ساخت تقویم محتوایی برای اینستاگرام (راهنمای عملی)

ساخت تقویم محتوایی برای اینستاگرام (راهنمای عملی)

تقویم های محتوایی اینستاگرام و دیگر شبکه های اجتماعی بهترین راه برای برنامه ریزی و سازماندهی محتوای آینده است در این مقاله قصد داریم تا از اهمیت ساخت تقویم محتوایی اینستاگرام و نحوه ساخت آن به صورت عملی صحبت نماییم.

چرا از تقویم محتوای استفاده کنیم؟

۱. با سازماندهی در وقت صرفه جویی کنید.
۲. انتشار چندین پست در روز
۳. کمترین اشتباه املایی را داشته باشید.
۴. با استراتژی های مناسب بلند پروازانه تر عمل کنید
۵. مناسبت های خاص را از دست ندهید
۶. محتوایی با کیفیت بالاتر تولید کنید
۷. آنچه مفید است را پیگیری کنید و آن را بهبود ببخشید

با سازماندهی در وقت صرفه جویی کنید

حفظ و داشتن تقویم محتوایی اینستاگرام به شما امکان می دهد از قبل برنامه ریزی کنید، کارهای خود را دسته بندی نمایید، از انجام چند وظیفه پرهیز کنید و تمام امواج مغزی خلاقیتمان را برای بعد یادداشت کنید. این کار به شما کمک می کند تا کارهای خود را چند روز جلوتر انجام دهید و به موقع پست و استوری های خود را در اینستاگرام منتشر نمایید. همچنین این کار به شما انگیزه بیشتری در پیشبرد اهدافتان می دهد.

انتشار چندین پست در روز

ممکن است لازم باشد تا برای پیشرفت پیج خود در طول روز چندین پست و استوری ارسال نماید با داشتن تقویم محتوایی می توانید به راحتی زودتر برنامه ریزی های لازم را انجام دهید و به راحتی هر تعداد پست که لازم دارید منتشر نمایید.

بهترین پست را بدون عجله منتشر کنید !

برنامه ریزی زودهنگام پست های خود به این معنی است که می توانید در هنگام ساخت پست ها وقت بیشتری بگذارید و بهترین پست ها را ایجاد نماید و همچنین وقت خواهید داشت تا پست های خود را باز بینی نمایید و اشکالات و غلط های موجود را ویرایش نماید و این کار باعث می شود تا بهترین پست ها را برای پیج اینستاگرام خود تولید نمایید.

با استراتژی های مناسب بلند پروازانه تر عمل کنید

بزرگترین برند های شبکه اجتماعی اینستاگرام معمولاً چندین کمپین را همزمان انجام می دهند. (کمپین های طولانی، میان مدت و کوتاه مدت، پولی و …) اگر برای پیج اینستاگرام خود یک تقویم محتوایی داشته باشید می توانید شما هم مانند دیگر پیج های بزرگ بهترین کمپین ها را داشته باشید و بسیار موفق هم باشید.

مناسبت های خاص را از دست ندهید

ساخت تقویم محتایی اینستاگرام به شما امکان می دهد لحظات جهانی در سراسر جهان را که به مخاطبان برند شما مرتبط هستند، به طور استراتژیک مشاهده کنید.
مانند اعیاد مختلف (عید نوروز، عید فطر و …)، روز مادر، روز پدر و …
شما می توانید برای این روز های مهم و خاص پست درست کنید و یا تخفیف های خاص بگذارید و حتی کمپین های خاص برگزار نمایید.

محتوایی با کیفیت بالاتر تولید کنید

از همان ابتدای پیدایش اینستاگرام، محتوا ارزش بسیاری داشت و امروزه با پیشرفت و افزایش کاربران در این شبکه اجتماعی، ارزش و اهمیت محتوا بیشتر شده است. شما باید سعی کنید بهترین و با کیفیت ترین پست ها را برای پیج خود تولید نمایید. اگر تقویم محتوایی داشته باشید می توانید چندین روز جلوتر با تمرکز کافی بهترین محتوا را تولید نمایید.

آنچه مفید است را پیگیری کنید و آن را بهبود ببخشید

حالا که با برنامه ریزی و تقویم محتوایی کار و پیج اینستاگرام خود را پیش میبرد نوبت آن رسیده است که بررسی کنید و ببینید کدام یک از کارها باعث پیشرفت و بازدید بهتر پست شما شده است و آن را بهبود ببخشید و اگر کاری باعث افت و یا بازدید کمتر بوده کنار بگذارید. تست A/B را هرگز فراموش نکند.

نحوه ایجاد تقویم محتوای اینستاگرام

۷ قدم برای ایجاد و ساخت یک تقویم محتوایی موثر برای اینستاگرام وجود دارد:

۱. فاکتورهایی برای محتوای خود داشته باشید
۲. تصمیم بگیرید که تقویم محتوایی شما چه داده هایی نیاز دارد
۳. یک کتابخانه محتوایی ایجاد نمایید
۴. گردش کار ایجاد کنید
۵. شروع به ساختن پست های خود کنید
۶. از تیم خود برای بررسی دعوت کنید و از بازخورد آنها برای بهبود استفاده کنید
۷. شروع به پیاده سازی برنامه …

قدم اول = فاکتورهایی برای محتوای خود داشته باشید

اگر شما بدانید که دقیقا قرار است به چه نقطه ایی برسید و نیاز به چه نوع محتوایی دارید به شما امکان پیشرفت می دهد. شما باید یک استراتژی دقیق داشته باشید و بدانید قرار است چه نوع محتوایی تولید کنید. پس قدم اول این می باشد که نوع پست ها و نوع محتوای خود را تعیین کنید. برای این کار لازم است تا موارد زیر را در نظر بگیرید:

· دانستن اهداف
· داشتن KPI
· داشتن یک استراتژی
· داشتن اطلاعات پایه از نوع مخاطبان (چه کسانی هستند، چه سنی، شخصیت آنها و ..)

قدم دوم = تصمیم بگیرید که تقویم محتوایی شما چه داده هایی نیاز دارد

خب حالا که نوع محتوا را تعیین کردید نوبت به آن رسیده است که ببینید از یک تقویم محتوایی چه انتظارات و نیاز هایی دارید. به طور مثال ممکن است شخصی از تقویم محتوایی تنها به تاریخ و ساعت و روز نیاز داشته باشد. اما شخص دیگری نیاز های بیشتری از یک تقویم محتوایی داشته باشید. شما به چه داده هایی از یک تقویم محتوایی نیاز دارید؟

• سکو
• تاریخ
• زمان (و منطقه زمانی)
• کتابخانه (مثلاً عکس، فیلم، متن و … )
• و …
همچنین شما می توانید در ادامه راه جزئیات و داده های پیشرفته تری را که احتمالاً مفید به نظر می رسند به تقویم خود اضافه کنید. مانند:
• قالب مخصوص بستر های نرم افزاری (به عنوان مثال ، پست فید ، IGTV ، استوری، نظرسنجی، تبلیغات، پست های قابل خرید و غیره)
• کمپین (به عنوان مثال راه اندازی محصول، رویداد، مسابقات، خدمات به مشتری و غیره)
• ارزش یک پست
• تجزیه و تحلیل و نتایج

قدم سوم = حتما یک کتابخانه محتوایی ایجاد نمایید

هنگامی که شروع می کنید تا طبق یک تقویم محتوایی کار خود را پیش ببرید بدون شک به یک کتابخانه محتوایی هم نیاز پیدا می کنید تا محتواهایی که زودتر آماده کرده اید را دسته بندی و در یک جای امن ذخیره نمایید. بسیاری از تقویم های محتوایی آنلاین این امکان را به شما میدهند اما اگر برنامه مورد استفاده شما این ویژگی را نداشت شما می توانید از GOOGLE DRIVE به عنوان یک کتابخانه محتوایی امن استفاده نمایید.

قدم چهارم = گردش کار ایجاد کنید

خوب اکنون که تمام اطلاعات ممکن را جمع آوری کرده اید، وقت آن است که با ساخت تقویم روزانه شروع به ترسیم برنامه خود در ستون های روزانه، هفتگی و ماهانه نمایید.

• چند بار می خواهید چند پست در طول روز منتشر نمایید؟
• در چه ساعت و زمانی از روز قصد انتشار پست را دارید؟
• و …


این کار به شما این امکان را می دهد که در آخر هر هفته و یا هر ماه این ستون از تقویم محتوایی را چک کنید و ببینید که پیشرفت داشته اید و یا نه و در صورت نداشتن پیشرفت به دنبال ایرادات و رفع آن ها باشید.

