قدرتمند‌ترین روش‌های بازاریابی دیجیتال در سال ۲۰۲۰

قدرتمند‌ترین روش‌های بازاریابی دیجیتال در سال ۲۰۲۰

روش‌های بازاریابی دیجیتال مرتب تغییر می‌کنند و رفتار مشتری‌ها هم در حال عوض شدن است. اگر در دنیای دیجیتال مارکتینگ فعالیت می‌کنید، باید همیشه به روز و به قول معروف آپدیت باشید. حتما از خودتان می‌پرسید که برای موفقیت در بازاریابی اینترنتی چه کارهایی باید انجام بدهم؟ چطور ترندهای جدید دیجیتال مارکتینگ را یاد بگیرم و از آنها استفاده کنم؟

نگران نباشید؛ در این مقاله بهترین روش‌های بازاریابی دیجیتال در سال ۲۰۲۰ را با هم مرور خواهیم کرد. روش‌ها در ۹ دسته‌بندی کلی تقسیم شده اند تا فهم آن‌ها برای شما راحت‌تر باشد.
بعد از خواندن این مقاله به قول خودمان ۳ هیچ از رقبا جلو می‌افتید! اول هم از محتوای ویدیویی شروع می‌کنیم که هم کاربرها عاشق آن هستند و هم کسب و کارهای جدید شدیداً به آن علاقه نشان می‌دهند.

۱- محتوای ویدیویی؛ از بهترین روش‌های بازاریابی دیجیتال

شاید درباره «تیک‌تاک» چیزهایی شنیده باشید. اپلیکیشنی که به سرعت هر چه تمام‌تر رشد کرد. شاید باورتان نشود، ولی روزی بیشتر از یک میلیون نفر ویدیوهای تیک‌تاک را می‌بینند! می‌دانید راز موفقیت تیک‌تاک چیست؟ به اشتراک گذاشتن محتوای ویدیویی جذاب. برای همین دیجیتال مارکترها ویدیو مارکتینگ را از قدرتمندترین روش‌های بازاریابی دیجیتال در سال ۲۰۲۰ می‌دانند.
البته برای موفقیت در ویدیو مارکتینگ باید یک نکته را در نظر داشته باشید. محتوای ویدیویی کسب و کار شما باید کوتاه، خلاقانه، هوشمندانه و مفید باشد. به شکلی که کاربرها دوست داشته باشند آن را با دیگران به اشتراک بگذارند.

قبلا در مارکترها، مقاله ” راهنمای کامل تدوین استراتژی بازاریابی محتوایی ” تولید شده است که شما رو به خواندن آن دعوت می‌کنم.

۲- دستیارهای صوتی در بازاریابی دیجیتال

پیش‌بینی می‌شود در سال جدید استفاده از دستیارهای صوتی افزایش پیدا کند. احتمالا تا پایان سال ۲۰۲۱ حدود ۱.۶ میلیارد نفر از این دستیارها استفاده خواهند کرد. (۳۰۰ میلیون بیشتر از جمعیت چین ). برای همین است که این موضوع را جز روش‌های بازاریابی دیجیتال در حال رشد به حساب می‌آورند.
نکته اینجاست که کاربرها از دستیارهای صوتی فقط برای پرسیدن ساعت و فرستادن ایمیل استفاده نمی‌کنند. کم‌کم زحمت همه کارها از جمله جستجو در اینترنت و چیزهای ریز و درشت دیگر، روی دوش این گجت‌های دوست‌داشتنی می‌افتد. پس باید بیشتر به آنها اهمیت بدهید و فعالیت‌های دیجیتال مارکتینگ خود را مطابق با دستیارهای صوتی پیش ببرید.

۳- بازاریابی دیجیتال، با کمک برند‌سازی

زمانی بود که کاربرها از ما فقط انتظار داشتند که درباره محصول یک توضیح ارائه کنیم که بشود از آن استفاده کرد. ولی اکنون شرایط فرق کرده است. به عنوان یک برند، مردم از ما انتظارهایی دارند. اگر انتظاراتشان را برآورده نکنیم، محکوم به شکست هستیم. پس برندسازی را باید یکی از روش‌های بازاریابی دیجیتال موثر بدانیم.
به عنوان مثال، چشم‌انداز برند در مسائل مختلف، اکنون برای مشتری‌ها مهم است. همین مسائل باعث می‌شود که افراد نسبت به برند احساس خوبی داشته باشند. در سال ۲۰۲۰، موضع کسب و کارها درباره موضوعاتی مثل تغییرات آب و هوایی اهمیت زیادی خواهد داشت. کاربرها می‌خواهند از سمت شما صدایی واضح، قوی و شفاف بشنوند.

۴- تاثیر شگفت انگیز موبایل روی آینده دیجیتال مارکتینگ

همه روش‌های بازاریابی دیجیتال باید به قول معروف موبایل‌فرندلی باشند. کاربرها آنقدر از اسمارت‌فون‌ها استفاده می‌کنند که اکنون همه صفحات وب، اول روی موبایل ایندکس می‌شوند (Mobile-first Index).
البته نرخ تبدیل روی موبایل‌ها هنوز به پای دسکتاپ نمی‌رسد. ولی به هر حال، استفاده از موبایل روز به روز در حال بیشتر شدن است. در سال ۲۰۲۰ هم انتظار می‌رود موبایل مارکتینگ جز روش‌های بازاریابی دیجیتال اصلی باشد.
در این مورد از بازاریابی اینترنتی، می‌توان کارهایی را انجام داد:
• توسعه فناوری‌های جدید مثل AMP و PWA
• بهینه‌سازی بر اساس رفتار کاربرها
• اندازه‌گیری دقیق داده‌ها برای ترسیم بهتر نقشه سفر مشتری

قبلا در مارکترها، مقاله ” آموزش تولید محتوا در اینستاگرام ” تولید شده است که شما رو به خواندن آن دعوت می‌کنم.

۵- شفافیت برند در دیجیتال مارکتینگ

به زبان ساده باید تکلیف خود را با مشتری‌ها مشخص کنید. آدم‌های ۲۵ تا ۳۵ ساله که جز اصلی‌ترین دسته‌ها در بازاریابی اینترنتی هستند، همگی تمایل دارند دنیا را عوض کنند، حداقل به سهم خودشان. همین جوان‌ها با ابزارهای مختلفی که در اختیار دارند، تمام اطلاعات درباره برندها را به دست می‌آورند. پس مواضع، شعارها و تمام چیزهای مربوط به برند، باید کاملا شفاف و روشن باشد.
یک نکته را باید بدانید؛ اگر ۷۷ درصد از برندها همین الان از بین بروند، هیچ اتفاقی نمی‌افتد! مردم برای نیازهای خود به کسب و کارهای دیگر مراجعه می‌کنند، بدون آن که مشکلی پیش بیاید. پس برندینگ یکی از اصلی‌ترین روش‌های بازاریابی دیجیتال در سال ۲۰۲۰ خواهد بود. به عنوان صاحب کسب و کار، باید مشخص کنید برندتان در مسائل اجتماعی و مردمی ‌چه نقشی دارد.

۶- بازاریابی دیجیتال و شخصی‌سازی

بازاریابی سنتی کم کم در حال واگذار کردن میدان به بازاریابی به سبک «یادگیری ماشین» (Machine Learning) است. مارکترها اکنون می‌توانند به کمک این فناوری، اطّلاعات بیشتری درباره تجربه کاربری به دست بیاورند و بهتر از قبل، مسیر سفر مشتری را شخصی‌سازی کنند. با این کار نرخ درگیری (Engagement) افزایش پیدا می‌کند و بهتر می‌توان ارزش ایجاد کرد.
با به‌کارگیری اطلاعات به دست آمده از یادگیری ماشین، دیجیتال مارکتینگ بیشتر حالت انسانی و شخصی پیدا می‌کند. به زبان ساده بخواهیم بگوییم، انگار که روبه‌روی هر مشتری نشسته‌اید و مستقیم با او حرف می‌زنید و دقیقاً همین رو در رو بودن با مشتری است که سبب خواهد شد تا افراد بیشتری به سمت برند شما روانه شود.

۷- جستجوی تصویری؛ شاه‌کلید بازاریابی اینترنتی

شاید قبلا این جمله را به خودتان گفته باشید: «تا این جنس را نبینم نمی‌توانم برای خرید آن تصمیم بگیرم». خب، شما تنها نیستید و چند میلیارد نفر دیگر هم مثل شما فکر می‌کنند. برای همین جستجوی تصویری از مهم‌ترین ترندها در روش‌های بازاریابی دیجیتال به شمار می‌رود.
جالب است بدانید که از سال ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۸ جستجوی تصویری با موبایل، ۶۰ درصد بیشتر شده است. پس در سال ۲۰۲۰ باید در کنار محتوای متنی، تصویرها را هم در نظر بگیرید. عکس‌ها می‌توانند شانس موفقیت کسب و کار شما را چند برابر کنند. (اکنون موتور جست‌وجوی گوگل با کمک اطّلاعات خود تصاویر همچون تگ ALT‌ اطلاعات لازم را از اون تصویر دریافت می‌کند.)

۸- بازاریابی داده‌محور

داده‌ها در دنیای بازاریابی دیجیتال امروز، همه چیز هستند. در گذشته قوانین ثابتی برای بازاریابی در نظر گرفته می‌شد و معمولا هم جواب می‌داد. اما حالا شرایط فرق کرده است. کاربرها انتظار دارند برایشان وقت بگذارید و همه چیز را شخصی‌سازی کنید.
اگر در دنیای تبلیغات فعال هستید، می‌توانید با استفاده از یادگیری ماشین و مدل‌های مختلف آن، استراتژی‌های قیمت‌گذاری خود را بهتر انتخاب کنید.

۹- کمپین‌های خلاقیت ‌محور یکی از روش‌های بازاریابی دیجیتال

واقعیت این است که امروزه کیفیت کالای برندها بسیار شبیه هم است. پس اگر دنبال فروش بیشتر هستید، باید در همه چیز خلاقیت داشته باشید. کمپین‌های خلاقانه از بهترین روش‌های بازاریابی دیجیتال در عصر جدید هستند.
پیش‌بینی می‌شود در سال ۲۰۲۰ کسب و کارها روی استراتژی‌های مبتنی بر خلاقیت، تمرکز بیشتری داشته باشند. این روش دست برندها را برای انجام کارهای مختلف باز می‌گذارد. اندازه‌گیری داده‌ها هم می‌تواند بهتر و دقیق‌تر از قبل انجام شود. بخواهیم ساده بگوییم، می‌توانید تبلیغات مرتبط را به مشتری‌های مرتبط و در زمان درست، نشان بدهید.

پیشنهاد می کنیم که مقاله ” دیجیتال مارکتینگ چیست؟ ” را از دست ندهید.

جمع‌بندی؛ بازاریابی دیجیتال به کدام سمت حرکت می‌کند؟

روش‌های بازاریابی دیجیتال بسیار زیاد و متنوع هستند. فقط با آموزش بازاریابی و تلاش در این زمینه می‌توانید ترندها و تکنیک‌های روز همراه شوید. ویدیو مارکتینگ از مهمترین ابزارها در آینده بازاریابی اینترنتی خواهد بود. پس باید تولید محتوای ویدیویی جذاب را در برنامه‌های بازاریابی خود قرار بدهید.
آینده بازاریابی روی داده‌ها بنا خواهد شد. با استفاده از داده‌های دقیق، می‌توانید همه چیز را برای مشتری‌ها شخصی‌سازی کنید و تجربه بهتری برای آن‌ها رقم بزنید.بازاریابی دیجیتال بسیار گسترده است و هر روز تغییر می‌کند. پس همیشه خودتان را به‌روز نگه دارید و روش‌های مختلف را در نظر داشته باشید.

۵/۵ - (۱۱ امتیاز)

حرفه خود را با برنامه نویسی تحت وب آغاز کردم و رفته رفته با مباحث دیجیتال مارکتینگ آشنا شدم و در مسیر تحلیل انواع وب‌سایت‌ها،سئو و بازاریابی اینترنتی قرار گرفتم. مجلّه آموزشی مارکترها را با علاقه فراوان و برای کمک به رشد کسب‌وکارها در فضای دیجیتال راه اندازی کردم.

عضویت

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۷۲

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *