آموزش ساخت فروشگاه در اینستاگرام (سیر تا پیاز)

آموزش ساخت فروشگاه در اینستاگرام (سیر تا پیاز)

طی روز‌های اخیر سوالات زیادی در مورد نحوه ساخت فروشگاه اینترنتی در اینستاگرام از ما پرسیده می‌شد که تصمیم گرفتیم امروز یک مقاله جامع در مورد چگونگی راه اندازی فروشگاه در اینستاگرام را با هم بررسی کنیم. امیدوارم که این مقاله به رشد کسب و کارتان کمک کند.

امّا قبل از هر چیز باید به این نکته اشاره کنیم که اصلاً امکان فروشگاه در اینستاگرام چیست و چرا اینستاگرام این امکان را برای کاربران خود ایجاد نموده است؟

فیلم آموزش ساخت و راه اندازی فروشگاه اینستاگرام

فروشگاه اینستاگرام چیست؟

فروشگاه اینستاگرام به شما این امکان را می دهد تا بتوانید گالری محصولات فیزیکی خودتان را در همان پروفایل تجاری خود، فعّال نمایید.
این امکان باعث می‌شود تا بتوانید در صفحه تجاری خودتان، دقیقاً شبیه به یک فروشگاه تحت وب‌سایت (البته با امکانات بسیار محدودتر) عمل کنید، با این کار مخاطبان شما، می‌توانند قیمت محصولات را با کلیک بر روی هر محصول (Tag Product) مشاهده کنند و برای خرید آن اقدام نمایند. ضمن اینکه می‌توان برای هر محصول یک لینک هدایت فعّال نمود و حتّی مخاطب را برای مطالعه توضیحات تکمیلی به صفحه معرفی محصول در وب‌سایت خودتان هدایت نمود.

راه اندازی کسب و کار اینستاگرامی


از جمله امکاناتی که بعد از راه اندازی و ساخت فروشگاه در اینستاگرام فعّال می‌شود می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:
– وارد کردن نام محصولات
– تصاویر محصولات
– توضیحات محصول
– قیمت محصول
– لینک مراجعه به وب‌سایت
– امکان نمایش محصولات مرتبط

فعال سازی امکان Tag Product‌ برای ساخت فروشگاه در اینستاگرام

اینستاگرام به سرعت در حال تبدیل شدن به یک مرکز بزرگ تجارت الکترونیک می‌باشد.
بنیان‌گذاران یکی از بند‌های مطرح پوشاک در دنیا اعلام کرد: “زمانی که ما امکان فروشگاه را در اینستاگرام فعّال کردیم، شاهد افزایش ۲۵ درصدی ترافیک و افزایش ۸ درصدی خرید شدیم.”
بسیار خوب، به هر حال ایجاد فروشگاه در اینستاگرام، می تواند برای رشد تجارتِ الکترونیک شما بسیار مفید باشد، البته این موضوع را نباید فراموش کرد که امکان فروشگاه اینستاگرامی، فعلاً فقط برای محصولات فیزیکی فعّال خواهد شد.

مزیّت‌های ساخت فروشگاه در اینستاگرام

برای اولین مزیّت استفاده از امکان فروشگاه اینستاگرامی، باید به دسترسی سریع‌تر و آسان‌تر کاربران به محصولات و خدمات شما اشاره کرد. مخاطب شما به آسانی یک کلیک، قیمت هر محصول را مشاهده کند و با سرعت بسیار بیشتری نسبت به محیط وب‌سایت، می‌تواند محصولات را مرور کند.
از جمله دیگر مزیّت‌های استفاده از امکان فروشگاه، می‌توان به نمایش محصولات و خدمات، به تعداد زیادی از فالوورها اشاره کرد و این امکان وجود دارد که با تولید محتوای جذّاب، افراد بیشتری را به سمت محصولات و خدمات خودتان جلب کنید.

نحوه راه اندازی فروشگاه در اینستاگرام

باید بگویم که راه اندازی فروشگاه اینستاگرامی، کمی زمانبر و پیچیده است چرا که شما باید از طریق حساب فیسبوک خودتان و طی کردن مراحل مختلف، این کار را انجام دهید، ضمن اینکه فعّال شدن این امکان بر روی حساب کاربری خودتان نیاز به بررسی اینستاگرام دارد و به همین دلیل کمی زمانبر است. پلتفرم اینستاگرام، اطّلاعات مربوط به بخش فروشگاه صفحه شما را از داخل حساب فیسبوک شما، دریافت می‌کند.

قبلا در مورد نحوه بازاریابی در اینستاگرام یک مقاله جامعی نوشته ‌ایم توصیه می‌شود مطالعه بفرمایید.

گام اول – آماده سازی مقدمات اولیّه

ساخت فروشگاه در اینستاگرام، نیاز به یکسری تنظیمات و مقدّماتی دارد که باید آن را بر روی صفحه خودتان اعمال کنید. این نکته را هم باید دانست که تنها برای فروش محصولات فیزیکی می توان از این امکان بهره برد و نکته دیگر اینکه تجارت شما باید قوانین اینستاگرام را زیر پا نگذارد.
همچنین کشور شما باید در مکانی باشد که امکان مشاهده و دسترسی به چنین امکانی وجود داشته باشد. (در ایران هم این امکان را می‌توان استفاده نمود امّا متاسفانه به دلیل محدودیّت هایی که وجود دارد، فعال شدن آن کمی ریسک دارد.)
حال باید مطمئن شوید که آخرین نسخه اینستاگرام را بر روی گوشی خودتان نصب کرده‌اید.
شما باید بتوانید در صفحاتی که این امکان راه اندازی شده است، علامت کیف کوچک کنار تصویر را به خوبی مشاهده کنید.

مشاهده آیکون فروشگاه اینستاگرامی

اگر هنوز حساب اینستاگرام خودتان را تجاری نکرده‌اید پس وقت‌ آن رسیده که از بخش Setting روی عبارت “Switch To Business Profile” کلیک کرده و حساب خود را به تجاری تغییر دهید.

تغییر به یک حساب تجاری برای ایجاد فروشگاه در اینستاگرام

اما گام بعدی اتصال حساب تجاری فیسبوک خودتان به صفحه اینستاگرام است که باید این کار را از بخش “Linked Accounts” انجام داد. (شاید هنوز حساب تجاری فیسبوک نداشته باشید، نگران نباشید در ادامه این موضوع را با هم بررسی خواهیم کرد.)

اتصال حساب فیسبوک به اینستاگرام برای ساخت فروشگاه

گام دوم – ساخت حساب تجاری فیسبوک

خوب در این مرحله از ساخت فروشگاه در اینستاگرام، باید یک حساب تجاری فیسبوک داشته باشیم، اگر تا کنون چنین حسابی نساخته‌اید، حتماً ابتدا در فیسبوک ثبت نام کرده و سپس طبق مراحل زیر، گام به گام یک حساب تجاری در اینستاگرام بسازید.
طبق تصویر زیر زمانی که وارد حساب خودتان می‌شوید باید از قسمت منوی بالای صفحه روی عبارت “Create” و سپس “Page” کلیک کنید.

ساخت حساب تجاری در فیسبوک

اما در مرحله بعد برای ساخت حساب تجاری روی باکس سمت چپ “Business Or Brand” کلیک کرده و وارد صفحه بعدی می‌شویم.

ساخت صفحه تجاری در فیسبوک

در این مرحله با ۲ گزینه “Page Name” و “Category” رو به رو خواهیم شد که اولی برای انتخاب یک نام مناسب برای صفحه تجاری و دومی برای انتخاب یک دسته مرتبط با تجارت شماست.
نکته مهمّی اینجا هست که حتما باید به آن توجّه کنید. پلتفرم اینستاگرام، امکان Shop‌را فقط در اختیار افرادی قرار می‌دهد که فروشگاه فیزیکی داشته باشند، پس دقّت کنید که برای انتخاب دسته مورد نظر، آن دسته ای را انتخاب کنید که به نوعی نسان دهد شما یک فروشگاه فیزیکی هستید تا درصد پذیرش درخواست شما افزایش یابد. (مثلا می‌توانید عبارت Shopping & Retail) را انتخاب کرده و روی ادامه کلیک کنید.

انتخاب دشته برای ساخت فروشگاه در اینستاگرام

در این مرحله لازم است تا اطّلاعاتی تکمیلی خودتان را وارد نمایید. اطلاعاتی از قبیل (آدرس، شماره تلفن و …) که البته باید توجّه داشته باشیم که ما ایرانیان به دلیل مسائل تحریم، نمی‌توانیم آدرس و شماره تلفن محل کاری خودمان در ایران را وارد کنیم و مجبور هستیم از یک آدرس و شماره تلفن دیگر استفاده کنیم.

وارد کردن اطلاعات تکمیلی ساخت صفحه تجاری در فیسبوک

 

آموزش اینستاگرام مارکتینگ

حرفه خود را با برنامه نویسی تحت وب آغاز کردم و رفته رفته با مباحث دیجیتال مارکتینگ آشنا شدم و در مسیر تحلیل انواع وب‌سایت‌ها،سئو و بازاریابی اینترنتی قرار گرفتم. مجلّه آموزشی مارکترها را با علاقه فراوان و برای کمک به رشد کسب‌وکارها در فضای دیجیتال راه اندازی کردم.

عضویت

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۵۷

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲ دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

 1. سینا
  1:29 2020/01/28

  سلام ممنونم از آموزشتون خیلی ارزش داره
  میخواستم بپرسم میشه آیا خدمات رو هم گذاشت جزو کاتالوگ ؟ ما محصولمون به صورت خدمات هست هیچ امکانی نداره ؟

  • عرفان رحیمی
   9:22 2020/01/28

   سلام ممنونم از شما
   تا اونجا که اطلاع دارم، قابلیت shop‌فقط برای محصولات فیزیکی فعال میشه نه خدمات .