الگوریتم های گوگل چیست؟ و چه تاثیری در سئو دارد؟

الگوریتم های گوگل چیست؟ و چه تاثیری در سئو دارد؟

الگوریتم گوگل در سئو به چه معناست؟

الگوریتم های گوگل و سئو ترتیب نمایش نتایج را برای هر جستجو تعیین می کنند. در پشت صحنه جستجو، این الگوریتم ها محتوای صفحات وب را فیلتر می کنند و کیفیت و ارتباط آنها را با عبارت جستجو شده اندازه گیری می کنند تا بهترین و مرتبط ترین نتایج را به کاربران نشان دهند.

الگوریتم های گوگل به طور مداوم در حال تغییر و تحول هستند، زیرا افراد و نیازهای آنها تغییر می کند و موتورهای جستجو باید خود را با تغییرات در سبک زندگی افراد وفق دهند.

هیچ کس از تعداد الگوریتم های گوگل و معیارهایی که این موتور جستجو برای رتبه بندی صفحات وب استفاده می کند اطلاعی ندارد، اما برخی از کارشناسان سئو معتقدند که گوگل از معیارهای خاصی مانند استفاده از کلمه کلیدی سئو، صفحه و تاریخچه و اعتبار دامنه و… در رتبه بندی استفاده میکند. به همین دلیل هنگام بهینه سازی محتوا و وب سایت باید به تمامی بخش های سئو داخلی، سئو خارجی و سئوی تکنیکال توجه کرد و استراتژی های بهینه سازی وب سایت را طبق تغییرات الگوریتمی انجام داد.

الگوریتم هسته گوگل چیست؟

به گفته گوگل، زمانی که یک روز رسانی الگوریتم به اندازه کافی آزمایش شده باشد و در آینده نیاز به تغییرات عمده و توجه ویژه نداشته باشد، به «الگوریتم هسته گوگل» اضافه می شود. به عنوان مثال الگوریتم پاندا اکنون به بخشی از الگوریتم هسته گوگل تبدیل شده است زیرا نیاز به تغییر زیادی ندارد و به خوبی کار می کند.

مهم ترین الگوریتم های گوگل در سئو

بهینه سازی محتوا برای گوگل موفقیت وب سایت شما را تضمین می کند. برای این کار باید با الگوریتم های سئو گوگل آشنا باشید، اما هیچ کس نمی داند این الگوریتم ها چگونه کار می کنند. موتور جستجوی گوگل دائما در حال تغییر است و از بدو تاسیس تاکنون از تعدادی الگوریتم برای بررسی محتوای صفحات وب و اولویت بندی نیازها و تجربیات کاربران استفاده کرده است.

اگر محتوای شما با به‌روزرسانی‌های الگوریتم سئو گوگل هماهنگ نباشد، موقعیت ارزشمندی را در صفحات نتایج جستجو از دست خواهید داد و در نتیجه، بازدیدکنندگان و مخاطبان احتمالی را از دست خواهید داد.

الگوریتم های گوگل چیست و چه تاثیری در سئو دارد؟

سئو چیست؟

سئو یعنی بهینه سازی یک سایت برای موتورهای جستجو مثله گوگل. ما در سئو یکسری عملیات را برای سایت انجام میدهیم تا اون سایت در نتایج گوگل رتبه بگیرد و به رتبه یک گوگل نزدیک تر شود که پیشنهاد میکنم به مبحث آموزش سئو رایگان بیشتر بپردازید.

حالا میخوام یکی از بهترین الگوریتم های گوگل را که جدیدا نتایج گوگل را معرفی کرد برای شما معرفی کنم:

الگوریتم EAT گوگل

E-A-T اصطلاحی است که از راهنمای سنجش کیفیت گوگل گرفته شده است و مخفف عبارت Expertise, Authority, Trustworthiness است. این دستورالعمل ها توسط هزاران بازبین فعال گوگل گردآوری شده است. در واقع E-A-T الگوریتمی برای سنجش اعتبار، تخصص و قابل اعتماد بودن یک سایت است.

در حالی که درک فرآیندهای داخلی گوگل آسان نیست، چندین منبع معتبر بیان کرده اند که معیارهای الگوریتم E-A-T بیشتر برای سایت های YMYL (سایت هایی که مشاوره پزشکی، بهداشتی و مالی ارائه می دهند) است.

طبیعتا گوگل ترجیح می دهد محتوایی را منتشر نکند که سلامت یا وضعیت مالی کاربران را به خطر بیندازد. به همین دلیل، بررسی کیفیت محتوای وب سایت هایی که با چنین مسائلی سروکار دارند از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

ممکن است فکر کنید که E-A-T بر سایت شما تأثیر نمی گذارد اگر در چنین زمینه هایی کار نکنید زیرا گوگل اعلام کرده است که این عامل را برای وب سایت هایی که به مسائل بهداشتی یا مالی مرتبط نیستند اعمال نمی کند. اینطوری نیست!

به نظر من در همه زمینه های کاری باید به تخصص و اعتبار و قابل اعتماد بودن مطالب توجه کرد. کدام کسب و کار نمی خواهد به عنوان قابل اعتماد شناخته شود!؟

البته گوگل معمولاً از این اصطلاحات استفاده می کند. یعنی اصطلاح الگوریتم E-A-T گوگل به طور خاص مربوط به حوزه های مالی و سلامت است، اما مفهوم پشت این اصطلاح یعنی اعتبار و پایایی محتوا احتمالاً در همه زمینه ها مؤثر است.

کریس سیلور اسمیت معتقد است که گوگل از یک سیستم امتیازدهی عددی برای اندازه گیری E-A-T استفاده می کند. بنابراین، فاکتور E-A-T برای سایت‌های بهداشتی و مالی بسیار بیشتر از بخش‌هایی مانند سرگرمی، آموزشی کاربرد دارد. اما این فاکتور در مورد سایت های تجارت الکترونیک نیز صدق می کند، اگرچه اولویت کمتری نسبت به YMYL دارند.

با این شفاف سازی ها می توان گفت که الگوریتم E-A-T بدون توجه به زمینه فعالیت شما بر سئو سایت تاثیر می گذارد. حتی اگر اینطور نباشد، به نظر من، تکنیک های تأیید محتوا باید بخشی از هر استراتژی سئو باشد.

باقی الگوریتم که گوگل مانند الگوریتم پاندا، الگوریتم گورخر، الگوریتم پنگوئن، الگوریتم مرغ مگس خوار، الگوریتم کبوتر و… از مهم ترین الگوریتم های گوگل هستند که پیشنهاد میکنم اطلاعاتی درباره این الگوریتم ها بدست بیاورید.

معیارهای موثر در بهینه سازی الگوریتم گوگل در سئو
همانطور که گفتیم، دانش ما از نحوه عملکرد همه الگوریتم های گوگل در سئو و معیارهای رتبه بندی صفحات وب کامل نیست، زیرا گوگل جزئیات تمام اطلاعات مربوط به این معیارها را منتشر نمی کند. اما می توان با در نظر گرفتن برخی معیارهای اصلی و رعایت نکات مربوط به آنها با توجه به الگوریتم های مهم و نحوه عملکرد، رتبه بندی صفحات وب سایت را به طور کلی بهبود بخشید. برای مثال می توانید با در نظر گرفتن معیارها و نکات زیر وب سایت خود را برای موتورهای جستجو بهینه کنید.

مهم ترین معیار های بهینه سازی سایت برای الگوریتم های گوگل در سئو

سرعت بارگذاری صفحه: اگر صفحات وب سایت شما سرعت بارگذاری پایینی دارند، ممکن است هدف الگوریتم گوگل باشید، زیرا بارگذاری سریع صفحات یکی از عواملی است که به ایجاد یک تجربه کاربری خوب کمک می کند.

مرتبط بودن محتوا: هنگام تولید محتوا، بهتر است چندین کلمه کلیدی مرتبط را انتخاب کرده و محتوای مرتبط با آنها ایجاد کنید. اما به یاد داشته باشید که در محتوای صفحات وب سایت نباید بیش از حد از کلمات کلیدی استفاده کنید.

طراحی وب سایت: بر اساس الگوریتم های گوگل، وب سایت ها باید تجربه کاربری خوبی داشته باشند و در همه دستگاه ها به راحتی قابل استفاده باشند.
کیفیت لینک: اگر می خواهید رتبه وب سایت خود را در گوگل ارتقا دهید، بهتر است از لینک های مفید و مرتبط در محتوا استفاده کنید. در غیر این صورت ممکن است به خاطر لینک های بی ربط و بی کیفیت جریمه شوید.

بهینه سازی موبایل: گوگل ابتدا نسخه موبایل وب سایت ها را ایندکس می کند. به همین دلیل بهینه سازی وب سایت برای موبایل یکی از معیارهای مهم رتبه بندی است.

وضعیت HTTPS: به طور کلی، گوگل وب‌سایت‌های امن را قابل اعتمادتر ارزیابی می‌کند، زیرا آنها نسبت به سایرین قابل اعتمادتر هستند. پروتکل HTTPS از HTTP ایمن تر است، بنابراین داشتن گواهینامه SSL می تواند به شما در رتبه بندی بهتر کمک کند.

تعامل با کاربران: سیستم رتبه‌بندی گوگل می‌تواند صفحاتی با «نرخ پرش» بالا و «کاربران بازگشتی» پایین را به دلیل محتوای ضعیف برای کاربران جریمه کند. بنابراین، همیشه بهتر است با کاربران وب سایت تعامل داشته باشید و «نرخ تعامل» وب سایت را بالا نگه دارید.

سخن پایانی

در مقاله الگوریتم های گوگل چیست؟ و چه تاثیری در سئو دارد؟ سعی کردیم موارد مهم را با هم یادبگیریم در نتیجه بهتر است همیشه به الگوریتم های گوگل توجه کنید تا در سئو سایتتان بهتر پیشرفت کنید و نتیجه بهتری رو پیش رو داشته باشید. با رعایت کردن کوچکترین موارد میتوانید به رتبه سایت خودتان بسیار کمک کنید.

منبع: سایت آموزشی سئو لرن www.seolearn.ir

۵/۵ - (۱۰ امتیاز)

با ارائه محتوای کاربردی، تجربه بهتری از سئو و بازاریابی دیجیتال برای شما پدید می آوریم.

عضویت

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۷۲

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۳ دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

 1. مانیا
  ۴:۲۹ ۱۴۰۲/۰۱/۰۹

  بسیار عالی و مفید درباره آموزش سئو و الگوریتم های گوگل توضیح داده شده ممنونم…

 2. غزل
  ۲:۵۸ ۱۴۰۲/۰۱/۲۳

  درباره الگوریتمe-a-t و آموزش سئو سوالی داشتم، اگر در سئو بصورت نیچ کار کنیم روی الگوریتم eat گوگل هم تاثیر داره درسته؟

  • عرفان رحیمی
   ۹:۵۵ ۱۴۰۲/۰۱/۲۶

   سلام وقت شما بخیر

   بله قطعاً البته خیلی بستگی به حوزه فعالیت شما داره. مثلاً الگوریتم E-A-T بیشتر برای وبسایت های حوزه مالی، پزشکی و حقوقی حساسیت بالا ایجاد می کنه .