تقویم روز برای استوری

یک ایده دیگر برای درست کردن تقویم شناخت هوشمند مخاطبان و رفع نیاز آنها است. اگر به دنبال تقویم محتوایی استوری عالی هستید موارد زیر را در تنظیم آن در نظر داشته باشید :

 1. بازار خود را بشناسید. مهم است اگر قصد دارید از تقویم استوری برای پست های خود استفاده کنید متناسب با مناسبات مخاطبان بازار خود طراحی کنید.
 2. دقت کنید تقویم استوری با تقویم محتوای اینستاگرام متفاوت اما در یک راستا و هدف است.
 3. نیاز مخاطبان خود درک و متناسب با نیاز آنها تولید محتوا داشته باشید. یک نکته مهم در ایجاد تقویم محتوا برای استوری است.
 4. برای تنظیم تقویم در استوری اینستاگرام دقت به زمانبندی تاریخ انتشار بسیار مهم است.
 5. طراحی یک تقویم محتوایی اینستاگرام باید به گونه ای تنظیم و انگیزشی باشد که بتواند از عملکرد خود در نمایش به مخاطبان یک سنجش کیفی در اختیار شما قرار دهد.
 6. حداقل هر هفته متناسب با موضوع داغ روز از نظرسنجی در تقویم روزانه برای استوری استفاده کنید.
 7. سوالات چهار گزینه ای را برای ساخت تقویم محتوایی فراموش نکنید.
 8. مخاطبان را مجاب کنید استوری شما را برای دوستان و اشخاصی که مناسب هست ارسال کنند. تعامل با مخاطب را از یاد نبرید.

قدم پنجم = شروع به ساختن پست های خود کنید

در این مرحله احتمالاً با ایده ها غضب کرده اید، درست است؟ کمی وقت بگذارید تا آن پوشه قدیمی “اجتماعی متفرقه” را مرور کنید و برخی از پست های گسسته را جمع کنید.

هنگام کار، احساس تقویم خود را ارزیابی کنید. اگر این کار طاقت فرسا و جزئی است ، شاید بخواهید برخی از جزئیات را شماره گیری کنید. یا شاید جزئیات کافی نداشته باشد و لازم باشد چند ستون اضافه کنید. (یا شاید فقط به نوعی زشت باشد، در این صورت در بخش بعدی الگوهای رایگان زیبا را بررسی کنید.)

قدم ششم = تیم خود را به بررسی آماده کنید

خب حالا که برنامه خود را مرتب کردید و پایه های امپراتوری را چندین، نوبت به آن رسیده است که با دیگر همکاران خود آن ها را بررسی نمایید. زمانی که یک کار به صورت گروهی انجام می شود بهتر است تا برنامه و تقویم محتوایی با دیگر همکاران هم بررسی شود تا ایرادات و مشکلات حل شوند و اگر نقطه ایی در تقویم محتوایی اینستاگرام ایراد داشت حل و ویرایش شود. این کار به بهتر شدن برنامه و تقویم کمک خواهد کرد.

قدم هفتم = شروع به پیاده سازی برنامه …

قدم هفتم و آخرین قدم از ساخت تقویم محتوایی برای اینستاگرام، حالا که تقویم نوشته شد و با همفکری همکاران ایرادات بررسی و حل شد نوبت به اجرای آن است.
همانطور که رافیکی به سیمبا می گوید: وقت آن است. تقویم محتوایی اینستاگرام شما آماده و برای اجرا آماده است.

معرفی بهترین ابزار ساخت تقویم محتوایی اینستاگرام

خب حالا که از اهمیت داشتن تقویم محتوایی و چگونگی ساخت آن صحبت کردیم نوبت به معرفی بهترین برنامه برای ساخت تقویم محتوایی رسیده است.

۱- تقویم محتوایی National Geographic’s editorial
۲- تقویم محتوای Digital Opportunity Trust
۳- ساخت تقویم محتوای اینستاگرام در Google Sheets
۴- ساخت تقویم محتوای اینستاگرام در ترلو

برنامه اول = تقویم محتوایی National Geographic’s editorial

باید در نظر داشته باشید که برای ساخت تقویم محتوایی نباید از هر تقویمی استفاده نمایید، تقویم های موجود در بازار صرفا برای نشان دادن تاریخ و روز و یادداشت های روزانه هستند. اما تقویم محتوایی National Geographic’s editorial مناسب برای ساخت تقویم محتوایی اینستاگرام می باشد.این دسته از تقویم ها همچنین معمولاً شامل اطلاعات جمعیتی مخاطبان و … هستند که به شما در ایجاد برنامه کمک بسیاری می کند.

برنامه دوم = تقویم محتوای Digital Opportunity Trust

یکی از سخت ترین کارها برای یافتن یک تقویم محتوایی آنلاین این است که بتوانیم یک تقویم مشابه تقویم واقعی پیدا کنیم اما کارکردش براش شبکه های اجتماعی از جمله اینستاگرام باشد. تقویم محتوای رسانه های اجتماعی DOT تمیز و مختصر است و به گونه ایی طراحی شده است که شما می توانید به راحتی با آن کار کنید. همچنین این برنامه دارای یک کتابخانه است که شما می توانید محتواهای خود را در این کتابخانه ذخیره نمایید.

برنامه سوم = ساخت تقویم محتوای اینستاگرام در Google Sheets

گاهی اوقات ما به دم دست ترین برنامه ها نگاه نمی اندازیم و بیشتر وقت خود را صرف یافتن برنامه و تقویم می‌کنیم…. شما می توانید برای ساخت تقویم محتوایی اینستاگرام از برنامه google sheet نیز استفاده نمایید. یک برنامه رایگان و همیشه در دسترس با کلی امکانات…

برنامه چهارم = ساخت تقویم محتوای اینستاگرام در ترلو

اگر به دنبال یک برنامه راحت و رایگان و همیشه در دسترس و البته با رابط کاربری عالی هستید، به شما برنامه trello ترلو را پیشنهاد می کنم. این برنامه آنلاین می باشد و قابلیت های بسیاری از جمله ارسال عکس و … نیز دارد.
نکته مهم برای هر ماه یک تقویم محتوایی جدید ایجاد کنید و تیتر محتوای لازم برای هر هفته را در ابتدای هر هفته برنامه ریزی کنید. حتما توجه داشته باشید که بهتر است محتوایی که تولید می کنید از نوع محتوای همیشه سبز باشد.

برنامه پنجم= نوین هاب

نکته مهم، اگر به دنبال یک سرویس با کیفیت ایرانی هستید نوین هاب را به شما پیشنهاد می کنم. این سرویس ایرانی یکی از بهترین ابزارهای برنامه ریزی پست های اینستاگرام و سایر شبکه های اجتماعی است که می توانید پلن های مختلف این ابزار را در وبسایت نوین هاب مشاهده کنید.

امکانات سایت نوین هاب :

 1. قابلیت برنامه ریزی برای ارسال هدفمند بر اساس زمانبندی تقویم محتوایی اینستاگرام
 2. قابلیت مدیریت و پاسخگویی به پیام های دایرکت در این سامانه با امکان دسته بندی و دانلودی فراهم است.
 3. در یک صفحه مجزا می توانید در سریعترین زمان تمام کامنت های ارسال شده پست های خود را مشاهده کنید.
 4. می توانید برای مدیریت اینستاگرام خود یک تیم چند نفره تشکیل داده و آنها را مدیریت کنید.
 5. هشتک های پر استفاده خود را در هنگام ایجاد هوشمندانه در اختیار خواهید داشت.
 6. قابلیت تهیه خروجی و بک آپ از کامنت ها و دایرکت ها برای بررسی و آنالیز جهت ارتقای کیفی در برنامه های تقویم تولید محتوای اینستاگرام
 7. تمام رسانه ها و فایل های ارسالی شما در فضای مجزا ذخیره شده و برای استفاده مجدد همیشه در دسترس است.

پیشنهاد می کنم مقاله “ آموزش تولید محتوا در اینستاگرام ” را هم مطالعه کنید.

سخن پایانی ساخت تقویم محتوایی اینستاگرام

در این مقاله به شما راه ها و روش های ساخت تقویم محتوای اینستاگرام را گفتیم. همچنین در ادامه از مزیت های ایجاد تقویم محتوایی و استراتژی صحبت کردیم. در آخر نیز به شما عزیزان ۴ برنامه کاربردی ساخت تقویم آنلاین نیز معرفی کردیم. حال نوبت شماست که اگر به دنبال ارتقا پیج اینستاگرام خود هستید همین حالا شروع کنید و تقویم تولید محتوای اینستاگرام خود را بسازید.

۳.۵/۵ - (۲ امتیاز)

با سئو و دیجیتال مارکتینگ از طریق طراحی سایت آشنا شدم و علاقه بسیاری به این حوزه دارم و همواره در حال یادگیری و افزایش علم خودم در حوزه تخصصی دیجیتال مارکتینگ هستم.

عضویت

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۷۲

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *