آموزش تولید محتوا در اینستاگرام | روش‌های کاربردی تولید محتوا در شبکه قدرتمند اینستاگرام

آموزش تولید محتوا در اینستاگرام | روش‌های کاربردی تولید محتوا در شبکه قدرتمند اینستاگرام

شاید شما هم به دنبال آموزش تولید محتوا در اینستاگرام باشید و می خواهید بدانید که چگونه می توان کیفیّت محتوای صفحه تجاریِ اینستاگرام خود را بهبود بخشید. اگر صاحب یک صفحه تجاری در اینستاگرام هستید، شما را به خواندن این مقاله دعوت می‌کنم.

روزهای اول که اینستاگرام راه اندازی شده بود، فعالیّت در این شبکه اجتماعی بیشتر بر پایه دریافت فالوور بیشتر بود. به همین دلیل اکثرافراد تنها با خرید فالوورهای جعلی، به صفحه خود اعتبار می‌بخشیدند. اینستاگرام رفته رفته برای حل این مشکل، راهکارها و الگوریتم‌های به روزی ارائه داد.
امّا امروز تمرکز اینستاگرام بر بهبود کیفیّت محتواست، در واقع به عقیده اینستاگرام، اگر محتوای شما مفید باشد و در واقع کاربران را بیشتر درگیر کند، بنابراین نرخ درگیری (Engagement Rate) صفحه شما هم افزایش می‌یابد و احتمال بیشتر دیده شدنِ برند شما و پست‌هایتان، افزایش می‌یابد.تولید محتوا در اینستاگرام، به یکی از دغدغه‌های کنونیِ کاربران فعّالِ این شبکه موفّق اجتماعی تبدیل شده است. برای بررسی المان‌های بهبود کیفیت محتوا، ادامه مقاله را با ما همراه باشید.

استراتژی تولید محتوا در اینستاگرام چیست؟

یکی از سوال‌های رایج این است که ما برای شروع، چگونه باید استراتژی تولید محتوا در اینستاگرام را معین کنیم. خوب اولاً بگویم که استراتژی یعنی اینکه ما برای رسیدن به اهداف بازاریابی خودمان در اینستاگرام، چگونه باید برنامه ریزی کنیم تا بتوانیم مشخص کنیم که بعد از مدتی و با تولید و انتشار محتوای قدرتمند، از نقطه A به نقطه B رسیده‌ایم.

تعیین استراتژی تولید محتوا در اینستاگرام

تعیین استراتژی تولید محتوا در اینستاگرام، کاملاً به اهداف بازاریابی و نوع کسب‌وکار شما بستگی دارد. شاید استراتژی یک فرد برای حضور در اینستاگرام، فقط برندسازی باشد و قصد فروش مستقیم نداشته باشد. شاید فردی یک صفحه تجاری را فقط به قصد فروش محصولات دست‌ ساز خود راه اندازی می‌کند و برای جذب مخاطب خود و نحوه تولید محتوا، برنامه ریزی می‌کند. بنابراین برای تعیین دقیق‌تر این موضوع بهتر است به موارد زیر دقّت کنید:

 

 • مخاطب شما کیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟
 • اهداف شما از راه اندازی صفحه اینستاگرامی چیست؟
 • علایق مخاطب شما چیست؟
 • چه نوع محتوایی سبب سرگرمی و تفریح مخاطب شما می‌شود؟
 • و….

 

ایده های تولید محتوا در اینستاگرام

یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌های دوستانی که به تازگی شروع به راه اندازی کسب و کار در اینستاگرام می‌کنند، یافتن ایده برای تولید محتوا در اینستاگرام است. یکی از بهترین راهکارها، این است که با کمک هشتگ‌های مرتبط با کسب و کار خودتان، ۱۰ پیج برتر اینستاگرام را استخراج کرده و شروع به آنالیز و بررسی اون صفحه کنید.

پست‌هایی که لایک و کامنت بالایی دارند را جدا کنید و با توجه به نوع تولید محتوای ان پیج اینستاگرام، تحلیل کنید که چه نکته‌ای باعث شده که آن پست، مورد توجه مخاطب قرار گیرد. (از روی کامنت‌ها می توانید میزان تاثیرگذاری را متوجّه شوید.)

نحوه یافتن ایده برای تولید محتوا در اینستاگرام

موضوع پست‌های انتخاب شده را یادداشت کرده و سعی کنید شما هم موضوع‌های مشابه آن طراحی کنید. حال شما یک دفترچه با کلّی ایده برای تولید محتوا خواهید داشت. بنابراین برای پاسخ به این سوال که بهترین روش تولید محتوا در اینستاگرام چیست؟ باید گفت بهترین روش، مرور و بررسی سایر صفحات موفق و ایده گرفتن از محتوای آن‌هاست.(یادتان باشد کپی برداری ممنوع! باید بتوانید ایده بگیرید.)

شناخت دقیق مخاطب هدف

اولین گام برای داشتن یک صفحه پرطرفدار در اینستاگرام، شناخت دقیق مخاطب هدف است. باید بدانید که چه قشر از جامعه، باید شما را دنبال کنند و برای آن‌ها چه ارزش افزوده‌ای خلق خواهید کرد تا روز به روز به تعداد دنبال کنندگان شما اضافه شود. اگر بخواهم پایه‌ای ترین اصل برای تولید محتوا در اینستاگرام را مطرح کنم، شناخت درست مخاطب را انتخاب خواهم کرد.
بسیاری از صفحات اینستاگرام متاسفانه فقط به دنبال افزایش بی رویه فالوورهای خود هستند. این موضوع برای یک صفحه تجاری واقعاً چیزی جز ضرر ندارد!

مگر قصد شما به عنوان صاحب یک کسب‌وکار سود و رضایتمندی بیشتر مشتریان نیست؟! بسیار خوب پس خریدن فالوور غیر واقعی و یا اهمیّت ندادن به محتوا و مخاطب هدف، اشتباه‌ترین کاری است که برای رشد صفحه تجاری در اینستاگرام می‌توان انجام داد.
بنابریان در ابتدا برای یافتن مخاطب هدف خودتان به سوالات زیر با دقّت پاسخ دهید:

– بازه سنّی مشتریان بالقوه شما چند است؟
– مشتریان بالقوّه شما معمولاً چه شغلی دارند؟
– حداقل میزان درآمد ماهیانه این افراد چند است؟
– چرا باید صفحه تجاری شما را دنبال کنیم؟
– چه چیزی باعث جذب مخاطب به صفحه تجاری شما می‌شود؟

 

تعیین پرسونا برای تولید محتوا در اینستاگرام

قالب ساده برای تولید محتوا در اینستاگرام

اولین قدم برای اینکه بتوانید صفحه جذّابی داشته باشید، این است که یک قالب ساده، همراه با طیف رنگی برند خودتان طرّاحی کنید. اینکه می‌گویم قالب داشته باشید، قرار نیست کار عجیب و غریبی انجام دهیم!
فقط قرار است هارمونی رنگ را در تولید محتوا حفظ کنیم. مغز انسان به صورت نا خودآگاه نسبت به نظم و سادگی موجود در روند پست‌ها، واکنش نشان می‌دهد و به دلیل اینکه یک ارتباط متناسب بین پست‌ها برقرار می‌کند، موجب حضور بیشتر افراد در صفحه شما می‌شود و در نتیجه احتمال بررسی بیشتر محصولات و خدمات شما در صفحه تجاری را افزایش می‌دهد.
برای تولید محتوا در اینستاگرام، ابزارهایی مانند Canva‌  و Venngage وجود دارند که می‌توانید با کمک گرفتن از آن‌ها، قالب‌های زیبایی را برای پست‌های اینستاگرام و سایر شبکه‌های اجتماعی، طرّاحی کنید. برای داشتن صفحه‌ای شکیل و جذّاب به نکات زیر دقت کنید:
– صفحه خود را با پست‌های بی ربط شلوغ نکنید!
– هارمونی رنگِ کلّ صفحه را رعایت کنید.
– برای تولید محتوای خاص در اینستاگرام، قالب طرّاحی کنید.
– به میزان تعامل مخاطب برای هر قالب طرّاحی شده توجّه کنید.

استفاده از تصاویر با کیفیّت

متاسّفانه صفحات بسیاری را دیده‌ام که قصد دارند، محصولات و خدمات خود را به فروش برسانند، امّا حاضر نیستند، حتّی چند دقیقه برای انتخاب یک تصویر مناسب، وقت صرف کنند. گاهی اوقات شده، وارد یک صفحه اینستاگرام می‌شویم و آنقدر تصاویر بی کیفیّت است که درجا صفحه را می‌بندیم و به سراغ جای دیگری می‌رویم !
منظور ما از کیفیّت برای بازاریابی محتوا در اینستاگرام، از دو جنبه مطرح می‌شود، جنبه اول، تولید یک محتوای حرفه‌ای در اینستاگرام است و جنبه دوم، کیفیّت از نظر رزولوشن می‌باشد که توصیه می‌شود پست‌های خود را در ابعاد ۱۰۸۰ * ۱۰۸۰ پیکسل، تولید کنید. برای انتخاب تصاویر با کیفیت می‌توانید از دو وب‌سایت stocksnap.io و unsplash.com  کمک بگیرید.

استفاده از تصاویر با کیفیت برای بازاریابی در اینستاگرام

استفاده از فرمت Gif برای تولید محتوا در اینستاگرام

یکی از بهترین فرمت‌هایی که برای ساخت تصاویر متحرّک از آن استفاده می‌شود، فرمت Gif است. به طور معمول می توان یک حرکت بسیار کوتاه انیمیشنی را در قالب فرمت Gif به نمایش گذاشت. استفاده از این فرمت علاوه بر اینکه جذابیّت خاصی به پست شما می‌بخشد، سبب جلب توجه مخاطب شده و اگر خلاقانه طرّاحی شود، حتّی باعث می‌شود، کاربر کپشن را هم بخواند و احتمال درگیری کاربران با پست شما بیشتر خواهد شد.
امّا برای ساخت چنین فرمت‌هایی می‌توان به ایده ‌های زیر اشاره کرد:
– تصویر متحرّک کوتاه از نحوه عملکرد یک محصول
– تصویر متحرّک کوتاه از نحوه استفاده از آن محصول
– تصویر متحرّک از یک حرکت طنز گونه درون سازمان شما
– تصویر متحرّک کوتاه از فرآیند تولید محصولات
– و…

استفاده از فرمت گیف برای تولید محتوا در اینستاگرام

استفاده از راهکار UGC

یکی از بهترین و قوی ترین روش‌های تولید محتوا در اینستاگرام استفاده از هواداران صفحه خودتان است!
به محتوایی که توسّط کاربران تولید می‌شود، UGC یا User Generated Content گفته می‌شود. در واقع UGC به محتوایی گفته می‌شود که خود کاربران در طی یک اتّفاق و کمپینی که شما طرّاحی می‌کنید، تولید می‌کنند.
فایده این روش، مطرح شدن برند شما به صورت ویروسی است. امّا چگونه باید این کار را انجام داد؟
برای این کار می‌توانید با انتشار یک پست در صفحه تجاری خود، از کاربران بخواهید که به عنوان مثال در ۱ دقیقه تجربه استفاده از محصولات شما را با ذکر و منشن کردن نام برند و هشتگ اختصاصی، در پست صفحه اینستاگرام خودشان بیان کنند و در برابر این کار، یک هدیه رایگان از محصولات و خدمات شما، دریافت کنند. با این کار هم برند خود را مطرح خواهید کرد و هم سبب ورودی بیشتر برای صفحه تجاری خود در اینستاگرام خواهید شد.
برای اینکه بتوانید روند عملکرد کمپین هشتگ را آنالیز کنید، از ابزار Iconosquare استفاده کنید، این ابزار تا حدودی رایگان است و برخی از امکانت پیشرفته آن، نیازمند پرداخت دلاری می‌باشد. (که ما ایرانی ها معمولاً به این قسمت قضیه خیلی کاری نداریم  )

دقّت کنید که استفاده از روش UGC برای تولید محتوا در اینستاگرام، باید یک استراتژی تکمیل کننده باشد و نباید از این روش زیاد استفاده شود (مثلاً در سال ۲ یا ۳ بار) چرا که ممکن است استفاده زیاد از این ترفند، حسّ سوء استفاده از کاربران را منتقل کند.

