آشنایی با مهم ترین موقعیت های سرمایه گذاری جدید در سال ۲۰۲۳

آشنایی با مهم ترین موقعیت های سرمایه گذاری جدید در سال ۲۰۲۳

سرمایه‌گذاری جدید مبتنی بر فاکتورها و استراتژی‌های متنوعی صورت می‌گیرد. طی سال‌های گذشته افراد بیشتری تحت عنوان سرمایه‌گذاران خرد وارد بازارهای سرمایه در شکل‌های مختلف شده‌اند. این موضوع بدین معنی است که سرمایه‌های خرد به شکل گسترده‌ای وارد مسیر سرمایه‌گذاری شده که باعث سودآوری بیشتر سهامداران و سرمایه‌گذاران شده است.

ورود جریان گسترده‌ای از سرمایه‌های خرد به بازار هایی مانند بازار بورس ایران، بازار فارکس، بازار طلا، بازار سهام آمریکا و همچنین بازار ارزهای دیجیتال باعث شده است که این بازارها دچار نوسانات مختلف شود. به نوعی روند بازارهای سرمایه‌ای طی این سال‌ها بنا بر ورود سرمایه‌گذاران خرد تغییر کرده است.

البته علت دیگر این تغییر روند را می‌توان در اتفاقات خاص سال‌های گذشته دانست. رکود اقتصاد جهانی، گسترش بازار ارزهای دیجیتال، شیوع بیماری کرونا و همچنین جنگ روسیه و اوکراین مهم‌ترین عوامل در تغییر روند بازارهای سرمایه‌ای و البته جریان مالی محسوب می‌شود. یکی از آثار این تغییر روند ایجاد واگرایی در بازارهای مختلف بوده است. در کلام ساده‌تر غالب این اتفاقات باعث شد که بازارهای سرمایه‌ای دچار یک نوع روند نزولی شده و ثبات خاص خود را از دست بدهند.

حال سوال این است که بر اساس این تغییر روند و همچنین با بزرگ‌تر شدن تورم طی سال‌های گذشته، چه موقعیت‌های سرمایه‌گذاری برای سال ۲۰۲۳ می‌تواند مناسب باشد؟ روی بهتر سوال این است که موفق‌ترین سرمایه‌گذاران در سال ۲۰۲۳ چه موقعیت‌های سرمایه‌گذاری را انتخاب می‌کنند؟

آشنایی با مهم ترین موقعیت های سرمایه گذاری جدید

سرمایه‌گذاری جدید فارغ از کشف جریان مالی

سرمایه‌گذاری جدید در سال ۲۰۲۳ کمی از روند کشف رد پای پول فاصله گرفته است. در کلام ساده‌تر بر اساس یک اصل اقتصاد در هر مسیری که جریان مالی شدیدتری وجود داشته باشد می‌توان انتظار سودآوری بیشتری داشته باشیم. به طور مثال اگر سرمایه‌گذاران کلان تصمیم بگیرند در سال جدید وارد بازار مسکن یا بازار طلا شوند می‌توان انتظار داشت که این بازار طی سال جاری یک روند صعودی نسبتا جذابی به خود می‌گیرند.

این اصل همچنان صادق است و اگر شما بتوانید جریان و رد پای پولی را کشف کنید احتمالا سودآوری خوبی را تجربه خواهید کرد؛ اما نکته‌ای که وجود دارد این است که جریان‌های مالی خرد زیادی وارد اقتصاد شده است. همان‌طور که گفتیم طی سال‌های گذشته بسیاری از افراد عادی در تمامی جهان اقدام به سرمایه‌گذاری‌های مختلف کرده‌اند.

گسترش بازار ارزهای دیجیتال را می‌توان یکی از علت‌های اصلی جذب سرمایه خرد در ابعاد بسیار بزرگ دانست. با وجود این که جذب سرمایه از هر زاویه در علم اقتصاد مثبت ارزیابی می‌شود و می‌تواند سودآوری خوبی برای سرمایه‌گذاران فعال داشته باشد؛ اما یکی از مهم‌ترین معایب آن این است که باعث می‌شود رد جریان مالی گم شود و سرمایه‌گذاران کلان بتوانند خودشان را در پشت این سرمایه‌گذاران خرد پنهان کنند.

 

دامی که سرمایه‌گذاران کلان پهن کرده‌اند

دامی که سرمایه‌گذاران کلان پهن کرده‌اند

با ورود سرمایه‌های خرد، سرمایه‌های کلان می‌توانند بدون برجا گذاشتن رد پا به سادگی از بازاری به بازار دیگر مهاجرت کنند. از طرف دیگر این سرمایه‌گذاران به این مسئله قانع نشده و سعی می‌کنند با ایجاد فریب امکان سودآوری خودشان را افزایش دهند.

به طور مثال سرمایه‌گذاران کلان با ایجاد ردپای عمدی و البته تقلبی نشان می‌دهند که بازار سهام یا بازار طلا، بازار هدف بعدی آن‌ها خواهد بود. بدین ترتیب سرمایه‌های خرد به سرعت جذب این بازار می‌شوند. همین مسئله باعث می‌شود بازار طلا به سرعت با افزایش قیمت نسبتا شدیدی مواجه شود.

اما مسئله‌ای که وجود دارد این است که سرمایه‌گذاران کلان پیش از این که ردپای خود را برای سرمایه‌گذاران خرد ایجاد کنند، در این بازار حضور داشته و تمامی سرمایه‌گذاری‌های خود را انجام داده‌اند. سپس با جذب سرمایه‌گذاران خرد آن‌ها را به دام انداخته و به سرعت بازار را با بالاترین سود ممکن ترک می‌کنند؛ بنابراین عملا می‌توان گفت در حال حاضر نمی‌توان اعتمادی به رد پای پول در سرمایه‌گذاری جدید داشت.

بنابراین اگر بخواهید بر اساس رد پای پول و کشف جریان مالی نسبت به سرمایه‌گذاری اقدام کنید باید بسیاری حواستان را جمع کنید. چرا که بسیاری از این جریان‌های مالی قلابی بوده و تنها به عنوان یک دام برای جذب سرمایه‌های خرد ایجاد شده است.

 

موقعیت‌ها و استراتژی‌های قابل بررسی

موقعیت‌ها و استراتژی‌های قابل بررسی

 

تا به اینجا دانستیم که طی سال‌های گذشته ثابت شده است که ورود جریان گسترده‌ای از سرمایه‌گذاری‌های خرد، استراتژی‌های سنتی که عمدتا بر اساس کشف جریان مالی و سرمایه‌گذاری صورت می‌گرفته کارایی خود را از دست داده است و نمی‌توان به آن‌ها تکیه کرد.

به طور کلی موقعیت‌های سرمایه‌گذاری در سال ۲۰۲۳ مانند موقعیت هر سال دیگری عنوان می‌شود. در واقع در سال جاری نیز بازارهای سهام، بازار فارکس و بازار ارزهای دیجیتال از جمله مهم‌ترین موقعیت‌های مالی است که مسلما می‌تواند برای هر سرمایه‌گذاری جذاب باشد.

از طرف دیگر در ایران بازار بورس، بازار طلا و بازار ارز از محبوبیت بالایی برخوردار است و همواره جریان مالی میان این بازارها در گردش است. البته تفاوتی که سرمایه‌گذاری جدید در سال جاری نسبت به سال‌های گذشته داشته این است که با وضع قوانین مالیاتی نسبت به بازار مسکن، عملا این بازار از دسته بندی موقعیت‌های سرمایه‌گذاری طی سال جاری و سال‌های آینده کنار می‌رود. این قوانین مالیاتی به نوعی وضع شده است که باعث شده بازار مسکن از حالت بازار سرمایه‌ای خارج شود.

در کنار این همواره سرمایه‌گذاری‌های جایگزین به عنوان سرمایه‌گذاری‌های تدافعی در پرتفوی سرمایه‌گذاران حضور داشته و دارد. این نوع سرمایه‌گذاری‌ها باعث می‌شود که درصد ریسک سبد سرمایه‌گذاری کاهش پیدا کرده و احتمال حفظ ارزش سرمایه و سودآوری بالا باشد.

به صورت سنتی، سرمایه‌گذاری به عنوان سپرده بانکی، سرمایه‌گذاری در انواع صندوق‌های مشارکتی و یا صندوق‌های با درآمد همواره به عنوان سرمایه‌گذاری‌های تدافعی و جایگزین (ریسک کم و سود تضمین شده) مورد استفاده قرار بگیرد؛ اما سوال اینجاست که آیا این نوع سرمایه‌گذاری و استراتژی برای سال ۲۰۲۳ و سال‌های آتی مناسب است؟ آیا بر اساس فاکتورهایی مانند تورم و واگرایی‌های بازار سرمایه‌گذاری جایگزین مبتنی بر روش های سنتی می‌تواند زیان پیش بینی شده را جبران کرده و ارزش سرمایه را حفظ کند؟

 

استراتژی جدید برای سرمایه‌گذاری جدید

همان‌طور که تا به اینجا مشخص شد روند سرمایه‌گذاری و نوع جریان پول طی سال‌های اخیر تغییرات عمده‌ای را تجربه کرده است. از طرف دیگر فاکتورهای موثر زیادی در روند سرمایه‌گذاری و بازارهای سرمایه‌ای در سال جدید تاثیرگذاشته است.

اگر بخواهیم کمی ملموس تر صحبت کنیم، ایران طی این سال‌ها تورم بسیار عجیبی را تجربه کرده است. در چنین وضعیتی استفاده از مسیر سرمایه‌گذاری برای حفظ ارزش سرمایه از جمله اقدامات ضروری محسوب می‌شود؛ اما با ورود جریان مالی سرمایه‌گذاری خرد به بازار سرمایه‌ای ایران عملا سرمایه‌گذاران کلان برنده واقعی بازی بودند.

بنابراین لازم است سرمایه‌گذاران، به خصوص سرمایه‌گذاران خرد روند بازی خود را در سال ۲۰۲۳ و موقعیت‌های سرمایه را تغییر دهند. در واقع باید قبول کرد که بازار سرمایه‌ای ایران مانند بازار سهام یک بازار پر نوسان و بدون ثبات محسوب می‌شود. در این بازار نمی‌توان بر اساس دانش و علم اقتصاد کار چندانی پیش برد و بر اساس شناسایی جریان‌های دقیق مالی اقدام خاصی انجام داد.

از طرف دیگر اقتصاد ایران یک اقتصاد دولتی است؛ بنابراین دولت می‌تواند بر اساس سیاست‌هایی که اتخاذ می‌کند بازارهای مالی را تحت تاثیر شدید قرار دهد. به نوعی این تاثیر به شکل عادی نبوده و می‌تواند روند عرضه و تقاضا را با یک سیاست تغییر دهد. از این رو گفته می‌شود که در چنین اقتصادهایی داشتن رانت اطلاعاتی از ملزومات موفقیت محسوب می‌شود!

این سخن بدین معنی نیست که سرمایه‌گذاری در بازارهای مالی و سرمایه‌ای ایران مانند بازار طلا، دلار یا بورس غیر منطقی است و یا این که نباید دست به چنین کاری زد. بلکه بدین معنی است شما به عنوان یک سرمایه گذار باید به دنبال مسیر جایگزین برای حفظ سبد سرمایه‌گذاری و ارزش مالی آن باشید. این کاری است که در تمامی دنیا انجام می‌شود.

اما با توجه به شرایط بیان شده از وضعیت اقتصادی داخل کشور، به نظر می‌رسد بهتر است درصد بیشتری از سرمایه‌گذاری به شکل تدافعی و با استراتژی نوین صورت بگیرد. استراتژی که بتواند تورم را خنثی کرده و واگرایی با بازارهای سرمایه‌ای و اقتصاد نداشته باشد. آیا شما چنین استراتژی را می‌شناسید؟

 

سرمایه‌گذاری جدید بر اساس کرادفاندینگ

سرمایه‌گذاری جدید بر اساس کرادفاندینگ

سرمایه‌گذاری جدید باید بر اساس فاکتورها و شاخصه‌های جدید صورت بگیرد. نکته‌ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که اقتصاد ایران یک اقتصاد دولتی است؛ بنابراین فاکتورهای غیرقابل پیش بینی بسیاری در این بازار می‌تواند تاثیرگذار باشد.

از این رو برای سرمایه‌گذاری تدافعی و استفاده از یک مسیر جایگزین باید کاری کرد که موقعیت سرمایه‌گذاری انتخاب شده کمترین وابستگی را به فاکتورهای ذکر شده داشته باشد. در کلام ساده‌تر هرقدر بازار انتخاب شده کوچک و خصوصی باشد همان اندازه می‌تواند قابل پیش بینی و مطمئن باشد.

بزرگ‌ترین مزیت بازارهای خصوصی و کوچک یا متوسط این است که کمترین واگرایی را با بازارهای سهام، طلا و ارز دارد. نکته دیگر این است که سرمایه‌گذاری جایگزین در مسیر سنتی در ایران (بانک و صندوق‌های مختلف) سودی کمتر از تورم سالانه در نظر می‌گیرند. در واقع سود حاصل از این مسیر نمی‌تواند نرخ تورم سالانه را پوشش دهد. از این رو عملا این سرمایه‌گذاری نه تنها پرتفوی را از ریسک دور نگه نمی دارد بلکه خود به عنوان عاملی برای کاهش ارزش سرمایه محسوب می‌شود.

از این رو به نظر می‌رسد استفاده از سرمایه‌گذاری جدید تحت عنوان کرادفاندینگ در ایران می‌تواند بسیار جذاب باشد. در این روش سرمایه‌گذاری با پول کم یا کلان در بازار خصوصی و عمومی انجام پذیر است. این بازار خصوصی تحت عنوان یک طرح توسعه یا یک طرح راه اندازی کسب و کارها و شرکت‌های مختلف ارائه می‌شود. شما با بررسی طرح‌ها، دوره‌های سرمایه‌گذاری (دو تا ۱۲ ماهه) و سود سالانه (تا ۴۵ درصد سود) می‌توانید سرمایه‌گذاری جایگزین مناسبی برای سبد سرمایه‌گذاری خود انتخاب کنید. این سرمایه‌گذاری جدید در ایران توسط پلتفرم دونگی ارائه شده است.

نکته‌ای که باید بدانید این است که این طرح‌ها توسط پلتفرم دونگی و سازمان‌های ذی ربط اعتبار سنجی شده و دارای صلاحیت قانونی است. همچنین تضمین بازگشت سرمایه و سود تضمین شده در موعد مقرر نیز به سرمایه‌گذاران داده می‌شود؛ بنابراین عملا هیچ ریسکی در این نوع سرمایه‌گذاری وجود ندارد و می‌تواند بهترین سرمایه گذاری باشد. نظر شما در خصوص این سرمایه‌گذاری جدید چیست؟

 

پرسش‌های متداول

موقعیت‌های سرمایه‌گذاری جدید چیست؟

به طور کلی تمامی بازارهای سرمایه‌ای می‌تواند به عنوان موقعیت‌های سرمایه‌ای محسوب شود؛ اما شما برای حفظ ارزش سرمایه و افزایش سودآوری باید به دنبال سرمایه‌گذاری جدید تدافعی باشید. استفاده از کرادفاندینگ می‌تواند گزینه مناسبی برای این مسئله باشد.

کارمزد و مالیات سرمایه‌گذاری جدید در کرادفاندینگ چقدر است؟

دونگی هیچ کارمزدی از سرمایه‌گذاران دریافت نمی‌کند و در نظر داشته باشید که در این نوع سرمایه‌گذاری، سرمایه گذار معاف از مالیات محسوب می‌شود؛ بنابراین تمامی سود به صورت خالص متعلق به سرمایه گذار خواهد بود.

۵/۵ - (۲ امتیاز)

با ارائه محتوای کاربردی، تجربه بهتری از سئو و بازاریابی دیجیتال برای شما پدید می آوریم.

عضویت

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۷۲

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *