تفاوت سئو کلاه سیاه و کلاه سفید | بالاخره کدام کلاه را انتخاب کنم؟!

تفاوت سئو کلاه سیاه و کلاه سفید | بالاخره کدام کلاه را انتخاب کنم؟!

سئو کلاه سیاه و کلاه سفید ؟! کدام را انتخاب کنم؟ کدام کلاه را سر خودم و سر وب‌ سایتم بذارم؟ اصلاً با هم چه تفاوتی دارند؟ با من تا آخر این مقاله همراه باش می‌خواهیم دقیقاً بفهمیم که با سئو کلاه سفید شروع کنیم یا سئو کلاه سیاه!

برخی از افراد این دو دسته را دو لبه متفاوت از یک شمشیر می‌دانند. اما در واقع در دنیای سئو مفهومی به عنوان درست و غلط وجود ندارد. سفید یا سیاه؛ آنچه که اهمیت دارد نتیجه کار است. در انتخاب رنگ کلاه دچار تردد شده اید؟ بهتر است از نزدیک این کلاه‌ها را مشاهده کنید.

منظور از سئو کلاه سیاه چیست؟

برای درک بهتر از تفاوت سئو کلاه سیاه و سفید ابتدا باید این دو تکنیک را به‌خوبی بشناسید. سئو کلاه سیاه به استفاده از تکنیک‌هایی اشاره دارد که قوانین سئو و موتورهای جست و جو را زیر سوال می‌برند؛ هدف از این روش ها، زدن تکنیک‌ها و سیگنال های مصنوعی برای جلب ‌توجه موتور جست‌وجو است و اینکه بالاخره به یک طریقی به گوگل بفهمانیم که به ما توجّه بیشتری کند و نه سایر رقبای ما !
غالبا سئوکارانی از این تکنیک استفاده می‌کنند که در مضیقه زمانی هستند. آنها به دنبال راهکاری هستند که بهترین نتیجه را در سریع‌ترین زمان ممکن برای آنها به همراه داشته باشد. البتّه که ریسک آن را هم به جان می‌خرند و خودشان هم می‌دانند که اگر در مسیر اجرای سئو کلاه سیاه زیاده روی کنند، وبسایت را به نابودی هدایت خواهند کرد

برخی از تکنیک‌هایی که در سئو کلاه سیاه به کار برده می‌شوند عبارت است از:
• استفاده افراطی از کلمات کلیدی؛
• لینک سازی بیش از اندازه؛
• متن‌ها و لینک‌های پنهان؛
• کپی کردن مداوم محتوا از سایر وب ‌سایت‌ها.
در ادامه با برخی از ویژگی‌های بارز سئو کلاه سیاه آشنا می‌شوید.

خصوصیات سئو کلاه سیاه را بشناسید

در صورتی که سئوی پیاده شده در سایت شما یا سئویی که قصد دارید در سایت پیاده‌سازی کنید، دارای این ویژگی‌ها باشد، با سئوی کلاه سیاه روبه‌ رو هستید.

سئو کلاه سیاه چیست؟

زیر پا گذاشتن قوانین موتور جست ‌وجو

این سئو راهنمای موتور جست‌وجو( Google Help ) را نقض می‌کند، در بسیاری از موارد تکنیک‌هایی که در این حوزه به کار برده می‌شود از جمله تکنیک‌هایی است که در راهنمای موتور جست‌وجو ممنوع شده اند.
بر پایه گمراهی در ربات‌های گوگل
سئو کلا سیاه، به دنبال دستکاری الگوریتم‌ها و ایجاد گمراهی در ربات‌هاگوگل است. هدف افزایشِ رتبه سایت است. به همین دلیل از تمام الگوریتم‌ها و تکنیک‌ها به شیوه‌ای استفاده می‌شود که رتبه‌ای بهتر در زمان سریع‌تر به دست بیاید.

روی میانبرها متمرکز می‌شود

سئوکار در این حالت به‌ دنبال یافتن نقطه ضعف‌های الگورتیم‌ هاست. با وجود این‌که این اقدامات می‌تواند نتایج جالب توجهی را به همراه داشته باشد، اما دوام چندانی ندارد. چرا که گوگل مدام در حال بهینه سازی الگوریتم‌های خود است. بنابراین اگر سئو کلاه سیاه با تجربه و شیوه خودش پیاده سازی نشود، قطعاً آسب های جبران ناپذیری به سایت وارد خواهد کرد. چرا که در هر بار که هسته گوگل به روز می‌شود، نقاط ضعف گوگل شناسایی شده و بهبود می‌یابد. دقیقاً از همین روز باید فاتحه سایت خود را بخواهید.

منظور از سئو کلاه سفید چیست؟

در این شیوه سئوکار به دنبال استفاده از تکینک‌ها و روش‌هایی است که تجربه کاربر از بازدید سایت را بهبود می‌بخشد. در این حالت هدف سئوکار جلب رضایت کاربر است. بنابراین رضایت موتور جست ‌وجو چندان اهمیتی برای سئوکار ندارد چرا که خود گوگل بارها و بارها اشاره کرده است که اگر شما برای کاربر خودتان سئو کنید، انگار که برای من هم سئو کرده اید؟!

سئو کلاه سفید چیست؟

سئو کلاه سفید، به عنوان راهی اخلاقی برای افزایش رتبه سایت شناخته می‌شود و معمولاً با کمک اصول سئو داخلی سایت و همچنین یادگرفتن اصول سئو در تولید محتوا می‌توانید نتایج فوق العاده ای بگیرید.
برخی از تکنیک‌هایی که در این شیوه به کار برده می‌شوند عبارت‌ است از:

• استفاده از کلمه کلیدی هدفمند؛
• توجّه به نیّت جست و جوی کاربران؛
• انجام تحقیقات گسترده بر روی سایر رقبا و نقاط ضعف؛
• بازنویسی تگ های متا و جذّابتر کردن متن متا؛
• گرفتن بک لینک طبیعی به دلیل داشتن محتوا غنی؛
• تولید محتوای کاربر پسند و مشکل گشا
• توجّه به بهبود سئو فنّی و سئو داخلی سایت
• تمرکز بر لینک‌ سازی داخلی و بهبود ساختار آن

سئوکارانی که این روش‌های سئو را برای ارتقا رتبه سایت انتخاب می‌کنند، درواقع سرمایه ‌گذاری دراز مدتی را در سایت انجام می‌دهند. چرا که نتایج حاصل از این شیوه مدت‌ها بر جای می‌ماند و معمولاً دوستانی که به دنبال یکشبه ره صدساله رفتن را در سر ندارند، از روش سئو کلاه سفید استفاده می کنند.

خصوصیات سئو کلاه سفید

سئو کلاه سفید نشانه‌ها و ویژگی‌های مخصوص به خود را دارد. که در ادامه با این ویژگی‌ها بیشتر آشنا می‌شوید. برای شناسایی سئو کلاه سفید به دنبال این نشانه‌ها باشید. هر کدام از این نشانه‌ها می‌تواند پرده از تکنیک‌های متفاوتی بردارد که در سئوی سایت به کار گرفته شده‌اند.
کلاه سفید تابع قوانین موتور جست ‌وجو است
گوگل قوانینی را برای رتبه‌بندی سایت‌ها در نظر گرفته است. برای پیاده‌سازی سئو کلاه سفید باید اصول اخلاقی را در نظر داشته باشید. درواقع گوگل به دنبال تکنیک‌هایی است که بدون دستکاری الگوریتم‌ها نتایج مناسبی را برای سایت در بر خواهد داشت. درواقع اگر سعی در فریب دادن گوگل نداشته باشید، سئوی کلاه سفید را پیاده کرده‌اید.

پیش از این در وبسایت مارکترها مقاله ای با عنوان ” اصول سئو سایت فروشگاهی ” منتشر شده که حتماً توصیه

می کنم مطالعه کنید.

هدف سئو کلاه سفید، رفع نیاز کاربر است

در این سئو از تکنیک‌هایی استفاده می‌شود که نیاز کاربر را به خوبی تامین می‌کند. به یاد داشته باشید که اولویت اصلی گوگل تامین اطلاعات مورد نیاز کاربر به ساده‌ترین شکل ممکن است. برای سئو کلاه سفید به تولید محتوای با کیفیت نیاز خواهید داشت. از این گذشته باید سرعت بارگزاری صفحات را نیز بهبود ببخشید. اگر کاربر به سادگی مطلب مورد نظر را در سایت پیدا کند، رتبه بالاتری شما بهبود خواهد یافت.
سئو کلاه سفید آینده نگر است
تفاوت سئو کلاه سیاه و کلاه سفید در افقی است که پیش روی سئوکار قرار دارد. سئو کلاه سفید به دنبال استفاده از تکنیک‌هایی است که برای بازه زمانی بلندتری توجه کاربر را به خود جلب می‌کند. برای این منظور کلمه کلیدی هدف را باید به دقت در نظر داشته باشید. در این حالت محتوایی را برای سایت تولید کنید که بهترین نتایج را برای کابر در بر خواهد داشت و سایت را به خطر نمی اندازد.

نگاهی به سئو کلاه خاکستری !

بگذارید اینطور تعریف کنم که: سئو کلاه سیاه همان روش‌های کلاه خاکستری است که توسّط گوگل شناسایی شده و به نوعی مهره سوخته محسوب می‌شود. امّا تا زمانی که به دلیل اجرای صحیح روش های کلاه خاکستری در سایت، رتبه وب‌سایت شما بهبود یابد و رفتارهای غیر طبیعی زیاد نشود، سئو کلاه خاکستری هم برای سایت شما جواب است.

سئو کلاه خاکستری چیست؟

کلام آخر

بهتر است از سئو کلاه سفید برای دستیابی به نتیجه دلخواه استفاده کنید. این کار نیازمند صرف زمان زیادی است، اما نتایجی که بر جای می‌ماند ماندگارتر و ارزشمندتر هستند. ممکن است زمان کوتاهی که برای پیاده‌سازی سئو کلاه سیاه صرف می‌کنید، توجه شما را به خود جلب کند. اما نباید از این نکته غافل شوید که ممکن است استفاده از کلاه سیاه برای سایت گران تمام شود. این کار سایت را در معرض خطر جریمه و از دست دادن نتایج به دست آمده قرار می ‌دهد. سئو کلاه سفید تابع قوانین گوگل است. همین مسئله بر اعتبار نتایج به دست آمده می‌افزاید.

اما در نهایت می خواهم پیشنهاد و تجربه خودم را برای انتخاب یکی از این شیوه‌های سئو با شما در میان بگذارم. به نظرم استفاده ترکیبی از روش‌های سئو کلاه سیاه و خاکستری می‌تواند نتایج خوبی را برای تجارت آنلاین شما به همراه داشته باشد. البتّه برای اینکه بخش سئو کلاه خاکستری ماجرا به وب‌سایت شما ضربه نزند، حتماًحتماً به یک متخصص سئو نیاز دارید که تجربه خوبی در زمینه پیاده سازی سئو بر روی کسب و کارهای گوناگون را داشته باشد.

این یک سرمایه ‌گذاری هوشمندانه است. این سرمایه ‌گذاری نتیجه درخشانی را برای شما در پی خواهد داشت. سایت اعتبار شماست و سئو ضامن اعتبار سایت است.

4.6/5 - (8 امتیاز)

حرفه خود را با برنامه نویسی تحت وب آغاز کردم و رفته رفته با مباحث دیجیتال مارکتینگ آشنا شدم و در مسیر تحلیل انواع وب‌سایت‌ها،سئو و بازاریابی اینترنتی قرار گرفتم. مجلّه آموزشی مارکترها را با علاقه فراوان و برای کمک به رشد کسب‌وکارها در فضای دیجیتال راه اندازی کردم.

عضویت

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۷۲

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

۲ دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

 1. داریوش
  2:40 1400/04/18

  ممنون از مقاله بی نظریتون درباره مقایسه سئو کلاه سیاه و کلاه سفید

  • عرفان رحیمی
   1:50 1400/04/21

   سلام و عرض ادب، خواهش می کنم وظیفه بود.