چطور یک کپشن خوب برای پست ها‌ی اینستاگرام مون بنویسیم؟

چطور یک کپشن خوب برای پست ها‌ی اینستاگرام مون بنویسیم؟

اینستاگرام فضایی است که همه‌ی مردم از جمله من و شما، هر روز با آن سر‌و‌کار داریم. غیر‌ممکن است که در طول روز به سراغ گوشی نرویم و پست‌ها و استوری‌ها‌ی جدید را مشاهده نکنیم. راستی حرف از پست‌ها‌ی اینستاگرامی شد، آیا شما هر پستی را که ببینید لایک می‌کنید یا مثل من برای سیو کردن و لایک آن‌ها، وسواس به خرج می‌دهید؟

 

یکی از فاکتور‌ها‌ی اصلی من برای انجام این کار، ضمن هر محتوا‌یی که به اشتراک گذاشته می‌شود، کپشن آن است. البته نوشتن کپشن خوب برای پست ها‌ی اینستاگرام، چندان هم که به نظر می‌رسد راحت نیست. برای اینکه جذب یک پست شوید و یا به‌عنوان کسی که دوست دارید کم‌کم پست‌ها‌ی اینستاگرامی داغی برای مخاطبین و فالوور‌ها‌ی خود به اشتراک بگذارید، نوشتن کپشن را فراموش نکنید. می‌پرسید چرا؟ باید بگویم که فیلم یا عکسی که به اشتراک می‌گذارید، به‌تنها‌یی کافی نیست. یک کپشن می‌تواند فرد‌ی را برای مشاهده، لایک و سیو کردن پست شما، ترغیب کند و یا اینکه اشتیاق او را برای این کار از بین ببرد. در ضمن اگر به دنبال کسب درآمد از طریق اینستاگرام هستید و قصد دارید تا از طریق آشنایی با نمونه کپشن تبلیغاتی اینستاگرام حرفه‌ای شوید، کافی است این مطلب را همچنان دنبال کنید.

آموزش نوشتن کپشن خوب برای پست ها‌ی اینستاگرام - مارکترها

اما واقعا یادگیری نوشتن کپشن خوب برای پست ها‌ی اینستاگرام، دشوار و زمان‌بر است؟ شاید با خود فکر کنید که بهتر است همین حالا بی‌خیال کپشن نوشتن و حتی پست گذاشتن شوم؛ اما صبر کنید؛ کافی است کمی از زمان خود را همراه با من برای خواندن این مطلب صرف کنید. مطمئن باشید که یک آموزش سریع در انتظار شماست. پس اگر صبر شما هم مثل من برای شروع کار لبریز شده است، بهتر است هر چه سریع‌تر به سراغ مطلب اصلی برویم.

مطالعه بیشتر: بهترین سایت حذف فالوور فیک کدام است؟

اصلا کپشن اینستاگرام؛ کلمه‌ای که امروزه بر سر زبان‌ها افتاده است، چیست؟

بدون شک تابه‌حال با فضا‌ی اینستاگرام سر‌و‌کار داشته‌اید؛ در غیر این صورت پیشنهاد می‌کنم که از این اپ بسیار کاربرد‌ی استفاده کنید. هر کاربر‌ی در اینستاگرام می‌تواند پست‌ها‌یی به اشتراک بگذارد که محتوا‌ی آن‌ها به خود شخص بستگی دارد و می‌تواند آموزشی، خبر‌ی، طنز، مفهومی و… باشد. به‌هرحال بخشی در قسمت پایین پست‌ها وجود دارد که می‌توانید در آن متنی بنویسید؛ به این متن، کپشن می‌گویند. برای نوشتن یک کپشن اینستاگرامی، شما می‌توانید تا ۲۲۰۰ کاراکتر استفاده کنید؛ اما این کاراکترها تنها حروف نیستند و باید اعداد، علائم و ایموجی‌ها را نیز به لیست آن‌ها اضافه کنم. بااین‌حال استفاده‌ی بی‌قاعده از آن‌ها، می‌تواند ارزش پست شما را به‌شدت کاهش دهد. ضمنا برای جلب‌توجه سایرین، پیشنهاد می‌کنم که کپشنی متناسب با پست خود بنویسید. اولین اصل هم همین است. برای اینکه نحوه درست نوشتن کپشن فارسی در اینستاگرام را کاملا بیاموزید، در ادامه تمام نکات لازم را یک‌به‌یک توضیح می‌دهم.

 

جهت نوشتن کپشن خوب برای پست ها‌ی اینستاگرام چه باید بکنیم؟

 • برای تعیین هدف، مخاطبین خود را بهتر بشناسید

برای به اشتراک‌گذاری پست‌ها‌ی خود و نوشتن کپشن، باید ایده‌ای داشته باشید. ایده برای کپشن زمانی می‌تواند به ذهن خطور کند که شما در گام اول مخاطبین خود را بشناسید. منظور از این شناسایی، یک شناخت نزدیک یا صمیمی نیست. منظور من این است که بفهمید مخاطبین شما به چه علتی شما را دنبال می‌کنند و یا اینکه اصلا هدف شما از اشتراک این پست‌ها چیست؟ باید قبل از همه چیز به این مورد خوب فکر کنید. در ضمن برای اینکه بتوانید به جواب این سوال برسید، می‌توانید هر چند وقت یک‌بار از طریق استوری، در رابطه با موضوعات مورد‌علاقه‌ی فالوور‌ها، از آن‌ها سوالی بپرسید. به‌این‌ترتیب هدف برای شما مشخص می‌شود و می‌توانید موضوعی برای پست‌ها و محتوا‌ها‌ی خود بیابید که کاملا هوشمندانه و هدف‌گذاری شده است.

 

 • کپشن را هیجان‌انگیز و طوفانی آغاز کنید

شاید بپرسید که نقطه‌ی شروع کپشن چه اهمیتی دارد؟ اگر تابه‌حال توجه کرده باشید، در اینستاگرام تنها دو جمله‌ی اول کپشن نشان داده می‌شود و برای مشاهده‌ی ادامه‌ی آن، لازم است روی گزینه‌ی “بیشتر” و یا “more” کلیک کنید. بنابراین کپشن شما باید بسیار جذاب و هیجان‌انگیز به نظر برسد؛ به‌ویژه بخش اول آن. به همین دلیل سعی کنید از اطلاعات مهم نیز در همین بخش یاد کنید.

برای جلب‌توجه بیش‌تر مخاطبین، می‌توانید از ایده‌ها‌ی پایین جهت نوشتن کپشن خوب برای پست ها‌ی اینستاگرام خود استفاده کنید. این موارد، نمونه‌ها‌یی از جملات جالب‌توجه هستند:

 • سوالاتی که ذهن را درگیر کنند.
 • سوالاتی که بقیه را زیر سوال ببرند.
 • جملاتی که منجر به ایجاد حس کنجکاو‌ی بقیه شوند.
 • جملاتی که دیگران به خواندن ادامه‌ی کپشن ترغیب کنند.

 

 • از روش فراخوان عمل یا Call to action استفاده کنید

شاید این عبارت در نگاه اول شما را بترساند؛ اما نگران نباشید. این روش، تکنیکی است که افراد حرفه‌ای از آن برای جلب مخاطبین جهت مشاهده‌ی ادامه‌ی کپشن و حتی سیو و لایک پست استفاده می‌کنند. از مخاطبین و فالوور‌ها بخواهید تا کار‌ی انجام دهند؛ اما این کار چه می‌تواند باشد؟ سوالی از آن‌ها بپرسید تا به آن پاسخ دهند یا از آن‌ها بخواهید تا پست شما را ذخیره یا لایک کنند و یا حتی آن را با دوستان و آشنا‌یان خود به اشتراک بگذارند (ضمنا درخواست از آن‌ها برای تگ‌کردن دوستانشان جهت به‌اشتراک‌گذاری محتوا نیز یک فراخوان عمل زیرکانه است). این روش یک تکنیک بسیار هوشمندانه برای نوشتن نمونه کپشن تبلیغاتی اینستاگرام می‌باشد.

استفاده از کال تو اکشن در کپشن اینستاگرام - مارکترها

 • یک کپشن داستان‌محور بنویسید

روزانه میلیون‌ها پست در اینستاگرام به اشتراک گذاشته می‌شوند؛ از همین جهت باید چیز‌ی بنویسید که تفاوت بارز‌ی با سایر پست‌ها داشته باشد. مطلبی که مخاطب شما با دیدن آن، به این تمایز پی ببرد و برای خواندن کپشن شما و حتی لایک کردن آن ترغیب شود. در غیر این صورت، پست شما مثل سایر پست‌ها‌ی معمولی در تاریکی فرو می‌رود. تخیل، دانش و خلاقیت خود را پرورش دهید و با استفاده از آن یک مطلب غافل‌گیر‌کننده بنویسید. بااین‌حال در داستان‌سرایی غرق نشوید؛ اگر بیش از حد به آن بپردازید و داستان را پیچیده کنید، موضوع برای خواننده‌ی کپشن خسته‌کننده می‌شود و او از خواندن ادامه‌ی آن دست می‌کشد. زبان رایج ما یک زبان ساده است؛ پس مخاطبین را با عبارت‌ها‌ی پیچیده گیج نکنید. با زبان ساده، داستانی خلق نمایید که مخاطب بدون لحظه‌ای درنگ، چشمان خود را به کپشن شما بدوزد.

 

 • مرتب ‌نویسی را از قلم نیندازید

اهمیت مرتب ‌نویسی جهت نوشتن کپشن خوب برای پست ها‌ی اینستاگرام، بسیار زیاد است و نباید این موضوع را دست‌کم گرفت. باید بگویم که هرچقدر هم پست و مطلب کپشن شما، داغ و جذاب باشد، بدون مرتب ‌نویسی، ارزش خود را از دست می‌دهد. چیز‌ی که در نگاه اول، کاربر اینستاگرامی را برای خواندن یک کپشن یا رد آن سوق می‌دهد، مرتب‌بودن و یا شلختگی آن است. هیچ مخاطبی زمان خود را برای خواندن یک کپشن شلخته صرف نمی‌کند؛ چرا‌که انجام این کار خسته‌کننده است و همچنین باعث می‌شود تا تمرکز مخاطب از بین برود و با رغبت آن را نخواند. گرچه برای نوشتن هر کپشنی، رعایت این نکته لازم است؛ اما اهمیت آن برای مطالب طولانی بیش‌تر می‌باشد.

برای تحقق این کار، رعایت چند نکته‌ی کوچک لازم است. با من همچنان همراه باشید تا نحوه درست نوشتن کپشن فارسی در اینستاگرام را با استفاده از مرتب ‌نویسی به شما بیاموزم.

 • پاراگراف‌بندی

پاراگراف‌بندی از جمله مهم‌ترین فاکتور‌ها جهت نوشتن کپشن خوب برای پست ها‌ی اینستاگرام می‌باشد. لازم است که نوشته‌ها‌ی طولانی را پاراگراف‌بندی کنید. برای انجام این کار می‌توانید بین خطوط از نقطه و یا نیم‌فاصله استفاده کنید. برای استفاده از نیم‌فاصله، کافی است بعد از نوشتن پاراگراف اول، یک خط پایین‌تر بروید و دکمه‌ی نیم‌فاصله را لمس کنید. سپس یک خط دیگر به پایین بروید و جملات پاراگراف بعد‌ی را بنویسید (این دکمه در کیبورد‌ها‌ی فارسی اندروید وجود دارد. اگر این دکمه را ندارید، می‌توانید از گوگل کیبورد (Gboard) استفاده کنید و یا اینکه با استفاده از اپ Space که متن دریافتی را پاراگراف‌بندی می‌کند، متن خود را مرتب نمایید).

 • استفاده از ایموجی

ایموجی‌ها از جالب‌ترین کاراکتر‌ها‌یی هستند که در فضا‌ی مجازی رایج شده‌اند. جهت نوشتن یک کپشن خوب برای پست‌های اینستاگرام خود، به‌کارگیری این ایموجی‌ها را فراموش نکنید. انجام این کار نه‌تنها مطلب اشتراکی شما را مرتب می‌کند، بلکه فضا‌ی جالب و خلاقانه‌ای را برای خواننده به وجود می‌آورد و اشتیاق او را برای ادامه‌ی مطالعه‌ی آن افزایش می‌دهد. البته وقتی می‌گویم از ایموجی استفاده کنید، به این معنا نیست که هر نوع ایموجی که می‌خواهید را در هر موقعیتی بکار ببرید و یا اینکه کپشن خود را از ایموجی‌ها پر کنید. نکته‌ی اولی که باید بدانید، این است که هر ایموجی از یک معنا‌ی مشخصی برخوردار است؛ پس اول به موقعیت و موضوع پست خود توجه کنید. به‌عنوان نکته دوم، توجه کنید که وجود ایموجی‌ها‌ی زیاد در کپشن، حواس مخاطب را از موضوع اصلی و متن که هسته‌ی پست شما است، دور می‌کند؛ به‌علاوه ذهن خیلی از مخاطبین درست مثل ذهن من، چندان اشتیاقی برای دیدن یک صفحه پر از ایموجی که متن لا‌به‌لا‌ی آن گم شده است، ندارد.

مطالعه بیشتر: بهترین ربات افزایش فالوور اینستاگرام کدام است؟

 • در پایان کپشن از هشتگ استفاده کنید

برای اینکه کاربران مختلف به یک جریان مشترک متصل شوند، هشتگ بهترین گزینه است. قرار دادن هشتگ در پایان کار، می‌تواند به بقیه‌ی کاربرانی که به موضوعاتی از جمله پست شما علاقه دارند، اجازه دهد تا به پست شما دسترسی داشته باشند، حتی اگر شما را دنبال نکنند. نوشتن کپشن خوب برای پست ها‌ی اینستاگرام همراه با وجود هشتگ بهتر عملی می‌شود؛ پس از این کاراکتر محبوب و کاربرد‌ی استفاده کنید تا پست شما بیش‌تر دیده شود و صفحه‌ی شما مخاطبین بیش‌تر‌ی پیدا کند. درضمن وجود ۳ تا ۴ هشتگ کافی است و افزودن تعداد زیاد آن‌ها، باعث بی‌توجهی مخاطب و همچنین تا حد‌ی موجب شلختگی فضا‌ی کپشن شما می‌شود.

استفاده از هشتگ در کپشن برای جذب مخاطب - مارکترها

سخن آخر؛ ویژگی‌ها‌ی کپشن خوب

خب، به گمانم حالا متوجه نحوه نوشتن کپشن خوب برای پست ها‌ی اینستاگرام خود شده‌اید؛ برای اینکه بتوانید چشمان مخاطبین خود را در اینستاگرام به پست‌ها‌ی خود خیره کنید و روز‌به‌روز فالوور‌ها‌ی خود را افزایش دهید، فراموش نکنید که نوشتن کپشن جزو مهم‌ترین اصول آن می‌باشد. با نوشتن یک کپشن جالب، هدفمند و غافل‌گیر‌کننده، از حالا به بعد مخاطبین خود را مشتاق‌تر کنید تا هرگز هیچ یک از پست‌ها‌ی شما را از دست ندهند. در ضمن پست و کپشن خوب، می‌تواند به منبع درآمد‌زایی شما تبدیل شود؛ پس با رعایت چند نکته‌ی ساده و کاربرد‌ی، ذهن مخاطبین خود را با پست‌ها‌ی خود درگیر کنید تا هرگز آن‌ها را از یاد نبرند. اگر هم شخصی هستید که به دنبال یک پست خوب با کپشنی عالی می‌گردید؛ پس توصیه می‌کنم که موارد زیر را در نظر داشته باشید.

 • هدفمند بودن کپشن
 • مرتب بودن کپشن و رعایت پاراگراف‌بندی
 • خلق داستان جالب برای متن
 • استفاده از ایموجی و هشتگ
 • و…

برای تبدیل‌شدن به یک فرد حرفه‌ای در زمینه‌ی تولید محتوا و یا قرار دادن پست در اینستاگرام، موارد ذکر‌شده را رعایت کنید. بدون شک در پایان کار، نتیجه‌ی آن شما را شگفت‌زده خواهد کرد.

۵/۵ - (۸ امتیاز)

من در زمینه تولید محتوای متنی مشغول به فعالیت هستم و با وب سایت های مختلفی همکاری کردم. به فعالیت و یادگیری در زمینه سئو و دیجیتال مارکتینگ هم علاقه زیادی دارم

عضویت

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۷۲

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *