بازاریابی در اینستاگرام (راهنمای جامع اینستاگرام مارکتینگ )

بازاریابی در اینستاگرام (راهنمای جامع اینستاگرام مارکتینگ )

بازاریابی در اینستاگرام، این روز‌ها به یکی از قدرتمندترین ابزار جذب مخاطب و بازاریابی برای فروش انواع محصولات و خدمات تبدیل شده،در این مقاله می‌خواهیم شما را به طور کامل با روش‌های اینستاگرام مارکتینگ آشنا کنیم. پس تا پایان همراه مارکترها باشید.

شاید باورتان نشود ولی شبکه اجتماعی اینستاگرام امروزه در ایران چیزی بیش از ۴۰ میلیون کاربر فعّال دارند و این یعنی هزاران مشتری در مشت شماست. هیچگاه در طول تاریخ به اندازه امروز، مشتری تا این حد در دسترس برندها نبوده ولی امروزه می‌بینیم که بزرگترین برندها هم به سمت سرمایه گذاری در اینستاگرام و سایر شبکه‌های قدرتمند روی آورده‌اند.

توصیه می‌شود مقاله “ آموزش ساخت فروشگاه در اینستاگرام ” را حتماً مطالعه فرمایید.

البتّه بسیاری از کاربران تصور می‌کنند که اینستاگرام،‌صرفاً برای تفریح و گذراندن اوقات خوش کاربرد دارد، امّا دوستان عزیز این نکته را بدانید که روی دیگر سکّه رونق بخشیدن به کسب‌وکارهای ما به کمک بازاریابی در اینستاگرام است. محتوای این شبکه بر پایه تصاویر و ویدیو بنا شده است و شاید یکی از مهم‌ترین علّت‌های محبوبیّت این شبکه، همین موضوع باشد.
بنابراین در این مقاله می‌خواهیم یاد بگیریم که چگونه بر موج اینستاگرام سوار شویم و به جای غرق شدن در محتواهایی که فقط فقط و انرژی ما را تلف می‌کند، این ابزار را به یک عامل مهم برای رونق بخشیدن به کسب‌وکار اینترنتی خودمان تبدیل کنیم. در ادامه به صورت گام به گام راهنمای کاملی از نحوه بازاریابی در اینستاگرام را خدمت شما تقدیم خواهیم کرد.

سولات متداول شما در مورد بازاریابی در اینستاگرام

[toggles title=”بازاریابی در اینستاگرام چیست؟”]
اینستاگرام مارکتینگ یکی از روش های بازاریابی دیجیتال است که به واسطه کاربران بسیار زیادی که روی این پلتفرم مشغول فعّالیت هستند، بازار بسیار خوبی را برای نیازسنجی، تحقیق بازار و فروش محصولات فرآهم کرده است.
[/toggles]

[toggles title=”بزرگترین دغدغه اصلی بازاریابی در اینستاگرام چیست؟”]
اینکه شما به عنوان صاحب یک کسب و کار با کمک تولید محتوای هدفمند بتوانید اعتماد و نظر مشتریان بالقوّه خود را جلب کنید و با رفع سوالات و نیاز‌های دنبال کنندگان خود، فروش و درآمد بیشتر را تجربه کنید.
[/toggles]

[toggles title=”اگر روزی اینستاگرام نابود شود ؟!!!”]
این ترس برای همه صاحبان صفحات تجاری وجود دارد که اگر روزی اینستاگرام از دسترس خارج شود یا اینکه اقبال عمومی کاهش یابد، من باید چه کار کنم. در جواب باید بگویم داشتن یک وب‌سایت و کار بر روی سئو سایت، مهم‌ترین کاری است که باید برای رشد تجارت خود و جلوگیری از ضرر زیاد انجام دهید.
[/toggles]

[toggles title=”حداقل سرمایه برای شروع در اینستاگرام چقدر است؟”]
اگر منظورتان برای تولید محتواست که کافیست دانش کافی را بدست آورید و سپس وارد میدان نبرد شوید و با گوشی ساده خودتان شروع به تولید محتوا کنید. رفته رفته با افزایش درآمد خودتان، تجهیزات تولید محتوا را حرفه‌ای تر کنید.
[/toggles]

 

شروع بازاریابی در اینستاگرام با ساخت حساب کاربری

در گام اول باید توجّه داشته باشید که اینستاگرام یک شبکه مبتنی بر انتشار محتوای لحظه‌ای است، یعنی اینکه برای موفقیّت در اینستاگرام، حتماً باید برنامه منظّمی داشته باشید و طبق یک ریتم خاص، شروع به تولید و انتشار محتوا نمایید. بسیار خوب شما می‌توانید آخرین نسخه اینستاگرام را از مراجع رسمی همچونGoogle Play یا سایر مراجع معتبر دریافت نماییدو آن را روی گوشی هوشمند خود نصب کنید.

تنظیم حساب کاربری اینستاگرام

هنگامی که برنامه را نصب و اجرا می‌کنید، با دو گزینه روبه‌رو خواهید شد، یکی گزینه ورود با اکانت فیسبوک و دیگری ورود با شماره تلفن یا آدرس ایمیل. مطمئن شوید که با آدرس ایمیل کسب‌وکار خودتان، ثبت نام می‌کنید و این نکته را هم در نظر داشته باشید که حساب تجاری در اینستاگرامتان هیچ ارتباطی با اکانت شخصی در فیسبوک ندارد و این دو مورد کاملاً مجزّا از یکدیگر است.
مرحله بعدی تکمیل اطّلاعات پروفایل یا نمایه است، جایی که شما می‌توانید شرح مختصری از نحوه فعّالیت کسب‌وکار خود بنویسید، توصیه می‌شود در محل توضیحات، مهم‌ترین مزیّت رقابتی خود را در یک جمله بیان کنید و دلیل اینکه واقعاً چرا دنبال کنندگان باید شما را دنبال کنند بنویسید.
حالا باید نام تجاری خودتان را در بخش نام بنویسید، توجّه کنید که این بخش مربوط به نام کاربری نیست، بلکه نامی است که در نمایه نمایش داده می‌شود و سایر افراد از طریق مشاهده همین نام می‌توانند جذب حساب کاربری شما شوند.امّا مورد دیگر انتخاب یک نام کاربری مناسب است، نام کاربری در واقع یک نامی است که به حساب کاربری شما متّصل می‌گردد و باید به صورت غیر فارسی و بهتر است که دقیقاً برابر با نام برند تجاری شما باشد. (اگر این نام کاربری قبلاً توسط فرد دیگری اشغال شده بود، با کمی تغییر یک نام کاربری شبیه به برند خودتان انتخاب کنید.)

بهینه سازی اطلاعات پروفایل

بسیار خوب می‌رسیم به مرحله تکمیل و بهینه سازی اطلاعات پروفایل، یکی از تاثیرگذارترین المان‌هایی که در یک پروفایل اینستاگرام وجود دارد، تصویر حساب کاربری شماست. این المان اولین موردی است که در دید کاربران قرار می‌گیرد و انتخاب یک تصویر مناسب از اهمیّت بسیار زیادی برخوردار است.
سعی کنید از تصاویر خلاقانه و مرتبط با برند و لوگوی تجاری خود انتخاب کنید و نکته دیگر اینکه تصاویر تنظیم شده در اینستاگرام به صورت دایره‌ای شکل هستند و برای اینکه تصویر بهتری داشته باشید، گوشه‌ها خالی از المان باشد تا جلوه زیباتری داشته باشد.
در گام بعدی می‌رسیم به تکیل کردن بخش Bio یا همان شرح مختصر از فعالیت کاری خودتان. شما باید در حداکثر ۱۵۰ کاراکتر شرح مختصری در مورد اینکه چه کسی هستید و چرا مردم باید شما را دنبال کنند بنویسید. این بخش هم نقش مهمی در فرآیند بازاریابی در اینستاگرام بازی می‌کند، در واقع بازدیدکنندگان باید بدانند که اصلاً دلیل اینکه باید شما را دنبال کنند چیست و ارزشی که قرار است در این صفحه دریافت کنند چیست؟
یکی دیگر از بخش‌های مهم در تکمیل اطلاعات حساب کاربری، وارد نمودن یک آدرس URL است. در این بخش شما باید آدرس وب‌سایت و یا لینک دانلود یک هدیه ارزشمند را قرار دهید که فکر می‌کنید کاربران به دنبال آن هستند. قرار دادن لینک وب‌سایت در Bio سبب افزایش بازدید وبسایت شما هم خواهد شد.
البته بهتر است که از لینک‌های کوتاه با استفاده از ابزارهای کوتاه کننده لینک (Bit.ly) ‌استفاده کنید که آمار دریافت تعداد کلیک روی لینک شما را در اختیارتان قرار می‌دهند.

تکمیل پروفایل اینستاگرام

مدیریت تنظیمات اینستاگرام

در بخش تنظیمات اینستاگرام شما به یکسری بخش‌هایی برای تغییر تنظیمات حساب کاربری خود دسترسی دارید، برای اینکه بتوانید وارد این بخش شوید از قسمت بالای نمای کاربری خود سمت چپ روی علامت سه خط عمودی زیر هم کلیک کنید و روی گزینه تنظیمات (Setting) کلیک کنید. در این بخش شما می‌توانید رمز عبور اینستاگرام خود را تغییر دهید، پست‌های مورد علاقه را بررسی کنید و…
یکی از تنظیمات مهم پیش از شروع بازاریابی در اینستاگرام، تنظیم بخش داستان‌ها (Story) است. در این بخش شما می‌توانید مشخصی کنید که چه افرادی می‌توانند داستان‌های شما را مشاهده کنند که توصیه می‌شود این دستری را برای هیچ کاربری محدود نکنید.

تنظیمات صفحه اینستاگرام

تغییر پروفایل به یک حساب تجاری (Business Profile)

زمانی که شما برای اولین بار حساب کاربری خود را در اینستاگرام بوجود می‌آورید، لازم است تا نوع حساب خود را به تجاری تغییر دهید. تجاری شدن حساب امکانات بیشتری همچون، آسان‌‌سازی روش‌های ارتباطی با شما، نمایش اطلاعات و آمار بازدیدکنندگان، تحلیل از بهترین پست‌های منتشر شده و… را در اختیار شما قرار خواهد داد و به طور کلّی یک درک و بینش عمیقی از مخاطبین به شما ارائه می‌دهد.
برای این کار لازم است که ابتدا به بخش تظیمات (Setting) رفته و از آنجا روی گزینه “حساب” کلیک کنید و در گام بعدی عبارت “تغییر حساب به تجاری” یا “Switch To Business Profile” را انتخاب نمایید.

تغییر حساب کاربری به تجاری

خصوصی سازی حساب کاربری

اینستاگرام این امکان را به شما خواهد داد که بتوانید حساب کاربری خود را خصوصی کنید، و پست‌های درون صفحه شما را فقط افرادی بتوانند مشاهده کنند که شما به آن‌ها اجازه می‌دهید.البتّه در مورد صفحات تجاری و در فرآیند بازاریابی در اینستاگرام، توصیه نمی‌شود که این کار را انجام دهید، زیرا تا زمانی که مخاطب در مورد محصولات و خدمات شما ندانند، بنابراین برندینگ و بازاریابی هم به خوبی اتّفاق نخواهد افتاد.

خصوصی کردن حساب کاربری در اینستاگرام

یکی از ویژگی‌های جذّاب این است که شما می‌توانید بر اساس تعریف کلمات کلیدی خاص، تعیین کنید که اگر در نظرات درج شده پایین پست شما، از این عبارات استفاده شده بود، آن کامنت را مخفی کن.

مخفی کردن کلمات در کامنت اینستاگرام

افزودن چندین حساب کاربری در فرآیند اینستاگرام مارکتینگ

شاید شما چندین صفحه شخصی و تجاری در اینستاگرام راه اندازی کرده باشید و دوست داشته باشید که بین این حساب‌ها Switch‌ کنید. اینستاگرام به راحتی این امکان را در اختیار شما قرار داده است و می‌توانید از آن در فرآیند بازاریابی در اینستاگرام برند خودتان استفاده نمایید و حساب‌های کاربری برند‌های گوناگون خود را مدیریت کنید.

افزودن حساب کاربری در اینستاگرام

تا به اینجا، چگونگی ساخت حساب کاربری و تنظیمات لازم را مطرح کردیم، در ادامه به بررسی سایر اقدامات لازم برای شروع بازاریابی در اینستاگرام خواهیم پرداخت.

انواع پستها برای بازاریابی در اینستاگرام

بسیار خوب، حالا که حساب کاربری خود را ایجاد کردید، نوبت به تولید و انتشار پست‌ها در صفحه تجاری برندتان می‌رسد. اینستاگرام امکان انتشار انواع پست‌های ویدیویی، تصویری و داستان‌ها را به شما می‌دهد که هر کدام می‌تواند، بخشی از برند شما را تشکیل دهد و ترکیبی از این محتوا‌ها می‌تواند تاثیر مناسبی در دید مخاطبانتان بگذارد. در واقع توصیه می‌شود، برای دیجیتال مارکتینگ در اینستاگرام، بهتر است تنها از یک فرمت استفاده نکنید و با کمک گرفتن از یک ریتم محتوایی و انتشار عکس، ویدیو و داستان، شخصیّت بازاریابی محتوایی برندتان را بهبود دهید.

مطلب مرتبط: راهنمای خرید پیج اینستاگرام

بازاریابی در اینستاگرام با پست‌های تصویری

شایع‌ترین نوع تولید محتوا در اینستاگرام، پست های تصویری است که این شبکه هم بر همین اصل بنا شده است. امّا دوستان یک اشتباه بزرگ که به خصوص فروشگاه‌های اینترنتی مرتکب می‌شوند، این است که فقط از محصولات و خدمات خودشان عکس می‌گذارند و تقریبا می‌توان گفت تمام صفحه این برند‌ها پر شده از تصاویر تبلیغاتی فقط برای فروش محصولاتشان.
خیلی بهتر است که شما جریان و روند کاری، کارمندان و اتّفاقات داخل سازمان یا فروشگاه خودتان را به تصویر بکشانید. چه اشکالی دارد از تیم خودتان عکس بگیرید، از لحظات غذا خوردن عکس بگیرید، کمی اتّفاقات جذاب روز کاری خودتان را به تصویر بکشید و…
یک نمونه بسیار خوبی که می‌توان در این حوزه مثال زد، صفحه اینستاگرام برند Nike است که تصاویری از ورزشکاران موقع استفاده از محصولاتش را به نمایش گذاشته است. این یعنی بازاریابی محتوایی به معنای واقعی، چیزی که واقعا باعث شود مخاطب شما را دنبال کند، تصاویر جذّاب از تلاش ورزشکاران، بهترین سناریو برای بازگشت دوباره مخاطب است.

بازاریابی در اینستاگرام با تصویر

به تصویر کشیدن پشت صحنه کسب‌وکارتان

یکی از ترفند‌های بسیار خوب برای بازاریابی با اینستاگرام، به تصویر کشیدن پشت صحنه کارکنان در مواقع استراحت، کار کردن و… است. در تصویر زیر مشاهده می‌کنید که در یک آشپزخانه، تصویری از شوخی و خنده کارمندان را به تصویر کشیده است و همین موضوع یک حسّ خوبی در دید مخاطب ایجاد می‌کند و حتّی شاید سبب ترغیب مخاطب برای مراجعه به آن رستوران شود.

بازاریابی در اینستاگرام به کمک تصاویر پشت صحنه

کارکنان در حال کار

یکی دیگر از پست‌های جذّاب برای ایجاد حسِّ خوب در مخاطب، به تصویر کشیدن، کارمندان در حال کار می‌باشد. این موضوع پویایی و کیفیّت برند شما را نشان می‌دهد که البتّه حتما باید داخل پست‌ها از هشتگ‌ها و لوگوی برند خودتان استفاده تا مخاطب دائماً با نام تجاری شما درگیر باشد و ذهن او هک شود.

بازاریابی در اینستاگرام به تصاویر کارکنان

تولید پست‌های آموزشی

یکی دیگر از بهترین پست‌هایی که می‌تواند برای رشد تجارت شما مفید باشد، تولید پست‌های آموزشی و مرتبط با حوزه فعالیّت شماست. بسیاری از کاربران به دنبال نحوه‌ انجام دادنِ کارهایی‌، در فضای مجازی و به خصوص شبکه‌های اجتماعیِ محبوب، همچون اینستاگرام هستند.
مثلاً یک فروشگاه اینترنتی را تصوّر کنید که انواع پودر کیک را به فروش می‌رساند و برای اینکه بتواند نظر مخاطبانِ خود را جلب کند، پست‌هایی با رویکردِ راهنمای پخت انواع کیک‌های خوشمزه، برای بازاریابی در اینستاگرام، تولید می‌کند. معمولاً اینگونه پست‌ها بسیار مورد توجّه قرار می‌گیرد.

تولید پست های آموزشی برای بازاریابی در اینستاگرام

تولید پست‌هایی با قالب اینفلوئنسر

یک روش بسیار عالی برای صفحه اینستاگرامِ تجاری، این است که از افراد تاثیرگذار برای نفوذ در مخاطب استفاده کنید، یا اینکه اگر محصول، برای خودتان است آن را به روش اینفلوئنسر‌ها معرفی کنید.
مثلاً در تصویر زیر یک اینفلوئنسر را می‌بینید که در مکان‌های گوناگون از دستگاه شارژ با تکنولوژی سلول‌های خورشیدی استفاده می‌کند. این تصویر نشان می‌دهد که حتّی گوشیِ همراه، در دل کوهستان هم بدون شارژ نمی‌ماند و تهیه چنین سناریوهایی، تاثیر بالایی در نگاه مخاطب دارد.

قبلا مقاله ای با عنوان ” اصول اینفلوئنسر مارکتینگ در اینستاگرام ” در سایت آموزشی مارکترها منتشر شده که خواندن آن را توصیه می‌ کنیم.

تصاویر اینفلوئنسری برای بازاریابی در اینستاگرام

تولید و انتشار پست‌های انگیزشی

اینگونه پست‌ها همیشه طرفداران خودش را دارد به این دلیل که بالاخره انرژی افراد در طول رسیدن به اهدافشان، تحلیل می رود و باید از طریقی این انرژی بازیابی شود.
پست‌های انگیزشی از جمله محتواییست که می‌تواند انرژی و حسِّ قدرت را در نگاه مخاطب بازیابی کند. اگر به صفحه Fundr سری بزنید، مشاهده می‌کنید که معمولاً پست‌های انگیزشی با هدف کمک به کارآفرینان و صاحبان کسب وکارهای کوچک تولید می کند. اینگونه پست‌ها برای کمک به رشد مخاطبِ صفحه تجاری شما در اینستاگرام، تاثیر بالایی دارد.

تولید پست های انگیزشی برای بازاریابی در اینستاگرام

تولید پست‌های مرتبط با یک روز جهانی

روز‌های مهم و تاثیرگزار برای همه افراد ارزش و اهمیّت بالایی دارد و مناسبت‌های بسیاری در تاریخ وجود دارد، که می‌توان از آن برای بازاریابی در اینستاگرام استفاده کرد. شما می‌توانید در رویدادهای مهم حاضر شوید و تصاویر زیبایی تهیه کنید. با انتشار چنین پست‌هایی احتمالاً دنبال کنندگان نظراتِ زیادی در پست شما خواهد گذاشت و فرصت مناسبی است تا در همین پست، تخفیف‌های مناسبتی ارائه کنید.

تولید پست های مناسبتی برای بازاریابی در اینستاگرام

اندازه تصویر استاندارد در اینستاگرام

یکی از مواردی که خود اینستاگرام هم به آن اشاره دارد، تولید محتوا، با کیفیت مناسب و مطلوب کاربران است. برای همین اگر سایز تصاویر تهیّه شده توسط شما، اندازه مورد نظر را نداشته باشد، به خصوص برای بازاریابی در اینستاگرام، تاثیر به مراتب کم‌تری در دید مخاطب دارد. اینستاگرام یکی از عوامل موفقیّت در این شبکه اجتماعی را تولید پست‌های با کیفیت بنا نهاده و به کمیّت توجّه کم‌تری دارد.
– تصاویر مربعی ۱۰۸۰ * ۱۰۸۰ پیکسل توصیه شده است.
– تصاویر دورنما ۵۶۶ * ۱۰۸۰ پیکسل توصیه شده است.
– تصویر پروفایل ۱۰۸۰ * ۱۳۵۰ توصیه شده است.

نحوه تهیّه تصاویر با کیفیّت به کمک دوربین گوشی‌های هوشمند

بسیاری از دوستان به خصوص افرادی که از شبکه اجتماعی اینستاگرام برای تجارت و بازاریابی استفاده کنند، نگران این موضوع هستند که من چگونه می‌توانم تصاویر با کیفیّتی از محصولات و خدمات خودم تهیّه کنم. بسیاری تصوّر می‌کنند که باید یک دوربین فوق حرفه‌ای چندین میلیونی داشته باشند تا بتوانند تصاویر زیبایی خلق کنند در صورتیکه با ساده‌ترین و در دسترس‌ترین امکانات هم می‌توان تصاویر زیبایی تهیه کرد.

استفاده از قانون تقسیم بندی محیط

اولین تکنیک برای داشتن تصاویر با کیفیّت به کمک دوربین گوشی هوشمند خودمان این است که از بخش تنظیمات دوربین “Grid line” یا همان خطوط شبکه‌ای را روشن کنید. پس از این کار خطوط عمودی و افقی، طبق تصویر یکدیگر را قطع کرده و شما می‌توانید یکی از نقاط تقاطع را روی سوژه تصویر خود متمرکز کنید.
این کار باعث می‌شود تا سوژه مورد نظر در جایگاه مناسب‌تری قرار بگیرد و جلوه بهتری در دید مخاطب داشته‌باشد.

نحوه گرفتن عکس برای اینستاگرام

تمرکز بر روی یک موضوع واحد در فرآیند بازاریابی اینستاگرامی

بسیاری از مواقع به خصوص در فرآیند بازاریابی در اینستاگرام و زمانی که قصد معرفی یک محصولی را داریم، تصاویر با پس زمینه شلوغ و یا پر از المان‌های مختلف ایجاد می‌کنیم که اینکار فقط باعث پرت شدن حواس مخاطب ما می‌شود.
کاربرانی که در حال مرور انواع پست‌ها هستند و گاهاً ممکن است که با سرعت از روی بسیاری از پست‌ها عبور کنند، باید با تصویری متفاوت رو به رو شوند تا باعث جلب نظرشان شود.خیلی بهتر است، صحنه را به گونه‌ای چینش کنید، که تمرکز تصویر بر روی سوژه اصلی معطوف شود. در تصویر زیر این مورد به خوبی رعایت شده است.

عکس مناسب برای محصول برای بازاریابی در اینستاگرام

استفاده از فضای منفی در تصاویر

یکی از بهترین تکنیک‌های تهیّه تصاویر تجاری، استفاده از تکنیک “Negative Space”‌ یا فضای منفی است. در این تکنیک، سعی می‌شود تا از فضای خالی اطراف سوژه استفاده کنیم تا بهتر بتوان توجّه بیننده را به سوژه اصلی جلب کرد. در واقع فضای خالیِ اطراف، سبب بهتر دیده شدن اجسام در تصاویر خواهد شد.

استفاده از فضای منفی در تصاویر

ایجاد تقارن در تصاویر

ذهن و چشم انسان به صورت طبیعی نسبت به اجسام متقارن واکنش نشان می‌دهد. گاهی اوقات بد نیست که با تهیّه تصاویر متقارن، نظر افراد را جلب نمود. این تقارن می‌تواند مربوط به دو محصول مکمل باشد که در کنار یکدیگر، و ایجاد تقارن در بین آن‌ها می‌توان یک انسجام جذّابی را در تصاویر پدید آورد.
در تصویر زیر مشاهده می‌کنید که به چه زیبایی این تقارن رعایت شده است.

ایجاد تقارن در تصاویر برای بازاریابی در اینستاگرام

استفاده از نور طبیعی برای داشتن تصاویر با کیفیّت

بهترین حالتِ نور برای تهیّه تصاویر با کیفیت، استفاده از منبع نور طبیعی است، زمانی که شما از منبع نور خورشید استفاده می‌کنید، سایه‌های بسیار کم‌رنگ‌تری خواهید داشت زیرا این منبع نور، بسیار بزرگ‌تر از هر جسم دیگری روی کره زمین می‌باشد. اما هر چه منبع نور شما کوچکتر باشد، طبیعتاً سایه‌های تیز و شفاف‌تری را خواهید داشت.

استفاده از نور طبیعی برای تصاویر

نحوه اضافه کردن فیلترهای حرفه‌ای به تصاویر

امکانات افزودن فیلتر در اینستاگرام، یکی دیگر از ویژگی‌های بسیار جذّاب و کاربرپسندی است که در این اپلیکیشن قرار دارد. به خصوص زمانی که شما از تصاویر برای بازاریابی در اینستاگرام استفاده می‌کنید، بهتر است که بعضی مواقع از این امکان استفاده کنید چرا که سبب افزایش کیفیت تصاویر شما خواهد شد و جلوه بهتری در دید مخاطب خواهد داشت.
زمانی که شما در اینستاگرام یک تصویری را انتخاب می‌کنید، آن تصویر به صورت مربّعی در صفحه ظاهر خواهد شد اما برای اینکه آن را به اندازه اصلی خود تغییر دهید، می‌توانید از طریق آیکون موجود در تصویر زیر عکس را به حالت اصلی خود تبدیل کنید.

استفاده از آیکون تنظیم سایز تصاویر در اینستاگرام

امکان دیگری وجود دارد که می‌توانید میزان روشنایی تصویر خودتان را تنظیم نمایید که این کار را با کلیک روی آیکون به شکل خورشید مطابق تصویر زیر انجام می‌دهید.

استفاده از فیلتر روشنایی در اینستاگرام

استفاده از ویدیو در پست‌های اینستاگرام

می‌دانید که در پلتفرم اینستاگرام، قابلیّت انتشار ویدیوهای ۱ دقیقه‌ای وجود دارد البتِّه با ظهور قابلیّت IGTV هم‌اکنون می توان ویدیو‌هایی با زمان بیشتری را هم منتشر کرد. ویدیو تاثیرگذاری بالایی در دید مخاطب دارد و به کمک ویدیو‌های خلاقانه می‌توان قدرت و مزیّت محصولات و خدمات خودمان را به مخاطب منتقل کنیم.
اگر مایل باشید که از درون خود نرم افزار ویدیو تهیه کنید، می‌توانید به بخش انتشار پست‌ها بروید و روی آیکون ویدیو ضربه بزنید. حال می توانید به صورت مستقیم ویدیو‌ی خود را ضبط کرده و انتشار دهید.
قابلیّت دیگری که برای انتشار ویدیو‌ها در اینستاگرام وجود دارد، انتشار چندین ویدیو در یک پست‌ می‌باشد.
شما می‌توانید چندین ویدیوی ۱ دقیقه‌ای آماده نمایید و آن را در اینستاگرام انتشار دهید.
شما می‌توانید برای بازاریابی در اینستاگرام، محصولات و خدمات خودتان را در قالب ویدیو انتشار دهید. موارد زیر چند نمونه از ایده برای تولید محتوای ویدیویی برای بازاریابی محصولات و خدمات شما می‌باشد:
– نمایش نحوه استفاده از یک محصول
– نمایش نتیجه و فایده‌ای که استفاده از محصول برای مخاطب دارد
– نمایش نحوه تولید محصول
– نمایش پشت صحنه محل کار خود
– انتشار بخشی از حضور در یک نمایشگاه
– انتشار بخشی از مصاحبه با متخصصین حوزه خود
و…

قابلیت پخش ویدیو در اینستاگرام

نحوه ارسال داستان‌ (Story) در اینستاگرام

قابلیّت دیگری که در اینستاگرام وجود دارد، داستان‌‌ است. داستان‌ها یک بخش ۱۵ ثانیه‌ای از زندگی و اتفاقات روزمره و جذّابی هستند که شما آن‌ها را در قالب یک ویدیو یا عکس به نمایش می‌گذارید که این داستان‌ها بعد از گذشت ۲۴ ساعت، حذف می‌شوند و موقّتی هستند. دیگر اینکه شما می‌توانید هر بار سری داستان‌هایی (مثلا ۱۰ استوری) انتشار دهید که با ضربه زدن به سمت چپ تصاویر، باعث رد شدن استوری‌ها می‌شود.
از جمله دیگر قابلیّت‌هایی که توسّط دوربین می‌توان در اینستاگرام ایجاد نمود می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
– پخش زنده: شما می‌توانید ویدیوی Live یا زنده از محلّی که حضور دارید پخش نمایید.
– شما می‌توانید برای پست خود در استوری یک متن بنویسید.
– می‌توانید قابلیّت زوم متحرک را به ویدیو اضافه کنید.
– می توانید تمرکز تصویر را روی یک بخش قرار داده و بقیه قسمت‌ها را تار نمایید.
– می‌توانید ویدیویی را به صورت کوتاه به جلو و عقب ببرید. (نوعی جلوه کمدی در اینستاگرام)
– قابلیّت ضبط ویدیو بدون نگه داشتن دکمه ضبط

قابلیت پخش استوری در اینستاگرام

نوشتن یک Caption مناسب برای بازاریابی در اینستاگرام

یکی از امکانات خوبی که در اینستاگرام وجود دارد این است که شما بتوانید برای پست‌های خود در اینستاگرام Caption و یا توضیحاتی بنویسید. این توضیحات به خصوص برای نوشتن اطّلاعات اضافه‌ِی محصولات و خدمات شما برای بازاریابی و فروش در اینستاگرام بسیار مفید می‌باشد.

نوشتن Caption برای پست‌های اینستاگرامی محدودیّت کاراکتر دارد یعنی شما می‌توانید تنها تا میزان ۲۴۰ کاراکتر در کپشن پست خود بنویسید. در واقع اینستاگرام با این محدودیّت غیر مستقیم اعلام می‌کند که مبنای اصلی این شبکه اجتماعی تصاویر هستند و نباید برای هر پست متن‌ها بلندی نوشته شود بلکه فقط توضیحات کلیدی جهت فهم بیشتر تصویر کفایت می‌کند.

در Caption های خود کاربران را درگیر ماجرا کنید

یکی از بهترین انواع پست‌ها در اینستاگرام، آن‌هایی هستند که به نوعی کاربران را درگیر می‌کنند و سبب مشارکتشان در یک رویداد می‌شود. گاهی وقت‌ها تا زمانی که شما دنبال کنندگان خود را به اقدامی دعوت نکنید آن‌ها هم واکنشی از خود نشان نخواهند داد. بنابراین سعی کنید در برخی از پست‌ها از کاربران خود بخواهید که درباره پست‌ شما نظر دهند و یا سوالی از آن‌ها بپرسید و به نوعی آن‌ها را درگیر پست منتشر شده خودتان کنید.

تبلیغات در اینستاگرام دقیقاً مثل شتاب دهنده برای رشد پیج شما عمل می کنه، با خواندن مقاله

روش های تبلیغات در اینستاگرام ” به رشد صفحه اینستاگرام خود سرعت دهید.

از قدرت پخش زنده غافل نشوید !

یکی از بهترین امکانات موجود در اینستاگرام، این است که شما می‌توانید به صورت زنده و مستقیم با دنبال کنندگان خود در ارتباط باشید. پخش زنده باعث می‌شود تا شما در لحظه بتوانید وارد گفت‌و‌گو در مورد یک موضوع یا حتی با یک فرد دیگر شوید و افرادی که شما را دنبال می‌کنند، هر لحظه می‌توانند وارد فضای پخش زنده  شوند و از صحبت‌های شما استفاده کنند.
اگر بخواهیم از این قابلیّت با رویکرد بازاریابی در اینستاگرام استفاده کنیم، می‌توانیم سلسله لایو‌هایی با موضوع‌های مربوط به کسب‌وکارمان، برگزار کنیم و از دنبال کنندگان، بخواهیم تا سوالاتشان را ارسال کنند و شما به آن‌ها پاسخ دهید.
حتّی می‌توانید یک لایو ۱ ساعته برای ارائه مزیّت‌های محصولات و خدمات خودتان در صفحه تجاری کسب‌وکارتان برگزار کنید و افرادی که شما را دنبال می‌کنند، بدانند که چنین محصولات و خدماتی را عرضه می‌کنید و چه نیازی را از آن‌ها برطرف خواهد کرد.
برای شروع یک پخش زنده وارد نرم افزار اینستاگرام شوید و به بخش تنظیمات زنده بروید و روی پخش زنده کلیک کنید. دنبال کنندگان می‌توانند پرسش‌های خودشان را در لحظه ارسال کنند و شما با خواندن نظرات، بدانید که جریان لایو را به چه سمت و سویی، مطابق با نظرات مخاطب ببرید.

قدرت لایو برای بازاریابی در اینستاگرام

 

امکان IGTV‌ در اینستاگرام

گفتیم که پست‌های قرار داده شده در اینستاگرام امکان پخشِ ویدیو به مدّت ۱ دقیقه‌ را دارد، امّا اگر بخواهید ویدیو‌هایی منتشر کنید که در مدّت زمان بیشتر از ۱ دقیقه قابل پخش باشد، می‌توانید از امکانات IGTV در اینستاگرام استفاده کنید. تفاوت Live و IGTV‌ در این است که شما در IGTV می‌توانید یک ویدیو را که قبلاً ضبط نموده‌اید، ویرایش و انتشار نمایید.
برای شروع کافیست اپلیکیشن IGTV را دانلود نموده و یک کانال جدید ایجاد کنید، تایید حساب ممکن است تا ۱ ساعت هم زمان ببرید. ویدیو‌هایی را که توسّط IGTV آپلود می‌نمایید، بر روی دستگاه‌های تلفن همراه قابل پخش است امّا فعلاً بر روی دسکتاپ امکان نمایش ندارد.

امکان IGTV‌ برای بازاریابی در اینستاگرام

چگونه از هشتگ‌ها در اینستاگرام استفاده کنیم؟

روزانه تعداد زیادی پست اینستاگرام در حال انتشار بر روی شبکه اینستاگرام می‌باشد و اگر بگویم روزانه بیش از ۸۰ میلیون پست روی اینستاگرام قرار می‌گیرد، تعجب کنید!
بالاخره باید روشی برای مرتّب کردن این همه داده و اطلاعات وجود داشته باشد که اینستاگرام به خوبی این کار را انجام داده است و قانون هشتگ را تعریف کرده است تا کاربران بهتر بتوانند پست‌های خود را در جایگاه مناسب‌تری قرار دهند.یکی از ویژگی‌های خوب هشتگ‌ها استفاده بسیار آسان از آن‌ها می‌باشد. (فقط کافیست علامت # را قبل از کلمه مورد نظر خود و در قسمت کپشن یا استوری قرار دهید.)
اینستاگرام، امکان ساده جست‌وجوی تگ‌ها را فرآهم کرده و به راحتی می‌توان محتوای مرتبط با تگ‌ مورد نظر شما را در کم‌ترین زمان پیدا کرد. نتیجه‌ای که اینستاگرام در برابر جست‌وجوی تگ‌ها نمایش می‌دهد، به سه بخش اصلی تقسیم می‌شود:
۱- نمایش پست‌های با محبوبیّت بالا که با ۹ تگ برچسب‌گذاری شده است و درگیری بالایی با مخاطب دارد.
۲- نمایش آخرین پست‌هایی که با ترتیب زمانی منتشر شده نمایش داده می‌شود.
۳- هشتگ‌های مشابهی که سایر کاربران از آن استفاده می‌کنند.

استفاده از هشتگ ها در اینستاگرام

چگونگی انتخاب بهترین هشتگ‌ها برای بازاریابی در اینستاگرام

بهترین روش برای یافتن بهترین هشتگ‌ها به خصوص برای مقاصد بازاریابی و فروش در اینستاگرام، این است که در بخش Explore (نمایش تصادفی پست‌های محبوب) می‌توانید ببینید که انواع گوناگون پست‌ها از چه هشتگ‌هایی استفاده می‌کنند.
همچنین اگر کلمه کلیدی خاصی در ذهن شما هست که با کسب‌وکارتان مرتبط هست، می‌توانید آن را در باکس جست‌وجوی اینستاگرام، تایپ کرده و فیلتر “برچسب” را انتخاب کنید تا تمام تگ‌های مشابه آن را در لیست پیشنهاد اینستاگرام مشاهده کنید.
به عنوان مثال فرض کنید که حوزه فعالیّت شما ” دکوراسیون و معماری داخلی ” هست، می توانید با سرچ کردن عبارت “دکوراسیون” به هشتگ‌های مورد استفاده در این زمینه دست پیدا کنید و آن‌ها را در پست‌های خود استفاده کنید.

استفاده از هشتگ ها در اینستاگرام

توصیه می‌شود برای پست‌های کسب‌وکار خود، از ترکیب هشتگ‌های ساخته شده و پرطرفدار استفاده کنید. گاهی اوقات بد نیست که برای سری محصولات و یا رویداد مجموعه خودتان، یک عنوان اختصاصی تعریف کنید و سعی کنید در پست‌های خود از هشتگ مخصوص به برند خودتان استفاده کنید، همچنین در کنار آن از هشتگ‌های پرطرفدار که با جست‌وجو در هنگام نوشتن تگ‌ها می‌توان یافت، استفاده کنید.

قالب‌بندی هشتگ‌ها

سوال خوبی که مطرح می‌شود این است که چگونه می‌توان هشتگ‌ها را در متن استفاده نمود. نکته اول اینکه به هیچ عنوان از هشتگ‌های بی ربط و هرزنامه استفاده نکنید و سعی کنید از ۲ تا ۸ هشتگ مرتبط با فضای کسب‌وکارتان استفاده کنید. اگر هشتگ‌ها را نمی‌خواهید که در کپشن استفاده کنید، آن‌ها را در اولین نظر پست خود درج کنید چرا که دقیقاً همان کاری را انجام می‌دهد که در کپشن استفاده می‌کنید.

استفاده از قالب‌بندی هشتگ‌ها

حتماً نتیجه انتشار محتوا را ارزیابی کنید

قطعاً یکی از اهداف بزرگ ما در فرآیند اینستاگرام مارکتینگ، استفاده از بازاریابی محتوایی در روند رشد کسب و کارمان است. زمانی که شما پست‌ها، استوری‌ها و… را در پیج اینستاگرام خود منتشر می‌کنید، باید برای هر کدام یک هدف معیّن تعریف کنید. مثلا ممکن است که یکی از اهداف بازاریابی، دریافت شماره همراه دنبال کنندگان و علاقه مندان به ارائه تخفیف‌های ویژه کسب و کارتان باشد. در این صورت بعد از انتشار این پست باید ارزیابی کنیم که در برابر تعداد فالوورها و تعداد افرادی که پست یا استوری ما را دیده‌اند، چند شماره همراه به دست آورده‌ایم؟ 

شما از طریق بخش Instagram insights که از گوشه بالای اپلیکیشن و با زدن روی آیکون ۳ خط، می‌توانید به بخش امارهای اینستاگرام دسترسی داشته باشید و تعداد بازدید هر پست را مورد تحلیل و آنالیز خود قرار دهید.

شمایی کلی از بخش آمارها در اینستاگرام.

نمایش آمار وضعیت پست ها در بازاریابی با اینستاگرام

اکیداً توصیه می کنم برای آنالیز و بررسی پست‌های خود، زمان مناسبی را در هفته تایید کنید و به صورت مرتب میزان بازدهی اهداف بازاریابی خود را در مسیر بازاریابی در اینستاگرام خود بررسی کنید.

چگونه برای بازاریابی در اینستاگرام، استراتژی مناسبی داشته باشیم؟

طراحی استراتژی و داشتن برنامه ریزی دقیق برای هر کاری ضروری است. امّا از آنجایی که شبکه اجتماعی اینستاگرام با سایر شبکه‌های فعّال متفاوت است، بنابراین داشتن یک ویکرد مناسب برای بازاریابی و افزایش فروش در این شبکه هم کمی متفاوت است.در ادامه به بررسی عوامل مهم در این زمینه خواهیم پرداخت.

شناخت دقیق مخاطب برند خودتان

قبل از اینکه شما بخواهید که بازاریابی در اینستاگرام را آغاز کنید، باید به این نکته توجّه کنید که مخاطب حرف اول و آخر را در کسب‌وکار شما می‌زند. اگر شما ندانید که مخاطب شما از نظر سن، علایق، سبک زندگی، میزان درآمد، نیازهایش در چه دسته‌ از افراد جامعه قرار دارد، نمی‌دانید که محصول یا خدمات خود را باید به چه کسانی عرضه کنید.
بهترین روش برای بررسی مشتریان بالقوّه بررسی مشخصات پروفایل و گذری بر پست‌هاییست که منتشر کرده‌اند. کافیست هشتگ‌های مرتبط و مناسب کسب‌وکار خود را در اینستاگرام جست‌وجو کنید و به سراغ صفحاتی بروید که از هشتگ‌های مورد نظر شما استفاده کرده‌اند. نگاهی به مشخصات و پست‌هایی که منتشر کرده‌اند بیاندازید و به طور کلّی یک آنالیز اولیّه‌ای از این افراد داشته باشید.

قبلاً در مارکترها ویدیویی با عنوان ” تبلیغات بنری و کلیکی خودم را کجا قرار دهم “

منتشر شده که مشاهده آن را به شما توصیه می‌کنم .

تجزیه و تحلیل رقبا

یکی دیگر از کارهایی که پیش از هر کاری باید انجام دهید، بررسی و تحلیل سایر صفحاتی است که در حوزه کاری شما، مشغول فعالیّت و تولید محتوا هستند. کافیست با جست‌وجوی عبارات کلیدی وارد صفحاتی شوید که محصولات و خدماتی مشابه شما ارائه می‌دهند.
پست‌ها و مشخصات پروفایل آن‌ها را بررسی کنید، اگر وب‌سایت دارند، حتما به سایتشان سر بزنید. پست‌هایی که بیشتری میزان لایک و نظر را دارند، بررسی کنید و از آن‌ها ایده بگیرید. نقاط قوّت و ضعفشان را یادداشت کنید و در مورد اینکه شما چه طور پست‌های جذّاب‌تر و مورد پسندتری ایجاد کنید، تمرکز کنید و حتّی برای تولید محتوای صفحات اینستاگرام خود از یک گرافیست کمک بگیرید.
این نکته را در نظر داشته باشید که هر اندازه منحصر به فرد و اورجینال کار کنید، بیشتر متمایز خواهید شد و این موضوع سبب بیشتر دیده شدن شما می‌شود.

استفاده از برنامه لایو برای بازاریابی در اینستاگرام

یکی از مهم‌ترین روش‌های جلب اعتماد و پویایی پیج شما، برگزاری سلسله لایو‌هایی به صورت سریالی است که حتماً باید در برنامه کاری خودتان قرار دهید.
برای نخستین گام چند موضوع پرطرفدار را انتخاب نمایید و سعی کنید به صورت مشترک و یا حتّی تک نفره شروع به لایو در اینستاگرام کنید. می‌توانید انواع لایو‌هایی برای پرسش و پاسخ، معرفی محصولات یا خدمات و … برگزار کنید و شرایط استفاده از آن‌ها را به صورت زنده بیان کنید.
زمانی که شما به صورت برنامه‌ریزی شده و مرتّب سری لایو‌هایی را برگزار می‌کنید، قطعاً خواهید توانست عدّه‌ای از افراد را به سمت خود جذب کنید و اینکار سبب می‌شود تا مشتریان بالقوّه شما رفته رفته با صفحه تجاری شما اعتماد کنند و در مسیر بازاریابی در اینستاگرام، گام بزرگی را بردارید.
ایده‌هایی برای برگذاری لایو در اینستاگرام:
– معرفی محصولات و خدمات و بیان مزیّت های محصول به جای تعریف و تمجید از آن‌ها !!!
– پرسش و پاسخ در مورد محصولات و خدماتی که ارائه می دهید
– قرار دادن گوشی در مغازه یا محلّ کسب خود و صحبت با مشتریان در حالی که در حال پخش زنده هستید.
– لایو مشترک با مشتریان و صحبت در مورد دغدغه‌هایی که این دوستان دارند.

تگ کردن مکان در اینستاگرام

شما می توانید محلّ فیزیکی خودتان را تگ کنید. زمانی که در حال انتشار یک پست هستید، می‌توانید پس از نوشتن کپشن، در پایین صفحه روی “Add Location” کلیک کنید و مکان مورد نظر خود را اضافه کنید.
این کار سبب می‌شود تا پست شما بیشتر در محلّ زندگی خودتان دیده شود و این روش به خصوص برای افزایش فروش شما در میان همشهریان خود، بسیار بسیار ضروری است.

دنبال کردن اینستاگرام مارکترها

 

۵/۵ - (۸ امتیاز)

حرفه خود را با برنامه نویسی تحت وب آغاز کردم و رفته رفته با مباحث دیجیتال مارکتینگ آشنا شدم و در مسیر تحلیل انواع وب‌سایت‌ها،سئو و بازاریابی اینترنتی قرار گرفتم. مجلّه آموزشی مارکترها را با علاقه فراوان و برای کمک به رشد کسب‌وکارها در فضای دیجیتال راه اندازی کردم.

عضویت

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۷۲

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۴ دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

 1. محمد معصومی
  ۴:۰۱ ۱۳۹۸/۰۳/۱۱

  سلام بر شما
  مقاله بسیار کاملی در خصوص بازاریابی اینستاگرامی بود، ممنون از زمانی که برای نوشتن چنین مقالات ارزشمندی صرف می کنید.

  • عرفان رحیمی
   ۹:۵۰ ۱۳۹۸/۰۳/۱۲

   سلام جناب معصومی

   سلامت باشید امیدوارم که این مقاله براتون مفید بوده باشه 🙂

 2. شیما میریان
  ۱۰:۱۰ ۱۳۹۸/۰۳/۱۹

  سلام
  مفید بود ممنون از وقتی که میذارید .

  • عرفان رحیمی
   ۹:۴۶ ۱۳۹۸/۰۳/۲۱

   سلام درود بر شما سلامت باشید

 3. محمد معصومی
  ۴:۳۴ ۱۳۹۸/۰۵/۲۳

  سلام و احترام
  به واقع یک مقاله کاملی بود که برای بازاریابی در اینستاگرام تا حالا خونده بودم 🙂

  • عرفان رحیمی
   ۹:۱۳ ۱۳۹۸/۰۵/۲۳

   سلام و اترام

   نظر لطف شماست خوشحالیم که براتون مفید بوده

 4. لیلی
  ۱۰:۱۴ ۱۳۹۸/۰۷/۲۲

  واقعا عالی بود. چقدر تفاوت وجود داره بین مقاله خوب و مقاله ای که فقط یه چیزی نوشته. من حتما شما را دنبال خواهم کرد. امیدوارم همیشه همینطور حرفه ای عمل کنید

  • عرفان رحیمی
   ۱۰:۲۵ ۱۳۹۸/۰۷/۲۲

   سلام ممنونم، نظر لطف شماست.
   خوشحالم که این مقاله براتون مفید بوده 🙂

 5. luxuryhomeshop.ir
  ۲:۰۲ ۱۳۹۹/۰۷/۱۶

  سلام خیلی کاربردی و پایه ای مفاهیم رو ارایه دادید. بسیار سپاسگذارم.

  بازرگانی ارسلان

  • عرفان رحیمی
   ۸:۰۲ ۱۳۹۹/۰۷/۱۹

   سلام و احترام دوست عزیز

   خواهش می کنم
   امیدوارم این مقاله آموزش بازاریابی در اینستاگرام براتون مفید بوده باشه

 6. مریم مقدسی
  ۷:۲۸ ۱۳۹۹/۱۲/۱۵

  سلام و خیلی ممنون از مقاله عالیتون

  اتفاقا همین امروز توی ذهنم بود که اصلا کارشناس سئو به کی میگن که مقاله خوب شما رو پیدا کردم.

  • عرفان رحیمی
   ۱۲:۵۵ ۱۴۰۰/۰۱/۳۰

   سلام و ممنون از لطف شما

   پیشنهاد می کنم به دنبال این مقاله حتما مقاله اصول سئو فروشگاهی رو هم بخونید.

 7. نرگس طاهری
  ۳:۰۲ ۱۴۰۰/۰۹/۰۵

  ببخشید یه سوال داشتم

  پشتیبانی از طریق واتساپ هست؟

  • عرفان رحیمی
   ۹:۱۱ ۱۴۰۰/۰۹/۱۵

   درود بر شما، بله دقیقا . پشتیبانی اختصاصی از طریق واتساپ می باشد.