روش های کسب درآمد از تولید محتوا

روش های کسب درآمد از تولید محتوا

روش های کسب درآمد از تولید محتوا همیشه یکی از پرطرفدارترین موضوع‌هایی است که تولید کنندگان محتوا به دنبال آن هستند. حتّی عده بسیاری علاقه‌مند به کار تولید محتوا در منزل هستند و تمایل دارند که در کنار سایر فعالیّت های خود در منزل، از طریق تولید محتوا هم کسب درآمد داشته باشند.

بسیار خوب در این مقاله قصد داریم تا با انواع روش های کسب درآمد آشنا شویم و سعی می‌کنم که به صورت کاملاً تخصصی به روش‌های مختلف به روز بپردازم. همیشه این نکته را عرض کرده‌ام که آینده کسب و کارهای دیجیتال و حتّی سنّتی بر پایه محتوا خواهد بود. پس طبیعی است که تولید کنندگان محتوا هم انگیزه بیشتری پیدا کنند و برای پا گذاشتن در یک عرصه سودآور و بکر قدم بگذارند.

چرا کسب درآمد از تولید محتوا

دلیل اصلی یادگیری روش‌ های کسب درآمد از تولید محتوا این است که، پایه و اساس دنیای دیجیتال چیزی جز محتوا نیست. در واقع قدرت یک پیج چند صد هزار فالووری اینستاگرام یا یک وب سایت خبری به محتوای آن است. به بیان دیگر اگر محتوا را از وب ‌سایت ها یا سایر بستر های تحت وب بگیریم، چیز دیگری باقی نخواهد ماند. بنابراین می توان گفت که پایه و اساس همه کسب و کارها، قطعاً محتواست.
دلیل دیگر برای اینکه هر چه بیشتر بتوانید روش های کسب درآمد از تولید محتوا را یاد بگیریم، قدرت بازاریابی محتوایی است. می‌ دانید که تقریباً پر قدرت ترین روش جذب مشتری در عصر جدید، بازاریابی محتوایی است که همه کسب و کارهای دیجیتال به کمک این اهرم می توانند مشتریان بسیار با کیفیّتی در دراز مدّت کسب کنند.

چگونه تولید محتوا کنیم؟

خوب قطعاً پیش نیاز کسب درآمد از تولید محتوا، دانستن روش های تولید محتواست که به کمک آن بتوانیم در بستر های دیجیتال منتشر کنیم و از آن ها کسب درآمد داشته باشیم. تولید محتوا انقدر اهمیت دارد که می تواند در افزایش رتبه سایت در گوگل تاثیر مستقیم داشته باشد. بنابراین در درجه اول لازم است تا بدانیم که در چه فرمت هایی می توانیم تولید محتوا کنیم.

– تولید محتوای ویدیویی

قطعا تولید محتوای ویدیویی یکی از محبوب‌ترین و پربازده‌ترین روش های تولید محتوا در عصر جدید است و میتوان گفت به واسطه اینکه وسعت این نوع محتوا بسیار زیاد است، تولید و فروش آن هم سودآورتر است.
برای تولید محتوای ویدیویی کافیست که تنها یک گوشی هوشمند مناسب داشته باشیم که خدارو شکر این مورد در همه منازل به لطف خدا ( نه یه دونه !!! ) بلکه چندین مورد یافت خواهد شد.

– تولید محتوای متنی

هنوز که هنوزه این نوع از محتوا بسیار محبوب و البتّه با نفوذ است و حتّی اگر هنر نوشتن داشته باشید می توانید با این روش کتاب‌های الکترونیکی بسیار با کیفیّتی بسازید و صدها نسخه از آن را در دنیای وب به فروش برسانید. برای تولید محتوای متنی کافیست که هنر نوشتن داشته باشید و بتوانید این هنر را با مطالعه و بررسی دانش روز، تقویّت کنید.

– تولید محتوای صوتی (پادکست ها)

پادکست‌ها در ایران بسیار بکر است و فرهنگ ایران کم کم داره به سمت پادکست هم حرکت می‌کنه، اگر توانایی تولید پادکست (فایل های صوتی ) رو دارید، به شما تبریک می‌گویم چون به زودی شاهد ایجاد بستر های کسب درآمد از پادکست‌ها هستیم. البته همین الان هم شما در سرویس هایی چون روبیکا می‌توانید از طریق تولید محتوا درآمد داشته باشید و می توان گفت یکی از روش های کسب درآمد از تولید محتوا فعّالیت در اپلیکیشن روبیکا است.

یکی دیگر از مزیّت‌های تولید محتوای صوتی، این است که افراد می‌توانند آن را در هر کجا (داخل ماشین، در حال پیاده روی و حتّی در حال کار ) گوش کنند و این موضوع خودش یکی از دلایل اصلی انتخاب این نوع محتوا نسبت به سایر نمونه های دیگر برای تولید محتوا است.

می توان گفت این سه نوع از محتوا، تقریباً پر طرفدارترین محتواهاییست که در سطح وب در حال حاضر مورد استفاده مصرف کنندگان محتوا قرار می گیرد و هر نوع محتوایی دیگر، در گروه یکی از این سه نوع محتوا قرار می‌گیرد.

اگر می خواهید محتوای دقیق تری برای مخاطب هدف مورد نظر تولید کنید توصیه می کنم

” نحوه طراحی پرسونای مشتری ” را مطالعه کنید.

درآمد یک تولید کننده محتوا چقدر است؟

واقعاً پاسخ دادن به این سوال اصلاً کار ساده‌ای نیست و میزان درآمد از تولید محتوا کاملاً بستگی به میزان فعالیّت تولید کننده محتوا و قدرت محتوای اوست. امّا می توان گفت که یک نکته در همه آن‌ها مشترک است، آن هم میزان برطرف کردن مشکلات و کاربردی بودن محتوا در دنیای واقعی‌ است.
بگذارید این موضوع را با یک مثال برای شما بیان کنم. فرض کنید یک تولید کننده محتوا، یک دوره آموزشی برای فراگیری دانش و مهارت بورس تولید می کند و به مخاطب قول می دهد که اگر این محتوا را تهیّه کنید، می توانید در بازار بورس بدرخشید و در میان سایر رقبا، سود بیشتری کسب کنید.
خوب میزان کسب درآمد این فرد از تولید محتوا، کاملاً به محقق شدن قولش بستگی دارد. اگر مشتریان دوره آموزشی این فرد را تهیه کنند امّا حداقل ۶۰ درصد آن‌ها در بازار بورس موفّق نباشند، پس این دوره آموزشی نیاز به بهبود دارد و باید برای بیشتر شدن میزان درآمد تولید کننده محتوا، قطعاً زمان و انرژی بیشتری صرف شود.

کسب درآمد از تولید محتوا در اینستاگرام

تولید محتوا در اینستاگرام یکی از محبوب‌ترین روش‌هاییست که به خصوص این روز ها با وجود این بستر دیجیتال و فعال بودن حدود ۵۰ میلیون کاربر ایرانی، می‌تواند یکی از بهترین فرصت‌ها برای روش های کسب درآمد از تولید محتوا باشد.
یکی از روش های کسب درآمد از تولید محتوا در اینستاگرام، راه اندازی یک صفحه تجاری و تولید محتوای حرفه‌ای و کاربرپسند است. اینکه شما محتوایی تولید کنید که بتواند یک مشکل و دردی از مخاطب دوا کند و به واسطه رفع نیازها، سبب جذب کاربران شوید، در مرحله بعدی قطعاً خواهید توانست محتواهای حرفه‌ای تر و با ارزشمند خود را در قالب دوره های آموزشی یا حتّی لایو خصوصی ارائه کنید.
یکی دیگر از روش‌های کسب درآمد از اینستاگرام، مشاوره است که در این روش باز هم نیاز است که شما تعدادی از مخاطبان خود را جذب محتوای ارزشمند صفحه تجاری خود کرده باشید و در جایی برای دریافت مشاوره از شما، در برابر هر ساعت مشاوره، مبلغی دریافت می کنید.
امّا پلتفرم اینستاگرام به تازگی برای تولید کنندگان محتوا، خبرهای خوبی دارد و آن هم فعّال شدن امکان کسب درآمد از تولید محتوا در برابر بازدید (برای بخش IGTV) است که البته این موضوع در حال تست و بررسی است و به زودی کسب درآمد دلاری هم برای تولید کنندگان محتوا در اینستاگرام فعّال خواهد شد و می‌توان از این روش هم به عنوان یکی از روش های کسب درآمد از تولید محتوا استفاده کرد.
این نکته را هم اضافه کنم که معمولاً لازم است تا میزان بازدید شما در حدّ معقولی باشد تا واقعاً بتوانید یک درآمد مطلوبی از این روش داشته باشید. بنابراین قبل از هر چیز باید به فکر تولید محتوای با ارزش و با کیفیّت باشید تا بتوانید در این عرصه موفق شوید و روز به روز به درآمد خود اضافه کنید.

کسب درآمد از تولید محتوا در پلتفرم های آموزش آنلاین

اگر تازه کار هستید و به تازگی می‌خواهید وارد عرصه کسب درآمد از تولید محتوا شوید و البتّه دنیای آموزش را برای این کار انتخاب کرده اید، پیشنهاد می‌کنم در وب‌سایتهایی چون فرانش، فرادرس و مکتبخونه حتماً عضو شوید و با تولید یک محتوای آموزشی آزمایش کنید که آیا محتوای شما خریداری می‌شود یا خیر.
استفاده از پلتفرم های آموزش آنلاین به عنوان یکی دیگر از روش های کسب درآمد از تولید محتوا می تواند بسیار کاربردی باشد زیرا باعث می شود که شما خیلی زودتر متوجّه شوید که مشکلات و عیب و ایرادهای آموزش‌های تولید شده شما چیست و چگونه می توانید آن را در جهت بهبود تقویّت کنید.
ضمن اینکه اگر از این پلتفرم‌های آموزشی برای کسب درآمد کمک بگیرید، انگیزه بیشتری پیدا خواهید کرد و می‌توانید در کنار تولید دوره ها و محتواهای آموزشی در سایر کانال ها، از این روش هم درآمد داشته باشید.
من خودم مدّت ها با سیستم‌های فرانش و فرادرس کار کردم و محتواهای مختلفی را در این پلتفرم‌ها به فروش رساندم و این روش را برای شروع کسب درآمد از تولید محتوا به شدّت توصیه می‌کنم.

تولید محتوا برای سایر صفحات تجاری در اینستاگرام

می‌ دانید که در حال حاضر حدود ۵۰ میلیون کاربر فعّال در اینستاگرام مشغول فعّالیت هستند و این یعنی یک بازار به وسعت حدود نیمی از جمعیّت ایران !!! اینستاگرام برای همه کسب و کارهای دیجیتال و غیر دیجیتال یک بازار بزرگ است که باید بدانیم، چگونه می‌توان از این بستر به بهترین شکل ممکن استفاده کرد.
قطعاً کسب و کارهای بسیار زیادی در این بازار حضور دارند که نیاز به تولید محتوای دیجیتال دارند. تولید انواع انیمیشن‌ها، پوستر‌های گرافیکی، کاور های ویدیویی، تولید محتوای ویدیویی و متنی و … همه نیازهایی است که در این بازار بزرگ مورد نیاز است.
حال اگر شما در قالب تولید کننده محتوا وارد این بازار بکر شوید، می توانید وظیفه تولید محتوای دیجیتال را برای این صفحات تجاری بر عهده بگیرید و از این روش تولید محتوا بتوانید کسب درآمد داشته باشید.
رفته رفته می توانید با بیشتر شدن تعداد مشتریان، یک تیم حرفه‌ای تشکیل دهید و بتوانید روز به روز تعداد بیشتری از صفحات اینستاگرامی را برای تولید محتوا جذب کنید و بتوانید این راه را به عنوان یکی از روش های کسب درآمد از تولید محتوا برای خود تقویت کنید.

در ادامه این مقاله مطالعه ” راهنمای تدوین استراتژی بازاریابی محتوایی ” کمک زیادی به شما خواهد کرد.

تولید محتوا برای وب سایت های تجاری

این نکته را نباید فراموش کنیم که شبکه اجتماعی اینستاگرام با همه قدرت و عظمتی که دارد ممکن است روزی رو به افول باشد و شبکه اجتماعی دیگری جایگزین آن شود. در این میان کسب و کارهای گوناگونی وجود دارند که صاحب وب‌سایت هستند و نیاز به تولید محتوای متنی دارند.
این وب‌سایت ها در دسته های مختلف خبری، علمی، آموزشی قرار می گیرند که همه آن‌ها نیاز به تولید کننده محتوا دارند و اگر شما بتوانید حتّی به صورت فری لنسر (آزاد کاری) با آن‌ها همکاری کنید، می‌توانید از طریق تولید محتوا کسب درآمد مناسبی را تجربه کنید.
تولید محتوا می تواند در فرمت‌های متنی و تصویری ( اینفوگرافیک ) باشد که برای اینگونه وب‌سایت‌ها می توانید با کمک گرفتن از خلاقیّت خود محتوای قدرتمند تولید کنید. این محتوا می‌تواند در محدوده فرمت های ویدیویی هم قرار بگیرد و بستگی به میزان توانایی شما برای تولید محتوا دارد.
کافیست در حوزه ای که به آن علاقه دارید، از بخش ” تماس با ما ” با مدیران آن وب سایت‌ها تماس بگیرید و درخواست همکاری کنید. حتماً قبل از آن سعی کنید یک روزومه خوب برای خود ایجاد کنید و آن را در یک قالب مرتّب شده (مثلاً فایل word) برای آن وب سایت‌ها ارسال نمایید.

کسب درآمد از تولید محتوای وبینار

وبینارهای آموزشی یکی دیگر از روش های کسب درآمد از تولید محتواست که این نوع از محتوا هم بسیار پرطرفدار است و شما می‌توانید در قالب ارائه وبینارهای آموزشی درآمد مناسبی کسب کنید.
یکی از پلتفرم‌های آنلاین که سرویس وبینار را ارائه می دهد، ایسمینار است. این سیستم علاوه بر اینکه بستر مناسب برای برگزاری یک وبینار قدرتمند را ارائه می‌دهد، خودش جای مناسبی برای بازاریابی وبینار‌ها و فروش بیشتر است. به دلیل اینکه این سیستم‌ها خودش دارای یک پایگاه داده قدرتمند از مشتریان قبلی است، بنابراین می توانید از این فرصت هم برای فروش وبینارها و حتّی فروش بلیط‌های آنلاین خود استفاده کنید.
یکی از مزیّت های اصلی وبینار، این است که مخاطب می‌تواند با شما تعامل بیشتری داشته باشد و به صورت آنلاین سوالات و مسائل خود را مطرح کند و این خودش می‌تواند روح بیشتری برای مخاطب داشته باشد.
توصیه می‌شود که قبل از برگزاری یک وبینار به عنوان یکی از روش های کسب درآمد از تولید محتوا، حتماً سلسله لایو‌های اینستاگرامی برگزار کنید و با این کار ترس خود را بریزید. ضمن اینکه برگزاری لایو، می تواند باعث هدایت هر چه بیشتر مخاطبان صفحه شما به سمت وبینارهای شما شود.

حدس ما اینه که مقاله ” آموزش تولید محتوای الکترونیکی ” که قبلا در مارکترها منتشر شده، براتون مفید باشه

کسب درآمد از تولید محتوا در یوتیوب

یوتیوب پلتفرمی است که واقعاً ارزش کار کردن را دارد امّا این نکته را نباید فراموش کرد که قطعاً موفقیّت در یوتیوب یک شبه ره صد ساله رفتن نیست. فعّالیت در یوتیوب همانند دوی ماراتون است و اصلاً به دید دوی سرعتی به آن نگاه نکنید.
می‌دانید که در صورت رسیدن سطح کانال خود در یوتیوب به حداقل شرایط کسب درآمد دلاری، شما می‌توانید از این سیستم درآمد داشته باشید و در برابر هر ۱۰۰۰ بازدید، یوتیوب مبلغی را به حساب شما در کانال اضافه خواهد کرد. البته تصوّر نکنید که از همین امروز میتوانید از تولید محتوا در یوتیوب کسب درآمد داشته باشید.
قطعاً فکر کسب درآمد از این روش را به مدّت یک سال از سر خود بیرون کنید امّا اگر استمرار داشته باشید و به صورت مرتّب تولید محتوا کنید، قطعاً می توانید در دراز مدّت نتیجه بگیرید و اتفاقاً به درآمد های مطلوبی هم برسید.
حداقل شرایط برای رسیدن به درآمد مطلوب در یوتیوب:
– حداقل کسب ۱۰۰۰ دنبال کننده
– حداقل ۴۰۰۰ ساعت نمایش ویدیوها (در مجموع)
– حداقل کیفیّت لازم ویدیو ها برای نمایش ویدیو
بعد از اینکه به این مرحله رسیدید، خود یوتیوب یک ایمیل به شما ارسال خواهد کرد که آیا تمایل به فعال‌سازی بخش نمایش تبلیغات را دارید یا خیر. البته ویدیوهای شما توسّط یوتیوب بررسی خواهد شد و اگر حداقل کیفیّت لازم را داشت، امکان کسب درآمد از تولید محتوا در یوتیوب برای شما فرآهم می‌گردد.
باز هم تاکید می‌کنم رسیدن به درآمد در یوتیوب اصلاً کار ساده‌ای نیست امّا اگر اراده کنید و استمرار داشته باشید، حتماً به نتیجه خواهید رسید.

مقاله مرتبط: کارشناس تولید محتوا کیست ؟

کسب درآمد از تولید محتوای متنی

امّا یکی دیگر از روش های کسب درآمد از تولید محتوا، تهیه و تولید کتاب‌های الکترونیکی است که می توانید آن را در قالب PDF‌ ارائه کنید. لازم نیست که شما یک کتاب الکترونیکی ۱۰۰ صفحه‌ای تولید کنید.
کافیست که اطّلاعات و مهارت‌های خود را تنها در یک PDF ده صفحه‌ای آماده کنید و آن را در وب‌سایت‌هایی چون کتاب سبز به اشتراک بگذارید. البته سعی کنید که بخش قوانین و مقررات این وب‌سایت‌ها را مطالعه کرده و بعد از یک ویراستاری مناسب، برای انتشار آماده کنید.
یک روش خوب برای بازاریابی کتاب‌های الکترونیکی شما، صحبت کردن و قرارداد بستن با وب‌سایت‌های مشابه در حوزه کاری خودتان است که قطعاً می‌توانید با کمک آن‌ها به رشد خود کمک کنید.
طبق یک قرار داد می‌توانید به این صورت کار کنید که در برابر فروش هر نسخه از کتاب های الکترونیکی شما، درصدی را برای پورسانت سایت مقصد اختصاص دهید.

ویدوی رایگان ” استراتژی بازاریابی محتوایی در شبکه های اجتماعی ” را حتماً مشاهده کنید.

حرف آخر

روش های کسب درآمد از تولید محتوا بسیار بیشتر از این مواردی است که بیان شد و هیچگاه هم انتها ندارد و تا زمانی که بسترهای آنلاین و محتوا در اینترنت رو به رشد است، روش های جدیدی هم برای کسب درآمد از اینترنت وجود دارد. امیدوارم که محتوای این مقاله برای شما مفید بوده باشد.

 

پیشنهاد می کنم مقاله ساخت بک لینک رایگان رو از دست ندید …

۴.۹/۵ - (۱۵ امتیاز)

حرفه خود را با برنامه نویسی تحت وب آغاز کردم و رفته رفته با مباحث دیجیتال مارکتینگ آشنا شدم و در مسیر تحلیل انواع وب‌سایت‌ها،سئو و بازاریابی اینترنتی قرار گرفتم. مجلّه آموزشی مارکترها را با علاقه فراوان و برای کمک به رشد کسب‌وکارها در فضای دیجیتال راه اندازی کردم.

عضویت

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۷۲

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۸ دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

 1. عاطفه کریمی
  ۴:۵۴ ۱۳۹۹/۰۴/۱۸

  سلام و احترام

  من مدتیه با کمک سیستم کسب درآمد آپارات تولید محتوا می‌کنم البته روبیکار هم چنین قابلیّتی را دارد ولی فکر می‌کنم این مقاله من را با سایر روش های کسب درآمد از تولید محتوا آشنا کرد.

  • عرفان رحیمی
   ۱:۴۲ ۱۳۹۹/۰۴/۲۱

   سلام و درود بر شما

   ممنونم بله دقیقاً روش های کسب درامد از تولید محتوا بسیار زیاد هست که در این مقاله فقط به چند مورد از آن اشاره شد.

 2. زهرا باکری نژاد
  ۱۱:۴۳ ۱۳۹۹/۰۴/۲۹

  سلام و خسته نباشید
  من از بین روش های کسب درآمد از تولید محتوا ، اینستاگرام رو انتخاب کردم چون به نظرم اینستاگرام یکی از پرطرفدارترین شبکه های اجتماعی در فضای دیجیتال است.

  • عرفان رحیمی
   ۵:۳۴ ۱۳۹۹/۰۴/۲۹

   سلام ممنونم

   بسیار کار خوبی کردید، اینستاگرام فعلاً یکی از قدرتمندترین محل ها برای رشد کسب و کار در فضای دیجیتال هست.

 3. مریم رضایی
  ۹:۲۹ ۱۳۹۹/۰۵/۰۵

  سلام و خسته نباشید
  با اینکه روش های کسب درامد از تولید محتوا بسیار زیاد است اما این مقاله هم روش های جدید به من آموخت ممنون از وقتی که می ذارید.

  • عرفان رحیمی
   ۶:۵۵ ۱۳۹۹/۰۵/۰۶

   سلام و احترام:
   خواهش می کنم . خوشحالم که براتون مفید بود.

 4. محمدرضا
  ۵:۲۰ ۱۴۰۰/۰۱/۱۴

  سلام و خسته نباشید.
  اولا ممنون از وبسایت خوبتون

  دوم اینکه من علاقه دارم از روش وبلاگ نویسی کسب درآمد کنم نظرتون چیه؟

  • عرفان رحیمی
   ۱:۱۲ ۱۴۰۰/۰۱/۲۳

   سلام بر شما و ممنون

   ببینید اگه پشتکار داشته باشید و دانش سئو رو یاد بگیرید، حتما می تونید موفق بشید.