آنچه در خصوص تبلیغات آنلاین نمی دانید

آنچه در خصوص تبلیغات آنلاین نمی دانید

نخستین تبلیغات آنلاین بنری توسط AT & T و در سال ۱۹۹۴ در سایت HotWired.com انجام شد. نرخ کلیک بر آن ۴۴% بوده است. امروزه این نوع تبلیغات آنقدر بی کیفیت و دم دستی است که هیچ شخص عاقلی بر آن کلیک نمی کند. این مقاله از مجلّه آموزشی مارکترها را با ما همراه باشید تا نگاهی به انواع روش های هدفمند‌تر در دنیای تبلیغات دیجیتال داشته باشیم.

خوشبختانه تبلیغات آنلاین از دهه ۱۹۹۰ روند رو به رشدی داشته است. بنابراین شما دیگر مجبور نیستید بیش از این به تبلیغات بنری بی‌کیفیت و زننده توجّه کنید. شما می توانید تبلیغات جذّابی را به شکل‌های مختلف ایجاد کرده و به افرادی عرضه کنید که به محصول یا خدمت شما نیاز دارند.
در ادامه به طور گسترده به بررسی تبلیغات آنلاین جدید می‌پردازیم و قدرت کانال‌های تبلیغاتی موثر در اینترنت را مورد بررسی قرار می دهیم.

تبلیغات پولی در موتورهای جستجو

روزانه بیش از ۳.۵ میلیارد جستجو در گوگل به واسطه تبلیغات پولی انجام می‌شود. شکلی که شما در آن برای تبلیغ محتوای خود -با تعیین کلمات کلیدی- به گوگل یا سایر موتورهای جستجو هزینه‌ای پرداخت می کنید. طبیعتاً تقاضای قابل توجهی برای قرار گرفتن آگهی در رتبه‌های بالا وجود دارد. بنابراین گوگل مزایده‌ای برای حداقل ۲ تبلیغ کننده برگزار می کند تا کلمات کلیدیِ آنها را قیمت گذاری کند.
بدین شکل که گوگل یک کلمه کلیدی را از مجموعه آگهی‌های تبلیغ کنندگان انتخاب می کند. کلمه‌ای که بیشترین ارتباط را با سرچ های کاربران دارد. و همان را وارد حراج می‌کند.
رتبه‌ی آگهی شما از ضرب حداکثر هزینه پیشنهادی هر کلیک در کیفیت آگهی شما به دست می آید. کیفیت آگهی بستگی به ارتباط صفحه با کلمات کلیدی، تجربه کاربری و نرخ کلیک دارد. بنابراین سازمان نمی تواند فقط با اختصاصِ بودجه، رتبه بالایی برای کلمه کلیدی مدنظرش به دست آورد. محتوا نیز باید جذاب باشد.
هزینه واقعی هر کلیک(cpc) برای تبلیغ کنندگان با فرمول زیر بدست می آید.
رتبه ی تبلیغ کننده‌ی پایین تر ازشما / نمره کیفی تبلیغ شما + ۱سِنت = هزینه واقعی هرکلیک
گوگل ادورز در تلاش است انگیزه‌ی تبلیغِ بهترین محتواها را در صفحات نتایج موتور جستجو برای تبلیغ کنندگان فراهم کند. بنابراین تبلیغاتی که نمرات کیفی بالاتر، رتبه بندی تبلیغیِ بالاتر و هزینه کلیکِ کمتری دارند، در اولویت هستند. به همین ترتیب در تلاش است تبلیغ کنندگان بد را از تولید محتوای بد و بی کیفیت بازدارد. بدین شکل تبلیغ کنندگانِ دارای نمره ی کیفی پایین تنها در صورتی می توانند در نمایش آگهی ها رتبه بالایی کسب کنند که بابت هر کلیک مبلغی بالا بپردازند. اگر می خواهند کمتر هزینه کنند باید بپذیرند که در نمایش آگهی ها رتبه پایینی به دست آورند.

تبلیغات در گوگل، تبلیغات هدفمند

تبلیغات پولی در شبکه های اجتماعی

امروزه بیش از نیمی از جمعیت، در شبکه های اجتماعی فعالیت می کنند. با وجود اینکه فعالان شبکه های اجتماعی پیوسته در تلاش‌اند از مخاطبانشان درآمد کسب کنند، اما ورودی های اُرگانیک (بدون تبلیغات پولی) همچنان پایین است. سریع ترین و موثّرترین روش دستیابی به مخاطبانِ هدف تبلیغات پولی است. در این نوع تبلیغات، تبلیغ کنندگان فرصت زیادی برای توسعه‌ی کمپین های خود دارند.
در ادامه به برخی از قابلیت‌های تبلیغاتی فیسبوک، اینستاگرام، لینکدین و توییتر اضافه شده است.

فیسبوک

فیسبوک روزانه با تقریبا ۱.۵ میلیارد کاربر فعّال که به طور میانگین هر کدام ۴۱ دقیقه فعّالیت می‌کنند بزرگترین و پرمخاطب‌ترین رسانه اجتماعی است. برای کسب درآمد موثر از این مخاطبان، بهترین و هدفمندترین ابزارهای تبلیغاتی ساخته شده است. هنگامی که یک کمپین تبلیغاتی ایجاد می‌کنید اولین قدم تعیین اهداف کمپین است.
شما می توانید آگاهی از برند را افزایش داده و کاری کنید در مقایسه با سایر برندها برتر شناخته شده و انتخاب مخاطبانتان باشید.
هرکدام از اهداف فوق شاخص های عملکرد کلیدی خاص خود را دارند که برخی از آنها عبارتند از: میزان آگاهی از برند، ترافیک سایت، نصب برنامه، فروش کاتالوگ و… است.
پس از انتخاب اهداف تبلیغاتی زمان آن است که نوع آگهی مورد نظر برای تبلیغ را انتخاب کنید. اعم از آگهی های صوتی، تصویری، لینکی، متنی، نمایشی، پیامکی و…

لینکدین

لینکدین با ۲۵۰ میلیون کاربر فعّال ماهانه تفاوتِ فاحشی با فیسبوک دارد. با این‌حال دورهمیِ متخصصان است. کسانی که به طور مداوم اطلاعاتشان را به روزرسانی می‌کنند و جویای دانش تخصصی هستند. لینکدین بهترین کانال ساخت سرنخ (لید) در فضای B2B و شبکه‌سازی ست.
هزینه‌ی تبلیغات در لینکدین در مقایسه با سایر شبکه‌های اجتماعی بیشتر است اما به طور کلی دارایِ بالاترین نرخ تبدیل و باکیفیت ترین سرنخ ها است. این آمار خود توجیهی برای هزینه‌های تبلیغاتی است.
تبلیغات در لینکدین ۳هدف را دنبال می کند:
• آگاهی از برند
• افزایش ترافیکِ وب سایت
• تبدیل مشتریانِ بالقوه به بالفعل
پس از تعیین اهداف تبلیغات در لینکدین، نوبت به تعیین فرمتِ تبلیغات است. فرمتِ تبلیغات می تواند پست‌های متنی، تصویری، ویدئویی و…باشد. حال شما می توانید مشتریانِ ایده آل خود را براساس اطلاعات آن شرکت، تجاربِ آن، عملکرد، حوزه‌های علاقه‌مندیِ آن و… تعیین کنید.

اینستاگرام

اینستاگرام با ۵۰۰ میلیون کاربرِ روزانه‌ی فعّال که بین ۱۸-۲۹ سال هستند، بهترین پلت فُرم جهتِ جلب توجّه مشتریانِ نسل y و z است. از آنجا که فیسبوک مالک اینستاگرام است، می‌بایست اهدافِ تبلیغاتی خود را با فیسبوک تطبیق دهد. اهداف تبلیغات در اینستاگرام ممکن است آگاهی از برند، توجّه به آن و تصمیم به خرید از آن باشد. لذا هر کدام از این اهداف شاخص‌های عملکرد کلیدی خاصّ خود را دارند که در ادامه به آن اشاره شده است.
شاخص‌های عملکرد، هدف نخست عبارت است از: شناخت برند و آگاهی از موقعیت آن.

  • شاخص های عملکرد هدف دوم: کلیک بر سایت و تماشای ویدئوها
  • شاخص های عملکرد هدف سوم: شامل تبلیغات پویا در اینستاگرام، نصب اپلیکیشن و فعالیت در آن است.
    پس از تعیین اهداف به ۴ شکل تصویر، ویدئو، عکس های ترکیبی و داستان سرایی می توان در اینستاگرام تبلیغات کرد.
    در زمینه تعیین مخاطبانِ هدف، اینستاگرام همانند فیسبوک عمل می‌کند. بنابراین افراد را می توان براساس محلّ زندگی، ویژگی های جمعیت شناختی، علایق و رفتارشان هدف گذاری کرد.

توییتر

توییتر با نزدیک به ۳۳۵ میلیون کاربر فعالِ ماهانه شبکه‌ای مناسب برای توسعه برند در سطح بین المللی است. بخصوص برای مخاطبان آسیایی، اروپایی و آمریکای جنوبی.
هنگام تبلیغات در توییتر پیروی از ۵ هدف توجیه پذیر است:
• آگاهی از برند
• فعالیت در صفحه‌ی توییتر برند
• افزایش فالوور
• افزایش ترافیک سایت
• نصب اپلیکیشن برند
پس از تعیین اهداف می توان توییت‌ها را با دو ابزار ترویج کرد:
۱) ترویج کننده‌ی توییتر ۲
۲) ) کمپین های تبلیغاتی توییتر

تبلیغات بومی

تبلیغات بومی، نوعی از تبلیغات به شکل آنلاین است که متناسب با فرم و عملکرد پلتفرمی که آن را نمایش می دهد می‌باشد. در این نوع تبلیغات، سایت‌هایی بعنوان منتشر کننده‌ی آگهی سایر برندها در نظر گرفته می شوند. آنها بابت قرار دادن تبلیغات برندها در سایتشان مبلغی از آنها دریافت می کنند. این ناشران بی شک، مالک سایت‌های پر ترافیک و دربرگیرنده مخاطبان هدف برندها هستند.
این نوع تبلیغ تعاملی میان ناشران و برندها برقرار می‌کند. بدین شکل ناشران علاوه بر کسبِ درآمد از کسب و کار خود از مزایایِ جریان درآمدی دیگری نیز بهره‌مند می‌شوند.
تبلیغات ویدئوییِ کوتاه یوتیوب
اجبار افراد به تماشای ویدئوهای ۳۰-۶۰ ثانیه‌ای یوتیوب راه مناسبی برای جلب توجه مخاطبان نیست. فقط آنها را کلافه می‌کند. اما کوتاه کردن آگهی‌های تبلیغاتی بدون آزمایش صبر و تحمل کاربر، احساسات آنها را درگیر می کند.
اگر می خواهید در یوتیوب – جایی که بزرگسالان محتوای آن را بیش از شبکه‌های تلویزیونی می بینند- تبلیغ کنید، از دو شکل تبلیغات ویدئویی استفاده کنید.
• True view که امکان رد تبلیغ پس از ۵ ثانیه را می دهد.
• Bumper که ویدئوهای ۶ثانیه‌ای تبلیغاتی توسط گوگل ادورز است.

تبلیغات نمایشی

تبلیغات نمایشی یا بنری یک موضوعِ بحث برانگیز در بازاریابی دیجیتال است. تا سالها تبلیغ کنندگان با فریب دادن کاربران اینترنت از طریق آگهی های گمراه کننده آنها را آزار می دادند و حتی رایانه‌های کاربران را ویروسی می کردند. این نوع تبلیغات در وب سایت ها، اپلیکیشن‌ها و شبکه های اجتماعی، در فرمت های مختلف صوتی، تصویری، متنی و ویدئویی ارائه می شود و هدف آن انتقال پیام اصلی برند به بازدیدکنندگان است.

امیدواریم از این مقاله بهره برده باشید.

تیم تولید محتوای آموزش دیجیتال مارکتینگ مارکترها

 

شما هم اگر تجربه‌ای در این خصوص دارید پایین همین مقاله مطرح کنید.

۴.۸/۵ - (۶ امتیاز)

با ارائه محتوای کاربردی، تجربه بهتری از سئو و بازاریابی دیجیتال برای شما پدید می آوریم.

عضویت

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۷۲

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *