. این موتورها نتایج جست‌وجو را کاملا بر اساس محتوای سایت‌ها انتخاب می‌کردند.

درادامه با ورود گوگل الگوریتم‌هایی دیگری نیز پا به عرضه گذاشت. اکنون روند امتیازدهی به سایت‌ةا بسیار متحول شده است. این روزها گوگل به کیفیّت لینک‌هایی توجه می‌کند که از سوی کاربر به محتوای سایت داده شده است. البته در سال‌های گذشته، توجّه گوگل روی تعداد لینک بود و هر وب‌سایتی که تعداد لینک بیشتری به سمتش روانه می‌شد، از دید گوگل قوی‌تر بود. امّا با به روز رسانی‌های متعدد الگوریتم‌ها (به خصوص گوگل پنگوئن) و اینکه لینک‌ها دقیقاً در چه وب‌سایتهایی و با چه ارتباط موضوعی با محتوای سایت شما ساخته می‌شود، به کیفیّت لینک‌های ساخته شده توجه بسیار بیشتری می‌شود.

در آپدیت جدید گوگل الگوریتم پنگوئن نیز پا به عرصه گذاشته است. این الگوریتم کیفیت لینکسازی سایت را بررسی می‌کند. پر واضح است که سایتی که از وبسایت‌های با اعتبار بالاتر، با محتوای غنی‌تر و البته مرتبط لینک دریافت کرده است، نتایج بهتری را از آن خود می‌کند. اگر تاکنون به اهمیّتِ این موضوع پی نبرده‌اید، اکنون زمان آن رسیده است که به دنبال ایجاد لینک‌های ارزشمندی باشید. اما چطور باید این کار را انجام دهید؟

چطور باید لینک سازی را به بهترین شکل انجام دهید.

پیش از انتخاب سایت مناسب برای لینک‌دهی بهتر است تمام ویژگی‌های سایت مقصد را در نظر داشته باشید. اعتبار دامنه (DA) که برای لینک سازی انتخاب کرده اید، در کیفیت لینک سازی تاثیرگذار خواهد بود.
بهتر است سایتی که برای لینک سازی انتخاب کرده اید، با محتوای سایت شما همخوانی داشته باشد. به‌این‌ترتیب لینک سازی بسیار با کیفیّت تر خواهد بود. چرا که کاربری که در سایت دیگری با لینک سایت شما روبه‌رو می‌شود، پرسونای مشابهی با کاربران سایت شما دارد. در ادامه با راهکارهایی برای پیاده‌سازی دو استراتژی برنده در لینک بیلیدینگ اصولی آشنا می‌شوید.

انتخاب وب ‌سایت ‌های مورد نظر برای لینک بیلدینگ اصولی

این مرحله یکی از دشوارترین مراحل لینک سازی به حساب می آید. انتخاب یک وب‌سایت خود برای اینکه متوجّه شویم یکی از مکان های خوب برای ساخت لینک است، نیاز به تجربه و دانش سئو و بررسی چند پارامتر بسیار مهم برای انتخاب آن وب‌سایت وجود دارد.
اینجا فقط به چند مورد از مهم‌ترین پارامترهای انتخاب یک وب‌سایت خوب برای لینکسازی اصولی اشاره خواهیم کرد:
– میزان ارتباط موضوعی و محتوایی وبسایت مورد نظر با وب‌سایت شما اهمیّت دارد.
– رتبه الکسا و میزان ترافیک ورودی به سایت مقصد اهمیّت دارد.
– اعتبار دامنه و سابقه فعّالیت وبسایت مورد نظر اهمیّت دارد.
– اینکه سایت مورد نظر خودش از چه وب‌سایت هایی لینک گرفته اهمیّت دارد.
– اینکه محتوای تولیدی درون آن سایت کپی و غیر اورجینال است اهمیّت دارد.

استراتژی لینک بیلدینگ با لینک‌های معیوب

این استراتژی یکی از راهکارهای محبوب سئوکاران است. در این روش به شکل مستقیم لینکی از سایت دریافت نمی‌شود. بلکه لینک سازی با استفاده از لینک‌های از دست رفته (۴۰۴) انجام می‌شود. روند انجام کار به این شکل است که ابتدا باید افزونه Check My Links را نصب کنید. این افزونه لینک‌های معیوب هر سایتی را به شما نشان می‌دهد. کافیست وارد بخش Extention های مرورگر گوگل کروم شوید و این افزونه را جست و جو کرده و نصب کنید.

با ارسال ایمیل به مالک سایت اطلاع دهید که لینک‌های معیوبی در سایت او دیده می‌شود. در ادامه می‌توانید محتوای سایت خود را در محل لینک‌های معیوب جایگذاری کنید.

نکاتی برای لینک بیلدینگ اصولی و پیشرفته

به یاد داشته باشید که اگر کسی به سایت یکی از رقبای شما لینک داده باشد، به احتمال زیاد به سایت شما نیز لینک خواهد داد (حتّی با پرداخت هزینه!). اگر سایتی به دو تن از رقبای شما لینک داده است، احتمال این که به شما نیز لینک بدهد به مراتب بیشتر است. چنین سایت‌هایی را در لینک بیلدینگ فراموش نکنید.

محتوای مهمان در قالب پادکست

انتشار محتوای مهمان در سایت‌ها می‌تواند شروع خوبی برای لینک بیلیدینگ در سئو باشد. اما نوشتن محتوایی تمام عیار به صرف زمان زیادی نیاز دارد. اگر می‌خواهید در زمان کوتاه‌تری نتایج بهتری را کسب کنید، بهتر است برای تهیه پادکست آماده شوید. در این حالت به جای قلم از کلام خود استفاده کنید. در این حالت با زبان خود از ویژگی‌های سایت و کسب ‌‌وکار خود سخن بگویید. در پادکست با محدودیت موضوعی روبه‌رو نخواهید بود. هرچه دل تنگتان می‌خواهد بگویید.

عصر‌ها ایمیل بفرستید

برای ارسال ایمیل بهترین زمان عصر است. ارسال ایمیل در ساعات آغازین روز مناسب نیست. چراکه ایمیل در این حالت زیر انبوهی از ایمیل‌ها مدفون می‌شود. در ساعت بعد از ظهر و عصر تعداد ایمیل‌های ارسالی به مراتب کمتر است. بنابراین به نتایج بهتری نیز دست پیدا می‌کنید.

تنوع در محتوا

برای لینک سازی به محتوا نیاز خواهید داشت. این محتوا باید با در نظر گرفتن حال و هوای سایت مقصد تهیه شده باشد. همواره می‌توانید برای لینک سازی از تصاویر کمک بگیرید. محتوای دیداری برای بسیاری از کاربران جذاب است. آیا کاربران سایت شما نیز از این دسته کاربران هستند؟ دراین‌صورت بهتر است از تصاویر، نمودار، اینفوگرافیک و دیگر محتواهای بصری به صورت لینک شده استفاده کنید و فقط به فکر تولید لینک‌های متنی نباشید. انتشار چنین محتوایی توجه کاربران بیشتری را به سایت شما جلب می‌کند.

لینکدهی در این حالت ساده‌تر است. به عنوان مثال اگر نموداری را روی سایت خود بارگذاری کنید، هر زمان کاربری نمودار یا یک ابزار کاربردی را با سایت دیگری به اشتراک بگذارد، لینکی به سایت شما هدایت می‌شود. این امکان برای محتواهای متنی میسر نیست. همین موضوع بر جذابیت محتواهای تصویری افزوده است.

پیشنهاد می کنم حتماً مقاله ” روش های ساخت بک لینک رایگان ” منتشر شده در مارکترها را دنبال کنید

امیدارم متوجّه شده باشیم که لینک بیلدینگ چیست؟

اکنون به خوبی می‌دانید که منظور از لینک بیلدینگ در سئو چیست؟ برای ایجاد پیوندهای مستحکم میان سایت خود با دیگر سایت‌ها باید به دنبال یافتن سایتی باشید که به خوبی با هویت سایت شما همخوانی داشته باشد.
هدف اصلی از لینک‌سازی در سئو، افزایش اعتبار وبسایت ما نزد گوگل است. اگر لینک صفحه ای از سایت شما در وبسایتی گذاشته شود که هیچ ارتباطی با فضای کسب‌وکار شما ندارد و تعداد آن‌ها زیاد شود، خودتان جای گوگل بودید چه فکری می کردید ؟!

4.7/5 - (6 امتیاز)

حرفه خود را با برنامه نویسی تحت وب آغاز کردم و رفته رفته با مباحث دیجیتال مارکتینگ آشنا شدم و در مسیر تحلیل انواع وب‌سایت‌ها،سئو و بازاریابی اینترنتی قرار گرفتم. مجلّه آموزشی مارکترها را با علاقه فراوان و برای کمک به رشد کسب‌وکارها در فضای دیجیتال راه اندازی کردم.

عضویت

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۷۲

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *