ظهور استیبل کوین های الگوریتمی، آیا آنها تتر را تحت الشعاع قرار خواهند داد؟

ظهور استیبل کوین های الگوریتمی، آیا آنها تتر را تحت الشعاع قرار خواهند داد؟

در بازار بی‌ثبات ارزهای دیجیتال، استیبل‌کوین‌های الگوریتمی راه جدیدی برای حفظ ثبات قیمت ارائه می‌دهند. آنها همچنین به مشکلات اساسی مانند انعطاف‌پذیری در برابر نوسانات بازار می‌پردازند. استیبل‌کوین‌های الگوریتمی به‌عنوان یک پناهگاه در برابر نوسانات شدید قیمت عمل می‌کنند. در واقع، این نوع ارزهای دیجیتال، ارزش یک دارایی را به الگوریتم‌ها پیوند می‌دهد.

آیا ظهور استیبل‌ کوین ‌های الگوریتمی می‌تواند قیمت تتر، استیبل‌کوین سنتی را تغییر دهد؟ برای آشنایی با این نوآوری جدید دنیای کریپتو به خواندن ادامه دهید.

استیبل کوین های الگوریتمی

استیبل ‌کوین الگوریتمی چیست؟

استیبل‌کوین‌های الگوریتمی دسته‌ای از ارزهای دیجیتال هستند که بر خلاف استیبل‌کوین‌هایی مانند تتر و یواس‌دی کوین، دارای وثیقه نیستند و فرآیند استیکینگ و ضرب آنها توسط قراردادهای هوشمند و غیرمتمرکز بر مبنای سیستم دو توکنی یا کنترل الگوریتمی عرضه انجام می‌پذیرد.

در مکانیزم ضرب این رمزارزها، با بهره‌وری از قرارداد هوشمند، الگوریتم پیاده‌سازی شده، عرضه و تقاضا استیبل‌کوین در چارچوب معینی تنظیم می‌شود. این استیبل‌کوین‌ها از طریق قراردادهای هوشمند، اوراکل قیمتی و الگوریتم‌های مختلف ثبات یک‌دلاری خود را حفظ می‌کنند و در صورت رشد یا ریزش قیمت به زیر یک دلار، قراردادهای هوشمند به‌صورت خودکار در بازیابی ثبات قیمت با استفاده از الگوریتم‌ها عمل می‌کند.

معرفی انواع استیبل کوین‌ های الگوریتمی

معرفی انواع استیبل کوین‌ های الگوریتمی

به‌طورکلی سه نوع استیبل‌کوین الگوریتمی وجود دارد:

  • ری‌بیسینگ (Rebasing): در این استیبل‌کوین‌ها فرآیند الگوریتمی کنترل یا حفظ ثبات آنها روی کنترل عرضه توکن استوار است. این توکن‌ها برای حفظ ارزش از عرضه استفاده می‌کنند و در زمان افت قیمت، عرضه توکن را از طریق توکن سوزی کنترل می‌کنند.
  • سینورژ (Seigniorage): این توکن‌ها نسخه بهبودیافته کوین‌های ری‌بیس هستند. این استیبل‌کوین‌ها از دو یا چند کوین در الگوریتم خود استفاده می‌کنند که یکی از آنها استیبل‌کوین خواهد بود. قیمت این کوین‌ها از طریق دو ارز دیگی که نقش سهم و اوراق دارند، کنترل می‌شود.
  • فرکشنال (Fractional): این کوین‌ها ترکیبی از استیبل‌کوین‌های الگوریتمی و وثیقه‌ای هستند به همراه الگوریتم غیرمتمرکز، ‌بخشی از پشتوانه آنها با استیکینگ همسو است.

بهترین استیبل کوین های الگوریتمی

این کوین‌ها با تمام فراز و نشیب‌های بازار ارزهای دیجیتال، ‌تا به امروز محبوبیت زیادی کسب کرده‌اند و به طور معمول مورداستفاده بسیاری از کاربران قرار گرفته‌اند. استیبل‌کوین دای (DAI)، استیبل‌کوین فرکس (FRAX)، استیبل‌کوین آمپلفورث (AmpleForth)، استیبل‌کوین USDD و استیبل‌کوین USDX از معروف‌ترین استیبل ‌کوین ‌های الگوریتمی دنیای ارزهای دیجیتال محسوب می‌شوند.

تأثیر استیبل کوین ‌های الگوریتمی بر روی تتر چیست؟

تأثیر استیبل کوین ‌های الگوریتمی بر روی تتر چیست؟  

آینده استیبل‌ کوین‌ های الگوریتمی، پس از مشکلاتی که برای رمزارز UST به وجود آمد و منجر به سقوط بازار ارزهای دیجیتال شد، در هاله‌ای از ابهام قرار دارد. درست است که این استیبل‌کوین‌ها از الگوریتم‌ها و کدهای قابل غیرمتمرکز استفاده می‌کنند، اما همچنان برای استفاده عموم دشوار بوده و دارای نواقص فنی و معماری بسیار بزرگی هستند.

تا به امروز هیچ‌کدام از استیبل‌کوین‌های الگوریتمی توانایی رقابت را استیبل‌کوین‌های وثیقه شده نداشته‌اند و حجم معاملاتی آنها نشان می‌دهد که فاصله بسیار زیادی با استیبل‌کوین تتر دارند.

بااین‌وجود، ایده و روش این استیبل‌کوین‌ها برای ایجاد فضای غیرمتمرکز، منحصربه‌فرد بوده است. در صورت گسترش و توسعه بیشتر این نوع ارزهای دیجیتال شاید در آینده‌ای نه‌چندان دور، استیبل‌کوین‌های بهینه‌تری روانه بازار شوند. استیبل‌کوین‌های الگوریتمی می‌توانند در فضای امور مالی غیرمتمرکز دیفای کاربرد بسیاری برای کاربران داشته باشند. هم اکنون برخی از صرافی‌های غیرمتمرکز و پروتکل‌های وام‌دهی از این استیبل‌کوین‌ها پشتیبانی می‌کنند.

سخن پایانی

استیبل‌کوین‌های الگوریتمی دارای مزایایی نظیر امنیت، غیرمتمرکز بودن و همچنین بالابردن سطح محبوبیت استفاده از ارزهای دیجیتال در سرمایه‌گذاری‌های کلان می‌شود. همچنین باید در نظر داشته باشید که بسیاری از پروژه‌ها نمی‌توانند الگوریتم قدرتمندی را ارائه کنند که بتواند به تمام تحرکات بازار سرمایه پاسخگو باشد. بهتر است هنگام سرمایه‌گذاری روی این دارایی‌های دیجیتالی تحقیق و بررسی بیشتری انجام دهید.

۵/۵ - (۲ امتیاز)

با ارائه محتوای کاربردی، تجربه بهتری از سئو و بازاریابی دیجیتال برای شما پدید می آوریم.

عضویت

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۷۲

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *