راهنمای نوشتن رپورتاژ آگهی | چگونه رپورتاژ آگهی آهنربایی بنویسیم؟

راهنمای نوشتن رپورتاژ آگهی | چگونه رپورتاژ آگهی آهنربایی بنویسیم؟

نوشتن رپورتاژ آگهی یکی از سالم‌ترین روش‌های لینک سازی به روش کلاه خاکستری است. البته هدف از انتشار رپورتاژ آگهی فقط لینک‌سازی نیست، بلکه اگر رپورتاژ در قالب یک متن با کیفیّت و در جای درستی منتشر شود، می تواند بازدید خوبی را هم روانه وب ‌سایت شما کند.

کاربران امروزی از شیر مرغ گرفته تا جان آدمیزاد برای پیدا کردن پاسخ سوالات خود به سراغ گوگل می‌آیند. بسیاری از سایت‌ها برای معرفی برند، محصولات و خدمات خود از تبلیغات استفاده می‌کنند. اما واقعیت این است که کاربران امروزی اعتمادی به بنرهای تبلیغاتی ندارند و تصور می‌کنند که تنها سایت‌های بی کیفیت بیش از اندازه به سراغ این شیوه از بازاریابی می‌روند. با این تفاسیر بهترین راهکار برای دنیای امروز نوشتن رپورتاژ آگهی است. با ما در این مقاله همراه باشید و با نحوه نگارش رپورتاژ خبری آشنا شوید.

درج رپورتاژ آگهی باعث افزایش فروش میشود
درج رپورتاژ آگهی باعث افزایش فروش میشود

رپورتاژ آگهی چیست؟

پیش از آنکه به بررسی روش نوشتن رپورتاژ آگهی بپردازیم بهتر است بدانیم منظور از نوشتن این مقاله چیست. و اساساً رپورتاژ به چه نوع مقالاتی گفته می‌شود. رپورتاژ آگهی را در زبان انگلیسی با نام Advertorial می‌شناسیم. این واژه از ترکیب دو کلمه Advertisement و Editorial تشکیل شده است. این مقالات معمولاً با اهداف تبلیغاتی و برای اطلاع رسانی به کاربر تهیه می‌شود امّا تبلیغاتی بودن آن برای کاربر حس نمی‌شود.

تبلیغات در این قبیل محتوا با چنان ظرافتی به کار برده می‌شود که کاربر متوجه تبلیغاتی بودن آن نمی‌شود. رپورتاژ با هدف معرفی محصولات و خدمات یک کسب‌وکار نوشته می‌شود. کلماتی که در نگارش محتوا به کار می‌روند، حال و هوای آموزشی خواهند داشت. روح حاکم بر محتوا آموزش است، همین امر نیّت اصلی از نگارش محتوا که همان تبلیغات است را از نگاه کاربر دور نگه می‌دارد.

مقاله رپورتاژ هرگز به شکل مستقیم کسب‌وکاری را تبلیغ نمی‌کند. اگر از تماشاچیان پر و پا قرص صدا و سیما باشید، حتما تعداد بسیار زیادی رپورتاژ را تماشا کرده‌اید. بله رپورتاژ تنها به صورت متنی تهیه نمی‌شود و درست مانند هر محتوای دیگری انواع متفاوتی دارد. نمونه تصویری این مقالات در تلویزیون را در اجرای مجریانی دیده‌اید که در بخشی از برنامه به محصول خاصی اشاره می‌کنند. در این حالت نیز شما مخاطب یک رپورتاژ بوده‌اید. اکنون که می‌دانید منظور از رپورتاژ آگهی چیست، بهتر است با نحوه رپورتاژ آگهی و انتشار آن نیز آشنا شوید.

مخاطب شناسی اصل اول رپورتاژ نویسی

اگر پرسونا یا همان مشتری بالقوّه که قرار است در آینده از محصولات و خدمات شما استفاده کند را نشناسید، حرف حسابی برای گفتن به او نخواهید داشت. به یاد داشته باشید که مخاطب رپورتاژ لحن، محتوا و کیفیت آن را تعیین می‌کند. برای تولید یک رپورتاژ آگهی که توسّط مشتریان شما دیده ‌شود و مشتریان احتمالی بیشتری را به سایت شما دعوت می‌کند، باید تیزهوش باشید.

قبلاً در وبسایت مارکترها مقاله ای با عنوان ” طراحی پرسونای مشتری ” منتشر شده است که خواندن آن را به شدّت توصیه می‌کنم. در اینجا به چند مورد مهم اشاره می کنم که کمک بسیار زیادی برای طرّاحی پرسونای مشتری مشتری به شما خواهد کرد:

– چه افکاری ذهن مخاطب شما را به خود مشغول کرده است؟
– آیا نیازهای او را می‌شناسید؟
– چه موضوعاتی را بیشتر می‌پسندید؟
– سطح درامد ماهیانه مشتری بالقوّه شما چقدر است؟
– چه چیزی باعث نارضایتی او در مرور وبسایت ها می شود؟
– و…

با در نظر گرفتن پاسخ این سوالات درک درستی از روحیات و علایق مخاطب خواهید داشت. در ادامه کافی است زبان و واژگان مناسبی را برای برقراری ارتباط با او انتخاب کنید.

نوشتن رپورتاژ آگهی یک سوی ماجرا و انتشار سوی دیگر آن است

شناخت پرسونای مخاطب اصلی مهم در نوشتن رپورتاژ آگهی
شناخت پرسونای مخاطب اصلی مهم در نوشتن رپورتاژ آگهی

 

برای انتشار محتوای تبلیغاتی خود باید مخاطبتان را بشناسید، اما این کافی نیست. باید سایت‌های معتبری که در این زمینه فعالیت دارند را نیز شناسایی کنید. سایت‌هایی را انتخاب کنید که بیشترین بازدید کننده را به خود اختصاص داده‌اند و البتّه خیلی خیلی بهتر است که موضوع محتوای وب‌سایت مورد نظر، ارتباط بالایی با کسب و کار شما داشته باشد. در این حالت رپورتاژی که در سایت قرار می‌دهید در مقابل چشمان تعداد زیادی از کاربران قرار می‌گیرد.

برای پیدا کردن چنین سایتی بهتر است نگاهی به جامعه مخاطبان آن‌ها بیندازید. آیا پرسونای مخاطبان آن سایت‌ها با پرسونای مخاطبان شما همخوانی دارد؟ در صورتی که سایت مورد نظر با پرسونای مخاطبان شما همخوانی داشته باشد، توجه کاربران بیشتری را به خود جلب می‌کنید.

قبلاً در وبسایت مارکترها یک مقاله در مورد ” انتخاب ۱۰ وبسایت خبری برای انتشار رپورتاژ آگهی ” منتشر شده که خواندن آن را توصیه می کنم.

تیترهای جنجالی بنویسید

به یاد داشته باشید که تیترهای جذاب توجه کاربران را به خود جلب می‌کنند. هرگز در نوشتن تیترهای جذاب کوتاهی نکنید، یک تیتر جذاب قلب و چشمان مخاطب را جذب می‌کند. در این حالت کاربر ترجیح می‌دهد که مقاله را تا انتها بخواند.

در نوشتن تیتر پرسونای مخاطب را در نظر داشته باشید. از وزن واژه‌ها غافل نشوید. در نوشتن تیتر به موضوع اصلی محتوا نیز اشاره کنید. سعی کنید تا جای ممکن از نوشتن تیترهای مبهم اجتناب کنید. اندکی ابهام بر زیبایی تیتر می‌افزاید اما نباید در این امر زیاده‌روی شود. مثلاً با استفاده از کلماتی مانند شگرف، عجیب، فوق‌العاده و نادر توجه کاربر را به رپورتاژ جلب کنید.

احساسات مخاطب را بر انگیزید

در نوشتن رپورتاژ آگهی باید بدانید که انتخاب کلمات از آنچه که تصور می‌کنید نیز دشوارتر است. محتوا باید رنگ و بوی رپورتاژ داشته باشد و مخاطب را درگیر کند. به یاد داشته باشید که اگر قلب مخاطب را از آن خود کنید، او را به مشتری پروپاقرص خود تبدیل کرده‌اید. سعی کنید از نگاه کاربر به موضوع بنگرید و با مخاطب خود همراه شوید.

 

معرفی شرکت خود به بهترین شکل
معرفی شرکت خود به بهترین شکل

برند خود را با شکوه تمام توصیف کنید

به یاد داشته باشید احساسی که از استفاده از محصولات و خدمات شما به کاربر دست می‌دهد، همان عاملی است که سبب می‌شود او محصولات شما را انتخاب کند. سعی کنید برای بازاریابی، داستان‌سرایی را انتخاب کنید. این کار می‌تواند بیش از هر نوع محتوایی توجه کاربر را به خود جلب کند. مردم داستان را به توصیف مطالعه ویژگی‌های محصولات و خدمات ترجیح می‌دهند.

صادق باشید

اگر می‌خواهید قلب و ذهن کاربر را از آن خود کنید، با او صادق باشید. زمانی که اطلاعات درستی را در اختیار کاربر می‌گذارید، او را نمک گیر صداقت خود می‌کنید. کاربر برند شما را برای تامین نیاز خود انتخاب می‌کند. او به دنبال سایتی است که خالی از هرگونه ادعای دروغین باشد.

قانون ۳۰/۷۰ را جدی بگیرید

یکی از اصول موفقیت محتوای رپورتاژ، پیروی از قانون ۳۰ به ۷۰ است. براساس این قانون ۷۰ درصد محتوای شما باید به مطالب مفید و آموزنده اختصاص داده شود. این محتوا می‌تواند سرگرم‌کننده باشد یا اطلاعات فرد را در زمینه خاصی بهبود ببخشد. ۳۰ درصد از محتوا نیز به تبلیغ و معرفی برند شما اختصاص داده می‌شود.

 

با متن رپورتاژ آگهی خود حس خوبی را در مخاطب ایجاد نمایید
با متن رپورتاژ آگهی خود حس خوبی را در مخاطب ایجاد نمایید

انتخاب بهترین وب‌ سایت برای انتشار رپورتاژ

هر سایتی قوانین متفاوتی را برای پذیرش رپورتاژ آگهی در نظر می‌گیرد. بنابراین بهتر است پیش از انتشار محتوای خود در این سایت‌ها قوانین آنها را به دقت بخوانید. از آن گذشته این نکته را به یاد داشته باشید، با انتشار محتوا درواقع برگی از محتوای سایت خود را در سایت دیگری منتشر می‌کنید، پس مواظب باشید که در چه وب ‌سایتی و با چه شخصیّتی محتوا منتشر می‌کنید!

بهتر است در رنگ‌ بندی، نوع فونت، اندازه و اشکالی که در رپورتاژ به کار می‌برید استانداردهای سایت مقصد را ملاک قرار دهید چون کسانی که مقاله شما را مطالعه می‌کنند، از مخاطبان این سایت هستند و آنها باید با حال و هوایی مشابه با حال و هوای مطالب آن وبسایت روبه‌رو شوند.

دیگر مواردی که باید در انتشار رپورتاژ آگهی در نظر بگیرید…

از این گذشته در انتخاب سایت باید موارد دیگری را نیز در نظر داشته باشید. رتبه الکسای سایتی که می‌خواهید در آن رپورتاژ منتشر کنید در چه وضعیتی است؟ از این گذشته باید سایتی را انتخاب کنید که از آتوریتی یا اعتبار دامنه (DA) قابل قبولی برخوردار باشد. هر اندازه اعتبار سایتی که می‌خواهید رپورتاژ را در آن منتشر کنید بالاتر باشد، نتایج به مراتب بهتری را کسب می‌کنید. چرا که سایت معتبرتر واسطه بهتری برای معرفی محصولات و خدمات شما خواهد بود.

البته این نکته را در پرانتز عرض کنم که اعتبار فقط به عدد DA نیست و برای اینکه بتوانید اعتبار یک وب‌سایت را بسنجید، باید تجربه کافی از تحلیل وب ‌سایت داشته باشید.

اسپم اسکور و تعداد لینک‌های دریافتی سایت را نیز مدنظر قرار دهید. علاوه براین بهتر است بدانید که آیا تاکنون موضوعاتی مانند رپورتاژ شما در این سایت نمایش داده شده‌اند یا خیر. به یاد داشته باشید که انتخاب سایت معتبری که با حوزه فعالیت شما بیگانه است، نتیجه مثبتی را در پی ندارد.

به عنوان مثال اگر در زمینه فروش کالای خواب فعالیت دارید شاید انتشار رپورتاژ در سایت ورزش ۳ کمک کمتری به شما بکند تا انتشار رپورتاژ در یک وب‌سایت با موضوع ترفندهای منزل !

چرا که این سایت تا کنون در حوزه فعالیت شما اقدامی انجام نداده است. از این گذشته مخاطبانی که از مطالعه رپورتاژ شما لذت می‌برند در سایت حضور ندارند.

هزینه‌‌های رپورتاژ آگهی

هزینه‌‌های رپورتاژ آگهی باتوجه به سایتی که برای انتشار رپورتاژ انتخاب کرده‌اید، متفاوت خواهد بود. رتبه الکسا، آتوریتی سایت و میزان اسپم اسکور نیز در تعیین قیمت انتشار رپورتاژ تاثیرگذار خواهد بود. اگر شیفته سئو هستید و می‌خواهید با انتشار رپورتاژ ترافیک بیشتری را به سایت خود دعوت کنید، بهتر است سایت مناسبی را انتخاب کنید.

نگران هزینه سفارش رپورتاژ نباشید. اگر سایت را به درستی انتخاب کرده باشید، هزینه‌های رپورتاژ آگهی دربرابر نتایج بسیار ناچیز خواهد بود. می توانید با مراجعه به وبسایت تسمینو از تعرفه های رپورتاژ آگهی آگاه شوید.

در آخر

با آموزش نوشتن رپورتاژ آگهی می‌توانید به ساده‌ترین شکل و با صرف کم‌ترین هزینه به اهداف بازاریابی خود دست پیدا کنید. بهترین سایت را برای انتشار رپورتاژ از میان پربازدیدترین سایت‌ها برگزینید. نوشتن رپورتاژ آگهی به خلاقیت و هوش زیادی نیاز دارد.

بد نیست که برای اینکه بتوانید محتوای قابل قبولی را برای رپورتاژ آگهی خودتان تولید و منتشر کنید، حتماً مراحل تولید محتوای الکترونیکی را که قبلاً محتوای در مورد آن منتشر شده را مطالعه کنید.

مقاله‌ای که در قالب رپورتاژ نوشته می‌شود کاملاً غیر مستقیم برند یا محصولی را تبلیغ می‌کند. این مقاله در هر قدم کاربر را بیشتر مجذوب خود می‌کند. در نوشتن این مقالات باید مراقب ادعاهای خود باشید. با مخاطب روراست باشید و از صمیم قلب با او سخن بگویید. در این صورت رپورتاژ مشتریان احتمالی بی‌شماری را به سایت دعوت می‌کند.
چنین رپورتاژی حاوی اطلاعات مفیدی است که نیاز کاربر را برطرف می‌کند و در ادامه او را با یک برند تازه آشنا می‌کند. برندی که می‌تواند نیاز او را به دور از هرگونه ادعای دروغینی بر آورده کند.

با سئو و دیجیتال مارکتینگ از طریق طراحی سایت آشنا شدم و علاقه بسیاری به این حوزه دارم و همواره در حال یادگیری و افزایش علم خودم در حوزه تخصصی دیجیتال مارکتینگ هستم.

عضویت

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۷۱

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *