چگونگی تولید محتوا برای سایت فروشگاهی

چگونگی تولید محتوا برای سایت فروشگاهی

تولید محتوا برای سایت فروشگاهی یکی از شریان‌های اصلی سئو به حساب می‌آید که اگر با راهکارهای مختلف سئو و بهینه سازی وب‌سایت همراه شود، می تواند صفحات مختلف فروشگاه شما را به نتایج نخست گوگل برساند. برای این کار لازم است محتوای منحصر به فرد و سئو شده تولید کنید.

اما تولید محتوا (چه متنی باشد یا ویدیویی و…) ظرافت‌های خودش را دارد و باید در هنگام انجام آن، از مهارت‌های لازم سئو محتوا رو داشته باشید. برخی از این مهارت‌ها به نوع نوشتار و لحن شما بستگی دارند، ولی بعضی از اصول تولید محتوا را هم می‌شود با خواندن یک مقاله یاد گرفت و همیشه از آن‌ها استفاده کرد. پس اگر دنبال راهکارهایی برای بهتر شدن کیفیت محتواهایتان برای فروشگاه اینترنتی هستید این مطلب را از دست ندهید.

قبل از تولید محتوا به سراغ تحلیل رقبا بروید

تحلیل و تجزیه رقبا نیاز به زمان دارد و باید در چند بخش انجام شود. شما رقیبتان را در هنگام فروش محصول به عنوان یک آهنربای کل در نظر می‌گیرید که تلاش می‌کند تا در فضای آنلاین مشتریانی را برای خود جذب کند. اما برای تحلیل باید آن را به چند بخش تقسیم کنید. تحلیل رقبا معمولاً از طریق تحلیل آن‌ها در بازار، محصولات و نوع ارائه محصولشان انجام می‌شود.
با این حال اصلی‌ترین نکته در هنگام تحلیل رقبا که می‌تواند شما را یک پله بالاتر از همه قرار دهد، شناخت مخاطب هدف و نیازهایش است. اگر مشتریان خود را به خوبی بشناسید و از چیزهایی که دوست ندارند در هنگام داشتن یک خرید خوب تجربه کنند آگاه باشید، نیمی از مسیر تحلیل رقبایتان را پشت سر گذاشته‌اید و کاملاً در جزیان هستید که چرا آن مشتری به سراغ شما آمده است. تحلیل رقبا در هنگام تولید محتوا برای سایت فروشگاهی را بهتر است از طریق ابزارهای گوگل و یا بررسی محتواهایشان انجام دهید.
همین الان حداقل ۳ عبارت کلیدی اصلی بیزینس خود را انتخاب کنید و شروع به جست و جوی آن در گوگل کنید و تمام لینک‌های صفحه اول را باز کرده و سپس به مرور آن صفحات کنید. در اینجا به چند پارامتر مهم برای بررسی میزان قدرت رقبا اشاره خواهیم کرد:

– میزان شباهت عبارت کلیدی با عنوان اهمیّت دارد
– وجود عبارت کلیدی در عنوان رقبا اهمیّت دارد
– رتبه الکسا تا حدودی مهم است
– صفحه مقصد یک صفحه محصول یا دسته بندی است!؟
– کیفیّت محتوا و اطّلاعاتی که به کاربر ارائه می‌شود چقدر است؟
– تا چه میزان کامنت و نظر در صفحه باز شده درج شده است؟
– تا چه اندازه از تصاویر، ویدیو، اینفوگرافیک و… استفاده شده است؟

از اهمیّت انتخاب کلمات کلیدی خبر دارید؟

محتوایی که شما تولید می‌کنید برای رسیدن به دست خواننده/جستجوگر/مخاطب مناسب، نیازمند نوعی سیم اتصال است. استفاده از کلمات کلیدی در تولید محتوای متنی باعث می‌شود تا محتوای شما به دست مخاطب واقعی برسد و بتواند از آن نهایت استفاده را داشته باشد. از طرفی وقتی این اتفاق بیفتد، شما هم از تمام ظرفیّت‌ها و قدرت محتوا که شامل افزایش کلیک، تبلیغات و فروش است بهره‌مند می‌شوید.
یکی از مهم‌ترین هدف‌ها در تولید محتوا برای فروشگاه اینترنتی این است که مشتریان بالقوه و بازدیدهای ارگانیک را از طریق صفحه نتیجه موتور جستجو به سمت فروشگاه هدایت کنید. اهمیت استفاده از کلمه کلیدی مناسب در اینجا معلوم می‌شود. کلمه‌های کلیدی انتخاب شده برای جذب هدف‌های تجاری باید به گونه‌ای باشند که ایهام ایجاد نکنند. اگر شما یک سایت فروش لوازم خانگی دارید و فقط عبارت «فروش لوازم» یا «لوازم خانگی» را مورد هدف قرار داده‌اید بعید نیست مخاطب‌های اشتباهی را جذب کنید.

انتخاب درست عبارات کلیدی

بد نیست بدانید که استفاده از کلمات کلیدی پشت سر هم و یا بدون هدف، شما را از رسیدن به رتبه‌های برتر گوگل دور می‌کند. فراموش نکنید اولین هدف از تولید محتوای متنی جذب مخاطب است و ربات‌های گوگل را نمی‌شود گول زد. بنابراین از کلمات کلیدی به طور فکر شده و در تعداد مناسب در هر نوع محتوا استفاده کنید تا نتیجه‌ فوق‌العاده‌ش را ببینید.

تیتر (Title) و توضیح (Description) در صفحات فروشگاهی

امروزه با کم شدن حوصله آدم‌ها برای مطالعه، خیلی مهم است که عنوان و زیرعنوان‌های جذابی را در محتوا داشته باشیم. مخاطب نگاهی گذرا به مطلب می‌اندازد و اگر چیز خاصی در آن نبیند صفحه را می‌بندد و به این صورت ممکن است یک مشتری بالقوه را برای همیشه از دست بدهید. از طرفی می‌شود محتوای سایت را طوری آماده کرد که مخاطب به محض دیدن عنوان آن تبدیل به یک طرفدار دائمی برای بلاگ فروشگاه شود.
در کنار تیتر محتوا، توضیحات هم نقش مهمی در دیده شدن سایت دارند. افراد زیادی فکر می‌کنند چون توضیحات باید در تعداد کلمات محدود و کوتاه نوشته شود نمی‌شود جذابیت خاصی داشته باشد و خیلی راحت ازش می‌گذرند. در حالی که با کمی حوصله می‌شود توضیحات محتوا برای فروشگاه اینترنتی را به شکلی خواندنی و با تیترهای جذاب نوشت.

اهمیّت title و متای توضیحات برای سئو محتوا در فروشگاه اینترنتی
استفاده از کلمات کلیدی در تیتر و توضیحات مناسب در هنگام تولید محتوا برای سایت فروشگاهی بسیار مهم است و تاثیر مثبتی در سئوی سایت می‌گذارد. همچنین جدا کردن زیرعنوان‌ها با تگ‌های H2 در صفحات بلاگ و مقالات، خوانایی متن را بالامی‌برند.

آیا وجود بلاگ در سایت فروشگاهی لازم است؟

احتمالاً همه ما شنیده‌ایم که بازاریابی محتوا با تولید محتوای متنی می‌تواند سایت را به صفحه اول گوگل برساند. به طور معمول افراد نگاه بدبینانه‌ای نسبت به محتوا و بلاگ دارند. این نگاه بد می‌تواند کسب و کارها را از رسیدن به بیشترین سود ممکن دور کنند. اما چرا لازم است هر سایت فروشگاهی یک بلاگ داشته باشد؟

• محتوا با خودش مشتری هدف می‌آورد
• بلاگ رابطه‌ی مشتری و کسب و کار را شکل می‌دهد
• اغلب انسان‌ها تبلیغات را سریع رد می‌کنند اما حاضرند مقاله‌های مفید و جذاب را بخوانند
• با ایجاد بلاگ داستان خودتان را بدون واسطه می‌گویید

با این دلایل واضح است که هر کسب و کار کوچکی هم به بلاگ نیاز دارد. بلاگ به نوعی نشان‌دهنده شخصیت فروشگاه است. نوع محتوا و میزان درست بودنشان باعث ایجاد حس امنیت برای مشتری می‌شود و می‌تواند برای خرید هم به شما اطمینان کند.
البته باید توجه داشته باشید که ساخت و هدایت بلاگ هم مثل تمام استراتژی‌های بازاریابی محتوایی نیازمند صبر و کار مداوم است. بهتر است برای شروع در هر هفته دو کلمه کلیدی را هدف قرار بدهید و تولید محتوا برای سایت فروشگاهی را آغاز کنید.

تأثیر ساخت صفحات دسته بندی در فروشگاه‌های آنلاین

داشتن رابطه کاربری راحت و زیبا را باید در اولویت قرار دهید. ساخت صفحات دسته‌بندی در فروشگاه آنلاین یکی از مواردی است که برای هوش مصنوعی گوگل هم بسیار اهمیت دارد و آن را در رتبه‌بندی سایت‌ها در نظر می‌گیرند.
برای ایجاد صفحات دسته‌بندی مناسب باید از دلیل آمدن افراد به داخل فروشگاهتان مطلع باشید و آن را تحلیل کنید. پس لازم است کلمات کلیدی را در عنوان این صفحات به درستی استفاده کنید.
به طور کلی بهتر است دسته‌بندی را از بزرگ به کوچک مرتب کنید. یعنی در صفحه اصلی فقط دسته‌بندی‌های کلی مشخص باشند و دسته‌بندی‌های جزئی را در صفحات هرکدام به طور جداگانه ببینیم.

تمرکز بر سئو صفحات دسته بندی در تولید محتوای فروشگاهی

از ویدیو مارکتینگ کمک بگیرید

وجود شبکه‌های اجتماعی متنوعی مثل اینستاگرام به افزایش تولید محتوای ویدیویی برای فروشگاه آنلاین و بالارفتن بازدید آن‌ها کمک کرده است. ویدیو نوعی محتوای همه‌کاره است که نه تنها می‌تواند شامل توضیحات متنی شود، بلکه تصویر زنده و جذابی را هم بهمان نشان می‌دهد. حال می‌خواهد فرآیند تولید یک محصول در کارخانه باشد یا صرفاً خود کالای نهایی که برای فروش در فروشگاه است.
استفاده از محتوای ویدیویی برای فروشگاه آنلاین، به شرط آنکه فضای مناسبش ایجاد شده باشد، در کنار محتوای متنی می‌تواند سبب تمایز شما با سایر فروشگاه‌های اینترنتی شود. علاوه بر آن، ویدیو سرگرم‌کننده و جذاب است و تماشای آن برای افراد راحت‌تر از خواندن یک مقاله.

حرفه خود را با برنامه نویسی تحت وب آغاز کردم و رفته رفته با مباحث دیجیتال مارکتینگ آشنا شدم و در مسیر تحلیل انواع وب‌سایت‌ها،سئو و بازاریابی اینترنتی قرار گرفتم. مجلّه آموزشی مارکترها را با علاقه فراوان و برای کمک به رشد کسب‌وکارها در فضای دیجیتال راه اندازی کردم.

عضویت

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۷۱

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲ دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

 1. اکبر محبی
  ۵:۳۰ ۱۳۹۹/۰۹/۲۸

  سلام وقت شما بخیر

  ضمن تشکر از مقاله خوبتون. بنده همیشه تصور می کردم که بلاگ فقط برای سایت های محتوا محور ارزش دارد ولی با مطالعه این مقاله فهمیدم برای تولید محتوا در سایت های فروشگاه هم می توان از بلاگ استفاده کرد.

  • عرفان رحیمی
   ۶:۴۲ ۱۳۹۹/۰۹/۲۹

   سلام وقت شما هم بخیر

   دقیقاً داشتن بلاگ برای وبسایت های فروشگاهی یکی از موارد ضروریه که می تونه ورودی های هدفمند خوبی رو در دراز مدت به سمت تجارت انلاین شما روانه کنه.