روش های کاهش رتبه الکسا [ ۷ تکنیک کاربردی و تضمینی ]

روش های کاهش رتبه الکسا [ ۷ تکنیک کاربردی و تضمینی ]

کاهش رتبه الکسا یکی از دغدغه های اصلی بسیاری از وبمستران و صاحبان کسب و کارهایی است که به خصوص مدل درآمدی وبسایت خود را بر روی سفارش رپورتاژ آگهی و تبلیغات و … قرار داده اند. در این مقاله ایده های بسیار خوبی را برای کاهش تضمینی رتبه الکسا با شما در میان می گذارم که بر اساس تجربه به دست آمده است.

بسیار خوب، قبل از آنکه بریم سراغ اصل مطلب، خدمت شما بگویم که آیا بهبود رتبه الکسا، واقعاً چقدر اهمیت دارد و تا چه اندازه می تواند کسب و کار ما را متحول کند ؟! پاسخ آن ساده است.

بسیاری از وب سایت های خبری، مجله های اینترنتی و به طور کلّی چنین وب سایت هایی، مدل درآمدی خود را بیشتر بر روی دریافت سفارش رپورتاژ آگهی و یا گرفتن بنرهای تبلیغاتی قرار داده اند. چنین وب سایت هایی نیاز به کاهش رتبه الکسا دارند، چرا که مشتری زمانیکه می خواهد رسانه مورد نظر خود را در وبسایت هایی مثل تسمینو یا تریبون سفارش دهد،قطعاً به رتبه الکسای وبسایت مورد نظر خود نگاه کرده و سفارش خود را تکمیل می کند.هر اندازه بیشتر بتوانید رتبه الکسای وبسایت خود را کاهش دهید، قطعاً شانس دریافت رپورتاژ آگهی بیشتر خواهد شد که ما در این مقاله دقیقاً می خواهیم به شما بگوییم که چطور باید این کار را انجام دهید.

البته ما در دوره جامع آموزش سئویی که تولید و منتشر کرده ایم به طور کاملاً مفصل در مورد رپورتاژ ها و گرفتن بهترین بازدهی از آن ها را توضیح داده ایم که پیشنهاد می کنم سری به صفحه دوره جامع آموزش سئو وبسایت مارکترها بزنید.

رتبه الکسا چیست و چگونه محاسبه می شود؟

رتبه الکسا، یا (Alexa Rank) دراصل وضعیّت میزان ترافیک ارگانیک وبسایت شما را نشان می دهد که توسط وبسایت Alexa.com محاسبه می شود. شرکت الکسا بر اساس ترافیک واقعی ۳ ماه گذشته، این عدد را تعیین می کند وداده های به دست امده را در پنل آمارگیر خود نمایش می دهد.

شاید برای شما سوال باشد که الکسا چطور این اطلاعات را به دست می آورد؟ الکسا به کمک افزونه یا Extention الکسا، اطلاعات و امار ترافیک وب سایت شما را دریافت می کند و زمانی که کاربران شما از طریق مرورگر خودشان وارد یکی از صفحات وب سایت شما می شوند، البته الکسا تحت تاثیر قرار خواهد گرفت و این موضوع بستگی به سایر کرابران شما دارد که تا چه اندازه تولبار الکسا را بر روی مرورگر خود نصب کرده اند.

نکته مهم دیگر این است که هر اندازه رتبه الکسا کاهش پیدا می کند و به عدد ۱ نزدیک تر می شود، نشان از اعتماد و ترافیک بیشتری است که از سمت کاربران آن وبسایت به سمت صفحات مختلف وبسایت مورد نظر هدایت می شود. البته این نکته را هم داخل پرانتز بگویم که متاسفانه رتبه الکسا را می توان به راحتی گول زد !

یعنی کاری کنیم که با اقدامات و ترفند هایی به صورت غیرواقعی رتبه الکسای خود را کاهش دهیم اما این موضوع یک نوع کلاه برداری به حساب می آید و به خصوص برای وبسایت هایی که درآمدشان به رتبه الکسا گره خورده، این اقدام پسندیده ای نیست !