استفاده از UGC برای تولید محتوا در اینستاگرام

اصل سادگی و مینیمال در تصاویر

تمام تلاش ما برای تولید محتوا در اینستاگرام، درگیر کردن مخاطب است. ما به عنوان تولید کننده محتوا، وظیفه داریم مشتریان بالقوّه‌ای را جذب پست‌های منتشر شده در صفحه تجاری خودمان کنیم. تصاویر باید به گونه‌ای باشد تا هیجان کاربران را برانگیزد و آن‌ها را ترغیب به نوشتن کامنت، لایک، ارسال برای دوستان خود و… کنند.
شاید شما هم این تجربه را داشته باشید، زمانی که وارد صفحه اینستاگرام خود می‌شویم، شروع می‌کنیم به مرور پست‌های فالوورهای خودمان و تقریباً با سرعت نسبتاً زیادی، از روی پست‌ها عبور می‌کنیم، حال اینجا ۲ مسئله اهمیّت پیدا می‌کند:
۱- باید چیزی متفاوت‌تر از بقیه ارائه کنیم تا دیده شویم.
۲- مغز انسان خیلی توان پردازش تصاویر شلوغ در آن لحظه را ندارد.بگذارید گزینه ۲ را بیشتر توضیح دهم. زمانی که در حال مرور صفحات تجاری و شخصی افراد و برندها هستیم، مغز ما ناخودآگاه در برابر پست‌های ساده و خلوت واکنش نشان می‌دهد. به این اصل مینیمال یا همان اصل سادگی در تولید محتوا گفته می‌شود.
اگر به تصویر زیر دقّت کنید در یک نگاه تمام توجّه شما، معطوف فردی می‌شود که در حال دویدن است، و این به دلیل خلوت بودن تصویر و تضاد رنگی است که بین پس زمینه روشن و فرد تیره رنگ به وجود آمده‌ است.

رعایت اصل مینیمال برای تولید محتوا در اینستاگرام

قبلاً مقاله ای با عنوان ” آموزش تولید محتوای الکترونیکی ” در منتشر شده که خواندن ان را توصیه می کنیم.

استفاده از قانون یک سوم در عکاسی

این قانون، یکی از قوانین در هنر عکّاسی است که در تولید محتوا برای اینستاگرام هم قطعاً کاربرد خواهد داشت. طبق این قانون، زمانی که شما در حال گرفتن عکس از یک سوژه هستید، به صورت فرضی توسط ۲ خط افقی و ۲ خط عمودی (طبق تصویر زیر) کادر را به ۹ قسمت مساوی تقسیم کنید و سوژه مورد نظر در کادر را روی یک یا چند نقطه تمرکز که تلاقی این خطوط است تنظیم کنید.
اینکار سبب توجّه بیشتر مخاطب به سوژه مورد نظر شما می‌گردد و زمان عبور سریع از روی پست‌ها، احتمال تمرکز مخاطب روی پست شما را افزایش خواهد داد. از این قانون برای تهیّه و انتشار تصاویر صنعتی و یا محصولات خودتان، استفاده کنید.

قانون یک سوم برای تولید محتوا در اینستاگرام

استفاده از فضای سفید

در پی مسئله خلوتی و اصل مینیمال، استفاده از کادرها و یا فضاهای سفید در تصاویر ما، سبب جلب توجّه بیشتری خواهد شد. این موضوع اگر، همزمان با اصل یک سوم، در تولید محتوای شما اتفاق بیافتد، قطعاً می تواند نظر مخاطب را جلب کند و حداقل چند ثانیه، ذهن او را درگیر ماجرا کند.
فرض کنید تصویر زیر، در کمپین تولید محتوای اینستاگرامِ یکی از کمپانی‌های تولید بستنی آماده انتشار شده است. توجّه می‌کنید که در این تصویر هم اصل یک سوم رعایت شده و هم اینکه از فضای سفید و کادر بدون هیچ المان اضافه‌ای استفاده شده است.

استفاده از فضای سفید برای تولید محتوا در اینستاگرام

ایجاد تضاد رنگی

یکی دیگر از الما‌ن‌های مهم برای بازاریابی  در اینستاگرام، توجّه به تضاد در تصاویر است. این تضاد می‌تواند به رنگ، اشکال و نور موجود در صفحه مربوط شود. به طور کلّی زمانی که کاربر عجول و بی حوصله اینستاگرامی،از روی پست‌های فید خود به سرعت عبور می‌کند، برای اینکه بتوان نظر و توجّه او را جلب کرد می‌بایست یک عاملی سبب شود تا این اتّفاق بیافتد.
برای شروع و ایجاد تضادهای نوری، می‌توانید از فیلترهای اینستاگرام استفاده کنید، مثلاً یک ایده این است که بعد از قرار دادن هر ۵ پست، یک پست خود ر ا به صورت سیاه سفید قرار دهید. معمولاً اکثر پست‌ها در اینستاگرام به صورت رنگی و با کیفیّت بالا منتشر می‌شود بنابراین، انتشار تصاویر سیاه و سفید، می‌تواند سبب جلب نظر و توجّه مخاطب شود.

ایجاد تضاد رنگی برای تولید محتوا در اینستاگرام

شناسایی هشتگ‌های مناسب

یکی از مهم‌ترین مواردی که برای داشتن یک پست آهنربایی باید در نظر گرفت، انتخاب درست هشتگ‌های مرتبط با پست در حال انتشار است. شما می‌توانید با جست‌وجو در گوگل و یا کمک گرفتن از انجمن‌ها و تالارهای گفت‌وگوی آنلاین، عبارات کلیدی پرطرفدار را بیابید و آن‌ها را به عنوان هشتگ در پایین محتوای خود استفاده کنید.
با شناسایی درست هشتگ‌های پرطرفدار، پست شما تبدیل به یک آهنربا شده و افراد علاقه‌مند را با جست‌وجو در بخش Search‌ به سمت شما هدایت خواهد کرد. این وظیفه شماست که با جست‌وجو، هشتگ‌های مناسب را یافته و برای تولید محتوا در اینستاگرام از آن استفاده نمایید.
یکی از بهترین روش‌های یافتن هشتگ مناسب، کمک گرفتن از بخش جست‌وجوی اینستاگرام است. زمانی که شما در باکس جست‌وجوی اینستاگرام، عبارتی را وارد می‌کنید، و تب “برتر” را انتخاب کنید، اینستاگرام به شما هشتگ‌های پرطرفدار مربوط به آن هشتگ را برای شما نمایش می‌دهد که معمولاً توصیه می‌شود ۹ نتیجه اول بهترین گزینه‌ها برای انتخاب هستند.

تقویم محتوایی برای تولید و انتشار محتوا

بسیاری از صاحبان صفحات تجاری، در ابتدای شروع فعّالیت خود به دلیل ذوق و شوق زیادی که برای آغاز راه خود دارند، به صورت کاملاً فعّال و مداوم شروع به تولید محتوا در اینستاگرام می‌کنند، اما بعد از مدّتی دلسرد شده و یا کارهای دیگر را به تولید محتوا ترجیح می‌دهند!!!
باید بگویم که موفقیّت در اینستاگرام بدون داشتن یک برنامه دقیق و مشخّص تقریباً غیر ممکن است. نمی‌گویم که باید در روز چندین پست منتشر کنید، حتّی اگر در هفته فقط ۴ پست منتشر می‌کنید، همان ۴ پست را در زمان‌های پرمخاطب و به صورت منظّم منتشر کنید.فضای اینستاگرام بسیار گسترده و شلوغ شده است. بنابراین اگر می‌خواهید بیشتر از رقبای خود در ذهن مخاطب رخنه کنید، باید ریتم منظّم خود را حفظ کنید.
بگذارید دلیل تاکیدم برای داشتن تداوم در تولید محتوا را به شما واضح‌تر بگویم. تا به حال شده به دلیل قدمت و ماندگاری یک برند به سراغش بروید؟! صاحبان صفحات تجاری هم داخل اینستاگرام، دقیقاً فضای اینستاگرام را به صورت موقّتی تصاحب کرده اند، بنابراین هر کدام که تداوم و ماندگاری بیشتری در تولید محتوا داشته باشند، قطعاً مخاطب بیشتری را سمت خود جذب خواهند کرد.

تقویم محتوایی برای تولید و انتشار محتوا

رعایت هارمونی و شخصیّت برند در محتوای صفحه

یکی دیگر از مهم‌ترین نکاتی که هنگام انتشار محتوا در اینستاگرام باید دقّت کنید، رعایت سبک خاص و هارمونی مطابق با رنگ سازمانی یا برند شماست.
قطعاً تا به حال وارد صفحاتی از اینستاگرام شد‌ه‌اید که با نگاه کردن به صفحه، متوجّه خواهید شد یک طیف رنگی زیبایی در صفحه رعایت شده و این سبب جذّابیت بیشتر در دید مخاطب خواهد شد. داشتن تم رنگی خاص در صفحه، نشان از شخصیّت برند شماست، همچنین اگر برای پست‌های خود یک قالب خاص طرّاحی کنید، زمانی که افراد در بخش Explore یا با جست‌وجوی هشتگ‌ها به مرور پست‌ها می‌پردازند، می‌توانند پست‌های شما را در بین هزاران پست تشخیص دهند و این خودش نشان دهنده تمایز شما است.
در تصویر زیر خواهید دید که چگونه به زیبایی از طیف رنگی قرمز در سراسر پست‌ها رعایت شده و این خودش نمایانگر شخصیّت این برند است.

رعایت هارمونی برای تولید محتوا در اینستاگرام

در اینستاگرام داستان‌ سرایی کنید

پلتفرم اینستاگرام محلّی برای داستان‌سرایی و قصّه پردازی است. البتّه هواستان باشد که نباید داستان‌های غیرواقعی و جعلی طرّاحی کنید. صادقانه داستان شکلگیری بند خودتان را شرح دهید و این می‌تواند برای مخاطبین شما بسیار جذّاب باشد. از تجربیّات خودتان بگویید و اینکه اصلاً چه اتفاقی افتاد که شما تصمیم به راه اندازی کسب‌وکار خودتان گرفتید؟!
مردم علاقه‌مند به شنیدن داستان‌هایی هستند که در طول روز مردم با آن‌ها سر و کلّه می‌زنند. از دیدگاه دیگر می‌توانید وقاع و اتّفاقات روز را به صورت داستان‌های کوتاه (به صورت عکس یا ویدیو) و به همراه کپشن‌های جذّاب طرّاحی کرده و آن‌ها را به اشتراک گذارید. در این میان می‌توانید کمی طنز و المان‌های خنده‌دار را هم چاشنی ماجرا کنید.

ساده،صادق و خودتان باشید

متاسّفانه بسیاری از برند‌های شخصی در اینستاگرام را که بررسی می‌کنم، مشخّص است که خودشان نیستند !
ببینید دوستان قرار نیست که واقعاً ما جلوی دوربین نقش بازی کنیم، یا اینکه بخواهیم خودمان یا برندمان را واقعاً فراتر از واقعیّت نشان دهیم. مخاطبان ما بسیار هوشیار هستند و اگر ما به عنوان صاحب یک برند، نتوانیم خدمات و محصولات با کیفیّتی ارائه کنیم، در نهایت متوجّه خواهند شد و اعتمادشان را به برند ما از دست خواهند داد.
بنابراین سعی کنیم برای تولید محتوا در اینستاگرام، بسیار صادق و در یک کلامخودمان باشیم!
مردم به دنبال افراد و شخصیّت‌هایی هستند که در کسب‌ وکار خودشان، بهترین گزینه را مطابق با نیاز، در اختیار مشتری قرار خواهند داد. سعی کنیم با تولید محتوای شفّاف و رفع مشکلات مخاطب، اعتماد را افزایش دهیم.

برای دغدغه‌ها، راهکار ارائه دهید

یکی از مهم‌ترین و قوی‌ترین نوع تولید محتوا در اینستاگرام، پاسخ و ارائه راهکار به مشکلات و دغدغه‌های دنبال کنندگان است.
مثلاً روشی که بسیار جواب می‌دهد این است که شما هر از چند گاه یکبار، یک موضوع طرح کنید و آن را به صورت استوری منتشر کنید و از دنبال کنندگان بخواهید تا در مورد آن موضوع، از شما به عنوان فرد کارشناس در حوزه تخصصی خودتان، سوالی بپرسند. (با کمک امکان درج سوال در استوری به راحتی امکان‌پذیر است).
سپس شروع کنید به تولید محتوای ویدیویی و خودتان به عنوان فرد کارشناس به جلوی دوربین بیایید و به سوالاتی که مطرح شده، پاسخ دهید. این نوع محتوا یکی از پربازده‌ترین انواع تولید محتوا در فضای اینستاگرام می‌باشد.

دیکشنری اصطلاحات تهیه کنید

یکی از انواع محتوا که می‌تواند در قالب متون تصویری در صفحات اینستاگرام منتشر کرد، این است که شما به عنوان صاحب یک کسب وکار، شروع کنید به تولید تصاویر گرافیکی، که هر بار یکی از مهم‌ترین اصطلاحات مهم کسب‌وکارتان را بیان کند.
با این کار، بسیاری از همکاران، جذب صفحه تجاری شما خواهند شد و این موضوع می‌تواند گام‌های نخست را برای همکاری با سایر افراد فعّال در کسب‌وکارتان بردارد.

قبلا در وب‌سایت مارکترها ویدویی با عنوان ” نحوه بازاریابی در اینستاگرام ” منتشر شده که مشاهده آن را توصیه می‌کنیم.

مخاطب خود را سرگرم کنید

یکی از بهترین کارهایی که برای تولید محتوا در اینستاگرام بسیار موثّر است، تولید محتوایی است که مردم را سرگرم کند. البته منظور ما این نیست که باید بیایید جلو دوربین و جوک و لطیفه تحویل مردم دهید !!! منظور این است که ببینید چه طور می توانید مردم را درگیر و مشغول محتوای خود کنید.
مثلاً فرض کنید که یک صفحه اینستاگرام، در حوزه گردشگری مشغول تولید محتوا است و قصد دارد که از طریق صفحه اینستاگرام خود، جذب گردشگر کند. یک ایده تولید محتوا در اینستاگرام این است که این صفحه شروع کند به تولید ویدیو‌هایی که روایت‌ها و رویدادهای تاریخی در آن محل را به تصویر بکشد و مخاطب را بیشتر با جذّابیت‌های تاریخی محل خود آشنا کند. به تصویر کشیدن مکان‌های تاریخی به سبک مستند، یکی از بهترین نوع محتوای است که شما می‌توانید در شبکه اجتماعی اینستاگرام، تولید و منتشر کنید.
البته این یک مثالی بود که شما بهتر و دقیق‌تر درک کنید که چه‌طور می‌توان مخاطب را سرگرم کرد. هدف ما از سرگرم‌ کردن مخاطب، فقط خنده و شادی نیست‌!!! بلکه هدف اصلی ما ایجاد کشش و تبدیل صفحه اینستاگرام به یک آهنربای قدرتمند است.برای تولید محتوای حرفه‌ای در اینستاگرام، باید بتوانید به یک آهنربای قدرتمند تبدیل شوید.

بررسی و سنجش عملکرد

یکی از مهم‌ترین کارهایی که پس از تولید و انتشار محتوا در صفحه تجاری اینستاگرام خود باید انجام دهید، سنجش میزان عملکرد و تعامل مخاطب با پست صفحه تجاری برند شماست. باید بدانید، زحمتی که برای صفحه خود می‌کشید، یک بازخوردمثبتی داشته باشد واگر نه، صرف هزینه مالی و زمانی، تقریباً کاری بیهوده است.
برای اینکه بتوانید این موضوع رابفهمید به سوالات خود پاسخ دهید:
– میزان بازدید میان فرمت‌های ویدیو و عکس چه قدرتفاوت دارد؟
– بعد از انتشار، پست شما چه تعداد ذخیره می‌شود؟ (بخش اطلاعات آماری روی هر پست)
– بعد از انتشار، پست شما چه تعداد به اشتراک گذاشته می‌شود؟
– معمولاً برای کدام پست‌ها کامنت بیشتری درج می‌شود؟
– استوری‌های شما چند بار دیده می‌شود؟
– وقتی از عوامل اقدام کننده (مثلاً المان رای) در استوری استفاده می‌کنید، چند نفر واکنش نشان می‌دهند؟
– و…
سعی کنید چند سوال دیگر از این قبیل روی یک کاغذ بنویسید و شروع کنید برای هر پست این موارد را بررسی کنید، برای  بهینه‌سازی و تولید محتوا برای اینستاگرام و بهبود صفحه تجاری نیاز به چنین تحلیل‌هایی دارید تا بتوانید رفته رفته مخاطب ذائقه مخاطب هدف خود را شناسایی کرده و به بالاترین میزان درگیری مخاطب با پست‌های خود برسید. (نمایش بیشتر پست‌های شما در بخش Explore) نتیجه تعامل بیشتر مخاطب با پست‌های شماست.

