مراحل تولید محتوای الکترونیکی | مراحل تولید محتوا به صورت گام به گام

مراحل تولید محتوای الکترونیکی | مراحل تولید محتوا به صورت گام به گام

در این مقاله، قصد داریم، تمام موارد لازم برای مراحل تولید محتوای الکترونیکی را با هم بررسی کنیم و بدانیم که چگونه می‌توان یک محتوای کاربرپسند، تولید نمود.

اولین جایی که برای مشاوره تخصصی و گرفتن پاسخ سوالات به ذهنتان می رسد کجاست؟! طبیعتا، گوگل اولین گزینه است (یا هر موتور جستجوی دیگری که ترجیح می دهید). البته فقط شما اینطور نیستید. گوگل روزانه پاسخگوی بیش از چهار میلیارد سوال است. وقتی سوالی از گوگل می پرسید لینک هایی که بعنوان نتایج جستجو نمایش داده می شوند چیزی نیستند جز محتوا.

چه بدانید، چه ندانید شما هرروزه مصرف کننده ی محتوا هستید. محتوایی همچون یک راهنمای استراتژی بازاریابی، محتواست . شرح علائم بیماری ها،محتواست. اخبار جدید، پست های اینستاگرام، مقالات وبلاگ، گیف ها، ویدئوها، همه و همه در یک کلمه محتوا هستند. زندگی روزمره شما توسط محتواهای مختلف احاطه شده است؟! هرچند اجتناب ناپذیر است اما تابحال فکر کرده اید چرا به محتوا نیاز دارید؟

– محتواها آگاهی رسانی می کنند.
– به سوالات پاسخ می دهند.
– سرگرم کننده هستند.
– گاهی با درون مایه طنز لبخند به لبتان می آورند.
– شما را در تصمیم گیری راهنمایی می کنند.

محتواها برای صاحبان کسب و کارها نیز بسیار مفید هستند. زیرا به آنها در جذب مخاطبان، ایجاد علاقه و اشتیاق در آنها و احساس لذت کمک می کنند. همچنین مشتریان جدیدی را برایشان به ارمغان می آورند. انتهای این مسیر کسب درآمدی است که رضایت کسب و کارها را به دنبال دارد.

ویدیوی ” بازاریابی محتوایی چیست ؟ ” را از دست ندهید !

بازاریابی محتوایی چیست؟

تولید محتوا چیست؟

تولید محتوا، فرآیند ارائه اطلاعات حول موضوعی خاص متناسب با ویژگی های مخاطبان هدف است. این اطلاعات در تحت نام تولید محتوای الکترونیکی  به صورت متنی، سمعی و بصری تولید می شود و در قالب پست یک وبلاگ، ویدئو، عکس یا اینفوگرافیک در دسترس مخاطبان هدف قرار می گیرد.

فرق بازاریابی محتوا با تولید محتوا !

بسیاری از افراد، بازاریابی محتوا و تولید محتوا را یک موضوع در نظر می‌گیرند در صورتیکه با هم تفاوت اساسی دارند.

زمانی که شما شروع به نوشتن یک دلنوشته، انتشار یک عکس یادگاری در اینستاگرام یا حتّی زمانی که تلفنی با دوست خود درد و دل می‌کنید، شما در حال تولید محتوا هستید. اما زمانی که شما به منظور رسیدن به اهداف بازاریابی در فضای دیجیتال (یا حتّی فیزیکی) محتوا تولید می‌کنید و برای آن یک هدف و برنامه ریزی بازارایابی در نظر گرفته‌اید، در اصل شما در حال بازارایابی محتوایی هستید.

آموزش تولید محتوای الکترونیکی در سایت

بنابراین در تولید محتوا، لزوماً قصد و نیّت بازاریابی و فروش نداریم، امّا در بازاریابی محتوایی قطعاً چنین قصدی وجود دارد. (هیچ گربه‌ای بدون قصد و نیّت موش نمی‌گیره، هیچ بیزینسی هم بدون نیّت محتوا تولید نمی‌کنه!)

چرا محتوا اهمیت دارد؟

تولید محتوا بخش اساسی بازاریابی ربایشی (درونگرا) است. مراحل کلّی بازاریابی محتوا عبارتند از:
تهیه اطلاعات رایگان و مفید برای مخاطب، جذب مشتریان بالقوه به سمت وب سایت (یا رسانه‌های دیجیتال) ،ارائه پیشنهاد‌ها طبق محتوای ارائه شده و در نهایت حفظ مشتریان موجود طی برقراری یک ارتباط بلند مدّت با مشتری است. همچنین بازاریابی محتوا lead (سرنخ) بیشتری برای شرکت ایجاد می‌کند. آمارها نشان می دهد بازاریابی محتوا نسبت به بازاریابی سنتی تعداد لیدها را ۳ برابر افزایش و هزینه ها را ۶۲% کاهش داده است.
کسب‌ وکارهای کوچک و متوسطی که از بازاریابی محتوا استفاده می کنند ۱۲۶% بیش از سایرین قادر به جذب لید هستند.
۶۱% خریدهای آنلاین نتیجه اثر مستقیم مطالعه یک پست وبلاگ است. شرکت هایی که ماهانه بیش از ۱۶ پست در وبلاگ منتشر می کنند ۳.۵ برابر بیش از آنهایی که ۴ پست یا کمتر منتشر می کنند ترافیک جذب می کنند.
محتوا رشد کسب و کار را به دنبال دارد. پس با استراتژی محتوا شروع کنیم.

طرح و استراتژی برای تولید محتوای الکترونیکی

همانگونه که ساخت یک خانه، مجسمه و راه اندازی یک شرکت بدون طرح و برنامه اولیه امکان پذیر نیست، بدون داشتن یک استراتژی و برنامه ریزی هدفمند، محتوای مناسبی هم تولید نخواهد شد. اگر غیر از این باشد شما از هدفتان فاصله گرفته اید. استراتژی محتوا دربرگیرنده ی برند، ماهیت برند، نحوه ترویج محتوا و حتی اهداف برند است. در ادامه چگونگی ایجاد یک استراتژی محتوا، گام به گام مورد بررسی قرار گرفته است.

اهداف را در نظر بگیرید

همانند یک کمپین بازاریابی سنتی، استراتژی محتوای شما باید متناسب با اهدافتان باشد و برای رسیدن به آنها تدوین شده باشد. اهداف متفاوت هستند. از جذب بازدیدکنندگان بیشتر تا تبدیل آنها به لید. تا زمانی که اهداف SMART باشند یعنی دارای پنج ویژگیِ اختصاصی، قابل اندازه گیری، قابل دستیابی، مرتبط و زمان دار باشند ترافیک ارگانیک حداقل ۲۵% افزایش می یابد. (مثلاً ما باید تا ۱ ماه آینده به ۱۰۰۰ بازدید در روز برسیم، یک هدف SMART است. ) خلاصه اینکه اول از اهداف شروع کنید بعد به محتوا برسید.

شخصیت مشتریان را تعریف کنید

در تعیین استراتژی محتوا بیش از نوع محتوا لازم است پاسخ سوالات زیر را بدانید.
– برای چه کسانی میخواهید محتوا تولید کنید؟
– چگونه می خواهید به آنها انتقال دهید؟
– کجا آنها را پیدا کنید؟

کلید موفقیت شما در تولید یک محتوای جذاب، ایجاد آن به شکلی است که خواننده احساس یک مذاکره رودررو را داشته باشد. لازمه اینکار آگاهی کامل از شخصیت مخاطبان هدف است.
اگر تجربه اینکار را ندارید از ابزارهای آماده موجود کمک بگیرید Make My Persona یکی از این ابزارهاست.

تعیین پرسونا برای تولید محتوا در اینستاگرام

فرآیند سفر مشتری را باور کنید

شما زمانی که سردرد دارید احتمالا اولین چیزی که جستجو می کنید علّت آن است. گاهی اوقات دلایلی مثل کمبود ویتامین، کافئین، استراحت و…را به آن نسبت می دهید. پس از تشخیص عامل بیماری راه‌های درمان را بررسی می‌کنید. نوشیدن آب، مصرف مسکن، نوشیدن قهوه، استراحت و…درمان های احتمالی هستند. نهایتا با بررسی آنها نوشیدن قهوه را انتخاب می کنید.
این مثالی از سفر مشتری برای تصمیم به خرید است. این فرآیند شامل سه مرحله آگاهی از پیشنهادها، بررسی آنها و نهایتا خرید یکی از آنها است. در هر مرحله می‌توان محتواها را در قالب‌های متفاوتی از جمله مقاله، اینفوگرافیک، وبلاگ، کتاب الکترونیکی، پادکست، وبینار، نسخه نمایشی (دمو)، نسخه آزمایشی، راهنما، مشاوره و…تولید و منتشرکرد.

حسابرسی محتوا کنید

چه تولید کننده محتوا باشید چه طراح استراتژی‌ها، حسابرسی محتوا برای هر بخشی از بازاریابی مفید است. فقط به این دلیل که از ابتدا براساس یک استراتژی مشخص محتوا تولید نکرده اید به این معنی نیست که در ادامه هم نمی توانید آنها را با یک برنامه منطبق کنید.
حسابرسی محتوا تهیه فهرستی از کارهایی است که پیش تر انجام شده است. سپس سازماندهی آن در جهت قرار گرفتن تحت یک برنامه تولید محتوای جدید. شاید حسابرسی محتوا کار خسته کننده ای به نظر برسد اما کار بسیار مفیدی است که افزایش ترافیک وب سایت را به دنبال دارد.

تولید محتوای الکترونیکی با انتخاب یک قالب مناسب

یادتان است شخصیت مشتریان را تعریف کردیم؟ برای همان‌ها محتوا بنویسید.

بدین معنی که شما باید محتوا را در قالبی که برای مخاطبان هدف راحت تر و لذت بخش تر است تهیه کنید.
قالب انتخابی شما می تواند پست یک وبلاگ، ویدئو، گرافیک، کتاب، مقاله، پادکست یا هر چیز دیگری باشد. در فرآیند انتخاب قالب محتوای تولیدی پاسخ به این سوالات شما را در انتخاب بهتر راهنمایی می کند.

– در چه مرحله ای از سفر مشتری هستید؟
– آیا درک این محتوا برای مخاطبان هدف شما آسان است؟
– مخاطب شما در فضای آنلاین وقت خود را کجا صرف می کند؟
– آیا محتوای تولیدی شما توان رقابت با سایر نمونه ها را دارد؟

با ” اصول سئو در تولید محتوا ” بیشتر آشنا شوید.

ترویج محتوا

به نظرتان تولید محتوای الکترونیکی بدون انتشار و ترویج آن در سایر کانال‌های دیجیتال فایده‌ای هم دارد؟

در یک جهان ایده‌آل، به محض تولید محتوای الکترونیکی، حجم عظیمی از لشکریان بازدیدکننده با اسب‌هایی چالاک و تازه نفس به سمت وب سایت شما روانه می‌شوند‌!!! اما واقعیّت چیز دیگری است. شما در روز‌های نخست راه اندازی وب‌سایت بازدید کننده‌ای ندارید، بنابریان زمانی که تازه شروع به کار کرده اید باید بتوانید افراد را به بازدید و مصرف محتوا تشویق کنید. از این رو ترویج محتوا به اندازه تولید آن اهمیّت دارد.

ترویج محتوا در ابتدای فرآیند تولید محتوا

فراموش نکنید طرح ترویجی شما باید منطبق بر شخصیت مخاطبانتان باشد. بررسی کنید آنها زمان خود را در فضای آنلاین کجا می گذرانند؟ چه زمانی را به آن اختصاص می دهند؟ ترجیح می دهند چگونه محتوای شما را ببینند؟ ترویج محتوا در رسانه ها متفاوت است و برای هر یک قوانین خاصی وجود دارد.

از جمله ابزارهای ترویجی محتوا می توان به موارد زیر اشاره کرد:

شبکه های اجتماعی

شبکه های اجتماعی با امکان به اشتراک گذاری اطلاعات ابزاری مفید و سازنده برای ترویج محتوای تولیدی کسب و کارها هستند. فیسبوک، توییتر، اینستاگرام و لینکدین برای ترویج محتوا کاربرد بسیاری دارند.

بازاریابی ایمیلی

ایمیل یکی از بهترین روش های دسترسی به مخاطبان است. به ویژه برای ترویج محتوا. زیرا مخاطب با رضایت ایمیل خود را به شما داده است و میخواهد با شما در ارتباط باشد. پس می توانید مطمئن باشید که محتوای شما را می بیند.

تبلیغات پولی

این نوع تبلیغات به شما کمک می کند تا محتوایتان را در معرض دید مخاطبان درستی قرار دهید. برای اینکار باید مبلغی هزینه کنید تا محتوای شما نمایش داده شود. در شبکه های اجتماعی، موتورهای جستجو و وب سایت ها این امکان فراهم است. تبلیغات پولی ترافیک سایت شما را به میزان قابل توجهی بالا می برد.

نشر(syndication)

انتشار مطالب از طریق کانال های معتبر و اشخاص ثالث روشی عالی برای جذب مخاطبان است. از این طریق مخاطبان محتوای ما را دیده و وارد وب سایت می شوند.

بازنویسی محتوا

این مفهوم به معنای استفاده مجدد از محتوا در قالب های مختلف است. برای نمونه می توان محتوای تولید شده برای وبلاگ را در قالب ویدئو یا پوستر نیز منتشر کرد. اگر چیزی را در یک فرمت ایجاد کردید سعی کنید آن را به شکل دیگری هم استفاده کنید. شاید به همان اندازه یا حتی بیشتر تاثیرگذار باشد.

تولید محتوای الکتورنیکی

فرآیند تولید محتوای دیجیتال

تحقیقات سئو(SEO)

سئو مخفف search engine optimization و به معنای بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو است. چیزی که منجر می شود سایت شما در نتایج جستجوی گوگل رتبه بالایی کسب کند. برای تحقق این امر پاره ای تحقیقات لازم است. مهمترینِ آن جستجوی کلمه کلیدی است. این جستجو جهت تعیین میزان جستجوی یک کلمه کلیدی خاص است. برای اینکه مشخص شود آیا ارزش این را دارند که برای تولید محتوا مورد سرمایه گذاری قرار گیرند یا نه؟
چند روش برای تحقیق پیرامون کلمه کلیدی:
– از ابزارهای تحقیقاتی کلمات کلیدی مانند KWfinder یا Google Keyword planner استفاده کنید.
– کلمه کلیدی مورد نظرتان را در موتور جستجو تایپ کنید و نتایج خودکار نمایش داده شده را به خاطر بسپارید.
– بخش جستجوهای مرتبط را در صفحات نتایج موتور جستجو (SERPs) بررسی کنید.

ایده پردازی

حال که کلمات کلیدی یافت شدند زمان آن رسیده است که برای تولید محتوای الکترونیکی ایده پردازی کنید. براساس تحقیقات آکادمی آنلاین hobspot بهترین روش سازماندهی محتوا، خوشه های موضوعی است. در این روش توجه و تمرکز بر موضوعی خاص است. به این ترتیب که محتواهایی که مربوط به موضوعی خاص هستند یکجا دسته بندی و بهم متصل می شوند. اینگونه که کاربر وقتی وارد خوشه(دسته)ای می شود با تعداد زیادی محتوا مواجه می شود.

تبدیل محتوا به یکی از فرمت‌های مرسوم دیجیتال

شما باید بتوانید، محتوای خود را در یکی از فرمت‌های مرسوم تحت فضای دیجیتال، تولید کنید. اگر بخواهم خیلی ساده و خلاصه به آن اشاره کنم، می‌توان فرمت‌های مرسوم را به موارد زیر تقسیم‌بندی کرد:

 • انتشار یک محتوا در قالب متن
 • تبدیل محتوا به یک فایل الکترونیکی (مثلاً PDF)  قابل دانلود
 • ساخت یک ویدیو با فرمت MP4
 • ساخت یک فایل صوتی با فرمت MP3
 • طراحی یک اینفوگرافیک (ارائه اطّلاعات کلیدی با ترکیب تصویر و متن) با فرمت JPG
 • طراحی یک تصویر با فرمت JPG
 • ساخت یک انیمیشن کوتاه با فرمت GIF
 • ساخت تصاویر بدون پس زمینه با فرمت (PNG)
 • و…..

تولید محتوای ویدیویی

محتوای تولید شده توسط شما می تواند ویدئو، پادکست یا گرافیک باشد. هر چه باشد فرآیند تولید آن یکسری دستورالعملهای مشابه دارد.
– برای مخاطب هدف و متناسب با ویژگی آن بنویسید. بنابراین لحن می تواند طنز یا جدی باشد.
– از عناوین، توضیحات متا و دیگر عبارات جذاب استفاده کنید تا مخاطبان به خواندن تشویق شوند.
– مزیت اصلی محتوایتان را در عنوان ذکر کنید تا بدانند چرا باید آن را بخوانند.
– منحصر به فرد باشید. یک سبک منحصر به فرد را دنبال کنید و تفاوت خود را نششان دهید.
– به ایده بپردازید و با محتوای تولیدی به آن بال و پر دهید.
– صادق باشید. سعی نکنید با نثر دشوار و محتوای گسترده آنچه درست نیست را به خواننده تحمیل کنید.
– ساده و روشن، در عین حال مختصر بنویسید. نباید با اصطلاحات و استعارات مخاطب را گیج کنید.

ویرایش

ویرایش اثر خود یا اثر دیگران یک فرآیند شخصی و سلیقه ای است. ممکن است حین کار ویرایش را انجام دهید. ممکن است به خودتان فرصت دهید و پس از مرور ویرایش کنیدGrammarly و Hemingway Editor از ابزارهای ویرایش متنی هستند که میتوانید از آنها استفاده کنید.

بارگذاری محتوای الکترونیکی
محتوای شما آماده است. حال شما باید آن را درجایی قرار دهید که مردم بتوانند آن را ببینند. یک سیستم مدیریت محتوا (CMS) نرم افزاری است که محتوای دیجیتال را مدیریت می کند و به شما امکان می دهد آن را در وب سایت خود (یا هر جای دیگری در وب) نمایش دهید. مزیت سیستم مدیریت محتوا این است که تمام مطالب شما را به هم متصل می کند و آن را در یک مکان ذخیره می کند.

انتشار

انتشار محتوا به سادگی یک کلیک است. پس چرا جداگانه به آن پرداخته شده است؟
به این دلیل که همیشه به همین سادگی نیست. بله، شما میتوانید به محض بارگذاری یک محتوا آن را منتشر کنید یا صبر کنید زمان مطلوبی برسد که حداکثر تاثیرگذاری را داشته باشد. سیستم های مدیریت محتوا امکان تعیین زمان برای انتشار محتوای بارگذاری شده را فراهم می کنند.

ابزارهای تولید محتوای الکترونیکی

سیستم های مدیریت محتوا، تنها محتوا را مدیریت می کنند ولی آن را تولید نمی کنند. ابزارهای زیر از جمله ابزارهای کارآمد برای تولید محتوا هستند.

Canva
Giphy
Vidyarl
SurveyMonkey
MakeMyPersona
Anchor

ایجاد طرح محتوا

محتوا در همه جا وجود دارد اما موفقیت شما بستگی به میزان انطباق آن با محیط به اشتراک گذاری دارد. یک محتوای مشخص برای همه رسانه ها مناسب نیست. قطعا محتوای وبلاگ باید با محتوای شبکه های اجتماعی متفاوت باشد.
محتوایی که در شبکه اجتماعی اینستاگرام تولید می‌شود، قطعا هم از نظر سبک و ساختار و هم از نظر محتوا متفاوت است. بیایید روند کلّی شبکه‌های اجتماعی را با هم بررسی کنیم و ببینیم که در هر کدام باید به چه سبکی تولید محتوا داشته باشیم.

فیسبوک (Facebook)

شبکه اجتماعی فیسبوک ماهیتاً یک شبکه اجتماعی تمام عیار و بر پایه تعامل و برقراری ارتباط بین افراد سراسر جهان است. فیسبوک یکی از بهترین شبکه‌های اجتماعی برای ایجاد گروه‌ها و تشکّل‌هایی است که افراد مختلف در سراسر جهان در مورد یک موضوع تبادل نظر می‌کنند، البتّه باید توجّه داشته باشید که با افزایش کاربران موبایل، روند رشد فیسبوک هم دچار تزلزل شد امّا با خرید شبکه اجتماعی اینستاگرام، توانست دوباره محبوبیّت خود را باز گرداند.

اینستاگرام (Instagram)

شبکه اجتماعی اینستاگرام، به خصوص در ایران، یکی از بهترین شبکه‌های اجتماعی برای فعّالیتِ افراد و کسب‌وکارها می‌باشد. این شبکه بر پایه تصویر بنا شده است و در ایران حدود ۴۰ میلیون نصب فعّال دارد و این آمار بسیار عجیبی است.
یکی از دلایل محبوبیّت این شبکه، علاوه بر اینکه بر پایه ویدیو و تصویر است، استفاده از آن بسیار ساده و کاربرپسند می‌باشد و هر فردی با هر سطح دانشی می‌تواند به راحتی لحظات زندگی و یا کسب‌وکاری خود را در این شبکه به اشتراک بگذارد.
نکته‌ای که باید دقّت کنید، فضای صمیمی و ساده اینستاگرام است که این موضوع برای تولید محتوای الکترونیکی هم باید در نظر گرفته‌ شود، اگر از ویدیو‌ در محتوای خود استفاده می‌کنید، باید دقّت کنید که خیلی ساده و صمیمی صحبت کنید به گونه‌ای که انگار در فضای واقعی با فردی مشغول صحبت هستید.

یوتیوب (YouTube)

شبکه اجتماعی یوتیوب با بیش از ۱.۳ میلیارد کاربر، یکی از بزرگترین و قوی‌تری شبکه‌های اجتماعی در جهان است. این شبکه بر پایه اشتراک ویدیو بنا شده است و بخش اعظمی از محتوای یوتیوب را محتواهای آموزشی تشکیل داده‌ است که به رایگان قابل مشاهده است.
البتّه با توجه به اینکه یوتیوب در ایران از دسترس خارج است، توصیه می‌شود به دلیل اهمیّت بالایی که موتور جست‌وجوی گوگل برای آن در نظر می‌گیرد، بیشتر برای ساخت بک لینک از آن استفاده شود.

لینکدین (Linkedin)

شبکه اجتماعی لینکدین، یک شبکه تخصصی می‌باشد و معمولاً افراد متخصص در حوزه‌های مختلف با تدوین یک رزومه از خود و فعّالیت هایی که تاکنون داشته‌اند، سعی می‌کنند تا سابقه فعّالیت خود را در دید عموم قرار دهند.
دقّت کنید که سبک تولید محتوا در این شبکه معمولاً علمی و تخصصی می‌باشد. اینکه می‌گویم علمی منظورم این نیست که فقط از مباحث آکادمیک گفته می‌شود، امّا در هر حوزه‌ای از صنعت و تکنولوژی و… به صورت تخصصی‌تر محتوا تولید می‌شود.

توییتر (Twitter)

تولید محتوا در این شبکه، بر پایه متون بسیار کوتاه (۱۴۰ کاراکتری) می‌باشد و معمولاً برای انتشار اخبار فوری، نظرات صریح و انتقاد‌های سیاسی اجتماعی استفاده‌ می‌شود. بنابراین اگر در ایران فعّالیت می‌کنید، بهتر است که از این شبکه، بیشتر برای ساخت بک لینک به سمت صفحات وب‌سایت خود استفاده کنید، البته می‌توان حساب شخصی هم داشت و محتواهای کوتاهی تولید نمود امّا بدانید که توییتر بر پایه انتشار بخش کوتاه و مهمّی از رویداد مورد نظر شما استفاده می‌شود.

قبلاً محتوایی با عنوان “ترفندهای ساخت بک لینک با کیفیت برای وبسایت” منتشر کرده‌ایم

که توصیه می‌شود مطالعه بفرمایید.

تولید محتوای الکترونیکی و انتشار آن در وب ‌سایت

همیشه توسّط کارشناسان و متخصصان حوزه بازاریابی دیجیتال گفته می‌شود که پایه کسب‌وکار خود را بر وب‌سایت بنا کنید و سایر شبکه‌های اجتماعی را بال‌های رشد تجارت آنلاین خود در نظر بگیرید.
برای اینکه بتوانید محتوای خود را مدیریت کنید به سیستم‌های مدیریت محتوا (CMS) نیاز دارید، این سیستم‌های نرم افزاری به دو صورت، آماده و از قبل طراحی شده و یا کاملاً اختصاصی، مورد استفاده قرار داده می‌شوند.
یکی از بهترین سیستم‌های مدیریت محتوا که امروزه طرفداران بسیار زیادی دارد، وردپرس می‌باشد. زمانی که شما این سیستم را بر روی هاست خود نصب و فعّال می‌کنید، امکان انتشار انواع محتوا برای شما فرآهم می‌شود و به راحتیِ چند کلیک می‌توانید محتوای تولید شده خود را منتشر نمایید.

تولید محتوا و انتشار آن توسط سیستم‌های وبلاگ ‌دهی

درست است که امروزه با ظهور انواع شبکه‌های اجتماعی و سیستم‌های مدیریت محتوای پیشرفته، کاربران فعّال به سمت سرمایه‌گذاری بیشتر روی آن‌ها هستند، امّا هنوز هم نباید از قدرت وبلاگ‌ها غافل شد.
معمولاً کسب‌وکارهای بزرگ، چندین وبلاگ فعّال برای خود ایجاد نموده‌اند و دائماً در حال تولید و انتشار محتوا روی سایر وبلاگ‌های خود هستند. این وبلاگ‌ها را معمولاً می توان توسّط سیستم‌های وبلاگ‌دهی ایجاد نمود و شروع به فعّالیت و هدایت لینک‌های گوناگون به سمت وب‌سایت اصلی، اعتبار کسب‌وکار خود افزایش داد.

آنالیز و تحلیل اهداف بازاریابی بعد از تولید و انتشار محتوا

به جرات می توان گفت که این مرحله یکی از مهم ترین مراحل تولید محتوای الکترونیکی به حساب می آید چرا که دقیقا در این مرحله باید بررسی کنیم که آیا بعد از تولید و انتشار محتوا به اهداف بازاریابی که در ابتدای طراحی استراتژی تولید محتوا تعیین شده بود، رسیده ایم یا خیر !

به عنوان مثال، هدف شما از انتاشر یک محتوا، جذب مشتری بالقوّه برای هدایت و تبدیل آن به یک خریدار است و اینکه بتوانید شخص را بعد از خواندن مطلب، به سمت محصولات خود در بخش فروشگاه وبسایت هدایت کنید یا اینکه مثلا هدف شما از تولید و انتشار یک محتوا، افزایش اعتماد و اعتبار کسب و کار اینترنتی خود در دید مخاطب و بازدیدکنندگان است.

این موضوع کاملاً به سبک بیزینس شما بر میگردد و اینکه قبل از برنامه ریزی برای تولید محتوا دقیقاً چه اهدافی را طرّاحی کرده اید و چه انتظاراتی از محتوای خود دارید که قرار است الان بررسی کنید که آیا به آن رسیده اید یا اینکه نه !

انالیز اهداف بازاریابی محتوایی یکی از مراحل تولید محتوا

از جمله اهداف بازاریابی محتوایی می توان به این موارد اشاره نمود:

 • چه میزان فروش از طریق انتشار این محتوا داشته ام؟
 • چند نفر از طریق این محتوا در خبرنامه وبسایت من عضو شده اند؟
 • چند نفر بعد از مطالعه این مطلب، تصمیم به ثبت نام در وبسایت من گرفته اند؟
 • چند نفر از طریق این محتوا، به سایر صفحات مشابه در وبسایت من رفته اند؟
 • و…

توصیه می شود حتما مقاله ” انواع روش های بازاریابی محتوایی ” را مطالعه کنید.

نتیجه گیری

تولید محتوای الکترونیکی یک کار تکراری است که به شما این امکان را می دهد کارهای خلاقانه ای انجام دهید. کارهایی که اگر با اهداف بازاریابی همراه شود و البته برای مخاطبانتان جذاب باشد، می‌تواند به رشد برند و درآمد شما تاثیر چشم‌گیری داشته باشد. امروزه بزرگترین برند‌های دنیا، به همین روش توانسته اند به سود‌های کلانی دست پیدا کنند. سعی کردیم که در این مقاله، مراحل تولید محتوای الکترونیکی را با شما به اشتراک بگذاریم و با خواندن این مطلب به طور کامل متوجه خواهید شد که مراحل تولید محتوا دقیقا چیست و چطور می توان با بر داشتن گام های اساسی در این مسیر، موتور محتوایی کسب و کار خود را ایجاد و توسعه دهیم.

۵/۵ - (۱۳ امتیاز)

با ارائه محتوای کاربردی، تجربه بهتری از سئو و بازاریابی دیجیتال برای شما پدید می آوریم.

عضویت

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۷۲

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۴ دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

 1. رضا محبی
  ۹:۴۱ ۱۳۹۷/۱۱/۱۴

  بسیار مقاله کامل و جامعی بود. ممنون بابت تولید چنین مقالات ارزشمندی

  • عرفان رحیمی
   ۱۰:۰۱ ۱۳۹۷/۱۱/۱۴

   درود بر شما:

   ممنون لطف شماست . پیروز باشید.

 2. آرزو غلامی
  ۴:۱۳ ۱۳۹۸/۰۵/۰۸

  سلام عالی بود یک محتوای کامل و جذّاب

  • عرفان رحیمی
   ۶:۰۵ ۱۳۹۸/۰۵/۰۹

   سلام و عرض ادب: سلامت باشید واقعا سعی کردم همینطور باشه .