این نکته را گفتم به این دلیل که بگویم، رتبه الکسا در کل اهمیّت چندنی ندارد و خیلی نباید خودمان را برای بهبود یا کاهش رتبه الکسا به دردسر بیاندازیم. اما چون بسیاری از شما دغدغه این موضوع را دارید، ادامه مقاله را دنبال می کنیم.

رتبه الکسا چه ارتباطی به سئو دارد ؟

سوال بسیار خوبی است. جالب اینجاست که بگویم هیچ ارتباطی !

بسیاری از شما تصور می کنید که اگر بتوانیم رتبه الکسای وبسایت خود را بهبود دهیم، این موضوع باعث بهبود سئو وبسایت هم می شود! این دو موضوع هیچ ارتباطی با یکدیگر ندارند، شرکت الکسا قوانین و الگوریتم های خاص خود را برای محاسبه ترافیک دارد و شرکت گوگل هم الگوریتم های خودش را برای بهبود رتبه وبسایت و افزایش ورودی گوگل را دارد.

بنابراین، همینجا به این تصور اشتباه خاتمه دهیم و این دو موضوع را به یکدیگر مرتبط نسازیم. البته اشتباه نشود که ابزار تحلیلی الکسا، می تواند به تحلیل محتوا و یافتن Keyword gap های رقبا کمک کند، اما در کل سئو به رتبه الکسا ارتباطی ندارد.

نحوه یافتن Keyword gap ها را از طریق مقاله ” آموزش تحقیق کلمات کلیدی ” دنبال کنید.

اما در ادامه بریم سراغ اصلی ترین بخش این مقاله یعنی نحوه کاهش رتبه الکسا:

بهبود رتبه الکسا با نصب تولبار Alexa

اگر یادتان باشد، چند خط بالاتر اشاره کردم که یکی از روش های جمع آوری داده از وب سایت های مختلف توسط رتبه الکسا، همین تولبار الکسا است.

شما می توانید با دانلود تولبار الکسا و نصب آن بر روی مرورگر خود، به کاهش رتبه الکسا کمک کنید، البته فقط این موضوع کارساز نیست. شما باید به هر نحوی که شده، کاربران وبسایت خود را مجاب کنید که تولبار الکسا را بر روی مرورگر خود نصب داشته باشند و در برابر هر نصب مثلا یک امتیازی به کاربران خود اختصاص دهید.

مثلاً یک ایده ظاهر شدن یک pop up بر روی وبسایت و دعوت به نصب تولبار الکسا است که در برابر نصب تولبار، یک کد تخفیف یا … دریافت کنند و این موضوع خودش می تواند یک روش برای افزایش تعداد نصبی تولبار الکسا بر روی مرورگر کاربران شما باشد. جالب است بدانید که هر اندازه تعداد تولبارهای نصب شده بیشتر شود، الکسا خیلی بهتر و دقیق تر می تواند ترافیک هدایت شده به سمت وبسایت شما را رصد کند و این تاثیر مستقیم در کاهش رتبه الکسا خواهد داشت.

با توجه به تصویر زیر می توانید به صفحه دانلود تولبار الکسا رفته و با توجه به مرورگر خود، تولبار الکسا را دانلود و نصب نمایید.

کاهش رتبه الکسا با نصب تولبار الکسا

تولید محتوا بسیار باکیفیت تر از رقبا

متاسفانه هنوز بسیاری از وب سایت هایی که بررسی می کنم، محتوا را به چشم خط تولید یک کارخانه می بینند که فقط به دنبال تولید محتوا بدون توجه به کیفیت محتوا هستند.

منظور من از کیفیت محتوا این است که، درباره آن موضوع و کلمه کلیدی مورد نظر، محتوای کامل، جامع به همراه جلای محتوایی ارائه کنید. این را هم بگویم که منظورم از جلای محتوایی این است که محتوای شما در وبسایت به گونه ای چیده شود که کاربران برای خواندن آن محتوا تا انتهای مقاله شوق داشته باشند.

مواردی که می تواند روی جلای محتوایی اثربخش باشد از این قرار است:

 • پاراگراف ها کوتاه و نهایت ۳ الی ۴ خط باشد.
 • در میان پاراگراف ها از Bullet Point ها استفاده کنید.
 • تا حد امکان از تصاویر یونیک با طرح های مینیمال استفاده کنید.
 • در بین محتوای خود به سایر بخش های مکمل در وبسایت خود لینک دهید.
 • از کادر های رنگی و چشم نواز در میان محتوا استفاده کنید.
 • می توانید از اینفوگرافیک و ویدیو برای ماندگاری بیشتر کاربران استفاده کنید.

قبل از هر چیز حتما سعی کنید نیاز کاربر خود را به خوبی بسنجید و اینکه پاسخ به چه سوالاتی در محتوا می تواند برای کاربر در آن موضوع خاص مفید باشد و چه چیزهایی دغدغه اصلی کاربران وبسایت شماست که باید به آن ها پاسخ داده شود.

کاهش رتبه الکسا با تولید محتوایی متمایز

مسئله بعدی تولید محتوای متمایز نسبت به رقبا است.

وقتی می گوییم متمایز یعنی از نظر همه المان  های موجود در مقاله و محتوای صفحه باید متفاوت عمل کنید. اولین مسئله انتخاب موضوعی است که کمتر کسی در حوزه کاری شما به آن پرداخته است و نیاز است تا با شناخت دقیق کلمات کلیدی، به سراغ تولید محتوا برای عبارت هایی بروید که رقبا چندان روی آن موارد کار نکرده اند و البته نیاز افراد است و در گوگل جست و جو می شود.

پیشنهاد می کنم برای اینکار از ابزارهای موجود مانند Kwfinder و یا Keywordtool.io استفاده کنید تا بتوانید در کنار بررسی نتایج گوگل، محتوایی تولید کنید که بتواند برای وبسایت شما یک تمایز به حساب بیاید.

کاهش رتبه الکسا با افزایش ورودی گوگل

بگذارید یکی از تجربیات خودم را در وبسایت مارکترها برای شما بگویم.

زمانی که می خواستم برای مقاله “روش ساخت فروشگاه در اینستاگرام” عبارت کلیدی پیدا کنم، با بررسی هایی که انجام دادم فهمیدم، تا به الان محتوای قوی و کاملی در مورد این قضیه در سطح وب فارسی وجود ندارد در عین حال این موضوع نیاز بسیاری از کاربرانی است که در گوگل جست و جو می کنند هم هست.

این شد که تصمیم گرفتم در این باره یک مقاله کامل و جامعی تولید کنم. راستش فکرش را نمی کردم که محتوا اینقدر مورد توجه گوگل و کاربران وب فارسی قرار بگیرد و باعث شد تا ترافیک وب سایت من را از طریق گوگل چند ده برابر کند. همین موضوع روی کاهش رتبه الکسای وبسایت من تاثیر بالایی داشت و باعث شد تا رفته رفته رتبه الکسای وبسایتم بهبود پیدا کند.

ساخت بک لینک برای کاهش تضمینی رتبه الکسا

یکی دیگر از روش های قدرتمند برای بهبود رتبه الکسا که خودم بارها تجربه کرده ام ساخت و تولید بک لینک های قوی در وبسایت هایی است که می تواند به رشد وب سایت ما کمک بسیار زیادی کند.

زمانی که شما در وب سایت های مرتبط به حوزه کاری خود لینک های follow یا حتی Nofollow ایجاد می کنید، علاوه بر اینکه می تواند به بهبود سئو صفحات وبسایت شما کمک کند، می تواند ترافیک واقعی را به سمت وبسایت شما هدایت کند و این ترافیک واقعی می قطعاً می تواند رتبه الکسای وبسایت شما را تحت تاثیر قرار دهد. بنابراین به دنبال منابع با کیفیت برای تولید Backlink های قدرتمند باشید.

رایج ترین نوع بک لینک به قرار زیر است:

 • بک لینک های پروفایلی
 • بک لینک های کامنتی
 • بک لینک های Anchor Text
 • بک لینک با نام برند
 • بک لینک به صورت Naked URL
 • و…

پیشنهاد من این است که بیشتر از انواع لینک های با نام برند و Naked URL استفاده کنید تا گوگل به لینک های شما کمتر شک کند و خدایی ناکرده برای وبسایت شما دردسری ایجاد نکند.

قبلاً مقاله ای با عنوان ساخت بک لینک رایگان در وبسایت مارکترها منتشر شده که خواندن آن را به شدت توصیه می کنم.

اشتراک محتوا در شبکه های اجتماعی

یکی از بهترین کارهایی که اتفاقاً خیلی هم سریع تاثیرش در کاهش رتبه الکسا دیده می شود، استفاده از سرویس های اشتراک محتوا و درج لینک وبسایت صفحه منبع سایت خودتان است.

به عنوان مثال اشراک بخشی از محتوای خود در وبسایت ویرگول می تواند یکی از اقداماتی باشد که به خصوص برای وبسایت های تازه تاسیس به شدت مفید است و می تواند سبب هدایت ترافیک واقعی به سمت وبسایت شما شود.این ترافیک واقعی بر روی رتبه الکسا تاثیر می گذارد و به این کار باز نشر محتوا گفته می شود.

البته در کنار این کار، اشتراک محتوای ویدیویی در سرویس های اشتراک ویدیو هم می تواند مفید باشد و حتی می توانید از وب سایت های اشتراک ویدیو همچون آپارت؛ نماشا، تماشا و… برای دریافت ترافیک واقعی استفاده کنید. جالب اینجاست که همه این سرویس ها به شما درج لینک در کپشن ویدیو را می دهند و این موضوع به شدت می تواند سبب کاهش تضمینی رتبه الکسا شود.

تلاش برای بهبود رتبه صفحات سایت در گوگل

اگر شما به دنبال این هستید که هر روز رتبه الکسای وبسایت خود را بهتر و بهتر کنید، قطعاً باید به دنبال افزایش ترافیک ارگانیک هم باشد.

گوگل به عنوان بزرگترین و هوشمندترین موتور جست و جوی جهان، قدرت بالایی برای ایجا ترافیک فراوان و پایداری را برای وبسایت شما دارد. اما یک نکته را نباید فراموش کرد که گوگل مثل یک منبع آب نیست که شلنگ را به آن متصل کنید و به یکباره ترافیک زیادی به سمت سایت شما روانه شود !

راه و رسم و اصول دارد که ما به آن اصول سئو می گوییم و یکی از دغدغه های اصلی ما در وبسایت مارکترها آموزش سئو است.

سئو شامل بخش های مختلفی می شود که می توانید از بخش مقالات آموزش سئو دنبال کنید.

اما در اینجا به چند مورد از پایه ای ترین و مهم ترین اصول سئو اشاره می کنم:

 • کلمات مناسبی را برای سئو صفحات انتخاب کنید.
 • قبل از هر چیز سئو رقبا را از طریق نتایج گوگل بررسی کنید.
 • محتوای قدرتمند و متمایز، اصلی ترین رمز موفقیت در سئو است.
 • در کنار تولید محتوای با کیفیت روی Off Page SEO کار کنید.
 • سرعت وبسایت خود را با انتخاب هاست مناسب افزایش دهید.
 • مشکلات فنی مربوط به قالب وبسایت خود را برطرف کنید.
 • روی سئو داخلی، انتخاب درست title و سئو محتوا و… کار کنید.
 • و…

البته موارد فوق بسیار کلی هستند و توضیحات بیشتر از حصله این مقاله خارج است.

پیشنهاد من به شما شرکت در دوره آموزش رایگان سئو وبسایت مارکترها است.

ایجاد شرایطی برای بازگشت مجدد کاربران

اگر ابزار قدرتمند Google Analytics به وبسایت شما متصل باشد، خواهید دید که بخشی را به عنوان Return Visitors به شما نمایش می دهد.

این بخش که معمولاً به رنگ سبز هم در نمودار به شما نمایش داده خواهد شد، تعداد کاربرانی را نشان می دهد که مجدد به وبسایت شما بازگشته اند و این بازگشت مجدد کاربران قطعاً می تواند عاملی برای کاهش رتبه الکسا باشد. چرا که علاوه بر دریافت بازدیدکنندگان جدید، می توانید از ظرفیت بازدیدکنندگان قبلی خود هم استفاده کنید و این باعث بهبود رتبه الکسا خواهد شد.

اما در ادامه ایده هایی را با شما مطرح خواهم کرد که می تواند به بازگشت مجدد کاربران کمک بسیار زیادی کند:

 • دریافت شماره تماس کاربران در برابر ارائه هدیه و ارسال پیامک
 • دریافت ایمیل کاربران در برابر ارائه یک ارزش و ارسال ایمیل
 • ایجاد تخفیف شگفت انگیز ساعتی (مثلا در اواخر هفته و اعلام در وبسایت)
 • ایجاد شرایط ویژه در وبسایت برای برخی کاربران و اعلام در وبسایت
 • و…

البته پیدا کردن راه و روش های بازگشت مجدد کاربران به وبسایت زیاد است و شما می توانید با کمی خلاقیت و بررسی رقبای خود از آن ها بیشتر ایده بگیرید و سعی کنید تا شرایطی را برای بازگشت مجدد کاربران ایجاد کنید تا آن ها هم با شور و اشتیاق بیشتری وارد وبسایت شما شوند و این موضوع بر روی افزایش ورودی وبسایت شما تاثیر بالایی داشته باشد.

چک لیست بهبود رتبه الکسا

در اینجا یک مرور سریع و کلی می کنیم بر بهترین روش های ارتقاء رتبه الکسا

۱- نصب افزونه الکسا رنک به روی مرورگر Alexa Rank Browser

۲- تولید محتوای جذاب و کاربردی

۳- انتشار منظم محتوا در سایت

۴- محتوای خود را در شبکه های اجتماعی بازنشر دهید

۵- لینک سازی با سایت های مرتبط

۶- بهبود لینک سازی داخلی

۷- بافتن کلمات کلیدی پر ترافیک

۸- استراتژی بازاریابی رقبا را بفهمید

سخن آخر

در این مقاله سعی کردم، مهم ترین و پایه ای ترین روش های کاهش رتبه الکسا را با شما در میان بگذارم. البته این نکته را بگویم، هر روشی که در نهایت باعث افزایش ترافیک طبیعی وبسایت شما شود، می تواند رتبه الکسا را تحت تاثیر قرار دهد.

پس پیشنهاد من هم به شما این است که طبیعی رفتار کنید و سعی نکنید که با نرم افزارهای افزایش بازدید و کارهای غیر واقعی رتبه الکسای خود را پایین بیاورید زیرا هزینه این کار به مراتب بسیار بسیار بیشتر از زمانی است که شما ترافیک طبیعی از گوگل، شبکه های اجتماعی و… دریافت کنید.

4.8/5 - (5 امتیاز)

حرفه خود را با برنامه نویسی تحت وب آغاز کردم و رفته رفته با مباحث دیجیتال مارکتینگ آشنا شدم و در مسیر تحلیل انواع وب‌سایت‌ها،سئو و بازاریابی اینترنتی قرار گرفتم. مجلّه آموزشی مارکترها را با علاقه فراوان و برای کمک به رشد کسب‌وکارها در فضای دیجیتال راه اندازی کردم.

عضویت

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۷۲

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲ دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

 1. امیر
  ۱۲:۰۵ ۱۴۰۰/۰۷/۲۰

  ممنون، روش های جالبی برای کاهش رتبه الکسا مطرح کردید.
  موفق باشید

  • عرفان رحیمی
   ۱:۲۷ ۱۴۰۰/۰۸/۰۸

   سلام، ممنون از توجه شما