فیلم رایگان ۷ نکته مهم پیش از شروع بازاریابی اینترنتی را از دست ندهید.

نتیجه گیری و نکات پایانی

بسیار خوب امیدوارم نکاتی که در این مقاله در خصوص آموزش تولید محتوا در اینستاگرام برای شما کاربران عزیز و همیشه همراه مارکترها مطرح شد، برای شما مفید بوده باشه. باور کنید تولید محتوا در اینستاگرام اصلاً‌ کار پیچیده و دشواری نیست، فقط سعی کنید خیلی ماشینی و غیر واقعی به ماجرا نگاه نکنید و از دید مخاطب خودتان به موضوع‌های مختلف نگاه کنید و سپس شروع به تولید محتوا کنید.نکته آخر اینکه همیشه سعی کنید از مخاطبان خودتان بیشتر یاد بگیرید و مدام در حال نظرسنجی از مخاطبان صفحه خود باشید. با رعایت همین نکات ساده امّا مهم در این مقاله قطعاً خواهید توانست مقداری خود را از رقبا متمایز کنید.

نظر شما چیست؟ لطفا در پایین همین پست سوال و یا نظر خود را مطرح کنید.

۵/۵ - (۱۶ امتیاز)

حرفه خود را با برنامه نویسی تحت وب آغاز کردم و رفته رفته با مباحث دیجیتال مارکتینگ آشنا شدم و در مسیر تحلیل انواع وب‌سایت‌ها،سئو و بازاریابی اینترنتی قرار گرفتم. مجلّه آموزشی مارکترها را با علاقه فراوان و برای کمک به رشد کسب‌وکارها در فضای دیجیتال راه اندازی کردم.

عضویت

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۷۲

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۴ دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

 1. محمد معصومی
  ۴:۳۳ ۱۳۹۸/۰۵/۲۳

  سلام و احترام
  ممنون از انتشار این مقاله ارزشمند.
  به نظرم تولید محتوا در اینستاگرام یکی از تخصصی ترین کارهاییست که میشه انجام داد، من خودم یک حساب تجاری دارم و از زمانی که شروع کردم به خواندن مقالات تولید محتوا و اعمال نکات ریز روی آن‌ها نتایج متفاوتی گرفتم.

  ممنون از زحمات شما

  • عرفان رحیمی
   ۹:۱۳ ۱۳۹۸/۰۵/۲۳

   سلام جناب معصومی سلامت باشید

   بله دقیقا درست می فرمایید . بسیاری از صاحبان حساب‌های تجاری تصور می کنند تولید محتوا در اینستاگرام یعنی انتشار عکس محصولاتشان به صورت پشت سر هم است در صورتیکه نکات بسیار ریز و مهمی در تولید محتوا برای اینستاگرام نهفته است که با خواندن همین مقاله هم می توان به بهبود محتوا کمک کرد.

 2. آراویژن
  ۱:۳۰ ۱۴۰۱/۰۸/۰۵

  سلام ممنون از شما برای ارائه این مطالب ارزشمند و آموزنده.به شخصه من خیلی چیزا یاد گرفتم

  • عرفان رحیمی
   ۱۲:۰۶ ۱۴۰۱/۰۸/۰۷

   سلام و عرض ادب خوشحالم مفید بود.