عزت نفس چگونه باعث افزایش انگیزه در زندگی می‌شود؟!

عزت نفس چگونه باعث افزایش انگیزه در زندگی می‌شود؟!

آیا تاکنون به این موضوع فکر کرده‌اید که چقدر از خود رضایت دارید و یا تا چه اندازه برای خود ارزش و احترام قائل هستید؟ چه چیزی در زندگی به شما انگیزه می‌دهد و برای انجام چه کاری اشتیاق زیادی دارید؟ گاهی سوالات زیادی در درون شما شکل می‌گیرد که پاسخ آن‌ها فقط نزد خودتان است و داشتن عزت نفس همان چیزی است که شما را به پاسخ مثبتی برای این سوال‌ها می‌رساند. اگر در جواب به این سوال‌ها احساس خرسندی داشته باشید، قطعاً عزت نفس هم خواهید داشت. نکته اینجاست که این حس ارزشمند درونی چگونه در وجود آدمی شکل می‌گیرد و زندگی او را تحت‌تأثیرات مثبت خود قرار می‌دهد. مهم آن است که مفهوم این حس زیبا را درک کرده و با استفاده از آن، برای ساختن یک زندگی زیبا از دیدگاه خودتان تلاش کنید، چون زیبایی در نگاه هر شخص، یک شکل خاص معنا می‌شود. در ادامه راجع‌به این موضوع توضیحاتی ارائه می‌دهیم.

عزت نفس چیست؟

عزت نفس چیست؟

قبل از هر چیزی بهتر است یک تعریف مختصر از این واژه آشنا داشته باشیم. عزت به معنای بزرگی و نفس احساسی در درون شما است. بزرگی نفس را می‌توان احساسی ارزشمند در درون خود دانست که می‌توان به واسطه آن به شکوفایی رسید. داشتن عزت و بزرگی نفس به شما کمک می‌کند که باور کنید انسان توانمند و مؤثری هستید و دید شما را نسبت‌به زندگی مثبت می‌کند‌.‌ همین احساس توانمندی سبب می‌شود که برای رسیدن به اهداف کوچک و بزرگ خود تلاش کنید. قطعاً وقتی باور کنید که توانایی رسیدن به خواسته‌های خود را دارید، انگیزه بیشتری برای حرکت می‌یابید.

داشتن این عزت درونی درواقع نوعی ارزش و احترام خود است. اگر این بزرگی و عزت را در درون خود پیدا کنید، به درک بهتری از خود، ارزش‌ها و توانایی‌هایتان می‌رسید. توجه داشته باشید که همان اندازه که این احساس درونی می‌تواند احترام به خود را در شما ایجاد کرده و شما را به آرامش ذهنی و افزایش کیفیت زندگی برساند، درصورتی‌که به شکل سالم وجود نداشته باشد، به همان اندازه آرامش شما را به هم می‌زند. زمانی که این احساس درونی را در خود کشف کنید، در تصمیم گیری مصمم‌تر می‌شوید، اما ازآن‌جاکه واقع‌گرا هستید، از نظرات مثبت دیگران نیز استقبال می‌کنید.

راه های افزایش عزت نفس چیست؟

حال که به درک صحیحی از این احساس درونی رسیده‌اید، حتماً از خود می‌پرسید که چگونه می‌توان آن را افزایش داد. برای این‌که بتوانید نگاه سالمی به زندگی داشته باشید، توانایی‌های خود را درک کنید و درنهایت با قدرت و اعتماد به نفس بیشتری با چالش‌های موجود در مسیر زندگی خود مقابله کنید، لازم است که با راه های افزایش عزت نفس آشنا شوید. در ادامه راهکارهای مؤثر برای رسیدن به درک صحیح از خود و افزایش این احساس درونی را بیان می‌کنیم:

افکار منفی را بشناسید

برخی از افکار منفی ناخودآگاه ارزش‌های شما را تحت‌تأثیر قرار می‌دهند. زمانی که افکار منفی ذهن شما را درگیر می‌کند، دیدتان نسبت‌به زندگی نیز منفی شده و از خودتان که به‌عنوان اشرف مخلوقات شناخته می‌شوید، یک‌ موجود ضعیف می‌سازید. قطعاً در چنین شرایطی احساس ناخوشایندی در شما شکل می‌گیرد. ازآن‌جاکه شما بهتر از هرکس دیگری از احساسات درونی خود مطلع هستید، زمانی که متوجه شدید افکار منفی به سراغتان آمده، بهتر است این افکار را از خود دور کرده و افکار مثبت را جایگزین آن کنید.

افکار منفی را بشناسید

از جملات تأکیدی مثبت استفاده کنید

هیچ اشکالی ندارد اگر شما مدام از خود تعریف کنید. شما می‌توانید دائم‌ با خود تکرار کنید که هیچ‌کاری سخت‌تر از اراده و توانایی من نیست. قطعاً من از پس هر چالش و کار دشواری بر می‌آیم. تأکید داشتن به این جملات مثبت می‌تواند عزت نفس را در شما تقویت کند.

با خود مهربان باشید

حتماً شنیده‌اید که قبل از دوست داشتن دیگران، باید خودتان را دوست داشته باشید و با خود مهربان‌تر از همه باشید. لزومی ندارد به خاطر هر موضوعی خود را سرزنش کنید. شما نیز مانند همه انسان‌ها کم‌وکاستی‌هایی دارید و باید یاد بگیرید که خودتان را همان‌گونه که هستید بپذیرید. البته این موضوع نباید شما را از تلاش برای بهتر شدن باز دارد. شما باید با پذیرش تمام جوانب خود، به سمت جلو حرکت کنید. از این احساس که مدام حس گناهکار بودن می‌کنید دست بردارید. همه آدم‌ها نباید حتماً از شما رضایت داشته باشند. بنابراین لزومی ندارد که فکر کنید باعث ناراحتی دیگران هستید.

برای خود وقت بگذارید

سعی کنید در روز، در هفته یا در طول ماه، ساعت و روزهای خاصی را صرفاً به علاقه‌مندی‌های خود اختصاص دهید. به‌عنوان مثال کتاب موردعلاقه‌تان را بخوانید، برای خود خرید کنید، خود را مهمان یک کافه دنج کنید و مواردی از این قبیل که حال دلتان را خوب می‌کند. در این بین می‌توانید دست به انجام کارهای جدید بزنید. حتی اگر موفق هم نشوید، جای نگرانی نیست، چون می‌توانید ضمن محک زدن توانایی خود، با نقاط ضعفتان آشنا شوید.

از برنامه‌های توسعه فردی استفاده کنید

صحبت کردن با یک مشاور یا مربی توسعه فردی برای شناخت تمام ابعاد درونی‌تان می‌تواند به‌عنوان بخشی از برنامه‌های شخصی شما جذابیت زیادی برایتان داشته باشد. در این صورت مشاوره با دکتر اعظم صادقیان انتخاب ایده‌آلی برایتان خواهد بود. این موضوع به کشف احساسات درونی و توانایی‌های شما کمک می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌توانید وارد سایت ایشان به نشانی azamsadeghian.com شوید.

تفاوت عزت نفس و اعتماد به نفس

برای اینکه فرق عزت نفس و اعتماد به نفس را بدانید ابتدا باید با تعریف عزت نفس آشنا شده باشید، می‌دانید که این یک احساس توانمندی در درون شما است و دیدتان را نسبت‌به توانایی‌هایتان‌ نشان می‌دهد. این احساس درونی عملکرد شما را در زندگی بهبود می‌بخشد، چون شما خودتان را باور کرده‌اید و به خود علاقه دارید. این احساس درونی در بسیاری از مراحل زندگی و چالش‌ها به شما کمک می‌کند که به جای افسوس خوردن، آنچه را که رخ داده‌است بپذیرید. اگر این احساس ارزشمند درونی را در خود پیدا نکنید، ممکن است دچار وسواس فکری، اضطراب و افسردگی شوید.

تفاوت عزت نفس و اعتماد به نفس

حال اگر باور کنید که شایستگی و توانایی انجام امور مختلف را دارید، راحت‌تر می‌توانید به این احساس اعتماد کنید و گام‌های خود را استوار‌تر سازید. در چنین شرایطی عدم تأیید دیگران نمی‌تواند شما را دلسرد کرده و از ادامه مسیر باز دارد. عزت و بزرگی نفس از نحوه نگرش شما نسبت‌به خود و زندگی‌تان به‌دست می‌آید و اعتماد به نفس، باور شما نسبت‌به داشتن نفسی بزرگ است. ممکن است شما اعتماد به نفس داشته باشید اما تا زمانی که این احساس ارزشمند را در خود تقویت نکنید، پذیرش شکست برایتان آسان نخواهد بود. حتی ممکن است اعتماد به نفس خود را نیز از دست بدهید.

 

جمع‌بندی

در این مطلب درمورد عزت نفس و راه‌های افزایش آن صحبت کردیم و درنهایت تفاوت این احساس ارزشمندی درونی با اعتماد به نفس را بررسی کردیم. اگر عزت و بزرگی نفس داشته باشید، خودتان را با تمام کم‌وکاستی‌ها می‌پذیرید و دوست خواهید داشت. در این صورت می‌توانید زندگی را با تمام جزییات بپذیرید و از جنبه‌های مثبت آن لذت ببرید. حتی می‌توانید تا جایی پیش بروید که دیگران را نیز به سمت این پذیرش از خود واقعی‌شان هدایت کرده و دید آن‌ها را نسبت‌به جنبه‌های مثبت زندگی بازتر کنید. شما می‌توانید بدون احساس ترس، شرم و گناه از انتقادات سازنده دیگران به نفع خود استفاده کرده و زندگی سرشار از حال خوب برای خود و دیگران بسازید.

۵/۵ - (۵ امتیاز)

با ارائه محتوای کاربردی، تجربه بهتری از سئو و بازاریابی دیجیتال برای شما پدید می آوریم.

عضویت

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۷۲

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *