انواع روش‌ های بازاریابی محتوایی در یک جعبه ابزار کامل !

انواع روش‌ های بازاریابی محتوایی در یک جعبه ابزار کامل !

روش ‌های بازاریابی محتوایی به اشکال مختلف در مسیر بازاریابی دیجیتال قابل طراحی و پیاده سازی است. برای انتشار اطلاعات شاهکاری که در سایت گنجانده‌اید به ترفندهای بازاریابی محتوا نیاز دارید. خیلی‌ها ادعا می‌کنند که بهترین ایده‌های بازاریابی محتوا را کشف کرده‌اند. اما کدام یک از این ترفند‌ها برای رسیدن به مقصود بهتر است. با ما همراه باشید و جعبه ابزار خود را به بهترین روش‌های بازاریابی در محتوا مجهز کنید.

تولید محتوا یکی از مهم‌ترین ابزارهایی است که برای معرفی خدمات و محصولات خود در اختیار دارید. اما آیا محتوای سایت شما فروشنده قابلی است. اگر بخواهیم یک تعریف ساده و آسان از بازاریابی محتوایی داشته باشیم باید گفت: بازاریابی محتوا، هنر همراه کردن و قانع کردن مشتریان بالقوّه به منظور رسیدن به اهداف بازاریابی است، به شیوه‌ای که در ذهن مخاطب جاودانه شود. با ما در این مقاله همراه باشید تا نکات بازاریابی محتوایی را بیاموزید.

بازاریابی محتوا و سئو را با هم اشتباه نگیرید

برخی از افراد تصور می‌کنند که بازاریابی محتوایی و سئو دو حلقه یک زنجیر هستند. درواقع نمی‌توان گفت که این افراد در اشتباه هستند اما این قضیه چندان که تصور می‌کنید روی سرنوشت محتوا تاثیری ندارد.
امیدوارم دچار سوء تفاهم نشوید، چون سئو برای تولید محتوای ارزشمند حیاتی است. اما فراموش نکنید که موتورهای جست‌ وجو بر اساس تجربه کاربرانِ سایت در مورد رتبه سایت قضاوت خواهند کرد.

این یعنی اگر کاربری راضی و خوشنود از سایت شما خارج شد، امتیاز بیشتری عاید شما می‌شود. اما موتور جست‌وجو چطور متوجه این موضوع می‌شود. زمانی که مشتری از یافته‌های خود در سایت شما راضی نباشد، سایت دیگری را انتخاب می‌کند.

حال شاید برایتان سوال باشد که من چگونه می‌توانم وضعیّت و میزان اثرگذاری محتوای خودم رو تشخیص دهم؟ پاسخ این سوال در دستان شناخت درست مخاطب و البتّه تعریف مسیر درست محتوایی برای رساندن مشتری بالقوّه به اهداف بازاریابی کسب و کار ماست.

پیشنهاد می کنیم مقاله ” طراحی پرسونای مشتری ” مارکترها را مطالعه کنید.

بعد از اجرای این مسیر، باید اندازه گیری کنید که تا چه اندازه محتوای شما توانسته محصول یا خدمات شما را بفروشد؟! سپس سعی کنید بهبود دهید تا در جهت بهتر شدن کشش محتوا، مشتریان بالقوّه بیشتری به سمت کسب و کارتان روانه کنید.

این ابزار به شما اجازه می‌دهد، محتوایی را تولید کنید که کاملا با اصول سئو هم‌خوانی داشته باشد. استفاده از این ابزار بسیار ساده است. در تصویر زیر می‌توانید عملکرد این ابزار را مشاهده کنید. این ابزار به‌سادگی به شما کمک می‌کند که محتوایی تمام عیار و منطبق بر اصول سئو را تولید کنید.

به ‌این ‌ترتیب پر واضح است که تولید محتوای تمام عیاری که پاسخگوی نیاز مخاطب باشد می‌تواند سرنوشت سایت را تغییر دهد. بنابراین دست از سر سئو سایت بردارید و محتوایی را تولید کنید که درمانی را در خود جای داده باشد. وقتی محتوا حرفی برای گفتن داشته باشد، نتیجه درخشانی را نیز در پی دارد.

بهترین تیترهای سایت خود در کمپین های تبلیغاتی به کار بگیرید

اگر کمپین پرداخت به ‌ازای هر کلیک یا PPC راه‌اندازی کرده‌اید، بهتر است بهترین تیترهای خود را در این کمپین‌ها به کار بگیرید. اگر این تیترها توجه کاربران را به خود جلب کرده‌اند، به احتمال زیاد این بار نیز کارگر خواهند بود. اگر خوب فکر کنید متوجه می‌شوید که این کمپین‌ها تفاوت چندانی با تولید محتوا ندارند. محتواهایی که در کمپین به کار می‌برند نیز بسیار احساسی هستند. در این محتواها از کلمات قدرتمند و سنگینی استفاده می‌شود. طول این محتواها به یک اندازه است.

بنابراین با تولید یک محتوای حرفه‌ای و انتخاب تیترهایی که توجه هر بیننده‌ای را به خود جلب می‌کند، می‌توانید دو نشان را با یک تیتر بزنید. اول محتوای دست اول تولید کنید و در ادامه مخاطب بیشتری را به سایت خود دعوت کنید. درواقع تیترهای آشنا و پیروز که پیش از این قلب کاربر را تسخیر کرده‌اند، دوباره قادر به انجام این کار خواهند بود.

قرار نیست همیشه داستان تعریف کنید

داستان‌سرایی راهکار مناسبی برای تولید محتواست. کاربران از مطالعه محتواهایی که در قالب داستان روایت می‌شوند لذت می‌برند. اما این بدان معنا نیست که همواره باید روایت خود را در قالب یک داستان شرح دهید. این نکته را در یاد داشته باشید که بهترین محتوا حلّال مشکلات است و نه داستانی که از شنیدن آن شگفت زده می‌شوید. حالا بهترین محتوا دقیقاً چیه ؟!

بهترین محتوا، محتوایی است که هم درد مخاطب را دوا کند و هم اینکه در نهایت برای صاحیان کسب و کارهای اینترنتی، سود و منفعت داشته باشد و به منظور یک هدف یا اهداف مشخّصی این محتوا تهیه و تولید و منتشر گردد.
منظورم را اشتباه برداشت نکنید؛ از صمیم قلب باور دارم، محتوایی که به شیوه داستان‌سرایی نقل می‌شود می‌تواند تاثیر به ‌سزایی روی کاربر داشته باشد، به‌این‌ترتیب ارتباطی صمیمانه را با کاربر برقرار می‌کنید. محتوا تنها برگی از دفتر سایت شماست. هر برگ اطلاعاتی را در خود جای داده است. کاربر روزهای متمادی به دنبال این اطلاعات بوده است. شرح داستان وارِ اطلاعات می‌تواند راه مناسبی برای رفع خستگی او باشد. اما همیشه نیازی به این کار نیست.

داستان سرایی در مسیر بازاریابی محتوایی

هر محتوا داستانی را در خود جای داده است. اما در بسیاری از موارد محتوای بلاگی که به‌دور از هرنوع حاشیه‌ای نیاز کاربر را برطرف می‌کند بسیار ارزشمندتر است. قرارنیست شما یک نویسنده یا داستان سرای قهّار باشید! کافیه فقط بدانید که چطور با رفع نیاز مشتری خود، مسیر رسیدن به اهداف بازاریابی را همرار‌تر کنید.
اگر ذاتا داستان سرا به دنیا نیامده‌اید نیز می‌توانید این کار را بیاموزید. اگر داستان سرایی با محتواهایی که منتشر می‌کنید هم‌خوانی دارد، این گزینه را در نظر بگیرید. اما به یاد داشته باشید که بسیاری از محتواهای شما نیازی به شاخ ‌و‌برگ دادن و هیجان‌انگیز کردن فضا ندارد. در بسیاری از موارد تنها کاری که باید انجام بدهید این است که حرف حساب را شسته و رفته به کاربر بگویید.

دنبال محتوای ارزان نباشید

محتوا ارزشمندترین گزینه‌ای است که در اختیار دارید. این نکته را به یاد داشته باشید که بازاریابی محتوا در مقایسه با دیگر شیوه‌های بازاریابی نقش مهمی در افزایش ترافیک سایت ایفا می‌کند. جالب اینجاست که این گزینه از دیگر گزینه‌های موجود هزینه کمتری را در پی دارد.
هرگز اعتبار سایت خود را با محتوایی که به خوبی پرداخت نشده است هدر ندهید. قرار نیست هزینه اغراق‌آمیزی را برای تهیه محتوا در نظر بگیرید. اما درست نیست که تولید محتوا به اولین تیمی که قیمت پایین‌تری را پیشنهاد می‌دهد، سفارش ندهید.

نابرده رنج رتبه میسر نمی‌شود. این کار به صرف زمان و هزینه نیاز دارد. اگر این کار را برون‌سپاری می‌کنید، گروه مناسبی را انتخاب کنید. اگر می‌خواهید شخصا وارد عمل شوید نیز برای تولید محتوا آموزش ببینید. اگر در مضیقه مالی هستید محتوا را شخصا تولید کنید اما به هیچ عنوان به سراغ خرید محتوای ارزان نروید. به یاد داشته باشید که این محتوا سودی در پی ندارد.

با محتوا به سوالات پیچیده کاربران پاسخ دهید

برای نگارش محتوا کلمات کلیدی را انتخاب می‌کنید. کلمه کلیدی محوریت محتوای شما را تعیین می‌کند. اگر تا همین لحظه نیز این کار را در تولید محتوا انجام داده‌اید، احتمالا توجه تعدادی از کاربران را به خود جلب کرده اید. اما بهتر است برای افزایش ترافیک سایت و میزان بازدید سایت به سراغ عباراتی بروید که از نگاه رقبا دور مانده است. سوالات پیچیده‌ای که از سوی کاربر مطرح می‌شود را به عنوان کلمه کلیدی در محتوا به کار ببرید.

پاسخگویی به نیاز مشتری در مسیر بازاریابی محتوایی

اگر کاربری این سوال را در ذهن داشته باشد، از یافتن سایت شما بی‌نهایت خوشحال خواهد شد. جالب اینجاست که گوگل چنین محتواهایی را به شیوه متفاوتی نمایش می‌دهد. در صورتی که عبارت مورد جست‌وجوی کاربر در تیتر مقاله و به عنوان کلمه کلیدی به کار گرفته شده باشد، به این شکل در صفحه نمایش نتایج گوگل نمایش داده می‌شود.

مهارت تولید محتوای خود را افزایش دهید

برای استفاده از مزایای بازاریابی محتوا باید در این کار حرفه‌ای باشید. تولیدکننده محتوای متنی تنها نویسنده نیست، او یک فروشنده است. این نکته را در انتخاب تیم تولید محتوا در نظر داشته باشید.
گذشته ‌از ‌این، اگر می‌خواهید خودتان این کار را انجام دهید، بهتر است دست به کار شوید و روی مهارت نوشتاری خود متمرکز باشید. یکی از بهترین تمرین‌هایی که می‌توانید برای تقویت مهارت نویسندگی خود انجام دهید، مطالعه است. بله می‌دانیم که زمان زیادی را در بلاگ ‌ها صرف می‌کنید، اما مطالعه مقالات بلاگ برای رسیدن به نتیجه کافی نیست. بهتر است محض رضای خدا سری به کتاب‌هایی بزنید که در قفسه کتابخانه‌ها خاک می‌خورند.
مطالعه کتاب های مورد علاقه، می‌تواند ذهن شما را برای نوشتن گرم و آماده کند تا شما بهتر بتوانید دست به نوشتن شوید و راحت تر بتوانید کلمات را از درون ذهن خود بیرون آورده و روی کاغذ روانه کنید.

شروع بازاریابی محتوایی با نوشتن خاطرات کودکی

هرگز به خودتان مغرور نشوید. همیشه در مسیر بازاریابی محتوایی و افزایش مهارت تبدیل خواننده به مشتریان احتمالی،نکات تازه‌ای وجود دارد که باید کشف، تقویّت و در نهایت به یک اصل مهم در نوع نوشتار شما تبدیل شود. آموزش در این حوزه هرگز تمام نمی‌شود. زگهواره تا گور، انواع روش های بازاریابی محتوایی را بجوی.
دانش خود را افزایش دهید. ترفندهای بازاریابی محتوایی را بیاموزید و روز به روز در این کار حرفه‌ای‌تر شوید. با تجربه، تمرین، تکرار و تمرکز تا تسلط راهی نیست.

جعبه بازاریابی محتوایی تغییر خواهد کرد!

اکنون که با برخی از بهترین نکات بازاریابی محتوایی آشنا شده‌اید، زمان آن رسیده است که بدانید، هیچ قانون از پیش نوشته شده‌ای وجود ندارد. حتی بهترین ترفندهای بازاریابی محتوایی نیز با گذر زمان و تغییر الگوریتم‌های رتبه بندی و سلیقه کاربران دستخوش تغییر می‌شود. در شرایط فعلی با دانستن این نکات جعبه ابزار تمام عیاری را برای خود دست و پا کرده اید. اما بهتر است سفت به آن نچسبید. به مطالعه ادامه دهید و ارتباط خود را با دنیای محتوا قطع نکنید. این جعبه برای رفع نیازهای امروز شما فوق‌العاده است، اما فردا تکنیک‌های تازه‌ای از راه می‌رسند. با ما در مارکتور تازه‌های دنیای محتوا را کشف کنید.

سئو تنها راهکاری نیست که برای دستیابی به هدف به آن نیاز دارید. راه‌های زیرکانه دیگری نیز وجود دارد. بازاریابی محتوایی راهکار هوشمندانه ‌ای است که در نهایت تعداد مشتریان و مخاطبان کسب ‌وکار شما را افزایش می‌دهد که سعی شد در این بخش، گذاری بر روش ‌های بازاریابی محتوایی بزنیم. معتمد باشید و اعتماد سازی را در بازاریابی محتواهای خود در نظر بگیرید.

۴.۴/۵ - (۷ امتیاز)

حرفه خود را با برنامه نویسی تحت وب آغاز کردم و رفته رفته با مباحث دیجیتال مارکتینگ آشنا شدم و در مسیر تحلیل انواع وب‌سایت‌ها،سئو و بازاریابی اینترنتی قرار گرفتم. مجلّه آموزشی مارکترها را با علاقه فراوان و برای کمک به رشد کسب‌وکارها در فضای دیجیتال راه اندازی کردم.

عضویت

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۷۲

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲ دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

 1. احمد معینی
  ۷:۲۲ ۱۳۹۹/۱۰/۰۲

  سلام، وقت بخیر

  اول ممنون از محتواهای خوبتون و اینکه برای تولید مطالب ارزشمند اینقدر وقت می ذارید.
  من خودم تجربه نوشتن تیترهای جذاب رو دارم و واقعا به عنوان یکی از بهترین روش های بازاریابی محتوایی نوشتن تیتر های جذّاب یکی از مهم ترین نکات در موفقیّت بازاریابی محتوایی است.

  • عرفان رحیمی
   ۴:۴۷ ۱۳۹۹/۱۰/۰۴

   سلام جناب معینی وقت شما هم بخیر

   کاملاً درسته، تیترهای جذّاب نقطه شروع اتّصال مشتریان بالقوّه به کسب و کار ماست و یکی از بهترین تکتیک ها و روش های بازاریابی محتوایی است.

   ممنون که تجربتون رو با ما به اشتراک گذاشتید.